Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за давност на фиш?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за давност на фиш?

    Здравейте колеги, Получих днес писмо от НАП. Доброволна покана да си платя неплатения фиш в 7 дневен срок. Писмото е връчено на съпругата ми днес, на 22.01.2013. Фишът ми е от 05.01.2011 г.Въпросът ми е, изтекъл ли е по давност (2г.?) или да си го плащам и да не се разправям.
    "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

    ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
    Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

    #2
    А защо съпругата ти приема/разписва писмо което е на твое име? Аз на твое място ще си прибера някъде писъмцето и ще си седя кротко без да плащам :D.
    Fiat Stilo 1.9 JTD 2003г.

    Коментар


      #3
      Аз говорих един ден с полицай по тази тема за давността. И отговора му беше че вече го няма това нещо, едно време е било така ама сега няма спасение от системата и ще си платиш като поп или ще ти вземат някакво имущество(ако става въпрос за по голяма сума). Причината да питам полицая беше че имах акт и се чудех защо го платих изобщо, но полицая ми каза по добре че съм го платил а не съм го оставил. Та същия този полицай се похвали че е имал снимка с 100и няколко лева акт към нея за превишена скорост, който си е платил защото иначе после ще стане по зле. Та дори и за вътрешните хора няма отърване.

      Коментар


        #4
        Ники, 1001 версии ще чуеш.Приеми за вярна тази версия, дето ще ти цитира закона.
        F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

        Коментар


          #5
          nelegalniq написа:
          Та дори и за вътрешните хора няма отърване.
          Вътрешен е докато е в служебната кола и е на смяна в случаи когато е със специален режим на движение.През останалото време е как се вика бай чепик.
          Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
          Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

          Коментар


            #6
            nelegalniq написа:
            едно време е било така ама сега няма спасение от системата
            Тва е нормално да ти го каже кука, все пак те са едни от пешките на тая системата, която много усърдно се грижи електората да си мисли че системата е мноо велика, и от системата нямало бягане.......а системата е толкова скапана че повече не може и да бъде........
            Alfa 156 2.0 TS
            Alfa 156 20VTurbo
            Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
            Locost TF1 3.0V6

            Коментар


              #7
              tomsan написа:
              А защо съпругата ти приема/разписва писмо което е на твое име? Аз на твое място ще си прибера някъде писъмцето и ще си седя кротко без да плащам :D.
              Съпругата не е баба Донка от третия етаж, че да си прибереш писъмцето и кротичко да си седиш. Тя е съпруга.

              Коментар


                #8
                Щом е стигнало до НАП спасение няма. Преди тези писма се пращаха от агенцията за държавни вземания. От началото на годината системата за плащане на задължения към НАП е променена, както и програмата им. С други думи задължението ти виси и в първия момент, в който постъпи плащане, парите отиват за погасяване на стари задължения.Или ако отидеш да си плащаш здравните осигуровки за последните 3 месеца, първо ще ти погасят сумата по фиша, а после здравните вноски, ако нямаш други задължения. Накрая може да се окажеш с прекъснати здравно осигурителни права и то в най-неподходящият момент.
                Няма начин да няма начин!

                Коментар


                  #9
                  nelegalniq написа:
                  Аз говорих един ден с полицай по тази тема за давността. И отговора му беше че вече го няма това нещо, едно време е било така ама сега няма спасение от системата и ще си платиш като поп или ще ти вземат някакво имущество(ако става въпрос за по голяма сума). Причината да питам полицая беше че имах акт и се чудех защо го платих изобщо, но полицая ми каза по добре че съм го платил а не съм го оставил. Та същия този полицай се похвали че е имал снимка с 100и няколко лева акт към нея за превишена скорост, който си е платил защото иначе после ще стане по зле. Та дори и за вътрешните хора няма отърване.
                  Че ти от полицай акъл ли си тръгнал да искаш!? Той може само някоя простотия да ти каже или в по-честия случай да си поиска 20 лева! Колеги, въпроса на човека е дали може да не плати, като се позове на давностен срок. Според мен това може да му го каже само адвокат, запознат основно с документацията.

