Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще махаме ли фолиото?!?!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Хаха. Диди, не съм се засегнал. Като пише, човек по форумите и иронията не се разбира както на живо.
    Разбрах те.И да запомниш :Моята кола е със затъмнени задни стъкла и... 2 кравички Милка на предното.
    Другата Идеа си е... Идеа.
    Животът е това,което се случва докато кроим други планове.
    Love is a language spoken by everyone,but understood only by the heart

    Коментар


      #17
      Дака, ше те повозя и аз в мойта каручка отзад, отпред вече си се возил , задните са затъмнени на 90%, няма избеляване на кожа, няма нищо, на детето му е екстра, отделно, недай си боже да стане беля при спукване на стъклото няма как да бъдеш порязан или срязан, защото фолиото държи целия джам
      punto HGT

      Коментар


        #18
        Малко така да повдигна темата с 2-3 текста (не, че ги нямаше и по-напред, но имаше лека техн. грешка) и 2-3 въпроса:

        От Закона за движение:

        Чл. 105. (в сила от 21.01.2017 г.) (1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.

        ---

        (3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.

        Извадка от
        Правило № 43, което може да се види на адрес:

        https://rta.government.bg/images/Image/n_uredba/tipovo-odobrqvane/l/pravilo043.pdf , както и във Вестника на ЕС:

        8. ИЗПИТВАНИЯ
        8.1. С настоящото правило се определят следните изпитвания:

        ...

        8.1.4. Оптични качества
        8.1.4.1. Изпитване за светлопропускливост - Целта на това изпитване е да се определи дали нормалната светлопропускливост на безопасните стъкла превишава определена стойност.

        8.2.1.1. Безопасното остъкляване се подлага на изпитванията, посочени в следната таблица:

        Светлопропуск­ливост - приложение A3/9.1
        Извадка от Приложение А3/9.1:
        9. ОПТИЧНИ КАЧЕСТВА
        9.1. Изпитване на светлопропускливост
        9.1.1. Апаратура ...
        9.1.2. Методика ...
        9.1.3. Индекси на значимост на второстепенните характеристики ...

        9.1.4. Тълкуване на резултатите - Нормалната светлопропускливост се измерва в съответствие с точка 9.1.2 от настоящото приложение и резултатите се документират. При предни стъкла тя не трябва да бъде по-малка от 70 %. Изискванията за стъкла, различни от предни стъкла, са определени в приложение 21.
        За да не става объркване, ще наричам нещата така, както са в нормативните документи - прозрачност и светлопропускливост, а не както ги наричат монтажниците на фолио - затъмняване. Това ще рече, че фолио 70 % има светлопропускливост от 70 %, а не, че затъмнява със 70 %

        Понеже мисля съвсем скоро да се възползвам от промените в закона и да сложа фолио в разрешените стойности на всички стъкла, имам съмнение, че ако използвам фолио 70% (например 3M Crystalline 70), то общата светлопропускливост през стъкл+фолио ще е под 70%. Има и едно на LLumar Air Blue, което е подобно, дори е 82 или 88 %, по спомен...

        И така, въпросите ми са: има ли някой, който е използвал фолио 70 или повече % на предните стъкла, включително и челното?
        Ако да - как е решено залепването на стикерите за ГО, ГТП и винетния стикер?
        Има ли някой, който след поставяне на фолио > 70%, да е правил измерване някъде и по някакъв начин колко е светлопропускливостта след това?

        Някой знае ли дали полицаите изобщо имат техника за измерване на пътя (тя също е определена в това Правило каква трябва да е)? Щото ако нямат, би било доста забавно.

        Коментар


          #19
          Като пише че е забранено значи не се слага допълнително.
          Иначе колкото затъмнено толкова
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #20
            Коце, това, че проституцията е забранена не те ограничава теб и жена ти в плътски взаимоотношения, нали?
            КАТ нямат устройство за мерене на пропускливостта, което си е дупка.
            Работят на "око", пък ако не си съгласен ходи се разправяй след това.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #21
              Може пък да си купят луксметър.
              Не е чак толкова скъп.
              1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

              Коментар


                #22
                Да не стане като тези тук: https://www.youtube.com/watch?v=kbYPGnhhd30

                Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                Коментар


                  #23
                  Tempras написа: Преглед на мнението
                  Може пък да си купят луксметър.
                  Не е чак толкова скъп.
                  Не е баш луксметър.
                  Отделно трябва да е сертифициран уред и сигурно поръчката ще надмине 5 цифрена сума за брой.
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #24
                    Ако е в Америка веднага ще го измъкнат и ще лежи по очи на земята .

