Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за тема на дипломна работа по бизнес ИТ

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за тема на дипломна работа по бизнес ИТ

    Здравейте, колеги!Тая година завършвам бакалавър и вместо държавен изпит имам право на дипломна работа - доста по-лека е от държавния изпит. Естеството на специалността ми (бизнес информационни технологии) е такова, че трябва да направя някакво софтуерно приложение на някакъв език за програмиране и да опиша в 50-60 стр. за какво служи това приложение, как работи, какви предимства има и т.н. Обаче има някакви условия - не трябва да е съвсем елементарно, трябва да иновативно по възможност, трябва да е полезно, трябва да решава някакъв проблем. За пример ще дам какво са правили мои колеги и приятели:-програма за снимане на екрана и качване на снимките на сървър, с тази програма например в дадена фирма шефът може да наблюдава какво правят работниците, където и да се намира той-програма, позволяваща на слепи хора да пишат имейли, това също е много полезна програмаТрябва да се измисли някаква подобна идея. Обаче аз се затруднявам. Затова се обръщам към вас, ако има някой който работи в сферата на информационните технологии, ако може да помогне.Благодаря предварително!
    Войната по пътищата не спира! Карай умно, стигни жив!

    FIAT Bravo_SX 1.6 16v 103 hp '97 + АГУ LOVATO

    #2
    Можеш ли да направиш програма, която чрез съпоставяне на данните от няколко бази-данни, може да каже веднага дали даден автомобил има платени данък, ГО, такса за използване на РПМ, както и да покаже какви нарушения са регистрирани с този автомобил и дали всички са платени?Не разбирам от програмиране и не мога да кажа дали е сложно или елементарно, но със сигурност е иновативно - до момента не съм чул за такова нещо да работи и да се използва някъде. Полезно е за куките, защото няма да те спират за да ти проверят документите, а само ще ти сканират номера и няма да те притесняват, ако всичко е наред.

    Коментар


      #3
      ogi28b написа:
      Можеш ли да направиш програма, която чрез съпоставяне на данните от няколко бази-данни, може да каже веднага дали даден автомобил има платени данък, ГО, такса за използване на РПМ, както и да покаже какви нарушения са регистрирани с този автомобил и дали всички са платени?Не разбирам от програмиране и не мога да кажа дали е сложно или елементарно, но със сигурност е иновативно - до момента не съм чул за такова нещо да работи и да се използва някъде. Полезно е за куките, защото няма да те спират за да ти проверят документите, а само ще ти сканират номера и няма да те притесняват, ако всичко е наред.
      Благодаря за бързия отговор, Оги!Веднага си представих програмката с едно текстово поле за въвеждане на номера, и един бутон за даване на заявката.Говорих с научния си ръководител за тази идея, за съжаление се оказа неосъществима.Той ми обясни, че неосъществимото в случая е, че няма как да се вземат тези данни от базите данни на различните институции (КАТ, МДТ, АПИ, Застрахователното дружество и т.н), също така няма как това да става в реално време. Наистина много добра идея, но за съжаление отпада
      Войната по пътищата не спира! Карай умно, стигни жив!

      FIAT Bravo_SX 1.6 16v 103 hp '97 + АГУ LOVATO

      Коментар


        #4
        защо не отвориш някакви сайтове за работа и да видиш какви проекти предлагат да им се направят срещу заплащане и ето ти идея, малко го съкращаваш и опростостяваш вероятно...
        Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
        Fiat Bravo'97 1,6 16v
        Fiat Tempra'91 1,6 mono

        Коментар


          #5
          Хммм, не знам как ше прозвучи на колегите и на теб, може дори да ви се стори наивно или глупаво, но... за съжаление само това ми хрумва...От няколко години се говори за т. нар. "Умни хладилници", които следят колко мляко ти е останало в хладилника и могат да ти поръчат по интернет или да ти пратя

