Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стило (3 вр.) - смяна на стоп-светлина със задната за мъгла

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Стило (3 вр.) - смяна на стоп-светлина със задната за мъгла

    Днес направихме една преработка на едно Стило и документирахме процедурата, за да може всеки да си го направи, ако реши. Имайте предвид, че това е промяна на заводски одобреният начин на светене на светлините отзад и всеки го прави на своя отговорност. Идеята е следната: За мен лично, автомобилите, които използват една и съща лампа за габарит и за стоп, не са добре измислени. Считам, че е по-правилно стоп-светлината винаги да свети в отделна, самостоятелна секция. По този начин водачът, който кара зад вас ще реагира по-добре и по-бързо на светлина, която светва на място, на което до този момент не е светело нищо, отколкото ако същата светлина светне на място, на което вече свети светлина със същия цвят, но по-слаб интензитет. За пример - стопът на Брава е такъв - стоп-светлините светят в отделна секция и имат самостоятелна лампа само за това, а габаритите и светлините за мъгла използват обща лампа.Ето го стопа на Стило с 3 врати (снимка). В триъгълника горе свети лампа P21/5W (стоп и габарит). Жълтото е мигачът, бялото - светлината при движение назад, между тях - в червения правоъгълник свети другият габарит, а най-долу в голямата секция - лампа P21 W - светлина за мъгла.
    Прикачени файлове

    #2
    Това, което направихме, е да разменим местата на кабелите, така че кабелът, който захранва светлината за мъгла - да застане на мястото на този, който захранва стоп-светлината. По принцип - най-лесният начин за това е да се срежат кабелите и да се сменят местата им, но буксата позволява разглобяване и изваждане на кабелните обувки от буксата и смяна на местата им. Самата букса не е трудна за "отваряне", тя дори не се отваря, ами само трябва да се погледне внимателно какво задържа кабелните обувчици. Това са едни малки пластмасови пъпки, които държат контра и се повдигат внимателно с малка права отвертка. Така обувките се освобождават и могат да бъдат разменени. Върховете на стрелките сочат точно върху тези контра-пъпки. Отбелязвам, че размяната се прави за лампи с еднаква мощност - и двете са по 21 вата. На снимката вече са освободени от пъпките и са леко изкарани за да ги снимаме. Иначе най-десният кабел е светлината за мъгла, отляво на него е габаритът, а третият кабел е за стоп светлината.
    Прикачени файлове

    Коментар


      #3
      След смяната пробвахме всичко, работи си съвсем нормално, няма проблеми с чек-контрола на колата. Ето как свети, поред на снимките: 1 - само габарити2 - включени габарити и натиснати спирачки3 - габарити и светлина за мъгла4 - габарити, светлина за мъгла и спирачки
      Прикачени файлове

      Коментар


        #4
        Допълнително предимство на това е фактът, че секцията, която е предвидена за светлина за мъгла е доста по-голяма от тази за стоп-светлина и заема по-голяма част от зрителния ъгъл на шофьора зад вас. Като недостатък мога да отчета това, че секцията е с около 15-20 см по-надолу, но не мисля, че има някаква съществена разлика. Моделът автомобил разполага и с трети стоп високо на задната врата. В заключение повтарям, че ако някой реши да го прави - прави го на собствена отговорност. На това Стило възстанових всичко в оригинален вид. Направих го само за да видим, че може и по друг начин, и споделям опит. Ако след това собственикът е променил нещо пак - да си отговаря.

        Коментар


          #5
          ogi28b написа:
          ...В заключение повтарям, че ако някой реши да го прави - прави го на собствена отговорност. На това Стило възстанових всичко в оригинален вид. Направих го само за да видим, че може и по друг начин, и споделям опит. Ако след това собственикът е променил нещо пак - да си отговаря.
          Лъжеее! Остави всичко така и сега се чудя какво да правя! Мисля, че действително стана по-добре. Евала Оги! :D Ето автомобила щракнат на тъмно с телефон (габарити+стопове). Изглежда прекалено ярко, но реално не е така - всъщност няма промяна в интензивността на светене, просто са разменени местата на стоп-светлината и тази за мъгла.
          Прикачени файлове
          FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

          Коментар


            #6
            Евалата, Оги. И кога успя толкова бързо вчера да реализираш идеята? Докато я сподели и си го направил.На мен много ми харесва как свети в тъмното. Очевадно е направо. А много ли нахално би било от моя страна да помоля да размениш кабелите и на моето Стило. Някой друг път. Имаш Ноу Хауто. Що трябва да го мисля? Ще почерпя, разбира се.П.С. Пешо, с тухла ли си натиснал педала на спирачката, за да щракнеш фотото? :D В колата няма никой.
            Стило-1,6-16v - 103 Hp 2003 (ГАЗ-БЕНЗИН)
            Типо 1,4 mono 1993 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX
            Уно 1,4 карбуратор 1984 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX

            Коментар


              #7
              Самите кабели се сменят за около 1 минута. Свалянето на стопа и слагането му обратно, с проверката на всички лампи дали са здрави - отнема повече време. В зависимост от инструментите, с които НЕ разполагате - може да отнеме до половин час. Лъчо, ако задницата ти е такава:мисля, че не добре да се прави. Сам виждаш светлините за мъгла колко навътре са спрямо страничната линия. А и самото окабеляване е друго, освен с рязане на кабелите - едва ли ще стане по друг начин.

