Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    M5kov написа:
    Просто няма как да не копирам едно мнение на колегата Kluchar:"Аз като взимах поредната перална преди 1 месец е взех направо от магазин качиха ми е и взех и тяхната количка за транспорт всичко това в Пунтото . Закарах е до блока и с количката е прекарах до 1/2етаж и после на асаньора да до мястото и където е монтирах после си им върнах количката"От много време съм забелязал, че така си пише, но не си представям и да го произнася така
    Ключаря е първичен човек - пише както живее.
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #32
      Orcinus написа:
      snake написа:
      "продадох е" вместо правилното "продадох я", "няма е" вместо "няма я". Но не бих го написал по грешния начин. .
      Абсолют си! Браво! На каква база - ако говорим за диалектика -моля те посочи ми?!?!? МОЛЯ ТЕ?!? Щото това го няма никъде в нито един вариант на разговорна реч дори! Какво значи "продадох Е", това е абсолютна, ужасяваща неграмотност.
      Да де, неграмотност е да го напишеш така. Кой твърди нещо друго? А как го изговарям, това е друг въпрос, не съм се замислял. Възможно е и така да казвам: "продадох е". И какво от това? Правилно говорят само ония от телевизора . И как пък разбра, че в нито един вариант на разговорната реч го няма това? DEYAN IYI каза, че родителите му са му правили забележка точно за това Е вместо Я. Значи все пак някъде се говори и така.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #33
        Виждам много защитници на НЕ-правописа, което ме кара сериозно да се замисля колко от нас пишат правилно. Едно е да говориш на някакъв български диалект, съвсем друго е да пишеш на български език. Както във всяка друга, така и в нашата писменост си има правила, които трябва да спазваме, за да разбира какво сме написали този който чете. В Ямбол изкарах 2 години военна служба и се наслушах на всякакви диалекти ( от цяла България ). Вярно, в техния край така си говорят, но ако всеки започне да плещи на някакъв странен диалект, на кой ще му е ясно за какво става дума ? Ами тези които са от Монтана - ако вземат да пишат както говорят ... мале мале. Ходил съм там, един приятел си беше довел кандидат-булка от там - е, нищо не разбирах като ми говори на техния си диалект, но си пише както трябва. Това ми напомня на вица за македонеца дето го учили на български - Кажи - котката яде мишки !- Мачката руче пуганци. - Напиши го !Македонеца пише: котката яде мишки.- Сега прочети какво написа !- Е па, мачката руче пуганци С две думи искам да кажа, че незвисимо кой на какъв диалект говори, всички трябва да пишем на книжовен български език, за да е ясно на всеки който чете, какво искаме да кажем ! P.S. : "Печатни" грешки всички допускаме :D
        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

        Коментар


          #34
          Аз пък по принцип гледам винаги да пиша и говоря грамотно, но съм забелязвал, че и аз я правя тази грешка с "е" и "я". Така че според мен не е до самият диалект/грамотност, а машинно си правим грешката
          Lancia Lybra '00 1.8 140hp

          Видеорегистратори

          Коментар


            #35
            Не е машинно а машинално, и както каза и някой друг колега - изговярянето и изписването често се разминават, както в примера с пълния член. Ето на какво се натъкнах веднага след като пратих предишния си пост :
            ........ написа:
            Недей прави така!
            Недей или прави Ха сега познайте в коя тема? http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=81214
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              #36
              Dido_Lyubenov написа:
              Недей или прави
              Така:
              k_tochev написа:
              колега колко ти прави грацко газ и климатика работили ?
              Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

              Коментар


                #37
                То да беше само неграмотното писане... Колко са случаите, когато не можеш да разбереш какво пита този отсреща, та му задаваш куп въпроси. Не може да си изложи смислено проблемите, не може да се изкаже свързано. Ужас!И нещата ще стават все по-зле. Жена ми е учителка по БЕЛ в една от добрите гимназии в Плевен, миналата година имаше ученичка, която взе матура и после изпит в СУ, преписвайки с ГСМ и микрослушалка. Специалност журналистика...
                Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                Коментар


