Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сипване на отработено масло, като гориво - за и против!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Danchojn написа:
    pakumba написа:
    пичове, осъзнайте се, това е кола на 13-15 години, струваща една месечна работна заплата. При тези цени на нафтата, при разреждане 1:1 с нафта, при цена на маслото 0.8лв и разход 5 на колата, ще се пести по 4,50лв/100 км. За 40 000 км ще се спестят 1800 лв, демек стойността на колата. И тази сметка е максимално максимално черногледа, защото се съмнявам да харчи 5 в Сф. Е, не са включени евентуални щети
    Да така е, само че изгода ще има само той финансово, а през това време ще трови всички ни........................ Така че, невиждам какво е радостното от цялата работа. Ама това ако го направи в Канада, може и в затвора да влезне. С две думи, живота ни тук не е на първо място май.
    Като се изпролети, ще те поканя да те повозя с баба Мазда, с гориво 50:50, да видиш дали пуши! Може и да е поизгнила, но мотора е ремонтиран от мен и е перфектен, помпа и дюзи също. Даже на студено не пуши, защото има ел. подгревател на нафтата, а като загрее, антифриза върши тази работа - филтър от Рено. Като гледам, много повече пушат разни рейсърски JTD, TDI, TDCI и прочие бегачки.Колкото до амортизацията на мотора, всеки сам си прави сметката. В Исландия от доста години горят в камионите рибено масло...
    Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

    Коментар


      #32
      В Исландия от доста години горят в камионите рибено масло...
      Виж рибено масло ще горя с кеф. По-екзотично е някак си...
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #33
        muns61 написа:
        Като се изпролети, ще те поканя да те повозя с баба Мазда, с гориво 50:50, да видиш дали пуши! Може и да е поизгнила, но мотора е ремонтиран от мен и е перфектен, помпа и дюзи също. Даже на студено не пуши, защото има ел. подгревател на нафтата, а като загрее, антифриза върши тази работа - филтър от Рено. Като гледам, много повече пушат разни рейсърски JTD, TDI, TDCI и прочие бегачки.Колкото до амортизацията на мотора, всеки сам си прави сметката. В Исландия от доста години горят в камионите рибено масло...
        А да си правил химичен анализ на отработените газове ? Саждите които виждаш са много по-безопасни от много газове които не се виждат, но ги има.
        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