              Коментар


                #8
                Сега може да вържете с един диод светлината за мъгла със стопа.Така при светещ стоп ще свети и светлината за мъгла, а при пусната ’мъгла’ стопа няма да свети.Тогава ефекта ще е още по-видим, а и имаш ’резерва’ ако изгори крушката на стопа.

                Коментар


                  #9
                  Преди това трябва да се съобрази добре с ампеража на бушоните и дебелината на кабелите, както и с възможностите на машинката на педала и евентуално на борд-компютъра, ако токът за стоповете минава през тези неща, а не през отделно реле. Например на Бравата не е през реле, но на Дедрата на бащата е през реле. Не знам при Стило как е.

                  Коментар


                    #10
                    Да. За съжаление трябва да призная, че, Оги е прав.Да, Стилото ми е същото. Същия цвят дори. Само не е с такива джанти и не е JTD и няма италианското знаменце .Да, сега се сещам. Най-отгоре са габарита и стопа - 5/21 W. Най-отдолу е вторият габарит - 5W. А тези за мъгла са в средата, до номера.Тази промяна е удачна само за 3 вратата версия с готините стопове.
                    Стило-1,6-16v - 103 Hp 2003 (ГАЗ-БЕНЗИН)
                    Типо 1,4 mono 1993 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX
                    Уно 1,4 карбуратор 1984 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX

                    Коментар


                      #11
                      ogi28b написа:
                      Преди това трябва да се съобрази добре с ампеража на бушоните и дебелината на кабелите, както и с възможностите на машинката на педала и евентуално на борд-компютъра, ако токът за стоповете минава през тези неща, а не през отделно реле. Например на Бравата не е през реле, но на Дедрата на бащата е през реле. Не знам при Стило как е.
                      или се слага една диодна лампа и ампеража е почти същия

                      Коментар


                        #12
                        идеята е добре реализиране и има доста осезаем ефект найстина се забелязва повече предлагам да темата да отиде на подходящото място
                        Шофирай разумно, на пътя не си сам.
                        Fiat Stilo Dynamic 1.6 16V 103hp Grigio Sassi
                        Mercedes-Benz ACTROS 4141 - The big BOSS :D
                        Forever in my heart: Fiat Punto II ELX 1.2i 60к ; MAN TGA 33.360 Blue Bird

                        Коментар


                          #13
                          u_bo написа:
                          или се слага една диодна лампа и ампеража е почти същия
                          Ами не е като да не сме се сетили! Проблемът е в намирането на такава лампа, която да не кара колата да пищи и да вади стряскащи съобщения! Общо взето, навсякъде където е възможно съм сложил LED (ако загледаш снимките, ще забележиш някои от тях). Включително вчера тествах и тези на снимката - за информация на тези, които решат да пробват - е, не минават чека. Освен това, светят по-слабо от нормалните лампи с нажежаема жичка.
                          Прикачени файлове
                          FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                          Коментар


                            #14
                            Pecho написа:
                            u_bo написа:
                            или се слага една диодна лампа и ампеража е почти същия
                            Ами не е като да не сме се сетили! Проблемът е в намирането на такава лампа, която да не кара колата да пищи и да вади стряскащи съобщения! Общо взето, навсякъде където е възможно съм сложил LED (ако загледаш снимките, ще забележиш някои от тях). Включително вчера тествах и тези на снимката - за информация на тези, които решат да пробват - е, не минават чека. Освен това, светят по-слабо от нормалните лампи с нажежаема жичка.
                            видях ги на габаритите при това без да се взирам чека на ВСИЧКИ крушки отзад ли е ? Това - последната снимка излъчва САМО в една посока.По-добре ще е - http://www.youtube.com/watch?v=zYa44...v-2-pcs-162279

                            Коментар


                              #15
                              Явно не всички позиции се следят (например долния габарит - затова там отдавна съм поставил диодна лампа). Но повечето - да.Не насочената светлина е големият проблем, а силата на светене и фактът, че чекът хваща промяната. Много се съмнявам и тези лампи, които си посочил да станат - поне по 2 причини: никъде не виждам да пише, че са
                              FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                              Коментар

                              Working...
                              X