                    В тези клипове има много нагли шофьори и много сдържани полицай .
                    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                    Коментар


                      #25
                      kluchar написа: Преглед на мнението
                      Като пише че е забранено значи не се слага допълнително.
                      Пише, че е забранено, но след това пише, че е разрешено в границите, определени в еди-кой-си нормативен документ, който пък е публикуван в европейския "Държавен вестник". Никъде не се коментира начинът на намаляване на прозрачността. Коментира се само задължителното минимално ниво на прозрачност и начинът за измерването му, както и по какъв начин е калибрирана апаратурата за измерване.
                      КАТ нямат устройство за мерене на пропускливостта, което си е дупка.
                      Работят на "око", пък ако не си съгласен ходи се разправяй след това.
                      Значи с удоволствие ще се поразправям с някой такъв, който ще реши, че "на око" ще ми прави измервания и ще бъда като руснака в клипа, който колегата spark даде. Това е все едно "на око" да определи дали съм пиян, или на око да ми измери превишената скорост. Ред.: Или на око да ми измери грайфера на гумите.

                      Както и да е де, свършен факт, все пак засега оставих челното без покритие, заради стикерите. Иначе ефектът, който търсех, го има - намаляване на топлината от слънцето и същевременно почти без промяна във възприемането на светлината през стъклата. Има видима, но не особено значителна промяна в отенъка, и леко доловима ("на око" - незначителна) в прозрачността. Нямам качествени снимки да покажа к'во стана. Правих някакви с телефона, ама по-добре да не бях пипал.

                      В допълнение към казаното от Ключаря - откакто се замислих за това, заглеждам останалите коли точно за това. Да не казвам голяма дума, но 1 от 3 немски коли по улиците, и примерно 1 от всеки 5 общо, е със затъмнени стъкла и то затъмнени, ама сериозно затъмнени. Като си гледам моите с прозрачност 70 %, може би другите са не повече от 30 % прозрачност на задните и 50 % на предните. Направо се чудя на такива коли и собствениците им, толкова е гадно, особено вечер да пътуваш в такова. Като в тия китайските рейсчета на градския транспорт, оранжевите - толкова са тъмни, че като се возя в такова - все едно навън е сумрак. Не ми харесва.
                      Последна редакция от ogi28b; 20.09.2017, 17:39.

                      Коментар


                        #26
                        А с какво точно фолио го направи?
                        Имал съм 3М на 70% на всички стъкла без предното, вечер, когато се оглеждах на кръстовище, не беше много гот.
                        А споровете с милиционери са безсмислени. 90% от тях ни предават, ни приемат.
                        Казваш, че стъклата ти са в съотвествие с разпоредбите на чл.105 ал.3 от ЗДвП и толкова, да правят каквото искат.
                        Последна редакция от Tempras; 20.09.2017, 21:04.
                        1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                        Коментар


                          #27
                          Така, така, разпечатал съм си извадки от всички документи.

                          Иначе е едно по-евтино такова - Global Onyx 70. Заложих да платя не толкова за марката, колкото за качествения монтаж. Тук използвам момента да благодаря на БАНКОВ, който каза, че този монтажист бил много добър, работи само с висококачествени материали и това също наклони везните. Доверих се и на препоръката на монтажиста, че точно този модел фолио предпазва от слънчевото напичане малко повече от LLumar Air 80, при на практика идентични данни на хартия. Иначе ми показа как стои 3М Crystalline 70 на една от неговите коли и не ми хареса - беше се размазало много по ръбовете.

                          Не забелязах нещо неприятно вечер по кръстовищата. На практика отвътре навън наистина разликата е толкова малка, че все едно няма нищо. Неприятното е това, че където е покрило задните реотани, се получава някакво странно пречупване на светлината от фаровете на задния автомобил и се вижда странен отблясък. Ама май е въпрос на свикване.

