Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фиат Типо гърми в ауспуха като загрее

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Може, ама тези неща вече са проверени и аз, и човекът от сервиза на Дунев сме на мнение, че са наред. Остава да се провери датчикът на коляновия вал. Едва ли ще е стъпков мотор, понеже колата прегърмяваше, а сега само припуква, докато оборотите се качват при натиснат педал. И както вече стана въпрос по-нагоре, колата си държи тихите обороти и не гаснеше под 2600, което нямаше да се случва, ако стъпковият мотор не беше в ред.Аз вече имам теория по въпроса, обаче ще изчакам да мине проверката на датчика, за да видя доколко съм бил прав.
    Fiat Tipo 1.6 i.e. 1992 г.
    Suzuki GSX 1100 E 1985 г.

    Коментар


      #17
      Малко се размина проверката на датчика на коляновия вал. Както и да е. Мислих, мислих, питах и започва да ми се оформя тази идея - в основата на проблема май все пак ще се окажат свещите. Макар, че по външния им вид не можеше да се помисли подобно нещо. Та както казах и в началото, просветът между електродите им се беше увеличил на 0.9 мм, вероятно в резултат на дългата им работа. От Фиат дават за нормален просвет 0.75 - 0.8 мм, при използване на бензин. Аз карам повечето време на газ, при което просветът от 0.9 мм явно вече е идвал голям. Освен това тъкмо бях сменил и въздушния филтър. Та какво мисля, че се е случило. В цилиндрите е постъпвал повече въздух, респективно кислород, заради чистия филтър. Дали електрониката на газта е съобразявала да пуска и повече газ, нямам никаква идея. Искрата на свещите обаче е трябвало да прескача през по-голямо разстояние и вероятно не е успявала да запалва както трябва гориво-въздушната смес. Сещам се и за още нещо, което вероятно има нещо общо със случката. Миналата зима сменях гърнетата, но в сервиза нямаха оригиналния комплект и сложиха с едно гърне по-малко. По този начин вероятно отработените газове напускат с една идея по-лесно цилиндрите, което от своя страна влече след себе си два ефекта - от една страна постъпващата прясна гориво-въздушна смес не може да се загрее допълнително от газовете, които не са успели да напуснат цилиндрите навреме, както е при двигателите с нормален комплект генерация и от друга страна - изгорялата/недоизгоряла смес излиза по-лесно от цилиндрите, понеже налягането след тях е по-ниско, заради едното гърне по-малко. Ако се приеме за вярна теорията, че сместта е с повече кислород заради новия филтър и не е смогвала да изгори напълно заради свещите, то в изпускателната система се е натрупвало това неизгоряло гориво, заради което гърмеше. Да не забравяме и че цялата тази история се случва в поредицата мъгливи дни. Въздухът е бил доста по-влажен от обикновено. Ламбда сондата пък вероятно е отчитала завишеното съдържание на кислород и е подавала съответната информация на компа, който пък би следвало да е правел необходимото за да обагати сместта. Да, ама нали свещите... Та предполагам, че в един момент двигателят се е удавял леко. Някой вероятно ще рече, че колата е палела лесно след рестарт. Да, ама когато загасваше, аз известно време държах натиснат педала на газта, защото не можех да повярвам, че е угаснала. А тя на скорост, с отворен дросел - вероятно просто се е продухвала. Както вече казах, след намаляване на просвета на електродите на свещите, моторът се позакрепи. В смисъл, че не е гаснал повече. Днес смених свещите с нови. Сложих NGK със заводски настроен просвет 0.8 мм. Може и да си втълпявам, обаче колата сега пали една идея по-лесно и като че ли върви една идея по-добре. Ще видим до кога ще е така. Интересното е, че като свалих старите свещи, на два от цилиндрите се бяха поопушили като при богата смес. Малко дълго стана, ама го пиша заради други, които могат да се вкарат в подобен филм. Може и да бъркам в размишленията, ама и без това нямам какво да правя в момента :D
      Fiat Tipo 1.6 i.e. 1992 г.
      Suzuki GSX 1100 E 1985 г.

      Коментар


        #18
        Емииии .... не! Чистия филтър и смяната на гърнетата са толкова незначителни неща за тоя напълно стандартен мотор, че те не са играели роля в случая. Всичко ти е идвало от свещите както ти обясних още в началото. :PА и за каква електроника на газта говориш ?! Ти с какъв изпарител си ?
        ||El Paso Performance|| Мойте обяви ||
        // Fiat Tipo 5-door 1.4 SOHC // Fiat Tipo 1.6 DOHC 3-door Trackday project // Lancia Dedra HF Turbo // Fiat Tempra SW 4x4 //

        Коментар


          #19
          А сега, де. Не помня какъв е изпарителят, май беше БРЦ. Електрониката е на БРЦ със сигурност, понеже старата изгоря при едно миене на двигателя преди години. Та новата е някакъв комп, който управлява подаването на газта със стъпков мотор. Параметрите му могат да се програмират.П.П. Забравих да спомена, че след 20-ина километра пробег с новите свещи припукването в ауспуха не изчезна. Все пак гърнетата явно имат някакво значение. Конструктурите на двигателя са имали нещо предвид, като са натуряли всичките тези заглушители отдолу. Впрочем все още си стои и катализаторът. Той пък в какво състояние е, идея нямам. Може и той да цака нещо цялата история.
          Fiat Tipo 1.6 i.e. 1992 г.
          Suzuki GSX 1100 E 1985 г.

          Коментар


            #20
            Пукането в ауспуха се дължи обикновено на неплътности по изпускателната система, или на изгорели клапани. При вакуумен изпарител, или ГИ, има още от пропуск на изпарителя.
            Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

            Коментар


              #21
              Ако са клапани, колата струва ми се няма да държи стабилни обороти и няма да пали добре. Това за изпарителя не го разбрах. Пукането нали е от неизгоряло гориво, което се пали в изпускателната система?
              Fiat Tipo 1.6 i.e. 1992 г.
              Suzuki GSX 1100 E 1985 г.

              Коментар

              Working...
              X