Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съединител и шофиране в задръствания

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Съединител и шофиране в задръствания

    Кой режим е по-щадящ за съединителя при редовно шофиране в задръствания? - Висите си в задръстването на свободна и при всяко помръдване на колоната натискате съединителя, включвате на скорост, придвижвате се и после отпускате педала на съединителя и пак минавате на свободна.или- Пак си висите в колоната, но на скорост, с крак, натиснал съединителя. При всяко помръдване отпускате съединителя, колкото да се придвижите няколко метра и после пак го натискате.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Първия.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      #3
      Първия в противен случай аксиалния лагер ще е консуматив на всеки 10000-20000км.
      Bravo 1.9d 97г

      Коментар


        #4
        И при втория вариант....лагер-помпата къде отива? Той нормалния и живот по принцип не е много дълъг, а това е...една от най-скъпите и трудни за смяна части в колата.

        Коментар


          #5
          Аз се стремя да карам по първия начин, макар че понякога, когато задръстването е - да го наречем по-динамично, вторият е по-бърз за реакция. Но има доста хора, които съм забелязвал, че си карат принципно именно по втория начин. Затова ми е интересно какво е мнението на други водачи. Може би зададох неправилно въпроса. То е ясно, че вторият вариант е по-тежък за съединителя. Но все пак, какъв е вашият стил в задръстванията?Ще задам още един въпрос. Как най-често взимате в градски условия завой 90 градуса: преминавате на по-ниска предавка; намалявате скоростта със спирачка+съединител, но оставате на същата предавка; намалявате скоростта само със спирачка; или пък изобщо не намалявате?
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            #6
            snake написа:
            Аз се стремя да карам по първия начин, макар че понякога, когато задръстването е - да го наречем по-динамично, вторият е по-бърз за реакция. Но има доста хора, които съм забелязвал, че си карат принципно именно по втория начин. Затова ми е интересно какво е мнението на други водачи. Може би зададох неправилно въпроса. То е ясно, че вторият вариант е по-тежък за съединителя. Но все пак, какъв е вашият стил в задръстванията?Ще задам още един въпрос. Как най-често взимате в градски условия завой 90 градуса: преминавате на по-ниска предавка; намалявате скоростта със спирачка+съединител, но оставате на същата предавка; намалявате скоростта само със спирачка; или пък изобщо не намалявате?
            Съединителя го натискаш само и единствено при потегляне и превключване/изключване на предавките/скоростите,а това как трябва да вземеш един 90 градусов завой-еми зависи от пътната обстановка(нищо че е в градска среда).
            Bravo 1.9d 97г

            Коментар


              #7
              nsn написа:
              Съединителя го натискаш само и единствено при потегляне и превключване/изключване на предавките/скоростите..
              И при внезапна спирачка, за да не изгасне колата, и в завой, когато само натискането на спирачката за убиване на скоростта кара колата да се тресе...
              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

              Коментар


                #8
                Стремя се в градски условия 90град. завои да ги взимам на 3та с ниско обороти (зимата винаги). Лятото може и на втора с повече обороти. Говорим за случаи в които имаш голям праволинеен участък и после завой, а не малки прави по 100-200м и после завои. Та приближавайки завоя оставям двигателя да ме води, почвам да сваля 5та, 4та, 3та, 2ра- докато съм още в правото натискам съединител и спирачка, когато започна да навлизам в завоя пускам спирачката и почвам леко да отделям съединителя. Вече в ейпекса на завоя (връхната му точка)почвам да подавам и газ. Нз дали е правилно, но така правя. Натискането на съединителя в завоя го правя и подруга причина. Винаги може нещо/някой да ми изкочи пред мен и така ще реагирам по бързо. Казвам го понеже ми се е случвало да спирам от малка скорост (20-30) аварийно до покой без съединител. Колата спира, но някакси ми се струва по-бавно. Понеже има един момент от 1-2 секунди в които двигателя се опитва да се разварти и колата прехлъцва напред 20-30см преди на спре и угасне. Може смешно да ви звучи, но ми е правило впечатление и предпочитам да се застраховам. До като извънградско много рядко натискам спирачки обикновено пускам газ-та и ако се наложи връщам 1 до 2 предавки. Старите ми предни накладки ги смених на 60к км и имаха още малко живот в тях.
                ФИАТ- Пътят е само формалност
                ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                -----------------------------------------------------
                FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                Коментар


                  #9
                  ДОбре де....сега какво се учи на курсовете вече? Едно време ги учехме тия неща, не беше чак толкова отдавна и се държеше на тях.Смяна на предавка в завой не се прави никога! На каквато предавка влезеш в завоя, на нея излизаш. Ако ти е остър завоя, сваляш предавка преди него и намаляваш скоростта с мотора. Това са основни неща...