                          Ще направя хубави снимки след 3-4 дни, че сега забраниха свалянето на стъкла.

                          Коментар


                            #28
                            В допълнение към казаното от Ключаря - откакто се замислих за това, заглеждам останалите коли точно за това. Да не казвам голяма дума, но 1 от 3 немски коли по улиците, и примерно 1 от всеки 5 общо, е със затъмнени стъкла и то затъмнени, ама сериозно затъмнени. Като си гледам моите с прозрачност 70 %, може би другите са не повече от 30 % прозрачност на задните и 50 % на предните. Направо се чудя на такива коли и собствениците им, толкова е гадно, особено вечер да пътуваш в такова. Като в тия китайските рейсчета на градския транспорт, оранжевите - толкова са тъмни, че като се возя в такова - все едно навън е сумрак. Не ми харесва.
                            Тук имам два коментара:
                            1. Според мен това на око е точно за тези случаи, когато очевидно предните стъкла са затъмнени до степен да не може да видиш нищо вътре. Не мисля, че някой полицай ще се заяде за намаляване на пропускливостта на стъклата, ако все пак са запазени "прозрачни". Да, естествено не би било редно от тяхна (КАТ) страна да ти спрат колата от движение без необходимото измерване на крайно затъмнени предни стъкла, но определено аз бих се застъпил морално зад тях, при определяне на "око" в такъв случай.
                            2. Определяне на прозрачността - тук е много важно да се определи, че прозрачността на светлината се измерва от вътре навън, а не обратното. Поради същата причина фабрично (не с фолио) затъмнени стъкла на пръв поглед могат да изглеждат силно затъмнени, но реално да отговарят на законовите разпоредби. Точно поради същата причина аз лично съм твърд противник на затъмняване на стъклата с фолио, макар и задните, до степен, да не се вижда нищо от вън, защото фолиото затъмнява в почти същата граница пропускливостта и от вътре навън, за разлика от фабричното, химическо затъмняване, което за мен си е и опасно, особено вечер.
                            Пример за оригинално затъмняване, което влиза в допуските, но, както казах, без фолио.

                            п.п. На Опела, въпреки слънцезащитните стъкла, то съм сложил и най-доброто фолио на 3М, с най-малко затъмняване. По спомен 95%. Но само на предните странични стъкла. Споменавам това, защо не бих сложил на предното стъкло, защото когато гледам през фолиото с поляризирани слънчеви очила, определено не бих допуснал същата видимост през предното стъкло. Цветове, дори и сенки се появяват, когато гледам през това фолио с въпросните слънчеви очила. С нормални слънчеви очила го няма този ефект.
                            Последна редакция от BO; 21.09.2017, 09:52.
                            A20DTH ЖТД ама не баш
                            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                            Коментар


                              #29
                              За задното стъкло, винаги съм се чудел, няма ли фолио за външен монтаж.
                              Първо, няма да пречи на реотаните, второ, ще се монтира с лекота, и на едно цяло парче.
                              Имайте предвид, че има нагли полицаи, които отварят вратата и надират фолиото...
                              Не еднократно е ставало в София.
                              1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                              Коментар


                                #30
                                BO:

                                На око може само да определи имам или нямам фолио. Щом има нормативен документ, в който са споменати точни числа - измерването е задължително. На око може също да каже дали съм пиян или не, дали съм минал с много висока скорост, или с по-ниска, дали гумите ми са с много грайфер или с по-малко. След като има точни числа - да си го мерят с техника. В онова Приложение 43 подробно е описана процедурата по измерване, как се калибрира уредът пред измерване, какъв трябва да е светлинния източник в него..... Да се оправят, не мога да ги мисля и тях. Иначе също съм противник на силното затъмняване. С'а, разбирам да сме некви важни хора, да ходим под охрана, да не се знае в коя от 5 коли точно сме.... ама Сульо от Радомир да си направи колата черна с фольо от 5 лева ролка 35 кв. м. - малоумна работа. Ама затъмняват стопове, фарове...

                                Tempras:

                                Според мен може да се монтира отвън без проблем. Просто няма да гарантират че ще издържи 3-5-8, даже някои и по 20 години дават, ама поне няколко месеца ще е наред.

                                Ето една картинка с телефон:
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Working...
                                X