Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сипване на отработено масло, като гориво - за и против!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Сипване на отработено масло, като гориво - за и против!

    Колеги след последното поскъпване на горивата, на мен лично ми идва на нагорно, а пътувам по провинцията и няма как да не сипвам. Затова пускам и тази тема. Подучувам от различни места, че освен олио, някои сипвали в резервоара и отработено двигателно масло. Предполагам, ако това се прави, маслото трябва много добре да се филтрира от твърдите частици, които се съдържат в маслото, за да няма износване. Колата, на която ще се сипва е Фиат Пунто 1.7 тд 60 к.с. Досега не съм сипвал нищо друго освен нафта и ми е леко притиснено, затова искам да разбера, какво мислите Вие по въпроса!
    Fiat Punto 1.7 TD

    #2
    Ужаст!!!!
    Fiat Punto 1.1-Синята птица
    Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
    Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

    Коментар


      #3
      Сипи и отработено олио от фритюрника. Мощноста се вдигала два пъти, разхода падал три. Само че трябва да го превариш, да го смесиш със спирт 1/24.8 и да го филтрираш два пъти.Налива се при пълнолуние.
      Palio Weekend 1.7 TD

      Коментар


        #4
        serge написа:
        Сипи и отработено олио от фритюрника. Мощноста се вдигала два пъти, разхода падал три. Само че трябва да го превариш, да го смесиш със спирт 1/24.8 и да го филтрираш два пъти.Налива се при пълнолуние.
        :D :D :D Ако не беше това за пълнолунието, много хора можеше да повярват...Включително и аз
        ex FIAT Marea 1.9 TD100

        Коментар


          #5
          Колегата пита съвсем сериозно, а вие почнахте едни глупости да дрънкате. Да, може да се сипва както отработено масло, така и олио от фритюрника. Служебната кола се караше редовно с олио от Мак Доналдс и отработено масло от няколо сервиза. Сипва се смесено с нафта , разбира се. В моята кола не бих си налял такива течности, но принципно е възможно, а колегата това го интересува.
          НЕ Е ВАЖНО КАКВА Е КОЛАТА, А КОЛКО Е ПРАЗНА ГЛАВАТА!!!

          Коментар


            #6
            пичове аз имам мареа 1.9 тд 100 и пътувам всеки ден до софия .идва ми да се беса от цената на горивото.ето какво съм видял и пробвал но честно не със моята кола.карам служебен пасат3 тд от скоро вече 1000 км със пречистено ресторантско олио със някакви добавки.пича от елин пелин го доставя на място за 1.80л.няма никакви забележки по работата на колата.в петък и вдигах170км.разхода си е както при дизела. и така вече се кана да сипвам и на моята
            здравеите колеги

            Коментар


              #7
              Всичко е много добре, до един момент, когато започнат въпроси от рода "колата не върви, помпата протече, не пали и т.н." Икономисаните стотинки ще излязат златни. Има коли движещи се с отработено олио,но хората си имат по един сепаратор в мазата. На който му се занимава.....
              Palio Weekend 1.7 TD

              Коментар


                #8
                Много пъти съм виждал след смяна на маслото собственика да го изсипе в резервоара. С въпросните биодизели също виждам доста микробуси които на ден минават сума ти км. и вече две години нищо им няма. Лично аз горялото масло не бих го налял.

                Коментар


                  #9
                  Всичко е по твоя преценка. Аз имам една стара Мазда 323 1,7 Д. Бракувана е, държа си я на село и ходя с нея за риба. На нея наливам 1:1 нафта и отработено масло от карани на газ коли, защото има по-малко абразиви. Вече няколко години е така, но минава малко километри.Мой познат кара Пасат тди 90 коня с такава смес, вече около 40 хил и все още няма проблеми, купил си е помпа втора употреба за резерва. Направил е сметка, че бързо избива помпата, ако се скапе.Ама и маслото ще скочи, щото маса земеделци го сипват на старите трактори, не само в резервоара.
                  Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                  Коментар


