Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Такса за прекратяване на сметка в банка

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Такса за прекратяване на сметка в банка

    Искам да попитам знаещите и/или банковите служители - какво се случва ако вместо платиш такса за закриване на сметката, оставиш 15ст. и не се занимаваш повече с банката?Аз съм направил така с ОББ, които ползвах в интервала 2000-2003, а когато през 2004 ми поискаха сума за закриване на сметката, аз се заинатих и оставих няколко стотинки. Даже не съм им върнал изтеклите дебитни карти.Това лято ще направя същото и с Уникредит, защото разбрах че и те вземали 10лв. отново ще оставя някакви стотинки и повече няма да се занимавам с тях.Та, възможно ли е в бъдеще те да искат "да се занимават" с мен?
    Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

    #2
    Преди 6г. направих същото със ПИБ. Преди няколко дена си имах работа с тях и се оказа, че им дължа пари. Били променили условията и от близо две години имало такса за обслужване на сметката. Какво обслужват идея си нямам. Сподели за Уникредит как стоят нещата, че и при тях съм на същото дередже.
    Manowar - Татко
    Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
    Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
    Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
    Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

    Коментар


      #3
      По 2-3 лв. на година за обслужване ... Поне при Алианц е така.
      Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 200 hp Q-tronic + Alfa Romeo 156 1.9 JTD 1++ hp 2003,Inside Facelift. - Now.
      Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 - The beautiful devil. - еx. // Stilo 1.9 JTD 1++ hp - еx
      Вълкът е по-слаб от лъвът и от мечката, но никога не играе в цирка !!!

      Коментар


        #4
        На какво основание ги искат тези пари?Аз като подписвах договорите, изрично се интересувах да няма годишна такса обслужване. Имаше само такси за теглене на пари от "чужди" банкомати.Пък и какво им обслужват на десетте стотинки?
        Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

        Коментар


          #5
          Stefanaki написа:
          На какво основание ги искат тези пари?Аз като подписвах договорите, изрично се интересувах да няма годишна такса обслужване. Имаше само такси за теглене на пари от "чужди" банкомати.Пък и какво им обслужват на десетте стотинки?
          Не знам точно какво обслужват.Бях за*бал една карта на Алианца,но ми потрябва преди няколко месеца и се оказа,че имам да плащам 9 лв. натрупани за обслужване.В момента съм игнорирал и на ОББ дебитната ми карта,но нея направо ще я закривам ...
          Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 200 hp Q-tronic + Alfa Romeo 156 1.9 JTD 1++ hp 2003,Inside Facelift. - Now.
          Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 - The beautiful devil. - еx. // Stilo 1.9 JTD 1++ hp - еx
          Вълкът е по-слаб от лъвът и от мечката, но никога не играе в цирка !!!

          Коментар


            #6
            Аз съвсем скоро се сблъсках с подобен проблем в Уникредит. Съвсем случайно разбрах, че имам сметка там открита от работодател, която въобще не съм ползвала имах натрупани около 25 лв.от такси, платих ги и подадох заявление да ми закрият сметката- таксата е 12 лв., но Внимание не я закриват веднага а трябва да се изчака 2-3 дни......и понеже съм блондинка все забравях да отида да си я закрия, пак ми се натрупаха такси за обслужване плащах няколко пъти по 2-3-5 лв., докато накрая отидох в друг клон, платих си 1.60/ пак някаква такса/ попълних ново заявление и ми закриха сметката веднага- оказа се че можело след като вдигнеш лют скандал. На въпроса защо не ми се обаждат толкова време да ме информират, че имам задължение към тях служителката вдигна рамене и каза: чакаме да се натрупа по-голяма сума :D

            Коментар


              #7
              Май ще е добре в скоро време да си закрия всички сметки,които не ползвам,че иначе ще съм неприятно изненадан ...
              Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 200 hp Q-tronic + Alfa Romeo 156 1.9 JTD 1++ hp 2003,Inside Facelift. - Now.
              Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 - The beautiful devil. - еx. // Stilo 1.9 JTD 1++ hp - еx
              Вълкът е по-слаб от лъвът и от мечката, но никога не играе в цирка !!!