        Коментар


          #34
          Dido_Lyubenov написа:
          Danchojn написа:
          Като чета за какво става въпрос и се отчайвам. Някой замислял ли се е колко токсично е изгарянето на масло? Някой дава ли си сметка, че това се диша от нашите деца? Че раковите заболявания са вече ежедневие от подобни глупости? С две ръце съм скоро да не може да излезе на улицата автомобил с извън нормени показатели на газовете. Колеги замислете се, това е безумие. Отделно да не говорим за щетите по двг. И тая кочина дето ще я кара някой с масло, ще попадне при друг, дето да си блъска главата.По темата - твърдо съм против това. Има други начини да караш по-икономично и по-екологично.
          ТОЧНО КАЗАНО !!! За съжаление, колега, това не е единствения проблем. Масово колегите затапват ЕГР-и и махат катализатори. Всеки казва " Е колко ще изхвърли мойта кола, а колко изхвърля ТЕЦ-а" Абсолютно грешно мислене, защото не е само неговата кола. А на комина на ТЕЦ-а има филтри и горивния процес се управлява доста прецизно, хем заради екологията, хем да се намалят загубите на енергия от изхвърляне на недоизгоряло гориво, или прекомерно охлаждане от бедна горивна смес. Но за огромно съжаление, това простотията по хората ходи.
          Колега нищо лично,но от много време ти чета дивотиите относно ЕГР-системата и не мога да се сдържа вече Тази система е толкова нискобюджетна и е създадена не от инженер,а от алчен мениджър за доказване пред Еколозите,че видиш ли с тази система определен автомобил изхвърля по-малко вредни вещества.Не вярвай на глупости,а иди в един ГТП както сега си фанатизиран на тема "всичко де що е под капака не е за украшение" и трябва да си е там.Замери с оная х.йня дето я слагат в ауспуха Въглероден окис,Въглероден двуокис,Азотни окиси и каквито още се сетиш миризми Публикувай тука във форума точните данни,ако не те е срам.После премахни ЕГР система,обаче свали си всмукателните колектори изчисти ги перфектно от саждите и маслените налепи от вентилацията на картера.Същото направи с портовете на главата,изкарай и припасни идеално клапаните,защото фаските им са леш от същата тая гняс.Като затвориш всичко изкарай таралясника извън Русе така на дълъг препоръчително със съотношение 50/50 нафта/керосин в резервоара,за да се изчистят добре и цялата изпускателна система.След това в същия този сервиз направи отново замерване на изгорелите газове и ще се очудиш колко по-чисти са те в сравнение със ЕГР.Най-малкото на автомобила ще му се отворят малко белите дробове и той ако не със друго ще ти се отплати с намален разход на гориво и повишена динамика.Същото е със катализатора.Катализатора стои години наред в тази кола и какво събира какво отбира незнам точно,но като го изхвърли собственика този дето го изкупува го разчупва с чука на тревата.Е тези вещества отровни не отиват ли пак в природата? Май се получава нещо като в казармата-Нищо не се губи,а само сменя своя собственик".Това с катализаторите ми прилича точно,ама много точно 2010г като карах камион сметосъбирач към Бургаския Титан "Разделно събиране"В понеделник събирахме жълтите казани за хартия ли бяха те не си спомням вече точно.Във вторник събирахме сините контейнери за и тях не ги помня,щото никога не хвърлям разделно.Зелените обаче в петък за стъкло ги помня,щото работниците мангали се избиваха кой първи да влезе в казана да изкара някоя бутилка.Дотук всичко добре,но какво се получава всъщност на практика.Имаме район всеки ден,който трябва да се минава,но в деня примерно за хартия особенно,както сутрин рано в 5 часа излизаме на работа никой незнае какво събираме днес-хартия,стъкло или пластмаса.Важното е казаните да не са пълни,щото после в края на работния ден минават с лека кола и ако казаните "врът" налагат солидни глоби на шофьора.На "индианците тях не ги глобяват,щото шофьора им е прекия началник и той дефакто казва какво да се събира.Дотук все още добре,но колкото и съвестни да са били "добрите съвестни български граждани" и да са събирали "СУПЕР РАЗДЕЛНО",което с нашия манталитет НИКОГА,АМА НИКОГА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СЛУчИ освен както в белите страни,ако те видят да си изсипеш стъклото в контейнер за хартия примерно те грози глоба от около 5000 евро.Та колкото и разделно да са се старали такива "Зелени еколози" като теб колега Любенов има "ЕДНО СМЕТИщЕ" и то е за всички камиони.Така че пак като изсипеш камиона всичкото разделено се умешва се умешва с другото общото и после за капак като мине верижния трактор да заравнява сметището става още по-голямо мазало По едно време ни задължиха ние двата камиона "Разделно събиране"за Бургас да хвърляме на едно малко частно сметище в квартал "Лозово",а не на Братово,където е общото сметище.Е и какво стана? Този със сметището частното опънал няколко милиона по програма еди си коя за чист "Европейски съюз и Разделно събиране" за да го направи в един запустял гараж.И какво стана-хвърляхме там около месец и като се напълни малкото сметище оня плати на някакви частници със самосвали и един багер.Самосвалите естествено закараха боклуците на сметището в Братово,щото просто няма къде другаде :D Еми това е реалната действителност в България и не виждам да се промени изобщо,затова и аз няма вече да си играя да събирам разделно.Относно пък системите в един мотор един велик инженер (не Българин естествено) беше казал така:ЕДИН ДВИГАТЕЛ Е ТОЛКОВА ДОБЪР НЕ КОГАТО ИМА КАКВО ДА СЕ СЛАГА ПО НЕГО,А КОГАТО ВЕчЕ НЕ МОЖЕ НИщО ДА СЕ МАХНЕ
          EX...Fiat Marea JTD 150+ Сега Опел Вектра 1.6 16в и Мазда Трибют 2.0 бензин/газ

