Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво ограничава тока за зареждане при USB зарядни?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Какво ограничава тока за зареждане при USB зарядни?

    Пускам темата в Общи приказки, понеже е още проект, не съм го измислил точно как да стане и събирам информация.Искам да си направя захранване от 14V на 5V, което да може да дава максимално примерно 3 ампера на изхода и да го използвам за захранване и зареждане на устройства с USB - телефон, таблет, 3G рутер. Тук ме притеснява единствено какво ще се случва с батерията на телефона примерно като се зарежда през USB при положение, че захранването може да осигури много по-голям ток от максимално допустимия за зареждане на батерията. Този заряден ток кой го ограничава - телефона /батерията/ или зарядното? Ако е зарядното няма да стане, но ако си е в телефона /батерията/ значи всичко е точно.Готови решения не ми вършат работа, калпаво са направени без добро охлаждане съдейки от зарядното за телефона, което ползвам в колата - оригинално, комплект с телефона.
    Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
    Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

    #2
    Устройството, което бива зареждано."Зарядните" устройства, които излизат на USB нямат функция да стабилизират по ток както едновремешните зарядни.Аз ползвам един стабилизатор 7805 и 5-те волта съм ги извел на един USB конектор от PC.Мерил съм тока и много малко устройства ползват 500мА от него, колкото е стандарта.Ipod-a например черпи около 300мА.Имам едни "телефон" с Хемороид - той например си дърпа през цялото време на заряда 500мА докато зарежда.Няма значение дали дисплея свети, дали в момента точи данни или дали OS-a е ръннат изобщо - кове 500мА през цялото време.П.С: токовата защита на LM7805 е твърдо фиксирана на 1А.
    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

    Коментар


      #3
      По принцип и стандарта на USB е 500мА, такаче и устройствата които работят по него са до това потребление, а захранващият блок ако ще и 5А да дава ток, то устройството включено към него, като му трябват 0,5 си тегли 0,5 и това е.А и самият тел или устройство което ще се използва има схема която следи зарядния ток напрежение и степен на заряд на батерията, так че не е проблем и по весоко ниво, е не и да се прекалява /даже съм виждал на стари телефони и в самата батерия има платка която регулира входното напрежение/Виж вариянта със схемата от колегата Еспер, лесна и доста стабилна, серията 78** са идеялни за такива приложения /7805 със метален корпус държат до 1,5 А!/
      ...хладилник, карам хладилник...

      Коментар


        #4
        Да идеята ми е да си направя един хубав стабилизатор с 7805, който да дава 2А и към него да свържа четири USB порта за да могат няколко устройства да са включени. Сега остава да го реализирам.
        Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
        Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

        Коментар


          #5
          Ако толкова държиш да имаш 2А капацитет, което са 4 USB порта по-добре ползвай LM317 с доп. транзистор вместо LM7805.Но все си мисля, че 2А са капацитет, който няма да ползваш в този случай.Имай предвид, че при линейните стабилизатори от този тип има отделяне на топлина.Тези 7V разлика отиват в топлина, която може да се разсее единствено с радиатор, тоест ще стане обемно.По-оптимален вариант е да се ползва импулсен преобразовател - няма такова отделяне на топлина.Аз в колата ползвам едно леко модифицирано устройство на Неомонтана, което оригинално беше за захранване на суичове по стълбовете.Ланаджиите ги ползват масово.Нещо ето такова.Обаче аз съм модифицирал старите им модели на които чипа работи и с по-ниски напрежения.Държи до около 1.5А без проблеми, което не е драма защото съм го извел на 1 USB порт.А както казах едно устройство не трябва да черпи повече от 500мА.Тези от линка не съм сигурен дали ще работят коректно при 12V вход - трябва да се пита.
          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

          Коментар


            #6
            В линка по-горе има Серия "5W понижаващо импулсно захранване" с галванична връзка межу входа и изхода, на което дават входно напрежение 7-30V, а изходното му е 5V с максимален ток 1A. Пише че се произвежда по заявка, но мисля че няма да е проблем да го направят.Сега мисля къде да монтирам платката с USB портовете, че да стане красиво, но и да са на удобно място.
            Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
            Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

            Коментар


              #7
              Да, няма проблем да си го "заръчаш" каквото искаш.Пиши им или звънни по телефон.Аз понеже ползвах готово и се наложи да сваля малко изходното напрежение от 12 на 5.По-добре е да се ползва такова кит-че за целта отколкото линеен стабилизатор от вида 7805 - определено!Линеен предпочетох в един от случаите, защото съм го монтирал близо до радиостанция на едно захранване са и не искам допълнителни бози в ефира от импулсно захранване.
              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

