Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    jenshen73 написа:
    DEYAN IYI написа:
    ... Иначе без книжовен не минава и така се нанася смъртоносен удър върху истинския език. Говорите се обезличават и отмират. Накрая остава един мутант със съмнителна красота...
    А ти с една дума в средата на дългият си словесен напън се закова... И кои казваш говорите? И истинският език дали му се нанася смъртоносен удЪр?
    Пръво ни съм казъл, чи съм пирфектин Стараем се... Второ, признавам, че съм го написал левашки и туйто. Трето, отвори някъде да прочетеш за членуваньето, че от два мъжки члена и двата си ги напълнил. Не се заяждам, просто сгоден повод да си го върна Не мога да разбера кои да говорим, но за говорите народните иде реч (синоним на "диалект", но по-често като по-малка част от него). И за да бъдем по-точни, едва ли сред нас има някой, който говори нормално (научил е по естествен начин) поне един диалект или два (ако родителите му са от различни краища). Ако събереш на едно място 10 души сравнително образовани от различни места (имам предвид големи градове), ще установиш, че основната разлика е най-вече в изговора, ударението и рядко някои думи. Ето това е тенденцията. Ако има 100% грамотност в рамките на 3 поколения, забрави за нещо различно от книжовен език Това е малко пресилено, защото е невъзможно да съществува само книжовен език- ще има разни градски говори, които заради "глобализацията" ще се различават много по-малко от днешните такива. И в крайна сметка книжовният убива естествения език - диалектите и на тяхно място идват говори от нов тип. Те тава те. Насилствена и целенасочена смърт. В сръбския например си имат два варианта - който иска казва млеко, дете, тело, който иска казва млийеко, дийете, тийело. Що и при нас да не е така? То вече е сравнително късно, но това имах предвид под толериране на говорите поне в основни рамки.А истЕнският (като е при престараните екавци, които казват и неща от типа голЯми, бЯли, че чак и голИЯми, когато искат да звучат ентелегентно) език го нема и по телевизорът, шот там са се извъдили, освен журналягите, и някакви светила, които карат бедните журналяги да правят конструкции от типа "следват още два завои", "изучават се английски и немски езици" (все едно има 5 английски и 28 немски), "валутният курс в лева" (но никой не казва "валутен курс в долара или във франка"), 10 евра (при положение, че "евро" е неизменяемо по число, освен ако някой не е решил, че неговото село е пренебрегнато и БАНските старци са гласували, че е дублет) и пр. щуротлъци.Друга една съвременна проблемация на нашенския език е масовото уъкане. Не диалектното скакауец, пиуе със зеуе..., а чисто детското и непоправено: кукуа, гуава, къубо, киуограм, коуа... След няколко поколения банските старци като нищо дефинирали нов звук и въвели буквата у-кратко Поздрав!ПП - разрових, но не намирам да има "е" като кратка форма на "нея" в диалектите, така че най-вероятно в някои случаи е детско непознаване на езика, а в други склонност към екавизъм.
    Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

    Коментар


      #47
      DEYAN IYI написа:
      ...След няколко поколения банските старци като нищо дефинирали нов звук и въвели буквата у-кратко
      Такъв звук и такава буква има, среща се в Есперанто, например... Тъй че банските старци няма да измислят нещо ново, а както често се случва, ще препишат труда на някой друг ... в случая на д-р Заменхоф.

      Коментар


        #48
        DEYAN IYI написа:
        ...Пръво ни съм казъл, чи съм пирфектин Стараем се...
        Това е за всички. Абе, видяла се е тя, че всеки ще си е.е жената както сам си знае, ами да и удряме катинара на тая тема вече.
        Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

        Коментар


          #49
          Пичове, няма такова нещо като диалект в писмената форма. Във Варна повечето казват "мисо", но грамотните хора и там го изписват "месо". А "къУбо" е говорен дефект, среща се навсякъде, и пак няма нищо общо с каквато и да е диалектна форма.И защо трябва да заключваме? Деян си го е казал, не съм перфектен, но се старая. Което, според мен, е правилното, а не "това е автомобилен форум, ще си пиша както намеря за добре, който иска да чете". Най-смешно (или тъжно) става, когато някой напише "копувам акомолатор", и след като му се изсмеят, каже, че е от бързане. Има голяма разлика между това, да бъркаш пълен и кратък член, и да пишеш "копувам". Между другото, пробвайте да пуснете в Гугъл "копувам", и ще видите, че проблема е сериозен. Нещо, което си го знаем, де :D

          Коментар


            #50
            Аз обичам в интернет да пиша съкратено (изключение са форумите, където латиницата е забранена).Вместо "тъй ли" , пиша ,,tei li’’ и тем подобни :D

            Коментар


              #51
              Какво точно е съкратено, не виждам? Между другото, какво ще кажете за един друг връх на простотията и неграмотността - "мен ме е изстрах"?Ето няколко примера:
              мьчих се да я махна но ме е изстрах да не счупя нещо
              ама найстина ме е изстрах.. защото в нашия град всички момичета са много бойни
              да не се разболее нещо че ме е изстрах!
              Да така е въпреки,че доста ме е изстрах,но се надявам да се справя по-добре от първия път.
              и така нататък, над 2000 резултата в Гугъл. Тук няма как да намесим нито диалект, нито чуждите азбуки, чиста, неподправена простотия!