          Коментар


            #35
            Колега как има време да го изпишеш това всичкото за сметосъбирането в Бургас незнам. И да те питам ТИ карал ли си на дълго с 50/50 Дизел - Керосин ? Сори ама ми много интересно как го понесе ДВГ - то, сериозно питам и не те поднасям.
            Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
            (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
            Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

            Коментар


              #36
              Хора, моля Ви се - изкарахте ме убиец! Идеята ми беше да се получи дискусия, но не смятате ли че прекалявате. Даже мисля да кандидатствам с Пунтото по някоя европейска програма и да го впиша, като завод за преработване на отпадъци, пък кой знае... Сега сериозно: не съм тръгнал да наливам сега зимата отработено масло, но пролетта, като ми дойде времето за техническия ще омешам една хубава пропорция нафта-масло и ще поискам от шефчето откровенно да ми каже дали съм в нормите. Тогава ще се види. А дотогава не бъдете по-светци от Господ!
              Fiat Punto 1.7 TD

              Коментар


                #37
                Няма никакъв шанс да гориш масло и да си в нормите! По принцип има специални "печки" на отработено масло, за отопление.
                Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                Коментар


                  #38
                  itan75 написа:
                  Dido_Lyubenov написа:
                  Danchojn написа:
                  Като чета за какво става въпрос и се отчайвам. Някой замислял ли се е колко токсично е изгарянето на масло? Някой дава ли си сметка, че това се диша от нашите деца? Че раковите заболявания са вече ежедневие от подобни глупости? С две ръце съм скоро да не може да излезе на улицата автомобил с извън нормени показатели на газовете. Колеги замислете се, това е безумие. Отделно да не говорим за щетите по двг. И тая кочина дето ще я кара някой с масло, ще попадне при друг, дето да си блъска главата.По темата - твърдо съм против това. Има други начини да караш по-икономично и по-екологично.
                  ТОЧНО КАЗАНО !!! За съжаление, колега, това не е единствения проблем. Масово колегите затапват ЕГР-и и махат катализатори. Всеки казва " Е колко ще изхвърли мойта кола, а колко изхвърля ТЕЦ-а" Абсолютно грешно мислене, защото не е само неговата кола. А на комина на ТЕЦ-а има филтри и горивния процес се управлява доста прецизно, хем заради екологията, хем да се намалят загубите на енергия от изхвърляне на недоизгоряло гориво, или прекомерно охлаждане от бедна горивна смес. Но за огромно съжаление, това простотията по хората ходи.
                  Колега нищо лично,но от много време ти чета дивотиите относно ЕГР-системата и не мога да се сдържа вече Тази система е толкова нискобюджетна и е създадена не от инженер,а от алчен мениджър за доказване пред Еколозите,че видиш ли с тази система определен автомобил изхвърля по-малко вредни вещества.Не вярвай на глупости,а иди в един ГТП както сега си фанатизиран на тема "всичко де що е под капака не е за украшение" и трябва да си е там.Замери с оная х.йня дето я слагат в ауспуха Въглероден окис,Въглероден двуокис,Азотни окиси и каквито още се сетиш миризми Публикувай тука във форума точните данни,ако не те е срам.После премахни ЕГР система,обаче свали си всмукателните колектори изчисти ги перфектно от саждите и маслените налепи от вентилацията на картера.Същото направи с портовете на главата,изкарай и припасни идеално клапаните,защото фаските им са леш от същата тая гняс.Като затвориш всичко изкарай таралясника извън Русе така на дълъг препоръчително със съотношение 50/50 нафта/керосин в резервоара,за да се изчистят добре и цялата изпускателна система.След това в същия този сервиз направи отново замерване на изгорелите газове и ще се очудиш колко по-чисти са те в сравнение със ЕГР.Най-малкото на автомобила ще му се отворят малко белите дробове и той ако не със друго ще ти се отплати с намален разход на гориво и повишена динамика.Същото е със катализатора.Катализатора стои години наред в тази кола и какво събира какво отбира незнам точно,но като го изхвърли собственика този дето го изкупува го разчупва с чука на тревата.