                  Коментар


                    #10
                    Salvador написа:
                    ДОбре де....сега какво се учи на курсовете вече? Едно време ги учехме тия неща, не беше чак толкова отдавна и се държеше на тях.Смяна на предавка в завой не се прави никога! На каквато предавка влезеш в завоя, на нея излизаш. Ако ти е остър завоя, сваляш предавка преди него и намаляваш скоростта с мотора. Това са основни неща...
                    А ако завоят е дълъг и в него ударя прекъсвач? :D
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #11
                      BO написа:
                      Salvador написа:
                      ДОбре де....сега какво се учи на курсовете вече? Едно време ги учехме тия неща, не беше чак толкова отдавна и се държеше на тях.Смяна на предавка в завой не се прави никога! На каквато предавка влезеш в завоя, на нея излизаш. Ако ти е остър завоя, сваляш предавка преди него и намаляваш скоростта с мотора. Това са основни неща...
                      А ако завоят е дълъг и в него ударя прекъсвач? :D
                      Ха...а аз винаги съм си мислел, че тия с БМВ-тата нарочно го правят, пък тя каква била работата
                      ФИАТ- Пътят е само формалност
                      ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                      -----------------------------------------------------
                      FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                      Коментар


                        #12
                        Salvador написа:
                        ДОбре де....сега какво се учи на курсовете вече?
                        Остави ги курсовете. Бил съм на курс преди 25 години и оттогава съм минал повече от 200 000 км. по пътищата - повечето след 2000 г., защото тогава си купих първата собствена кола. Имам 2 леки ПТП-та, карам безопасно, плавно, хората обичат да се возят при мен. Честно казано не си спомням някой да ме е учил как е правилно да се взимат завои в градска среда. Става дума за стил на шофиране, за навици, които са станали автоматизирани движения. Пуснах темата, защото малкият ми син, който отскоро е шофьор, ми задава въпроси кое е правилно и кое не. Аз правя нещата по определен начини и досега не съм се замислял дали този начин е правилен. Тия дни нарочно се "наблюдавах" как взимам завоите в града и установих, че най-често ги взимам по описания от Kay_ начин - със съединител и спирачка непосредствено преди завоя, отпускам спирачката и в завоя отделям и съединителя без да сменям предавката. Не знам дали е правилно, но така го правя.
                        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                        Коментар


                          #13
                          snake написа:
                          Salvador написа:
                          ДОбре де....сега какво се учи на курсовете вече?
                          Остави ги курсовете. Бил съм на курс преди 25 години и оттогава съм минал повече от 200 000 км. по пътищата - повечето след 2000 г., защото тогава си купих първата собствена кола. Имам 2 леки ПТП-та, карам безопасно, плавно, хората обичат да се возят при мен. Честно казано не си спомням някой да ме е учил как е правилно да се взимат завои в градска среда. Става дума за стил на шофиране, за навици, които са станали автоматизирани движения. Пуснах темата, защото малкият ми син, който отскоро е шофьор, ми задава въпроси кое е правилно и кое не. Аз правя нещата по определен начини и досега не съм се замислял дали този начин е правилен. Тия дни нарочно се "наблюдавах" как взимам завоите в града и установих, че най-често ги взимам по описания от Kay_ начин - със съединител и спирачка непосредствено преди завоя, отпускам спирачката и в завоя отделям и съединителя без да сменям предавката. Не знам дали е правилно, но така го правя.
                          Най-важно е момчето да разбере, че е хубаво ограниченията за скорост да се спазват и да се премислят, спрямо пътната обстановка. Предполагам ти си му го казвал това. На междуградски път ( в зависимост от трафика) карам в диапазона 80-100, на магистрала 100-120. Стигнал съм до извода, че на моята кола това са едни оптимални скорости, които ме карат да се чувствам комфортно докато шофирам. Вече другите неща се получават по естествен начин.За първия ти пост: Аз се предвижвам по първия начин, но жената го прави по втория. Като съм я питал "защо?" ми е отговаряла, че инструктора така я е учил
                          ФИАТ- Пътят е само формалност
                          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                          -----------------------------------------------------
                          FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                          Коментар


                            #14
                            Аз съм привърженик на първия начин, щото по принцип така се щади съединителя. От около година обаче си добавих и коляното на левия крак към аргументите. Моята жена също кара по втория начин, вкл. и на светофар. Едва ли са били при един и същи инструктор с жената на Кау_, просто на повечето жени скоростният лост им е сред най-големите врагове в колата. Мисля, че има нещо фройдистко в тая работа. В завой - на моторна спирачка. Ако не съм преценил предавката, то свалям една надолу при излизане.
                            браво 1,6/90 - 09 г.

                            Коментар


                              #15
                              Винаги използвам първият начин, включвам за малко, потеглям, изключвам. Не помня какво ме е учил инструктора.По вторият въпрос, който се заформи за влизането в завой винаги на скорост, никакво натискане на съединителя. При разкачането на колелата от мотора /натискането на съединителя/ колата става как да кажа "много лигава". Ако трябва да сменям го правя преди завоя и винаги с междинна газ ако връщам предавка надолу. При нас планински пътища много, с Пунтото от подписа това означава, че 90 градуса завой се взима спокойно на 3-та само с отнемане на газта преди завоя и след влизането давам плавно газ, оборотите са малко над 1000 преди влизане в завоя. Зимата ако трябва да го мина същият завой на 2-ра сменям с междинна газ точно преди влизането. С едни накладки карам над 60 000км. докато стигнат до 3 мм. феродо да речем, спирачки използвам само в краят на спирането или ако намалям само в краен случай ако не мога само с отнемане на газта да намаля.
                              Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                              Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                              Коментар

                              Working...
                              X