              Коментар


                #52
                Относно това заместване на "Я" с "Е"... за мене е нормално да го изговоря така (продадох е), но не го пиша така... Най-вероятно наистина става дума за механична грешка, плод на невнимание от страна на някой колега/колежка. Не съм перфектен и ми е пределно известно, че всеки допуска правописни грешки без значение дали те са породени от невнимание или "липса на мисъл". П.П. Относно полемиката, която се зароди от къде точно е този диалект... бих казал, че е доста специфичен за Пазарджишко (Snake ако се замисли и се позаслуша ще види, че е така)... на мен не ми правеше впечатление как се говори в Пазарджик, докато съквартиранта ми - от Велико Търново - не започна постоянно да се хили на начина ми на говорене....
                FIAT BRAVO SX 1.6 16V '96 ex...
                FIAT Doblo Cargo 1.9 JTD
                Alfa Romeo 147 1.9 JTD '01 now

                Коментар


                  #53
                  Аз още в началото на темата споменах, че ми се струва по-лесно да го изговоря така и вероятно го правя. Нещо повече: онзи ден играх мач и чух играч да вика на свой съотборник за една излизаща в аут топка: "Не е пипай!", като ударението беше на Не. И тогава съвсем естествено е по-лесно да кажеш "Не е пипай" вместо "Не я пипай". Да, така се говори в нашия град.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #54
                    Па! Па! Па! Па-зарджик

                    Коментар


                      #55
                      M5kov написа:
                      Просто няма как да не копирам едно мнение на колегата Kluchar:"Аз като взимах поредната перална преди 1 месец е взех направо от магазин качиха ми е и взех и тяхната количка за транспорт всичко това в Пунтото . Закарах е до блока и с количката е прекарах до 1/2етаж и после на асаньора да до мястото и където е монтирах после си им върнах количката"От много време съм забелязал, че така си пише, но не си представям и да го произнася така
                      Долу ръцете от ключаря, ШУМАХЕРЯТ на правописа ни роден!Цитирам по памет.Моного шоу има в годините назад. "Моного" е написано въпреки!
                      Nino написа:
                      ogi28b написа:
                      Абе Ключар, защо пишеш по тоя отвратителен начин??? "Я" ли нямаш на клавиатурата, нарочно ли е, какво е? Непрекъснато го оправям, ти пак продължаваш да го правиш?
                      Неграмотен си е, Оги, що зор съм видял с него, тц, неще, това си му е тавана на възможностите! За седем години писане в този форум и моя котарак щеше да научи правописа.Аз вдигнах ръце, когато на път за една форумска среща щяхме да се чакаме на еди-коя си МЕНЗИСНОСТАНЦИЯ!
                      Така де, малко майтап...иначе темата е много сериозна! Yellow_Flash_Colorz_PDT_13
                      SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                      Коментар


                        #56
                        Виждам че основно критиките се отправят към определен колега, но ще го защитя, защото от разговорите с него подразбирам, че не е роден в БГ и родния му език се различава коренно от нашия. Хайде моля Ви, да не пускате повече негови изказвания в тази тема и да не ги коментираме. Тук се говори за тези които сме си родени тук, а не пишем по правилния начин. Диалектите са позволени в художествената литература, за да подчертаят определени качества на литературния герой. Тук пишем по технически въпроси, а всякакви форми на родни и международни диалекти са чужди на техниката. Често водят и до грешни съвети, защото трудно се разбира какво точно се пита във въпроса.
                        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                        Коментар


                          #57
                          nikolovvd написа:
                          По видинско казват - ТАМА, вместо ТАМ. Ужас!
                          Още по-голям ужас е в ямболските села Там (тук) казват "Ей тамена" вместо "Ей там"

                          Коментар


                            #58
                            На мен ми е голям ужас и много забавно, когато някой, в стремежа си да покаже знание на език, пише или изговаря определена дума както сам намери за добре. Най-идиотско ми звучи "аймейдж", чувал съм го също и като "имейдж". За незнаещите английски - става въпрос за думата "image", която се изговаря "имидж".Мъйтап да става Вечерята ми е готова, отивам да е изям.

                            Коментар


                              #59
                              Е изеш е де А по ямболски звучи така : Е, изяж га де, не га гледай ! или пък "цункай га" С един новобранец, който твърдеше че е от София, доста се посмях, като ми поиска "бел лук" . Разбрах го като бял лук, и нали кромид лук си е бял от вътре и му давам, а оня не ще и спори, не бил бял. После взе да обяснява че било на скилидки - демек чесън Е така се получва и когато някой в такъв форум си пише на диалекта - иди разбери какво иска.
                              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                              Коментар


                                #60
                                "Няма е..."

                                Дидо , а да те прати старо куче от Русе да донесеш метлата и фараша , а след това до кухнята за бутер , а ?))
                                FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                                FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                                Коментар

                                Working...
                                X