                    #10
                    В интерес на истината, кола, която струва 1000-1300 лв няма хич да ми дреме да й сипвам квото има. Не че ако струва 3-4 е друго, същата работа горе долу. Ако си правиш сметката да я караш още много км, избягвай да наливаш тази гняс, ако обаче мислиш да й правиш 20-30 000 км, мятай се на олиото. Все пак се замисли следващата ти кола да е на метан, щом гониш икономия. Слугуваме им на тези 20 годишни кочини, все едно тепърва им почва живота, сипваме им масла пълна синтетика и т.н., няма смисъл и финансова логика в това, просто направи елементарна сметка за километрите и отговора е ясен.
                    Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                    Fiat Bravo'97 1,6 16v
                    Fiat Tempra'91 1,6 mono

                    Коментар


                      #11
                      Като изключа първите няколко поста, благодаря на останалите за съветите! Наистина не искам да причиня щети по помпата и двигателя, защото досега нищо не съм правил за 6 години и ще е глупаво. Олио вече трудно се намира, хората си го сипват във фирмената баничарка и нямат и капка, затова съм се насочил към маслото, по-лесно се намира (сервизчета колкото искаш), а и ако ти е познат майстора, може да се разбере човек да му събира само двигателно масло вътре, а не с други примеси. Та незнам...Колега muns61, искам да те питам филтрираш ли по някакъв начин маслото или директно го наливаш?
                      Fiat Punto 1.7 TD

                      Коментар


                        #12
                        абе по твоите думи е много лесно да намираш масло, аз не съм толков аубеден като теб, все пак аз ако съдя по себе си, при разреждане 1:1, ще ми трябват по около 60-70 литра масло, което не ми се струва лесно за намиране. Освен това 1,8 за масло не е ли много, бях чул скоро нафта на черно за 2,2, за 40 стот не бих слагал масло...
                        Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                        Fiat Bravo'97 1,6 16v
                        Fiat Tempra'91 1,6 mono

                        Коментар


                          #13
                          Маслото не го филтрирам, защото аз го точа в чист съд. От пунктовете за смяна на масла трябва да се филтрира, защото го точат във вани и пада доста боклук. После го прехвърлят във варели, а те не са особено чисти, понякога попада антифриз, спирачна течност, вода. И продават маслото по 50 - 80 стотинки.Директно може да се налива от смукалките, които смучат през масломерната тръба.
                          Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                          Коментар


                            #14
                            Като чета за какво става въпрос и се отчайвам. Някой замислял ли се е колко токсично е изгарянето на масло? Някой дава ли си сметка, че това се диша от нашите деца? Че раковите заболявания са вече ежедневие от подобни глупости? С две ръце съм скоро да не може да излезе на улицата автомобил с извън нормени показатели на газовете. Колеги замислете се, това е безумие. Отделно да не говорим за щетите по двг. И тая кочина дето ще я кара някой с масло, ще попадне при друг, дето да си блъска главата.По темата - твърдо съм против това. Има други начини да караш по-икономично и по-екологично.
                            Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                            Коментар


                              #15
                              Сипвай смело 1:1 и не се плаши... Аз на стария Форд 1.8ТД, който все още се кара от баща ми съм сипвал отработено масло, стара спирачна, хидравлична и трансмисионна течност, олио от фритюрник и всичко, което ми е попадало... Тази кола никога не е имала проблем с горивната система вече 4 години и 90хил.км пробег... Само трябва да си сложиш едно филтърче за твърди частици преди основния горивен филтър, от тези малките прозрачни по 2-3лв са. На стар дизел едва ли нещо може да навреди отработеното масло, виж ако е система Common Rail е изключено да сипваш друго, освен хубава нафта.
                              M-Benz E 250 TD 150hp
                              M-Benz 200d 75 hp
                              Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

                              Коментар

                              Working...
                              X