Е тези вещества отровни не отиват ли пак в природата? Май се получава нещо като в казармата-Нищо не се губи,а само сменя своя собственик".Това с катализаторите ми прилича точно,ама много точно 2010г като карах камион сметосъбирач към Бургаския Титан "Разделно събиране"В понеделник събирахме жълтите казани за хартия ли бяха те не си спомням вече точно.Във вторник събирахме сините контейнери за и тях не ги помня,щото никога не хвърлям разделно.Зелените обаче в петък за стъкло ги помня,щото работниците мангали се избиваха кой първи да влезе в казана да изкара някоя бутилка.Дотук всичко добре,но какво се получава всъщност на практика.Имаме район всеки ден,който трябва да се минава,но в деня примерно за хартия особенно,както сутрин рано в 5 часа излизаме на работа никой незнае какво събираме днес-хартия,стъкло или пластмаса.Важното е казаните да не са пълни,щото после в края на работния ден минават с лека кола и ако казаните "врът" налагат солидни глоби на шофьора.На "индианците тях не ги глобяват,щото шофьора им е прекия началник и той дефакто казва какво да се събира.Дотук все още добре,но колкото и съвестни да са били "добрите съвестни български граждани" и да са събирали "СУПЕР РАЗДЕЛНО",което с нашия манталитет НИКОГА,АМА НИКОГА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СЛУчИ освен както в белите страни,ако те видят да си изсипеш стъклото в контейнер за хартия примерно те грози глоба от около 5000 евро.Та колкото и разделно да са се старали такива "Зелени еколози" като теб колега Любенов има "ЕДНО СМЕТИщЕ" и то е за всички камиони.Така че пак като изсипеш камиона всичкото разделено се умешва се умешва с другото общото и после за капак като мине верижния трактор да заравнява сметището става още по-голямо мазало По едно време ни задължиха ние двата камиона "Разделно събиране"за Бургас да хвърляме на едно малко частно сметище в квартал "Лозово",а не на Братово,където е общото сметище.Е и какво стана? Този със сметището частното опънал няколко милиона по програма еди си коя за чист "Европейски съюз и Разделно събиране" за да го направи в един запустял гараж.И какво стана-хвърляхме там около месец и като се напълни малкото сметище оня плати на някакви частници със самосвали и един багер.Самосвалите естествено закараха боклуците на сметището в Братово,щото просто няма къде другаде :D Еми това е реалната действителност в България и не виждам да се промени изобщо,затова и аз няма вече да си играя да събирам разделно.Относно пък системите в един мотор един велик инженер (не Българин естествено) беше казал така:ЕДИН ДВИГАТЕЛ Е ТОЛКОВА ДОБЪР НЕ КОГАТО ИМА КАКВО ДА СЕ СЛАГА ПО НЕГО,А КОГАТО ВЕчЕ НЕ МОЖЕ НИщО ДА СЕ МАХНЕ
                  А аз си мислех че си на ясно с ДВГ Колектора ми е чист, колата с ЕГР не пуши а без ЕГР пуши на празен ход - кое е по-добре според теб майсторе. Те тука чета и разни простотии как дебитомера на ТД100 се ползвал само за ЕГР, как ЕГР-а души ДВГ, тъпче колекторите със сажди и дрън та пляс ... Като не ти бачка мотора както трябва и наливаш всякакви бози в резервоара ще има и сажди и всякакви лайна. Ти имаш ли представа от де ще се вземат сажди в смукателния колектор, когато ДВГ работи чисто без да изхвърля никакви сажди ??? Сигурно ЕГР-а ще ги събира по пътя и ще тъпче там. Е сори пич, ама то заради такива специалисти като Вас, никой не смее да си остави колата в сервиз, а търси начини да си я оправи сам. Не е достатъчно само да можеш да развиваш и завиваш болтове.
                  Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                  Коментар


                    #39
                    ЕГР системата е твърдо доказано, че намалява вредните емисии. То и няма как, нали част от изгорелите газове се връщат за доизгаряне. Кофти се отразява на двг, пълни го с боклуци но ако се кара с качествени масла не е болка за умиране. Периодично обаче си изисква почистване и.т.н. И аз съм махал ЕГР-и са се покачвали вредните емисии, затова не мога да се съглася с мнението на колегата по-горе. Но не отричам и възможността, при конкретна машина нещата да стоят по-различно.
                    Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                    Коментар