              Коментар


                #8
                Подобен проблем в прокредит.На мен ми натрупваха около 20 лв. на година.Едва след две години, ми звъннаха от фирма за събиране на дългове, че имам задължение и да съм си го погасял.Пратих ги по каналния ред.Обадих се в банката да ги питам какво аджеба ми обслужват празната сметка, по която никога не е имало каквото и да е движение за 2.50 лв. на месец.Един ръб ми каза, че така било по договор.Аз му отговорих, че ако желае може той да плати таксите, но от мен пари няма да видят.И спряха да ме тормозят засега.На един приятел обаче имаше сходна ситуация в друга банка.Той като съвестен гражданин отишъл да си покрие задълженията и да закрие сметката, но му съобщили, че поради това че по тази сметка не е имало движение повече от една година, са я закрили служебно.[/list]

                Коментар


                  #9
                  Който не си чете общите условия по договорите с банките винаги е неприятно изненадан. Аз пък се изненадвам, когато нямам 24лв/година такса за поддръжка на сметката. Колкото и да се чудите - банките не са благотворителни дружества и от нещо трябва да печелят. Та дори и 0.20лв./месец от открити сметки, които стоят, но не се ползват. Трябва ли да споменавам и факта, че все още някои банки пращат ежемесечни извлечения независимо от факта, че по сметката има 0 движение? Или тия хартийки са без пари? Миналата пролет закривах картова сметка в ОББ - не съм плащал НИКАКВИ такси, а по сметката имах 3.90, които ми върнаха на каса.
                  Steliyan's Life!
                  FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                  Коментар


                    #10
                    Хайде сега, да вземем да мислим и печалбата на банките! Те достатъчно печелят от големите лихви по кредитите и малките по депозитите. Ако тръгнат да чакат на 20-те стотинки на хиляди карти, които не се използват, досега отдавна да са фалирали. На мен досега два пъти ДСК са ми закривали карти, без да дължа никакви такси, понеже работодателят ми иска да имам карта, по която да ми превежда евентуални болнични, но аз досега, да чукна на дърво, не съм ползвал болнични и след година, да речем, десетте лева, които първоначално съм заредил в картата, се изчерпват и ми я закриват.
                    Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                    Коментар


                      #11
                      Много рядко е банка да няма такса за обслужване на сметка. Ако няма - 100% е промоционално или след известно време променят общите условия едностранно разбира се и пак слагат.НО специално за таксите за закриване на сметка - да го духат. Пак съгласно общите условия на повечето банки - ако няма движение по сметката определен период от време я закриват служебно.Ако през това време титуляра мине за да си плати таксата за закриване - дюшеш. Сметки не закривам! Да се оправят! Няма банка, която да Ви осъди за тези такси!
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        Хе хе хе, това с банките че не са благотворителни дружества е мой лаф .Ако имаш само сметка и няма никакви пари по нея в срок до три месеца системата ще я закрие автоматично, НО ако имаш нещо към нея примерно Дебитна карта, Пакет за банково обслужване, заявление за плащане чрез директен дебит за нещо/ток, вода, парно, лизинг/ дори и да не ги плащаш през нея системата си мисли че сметкта е необходима на клиента и не я закрива. Сметките винаги имат такса според общите условия като таксата е от 1лв. нагоре в зависимост от това което се ползва. За дебитната карта може и да нямаш годишна такса но за да я ползваш има сметка към която е вързана и за нея има такса.Stefanaki имаш ЛС,
                        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                        Коментар


                          #13
                          Както вече се каза - повечето банки имат такса за обслужване на сметка. Няма кой да ви следи дали я ползвате сметката или не я ползвате. Ако си направите договор за GSM абонамент в Глобул и не ползвате картата нали не си мислите, че няма да ви събират месечната такса?Колегата, който каза, че работодател му открил сметка без той да знае - това или не е вярно или е грубо нарушение от страна на банковия служител, открил сметката, но все си мисля, че ще се намери подписан от колегата документ....Банките могат и да си търсят парите, тъй като всичко е оформено с договори и Общи условия за ползване. За малки суми обаче понякога просто отписват дебитното салдо и закриват сметката служебно. Зависи от банката. Дебитно салдо е когато сметката е на минус, ако някой не знае. Дори и да сте нямали такса за обслужване, с промяна в Общите условия, която банките са длъжни и обявяват минимум 2 месеца преди да влязат в сила, могат да въведат такава такса. Ваше право е да се откажете от ползваната от вас услуга в рамките на тези два месеца. Няма драми - само четене си трябва, както каза Jenshen73.
                          The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                          Коментар