                  Коментар


                    #10
                    Re: Въпрос за давност на фиш?

                    tyson написа:
                    Здравейте колеги, Получих днес писмо от НАП. Доброволна покана да си платя неплатения фиш в 7 дневен срок. Писмото е връчено на съпругата ми днес, на 22.01.2013. Фишът ми е от 05.01.2011 г.Въпросът ми е, изтекъл ли е по давност (2г.?) или да си го плащам и да не се разправям.
                    Колега, ако се е подписала при получаването,няма мърдане, ще трябва да се плаща.Но ако не се е подписала, прави се на шантав,мисля че, това за давноста още важи,но не знам колко е,ако не се лъжа е 5 години. :D
                    Fiat palio 1.7td

                    Коментар


                      #11
                      Re: Въпрос за давност на фиш?

                      tyson написа:
                      Здравейте колеги, Получих днес писмо от НАП. Доброволна покана да си платя неплатения фиш в 7 дневен срок. Писмото е връчено на съпругата ми днес, на 22.01.2013. Фишът ми е от 05.01.2011 г.Въпросът ми е, изтекъл ли е по давност (2г.?) или да си го плащам и да не се разправям.
                      Малко повече от две години - не е изтекла давността, а преди да изтече си получил Покана за доброволно изпълнение от НАП значи имаш образувано изпълнително производство по ДОПК.ЗАбрави да се позовеш на давност оттук нататък. Първите пари, които вкараш в бюджета ще отидат за най-рано възникналото задължение и наистина в един момент маже да се окажес здравно неосигурен. Това ще го обявят за противоконституционно според мен, но още не са.Като отидеш да си платиш фиша обаче те съветвам да отидеш първо на гише и да провериш дали имаш и други задължения.Защото заради тази нова система - да не се окаже че си погасил нещо друго, което от своя страна пък може да е с изтекла давност.Могат да ти направят справка какви публични задължения имаш, ако не искат устно - пускаш си искане за Удостоверение за наличие на публични задължения по чл. 87 от ДОПК - издава се в 7-мо дневен срок от исканет.Ако имаш - гледаш ги с каква дата са и ако са с повече от 5 години - подаваш заявление да ти ги отпишат тези, които са по-стари от 5 г. като погасени по давност.Чак след това плащаш фиша - и пак трябва да съобразиш наличните други задължение - непогасени по давност.
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        nikolovvd написа:
                        Щом е стигнало до НАП спасение няма. Преди тези писма се пращаха от агенцията за държавни вземания. От началото на годината системата за плащане на задължения към НАП е променена, както и програмата им. С други думи задължението ти виси и в първия момент, в който постъпи плащане, парите отиват за погасяване на стари задължения.Или ако отидеш да си плащаш здравните осигуровки за последните 3 месеца, първо ще ти погасят сумата по фиша, а после здравните вноски, ако нямаш други задължения. Накрая може да се окажеш с прекъснати здравно осигурителни права и то в най-неподходящият момент.
                        Това не е особено вярно, ако работи на трудов договор. Абсолютната давност не е ли 3 години?
                        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                        Коментар