                      #40
                      muns61 написа:
                      Като се изпролети, ще те поканя да те повозя с баба Мазда, с гориво 50:50, да видиш дали пуши! .................
                      Няма значение че нищо не виждаш от ауспуха, то повечето вредни газове не се виждат. Не може да гориш 50% масло и едва ли не да твърдиш, че караш екологично. Виж ак сипваш олио, по съм съгласен, но отработено масло.................................
                      Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                      Коментар


                        #41
                        tzetzo_slavista написа:
                        Хора, моля Ви се - изкарахте ме убиец! Идеята ми беше да се получи дискусия, но не смятате ли че прекалявате. Даже мисля да кандидатствам с Пунтото по някоя европейска програма и да го впиша, като завод за преработване на отпадъци, пък кой знае... Сега сериозно: не съм тръгнал да наливам сега зимата отработено масло, но пролетта, като ми дойде времето за техническия ще омешам една хубава пропорция нафта-масло и ще поискам от шефчето откровенно да ми каже дали съм в нормите. Тогава ще се види. А дотогава не бъдете по-светци от Господ!
                        Никой не те нарича убиец. Ти зададе тук въпроси и получи мнения. Не видях някой да те напада, темата стана спор, надявам се в рамките на добрия тон.Аз лично не съм светец, дори съм далеч от това, но ме е грижа за някои неща.......................... Намери и прочети изгарянето на отработено масло какво отделя.
                        Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                        Коментар


                          #42
                          ЦИТАТ Моторни масла Отработените моторни масла, отделяни в големиколичества, както от автосервизи, така и от частни лица, създават сериозна опасност, както за здравето на хората, така и за околната среда. Те в никакъв случай не бива да се изхвърлят в градската канализация, тъй като могат да попаднат в реките или в морето. Един литър отработено масло може да замърси 1 милион куб. м вода, а ако се излее във воден басейн, може да образува петно с размер 4 000 кв. м. Пет литра масло при неконтролирано изгаряне, най-често чрез незаконно добавяне на отработени масла към горивата, замърсяват въздуха, който един човек може да диша в продължение на 3 години. По тази причина отработените моторни и трансмисионни масла от автомобилите трябва да бъдат сменяни само на определените за това места, след което да бъдат насочвани към инсталациите за оползотворяване. В България има функциониращи съоръжения за събиране и рециклиране на отработените масла. имайки предвид, че маслата са продукт, получаван чрез дестилация на петрол, който е невъзстановим природен ресурс, е необходимо да се събира цялото отработено количество и да се регенерира за повторна употреба. В процеса на регенериране от всеки 3 литра отработено масло се добива 2 литра базово масло. По този начин използваме по-малко петрол, пестим природни ресурси и опазваме околната среда.
                          Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                          Коментар


                            #43
                            Цитатите са хубаво нещо, особено подкрепени с факти и осмислени.Знаете ли как се събират и изкупуват отработените масла? Къде в Бг се преработват на нови? Знаете ли къде у нас се правят масла и от каква суровина? Кое е по-евтино - да преработваш отработени, което иска съоръжения, или да внасяш базови, с които е доста по-лесно? И ако случайно маслата се преработят и отидат за нови, отпадъкът от процеса отива в котелното гориво или в мазута, които пак се изгарят в съоръжения, които са в пъти по-неекологични от един ДВГ. Бизнесът е алчен и лаком, върви по най-лесния път. Обикновено маслата отиват в котлите за отопление на съответните фирми или в мазута за продан. Това не е времето на Бай Тошо и завод "Леон Таджер" в Русе...Та да не се правим на по-католици от папата, заради такива пишман еколози останахме без 4 блока в Козлодуй!
                            Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                            Коментар


                              #44
                              Приста например преработва отпадъчни масла. Но не съм сигурен, че им е читава технологията.
                              Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                              Коментар


                                #45
                                Danchojn написа:
                                Приста например преработва отпадъчни масла. Но не съм сигурен, че им е читава технологията.
                                Кога за последен път беше там?
                                Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                                Коментар

                                Working...
                                X