                            #14
                            В ОББ ми обслужват 3 сметки за 20ст на месец, за сметка на това Алианц ми обслужват 1 разплащателна за 1лв на месец. Всички имат някакви такси за закриване , па били те и минимални. Обикновено си ги вземат от наличността в сметката.Само че аз имам още по фрапиращ случай за разказване:Преди 4-5 години като се затроснах да вземам ипотечния кредит и подготвях документите, ми се обажда кредитната инспекторка и казва:- Светиш в червено в кредитния регистър... Просрочено и необслужвано задължение от години, но не виждам колко е и към коя банка. трябва да го оправиш, иначе не можем да ти отпуснем кредита...Естествено подскочих като ужилен, защото поне към банките съм много съвестен и си плащам вноските, най малкото не искам да ми пращат писма до работодателя и да ме излагат.. Естествено не знаех от къде да почна и тръгнах наред - по всички банки, с които някога съм имал вземане- даване - било то кредит, стока на кредит или накаква разплащателна сметка.На третата банка открих проблема... Банката беше Пиреос, но не като банка Пиреос, а като бившата Еуробанк обслужваща кредитните карти Транскард. Оказа се закритата от мен с молба и платена такса за това кредитна карта Транскард, няколко месеца след като съм я закрил е била разкрита сметката наново служебно и начислена частична годишна такса до датата на закриване. Просто не ми били взели тия пари като съм закривал, защото не бил дошъл момента моля ви се... И от там - няколко години - се трупа лихва и се събрали 25лв необслужвани, светещи в червено в кредитния регистър...Да не говорим че се наложи от 4-5 банки да събера документи че не им дължа нищо, всеки струващ нещо... Щото банката даваща кредита вече ми нямаше доверие. Та ме върнаха една стотачка назад тия тъпаци, отделно 25те лв натрупани...Така че внимавайте, плащайте си таксите и не ’заебавайте’ банката, защото по законов път ще ви се стовари със страшна сила някой ден. И тогава освен да плаща, човек няма друг избор.Просто ако няма да ползвате някоя сметка - закривайте я! Ако имате стоков кредит - след последната вноска си вземете документ че кредита е изплатен... по същия начин и за другите кредити...
                            Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                            Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                            ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                            Коментар


                              #15
                              Дамммммм, много яко са си го измислили банките в България:
                              §1 Настоящата Тарифа замества и отменя Тарифата от 2000 г. Тя подлежи на промени, които ще бъдат съобщавани своевременно.§2 Настоящата Тарифа влиза в сила от 11.02.2013 г.
                              Тъй като за трите ми сметки в различни банки съм сключвал договори през 2000, 2007 и 2009 и съм сигурен, че до 2011 не са ми събирани НИКАКВИ такси, е нормално сега да бъда изненадан. А и не вярвам всеки да проверява за изменения на общите условия на всеки два месеца за всяка банка, с която има сключен договор. Аз (все още) имам вземане-даване с БГ банки, което това лято ще се наложи да прекратя изцяло. За мен събирането на месечни/годишни такси е необосновано, неправилно и т.н.Моята чужбинска банка, която я използвам за получаване на заплата (както в БГ) и онлайн банкиране не ми събира НИКАКВИ такси. Банковите преводи на територията на страната са ми безплатни, безплатно ми е пращането на пари към банка кореспондент в БГ, безплатно ми е трансферирането на пари към PayPal... Единствено когато забравя да си взема месечното извлечение от автомат в клон на банката, ме таксуват с пощенските разходи за получаването на извлечението. Явно това са нечувани неща за българските банки.Но като гледам с каква готовност си плащате за нормално "безплатни" неща, не се учудвам, че са ги въвели тези такси.
                              Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                              Коментар

                              Working...
                              X