Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво ще направите в тази ситуация?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Какво ще направите в тази ситуация?

    Въпросът ми е свързан пряко с този раздел, да се възползвам от новоизлюпването му и да отправя първата нова тема тук.
    Той е свързан пряко и само със закона, а не теории какво ще направи човек.
    Тръгвате да изпреварвате в тази ситуация, но малко преди да сте изпреварили колата виждате въпросните знаци. Демек като на снимката, но си представете, че сте с една кола назад, а не като на снимката - напред.
    Та нямате право да изпреварвате, намалявате до 90, като и изпреварвания и той кара с 90. Оказвате се две коли в две съседни ленти каращи с 90. Виждате полиция напред с радар. Полицията ви спира и започвате да дискутирате ситуацията. Каква ще ви е позицията?
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Ами какъв е проблема да изпревариш. Знаците се поставят на определено разтояние преди зоната им на действие.
    Действието на знака важи за територията на тунела който не е част от автомагистрала. В НЕГО Е ОГРАНИЧЕНО изпреварването и скоростта. Не случайно под него има указателна табела за зоната на дейстие на ограничението.
    Последна редакция от S_BANKOV; 30.11.2018, 15:34.
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      Пробвах през компютър и мобилен телефон и 3 различни браузъра. Снимка не виждам. Има ли изобщо някаква снимка в темата, която описва ситуацията, защото от текста не става съвсем ясно?

      Ред.: Е добре, намерих къде е скрита снимката, но наистина ми беше трудно, затова редактирах мнението, за да се вижда къде е точно.

      ---

      А по темата - полицията защо ме спира и какво ми говори? Трябва да е ясно в какво точно ме обвиняват, за да имам позиция.

      Банков, в грешка си. Точно тези знаци не се поставят на определено разстояние, а се поставят непосредствено преди участъка, за който важат. Т.е. важат точно от там, откъдето са поставени, а не 20 или 50 метра след това. Чл. 61 от Наредбата за пътните знаци. Докога важат указва табелата Т2 - 400 метра в случая, а не знак А38 - "Тунел". Ако имаше този знак над забранителните, тогава те щяха да важат за тунела. Така поставени с тази табела - важат от там, където са поставени.

      http://www.api.bg/files/1514/5923/57..._sila_2015.pdf

      Коментар


        #4
        Ситуацията наистина става много завъртяна в този случай.
        Ако изпревариш, нарушаваш правилника. Не може да се движиш успоредно с другия автомобил и трябва да преминеш в неговата лента. Той обаче се движи с 90, значи трябва да намалиш. На магистрала това е също толкова опасно, колкото и изпреварването.

        Действаш според случая. Ако изпреварването може да стане малко преди знака, дай газ, изпревари и се прибери в лентата, като намалиш до 90. Ако вече си в зоната на забраната, няма как да се изпреварва, може само да се прибереш зад колата, която ще изпреварваш. Друг е въпросът, ако има и трафик, а не както на снимката. Тогава трябва да си отваряш очите на четири, защото такива знаци се поставят много преди тунела и трябва да се съобразиш с това.
        Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

        Коментар


          #5
          Та тук не може ли да се карат кве коли или камион и кола успоредно
          какъв е проблема
          Впроса е след знака да не почнете на изпреварвате щото тогава влизате в тунела
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            Верно че т2 е отдолу. И вярно че действието започва след знака. А кво правим ако двама караме със 140и аз като първи закова на 90 ? Въпроса е дали ще ме дават в централната емисия или просто от СЕМ ще забранят категорично
            Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
            (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
            Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

            Коментар


              #7
              Днес се замислих точно за същото и се зачудих - както в този участък е разрешено 140 (ако бъркам, моля някой да ме поправи!), изведнъж - знак 90. А по наредба - ако се намалява скоростта с повече от 30, не може да става еднократно (с един знак). Трябва да има "стъпки" от по 20 км/ч. Това прави ли този знак невалиден и след него дали може да си минеш със 140, а ако ти праснат акта - дали някой добър адвокат ще се наеме да те защитава...

              Ключар, проблемът е, че нямаш право да се движиш в лявата лента на път с две ленти при движение извън града, освен ако не изпреварваш.

              Коментар


                #8
                И в какво точно се състои дискусията?
                Законът ясно и точно дефинира какво е изпреварване.
                Не ми се рови, без да цитирам дословно, гласи, че при изпреварване трябва да минете от една пътна лента в друга, после да подминете изпреварвания автомобил, и да се върнете пак в пътната лента, в която сте били.
                Сиреч, ако си карате в лявата лента, и карате двамата един до друг, нарушение, няма. Няма довършено деяние изпреварване.
                Има само опит за изпрерване, който остава недовършен, а както всички знаем, опит и приготовление за административно нарушение, не се наказват.
                Дали ще се върнете обратно, дали ще карате до него, на практика, не довършвате изпреварването.
                И какъв е този малоумен знак?
                Тунелите в Италия дори нямат ограничение на магистралата.
                Няма такива 80,90, всеки кара с колкото може (120-130), и не съм видял знак, забранено изпреварването.
                1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                Коментар