              Коментар


                #8
                Най добре ще стане с този чип - LM2596S-5.0Предвиди възможност дейта пиновете на USB конекторите да се свързват към 0 или 5V чрез резистори. Кадърно направените телефони различават зарядно от нормален USB порт и си позволяват да теглят по голям ток.За жалост ще трябва да установиш опитно къде да ги свържеш, защото няма стандарт.
                Прикачени файлове

                Коментар


                  #9
                  ilkor в случай, че се използват само захранващите пинове на USB конектора ще значи, че телефона или устройството ще се ограничи само до 500mA? Дори и така да е ще ми е достатъчно, а и щом няма стандарт може да повредя някое устройство ако работи на едно, с което тествам и включа друго, което очаква да види други стойности на дата пиновете.Ще питам Neomontana тяхният кит вътре с какъв чип е, може и да е този от твоята схема. Определено ми хареса и не е сложна, но няма къде да направя платка. Ако го има като готов кит ще е добре. Този чип каква топлина отделя, виждам че почти винаги е с радиатор?
                  Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                  Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                  Коментар


                    #10
                    То има готови китове и с чипа, който е споменал Илко.Ето един за около 6лв но няма кутия:http://www.zahranvane.com/index.php?...43Изобщо решения за DC/DC преобразователи има много.За такива суми не си струва да си го лепиш сам според мен.Останала част от въпросът ти не я разбрах.Имаш например 2 монтирани USB конектора. На всеки от тях, устройството което включваш не би трябвало да консумира повече от 500мА колкото е стандарта на USB порт.Както казах, може и по-малко в зависимост от дивайса.2 устройства включени едновременно ще консумират 1А сумарно и устройството, което търсиш трябва да може да ги осигури.Ако извадиш например второто това няма да промени с нищо консумираният ток на първото.Ако сложиш 4 порта максимума, който можеш да очакваш е 2А и то само в случай, че зареждаш 4 неща едновременно.Просто е, новите устройства сами определят колко ток за колко време да подават към батериите и външните "зарядни" са просто захранващи модули които не се занимават с процеса на заряд.Просто дават стабилизирано напрежение през цялото време.
                    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                    Коментар


                      #11
                      Ако правилно съм разбрал ilkor ако на някой /или на двата/ от дата пиновете се подаде ниско или високо ниво, телефона разбира че това е зарядно, а не примерно USB на компютър и започва да черпи повече от позволените 500mA и така батерията се зарежда по-бързо. За тази екстра обаче няма стандарт, както го разбирам аз и опитно трябва да се разбере какво очаква устройството на дата пиновете за да разбере, че е свързано към зарядно, а не USB порт на компютър.
                      Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                      Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                      Коментар


                        #12
                        Еми ако искаш да зареждаш с повече ток - да.И наистина това не е стандарт и не всяко устройство го може.Иначе дейта пиновете се подпират с по едно съпротивление към +5В.Нещо от сорта:ПС: може и без тези към маса но както и останалото зависи от типа на устройството, което зареждаш.Трябва да пробваш.
                        I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                        Коментар


                          #13
                          Ей сега направих тестове с 2 устройства като ползвах адаптор от 220В / 5V 2A.Едното устройство беше мобилен телефон Caterpillar B10 а другото един Ipod плеър.CAT-a зарежда с 500мА без да му дреме дали има или няма тази симулация на USB data bus реализирана с 4-те съпротивления от схемата по-горе.Айсиктира обаче изобщо не зарежда ако тя липсва.Без нея цъка за няколко секунди 200мА и след това спира. Със симулацията си зарежда без грижа с 200мА.Явно е добре да се направи и ще взема да я сложа и на моята постановка.Изобщо не ми е направило впечатление, че айпода не се зарежда без тези съпротивления.Аз и не съм го зареждал на нея - ползвам а за телефона само.Явно всяко устройство си реагира по различен начин...Може и да има такива, които наистина ще почнат да черпят по-голям ток за да ускорят процеса на заряд.Аз обаче не съм попадал на такива.
                          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                          Коментар


                            #14
                            Ако устройството не е енумерирано по стандарт трябва да харчи 100mA. След енумериране - до 500.Ако то успее да установи че е включено към порт на зарядно може да дърпа до 2,5А. Например ако включите айпад към нормален USB порт той отказва да се зарежда изобщо.Схемата за дейта линиите е както тази в поста на Еспер. Но не се слагат всички резистори - слага се по един към +5В или маса в зависимост от резултата.Комбинациите са 4 Схемата която предложих се монтира на универсална платка за 10 минути.Ето малко пракика http://www.instructables.com/id/Modi...-iPhone/Ако ти се чете по въпроса инфо има тук - http://www.smsc.com/Products/USB/Pow...SB_Controllers

                            Коментар

                            Working...
                            X