                          #13
                          Закон за задълженията и договорите2. ПОГАСИТЕЛНА ДАВНОСТЧл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. - това е общия давностен срок. Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.г) (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)Чл. 112. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1977 г., отм. - бр. 12 от 1993 г.)Чл. 113. Недействително е съглашението, с което се скъсяват или удължават установените давностни срокове, както и отказът от давност, преди тя да е изтекла.Чл. 114. Давността почва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо.Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало.За вземания от непозволено увреждане давността почва да тече от откриването на дееца.(Нова ал. 4 - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) При искове за неустойка за забава давностният срок започва да тече от последния ден, за който се начислява неустойката.Чл. 115. Давност не тече:а) между деца и родители, докато последните упражняват родителски права;б) между намиращи се под настойничество или попечителство и техните настойници или попечители, докато трае настойничеството или попечителството;в) между съпрузи;г) за вземанията на лица, чието имущество по закон или по разпореждане на съда е под управление, срещу управителя, докато трае управлението;д) за вземанията за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба;е) за вземанията на ненавършили пълнолетие и на поставени под запрещение лица за времето, през което нямат назначен законен представител или попечител, и 6 месеца след назначаването на такъв или след прекратяването на недееспособността;ж) докато трае съдебният процес относно вземането.Ако давностният срок изтича по време, когато кредиторът или длъжникът са военно мобилизирани, искът може да бъде предявен до изтичане на 6 месеца от демобилизирането им.Чл. 116. Давността се прекъсва:а) с признаване на вземането от длъжника;б) с предявяване на иск или възражение или на искане за почване на помирително производство; ако искът или възражението или искането за почване на помирително производство не бъдат уважени, давността не се смята прекъсната;в) с предприемане на действия за принудително изпълнение.Чл. 117. От прекъсването на давността почва да тече нова давност.(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Ако вземането е установено със съдебно решение, срокът на новата давност е всякога пет години.Чл. 118. Ако длъжникът изпълни задължението си след изтичането на давността, той няма право да иска обратно платеното, макар и в момента на плащането да не е знаел, че давността е изтекла.Чл. 119. С погасяването на главното вземане се погасяват и произтичащите от него допълнителни вземания, макар давността за тях да не е изтекла.Чл. 120. (Изм. - ДВ, бр. 16 от 1977 г. и бр. 30 от 1990 г.) Давността не се прилага служебно.
                          VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                          VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                          VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                          VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                          Нека Силата на бъде с Нас...

                          Коментар


                            #14
                            А ето я давността и според ДОПК - за публични задължения.ДавностЧл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.Спиране и прекъсване на давносттаЧл. 172. (1) Давността спира:1. когато е започнало производство по установяване на публичното вземане - до издаването на акта, но за не повече от една година;2. когато изпълнението на акта, с който е установено вземането, бъде спряно - за срока на спирането;3. когато е дадено разрешение за разсрочване или отсрочване на плащането - за срока на разсрочването или отсрочването;4. когато актът, с който е определено задължението, се обжалва;5. с налагането на обезпечителни мерки;6. когато е образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.(2) Давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Ако актът за установяване бъде отменен, давността не се смята прекъсната.(3) От прекъсването на давността започва да тече нова давност.Отписване на вземаниятаЧл. 173. Вземанията се отписват, когато са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон.Доброволно плащане след изтичане на сроковетеЧл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.ЛихвиЧл. 175. (1) За неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон.(2) Лихва се дължи и:1. за неправилно възстановени или прихванати публични вземания, включително всякакви плащания, получени въз основа на искане за възстановяване съгласно данъчното и осигурителното законодателство;2. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) върху невнесената в предвидения в закона срок авансова вноска - от датата, на която авансовата вноска е станала изискуема, до датата на внасяне на авансовата вноска, но не по-късно от 31 декември на годината, за която се дължи авансовата вноска;3. върху задълженията на чуждестранно лице за данъци, подлежащи на удържане при източника - от датата на изтичането на срока за внасянето им съгласно българското законодателство до деня, когато чуждестранното лице докаже наличието на основание за прилагане на СИДДО, по която Република България е страна, включително в случаите, когато съгласно спогодбата данък не се дължи или се дължи в по-нисък размер.(3) Лихви върху лихви и лихви върху глоби не се дължат.
                            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                            Нека Силата на бъде с Нас...

                            Коментар


                              #15
                              Киро, БЛАГОДАРЯ ти!Ще плащам няма проблеми. Спомням си за нарушението, направил съм си го аз.Лек ден на всички и спорна седмица. Темата за мен се изчерпа с отговорите на Киро.
                              "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

                              ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
                              Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

                              Коментар

                              Working...
                              X