          Коментар


            #6
            slav4o_p написа:
            ogi28b написа:
            Можеш ли да направиш програма, която чрез съпоставяне на данните от няколко бази-данни, може да каже веднага дали даден автомобил има платени данък, ГО, такса за използване на РПМ, както и да покаже какви нарушения са регистрирани с този автомобил и дали всички са платени?Не разбирам от програмиране и не мога да кажа дали е сложно или елементарно, но със сигурност е иновативно - до момента не съм чул за такова нещо да работи и да се използва някъде. Полезно е за куките, защото няма да те спират за да ти проверят документите, а само ще ти сканират номера и няма да те притесняват, ако всичко е наред.
            Благодаря за бързия отговор, Оги!Веднага си представих програмката с едно текстово поле за въвеждане на номера, и един бутон за даване на заявката.Говорих с научния си ръководител за тази идея, за съжаление се оказа неосъществима.Той ми обясни, че неосъществимото в случая е, че няма как да се вземат тези данни от базите данни на различните институции (КАТ, МДТ, АПИ, Застрахователното дружество и т.н), също така няма как това да става в реално време. Наистина много добра идея, но за съжаление отпада
            Хъммм, колега голям научен ръководител имаш да ти кажа... За имане има как да стане и още как, друг е върпоса, че реално ще мине мнооого време докато институциите решат да го направят, но най - вероятно от Брюксел ще ги бутнат леко идните години. От гледна точка обаче на дипломната работа не мисля, че е проблем да се опише как ще работи, да се направят съответните АПИ-та работещи върху различни видове бази (Oracle, MS SQL, BD2 или каквото там предпочиташ), да се опишат сървисите, които ще консолидират инфото в някаква друга база (тука ще ти дам една идея - In Memory DWH, и това ще ти даде отговора за реалното време) и т.н. Предполагам, че никой не очаква след като мине защитата да почне да се ползва веднага програмата, но пък знае ли човек Успех с писането.

            Коментар


              #7
              todorakiggg написа:
              slav4o_p написа:
              ogi28b написа:
              Можеш ли да направиш програма, която чрез съпоставяне на данните от няколко бази-данни, може да каже веднага дали даден автомобил има платени данък, ГО, такса за използване на РПМ, както и да покаже какви нарушения са регистрирани с този автомобил и дали всички са платени?Не разбирам от програмиране и не мога да кажа дали е сложно или елементарно, но със сигурност е иновативно - до момента не съм чул за такова нещо да работи и да се използва някъде. Полезно е за куките, защото няма да те спират за да ти проверят документите, а само ще ти сканират номера и няма да те притесняват, ако всичко е наред.
              Благодаря за бързия отговор, Оги!Веднага си представих програмката с едно текстово поле за въвеждане на номера, и един бутон за даване на заявката.Говорих с научния си ръководител за тази идея, за съжаление се оказа неосъществима.Той ми обясни, че неосъществимото в случая е, че няма как да се вземат тези данни от базите данни на различните институции (КАТ, МДТ, АПИ, Застрахователното дружество и т.н), също така няма как това да става в реално време. Наистина много добра идея, но за съжаление отпада
              Хъммм, колега голям научен ръководител имаш да ти кажа... За имане има как да стане и още как, друг е върпоса, че реално ще мине мнооого време докато институциите решат да го направят, но най - вероятно от Брюксел ще ги бутнат леко идните години. От гледна точка обаче на дипломната работа не мисля, че е проблем да се опише как ще работи, да се направят съответните АПИ-та работещи върху различни видове бази (Oracle, MS SQL, BD2 или каквото там предпочиташ), да се опишат сървисите, които ще консолидират инфото в някаква друга база (тука ще ти дам една идея - In Memory DWH, и това ще ти даде отговора за реалното време) и т.н. Предполагам, че никой не очаква след като мине защитата да почне да се ползва веднага програмата, но пък знае ли човек Успех с писането.
              Наистина голям научен ръководител имах Прав беше, че за имане има как да стане. Ето: http://inews.bg/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D...htmlОбаче наистина не е никак лесно, доста сложно е за нивото на дипломна работа за бакалавър. Може би затова ръководителят се отказа от тази идея. Аз също се преориентирах, смених ръководителя и избрах простичка тема - сайт за електронно обучение. Но пък хубавото е, че идеята на Оги е реализирана! (Може някои пекани програмисти да са влезли във форума и да са видели идеята и за няма и месец са скалъпили програмата) :D :D :D
              Войната по пътищата не спира! Карай умно, стигни жив!

              FIAT Bravo_SX 1.6 16v 103 hp '97 + АГУ LOVATO

              Коментар

              Working...
              X