                  #9
                  S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                  Верно че т2 е отдолу. И вярно че действието започва след знака. А кво правим ако двама караме със 140и аз като първи закова на 90 ? Въпроса е дали ще ме дават в централната емисия или просто от СЕМ ще забранят категорично
                  Не съм виждал досега на магистрала, както си карам със 120 или 140 да има изведнъж знак 90. Когато следва ограничение, то има знаци доста по-рано, като скоростта плавно се намалява до 90 или по-малко, ако следва ремонт. При тунелите първо ще видиш 120, 100 и чак тогава 90 и първият знак е на един км преди тунела. Никой не те кара от 140 да заковеш на 90, освен ако не става въпрос за предотвратяване на ПТП.
                  Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

                  Коментар


                    #10
                    Защо изобщо е забранено изпреварването в този тунел? Това значи ли, че е забранено да се движиш в лявата лената, като караш в тунела. Да го бяха направили по-тесен и с една лента. Каква е логиката, някой ще обясни ли?

                    Коментар


                      #11
                      Tempras написа: Преглед на мнението
                      И какъв е този малоумен знак?
                      То в повечето тунели ограничението е 80, това тук 90 си е чист бонус. Дискусията тук е, че явно полицията те спира за някакво нарушение и какво ще кажеш ти, за да се отървеш. Ама го няма автора, за да каже дали това има предвид. Дали са те спрели заради изпреварването, дали заради по-високата скорост, засечена с радар... Защото и наличието на радар не е случайно споменато.

                      Върнах се малко назад по картата - има знак за ограничение на скоростта на 110 км/ч, т.е. знаците з ограничение са поставени според наредбата, не е изведнъж от 140 на 90. И култовия знак за "дистанция 50 метра" - ето за такова нарушение искам да видя съставен фиш.

                      Сега се замислих и за самите тунели - при наличие на толкова нови и прецизни технологии, ЛЕД-осветление с контролери и пр., защо няма нито един тунел, в който осветлението през деня да е точно толкова силно, колкото е слънчевата светлина? Дори в ремонтираните тунели като влезеш - в началото е супер ярка светлината, понякога - много по-ярка от дневната, после изведнъж намалява и става много по-тъмно. Зона на привикване, ала-бала. При 80 км/ч (25 м/сек), тая зона на привикване би трябвало да е поне 30-40 секунди време, което е към 800-1000 метра. Те го направили 50-100 метра и обясняват колко модерен тунел са построили. Да не говорим пък как осветителните тела ти блестят в очите още 100 метра преди самия тунел. Толкова ли не можаха да ги насочат напред, а не надолу, така че водачът да не вижда директно източника на светлина?

                      Коментар


                        #12
                        Тия /НинДЖИНЕРИ/
                        Такива прокети правят че ум да ти зайде то и сигурно изискванията и наредбита са някакви странни
                        Педлагам преди да ги назначават на работа на идат мало на вън да видят как правят проекти
                        Винаги новите ремонти наэпътищата стават по тесни и затрудняват движението
                        Пътен възел на Перник ако караш камион трябва много да внимаваш как завиваш ида се кара бавно
                        Можеше Благоевград /София да е тройно
                        Ломсто шосе -тясно само по една лента се ползва другата е паркирани коли
                        Надежда кръговото също по тясно след ремонта .
                        Тунелите къдато същите фирми от България правят в другите страни са по по добри .
                        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                        Коментар


                          #13
                          Tempras написа: Преглед на мнението
                          Сиреч, ако си карате в лявата лента, и карате двамата един до друг, нарушение, няма. Няма довършено деяние изпреварване.
                          .
                          Разбира се, че има нарушение. Не може да караш в лявата лента, съгласно чл.15 (1) от ЗДвП. Тя се ползва САМО за изпреварване.

                          По казуса - къде пък могат да те спрат полицаи в тая ситуация? В тунела ли?!?
                          И щом си започнал изпреварването преди знака, то е допустимо да го завършиш.
                          Последна редакция от Immortal; 05.12.2018, 21:29.

                          Коментар


                            #14
                            Immortal написа: Преглед на мнението
                            Разбира се, че има нарушение. Не може да караш в лявата лента, съгласно чл.15 (1) от ЗДвП. Тя се ползва САМО за изпреварване.

                            По казуса - къде пък могат да те спрат полицаи в тая ситуация? В тунела ли?!?
                            И щом си започнал изпреварването преди знака, то е допустимо да го завършиш.
                            Така ли?
                            И къде пише, че се използва само за изпреварване?

                            Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.

                            Ако можеш да четеш, пише че може да се използва най-дясната свободна.
                            Крайна лява лента също може да се явява най-дясната свободна.
                            1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                            Коментар


                              #15
                              90 се отнася за км в тунула
                              Там неможе да се прави изпреварване както показва знака
                              така че ако е правено престрояване преди навлизането в тунела това не е парушение.

                              А този член 15 е за определени места
                              Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента
                              .
                              2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:-------

                              Ако карам пред Арената Тодор Александров / 3 ленти са /повечето карат в средата не в дясно или в ляво и така до центра
                              Ако има кръстовище и завиваш тогава се престрояваш

                              Последна редакция от kluchar; 06.12.2018, 19:41.
                              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                              Коментар

                              Working...
                              X