                  #38
                  muns61 написа:
                  То да беше само неграмотното писане... Колко са случаите, когато не можеш да разбереш какво пита този отсреща, та му задаваш куп въпроси. Не може да си изложи смислено проблемите, не може да се изкаже свързано. Ужас!И нещата ще стават все по-зле. Жена ми е учителка по БЕЛ в една от добрите гимназии в Плевен, миналата година имаше ученичка, която взе матура и после изпит в СУ, преписвайки с ГСМ и микрослушалка. Специалност журналистика...
                  Само да допълня, че едно време ние като учехме, тия дето преписваха бяха единици. Сега тия, дето не преписват са единици (ако изобщо ги има).По мое време като студент всеки сам си правеше курсовите проекти, за по-трудните се събирахме заедно да ги смятаме и да ги чертаем... Не знам някой да е давал пари за да му правят проекта.А сега 90% от студентите не си правят труда да разберат за какво са им проектите. Просто си плащат на някой да им ги прави... не ме питайте от къде знам няколко години съм се издържал от това Лошото е, колега, че не само журналистите са такива... те и да преписват, и да не преписват, после ще пишат това, за което им платят.Лошото е, че е така и при лекарите, които после ще ни "лекуват"/Лошото е, че е така и при инженерите, които трябва да проектират мостове, сгради, газ-станции...Като знам какви инженери са излязли от университета (щото съм им бил преподавател) - определено ме е страх да ида на лекар.

                  Коментар


                    #39
                    "Няма е..."

                    Оправия няма , Дами и Господа Стремежът да пишеш грамотно , показва какъв човек си в живота и работата .
                    FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                    FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                    Коментар


                      #40
                      Има нещо, което тайно води до този на пръв поглед естествен ход на нещата. Аз не съм инж. .... , имам средно образование. Какво съм завършил и какво съм работил, и защо сега не мога да си намеря работа ? По диплома съм хлебар , работил съм шофьор ( кат С ) огняр на котли с високо налягане, техник в сервиз за битова електроника, техник по компютърни мрежи, техник в сервиз за компютърна и офис техника. Какво се случва ? Идват на работа разни новоизлюпени инженери гледат техниката "умно". Обясняваме им, учим ги, а те в крайна сметка незнаят защо изобщо са взели тези дипломи и хал хабер си нямат какво правим. В такъв момент е нормално да отида при шефа и да му кажа "Искам по-оляма заплата" а той казва "Търси си друга работа". Новоизлюпените инжИнери бачкат за без пари, защото не знаят. Аз сега си търся друга работа, мога да върша много неща, но хората казват "Търсим инженер ... задължително висше образование" . Е, в такъв случай младежите правят какво ли не за да имат дилпома за висше образование - плащат на преподавателите, преписват, други им правят проектите, а те само вземат една диплома. В света на капитализЪма на преподавателите в университетите никой не им дири сметка от къде имат тези пари, и те спойно могат да бъдат подкупени. Хайде сега кажете, как очаквате тези хора да пишат грамотно, като те не са писали, а все някой друг го е правил вместо тях и най-куриозното е, че като ги питаш каква специалност са завършили, могат да ти кажат само абревиатурата ? Сега имам семейство, поколение, трябва да се грижа за тях и нямам пари за диплома. Но това е тема на друг разговор.
                      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                      Коментар


                        #41
                        "Няма е..."

                        Любенов , всичко е относително .За 45 Лазарника разбрах , че има два вида хора - такива , които създават и други , чиято основна цел е да опоскат създаденото от първите .Пък и те виждам , че си подготвен за това , какво можеш да очакваш от колеги и работодатели , така че благодарност и благородство не очаквай.Ще се радвам да обсъдим на някоя софра нещата от живота
                        FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                        FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                        Коментар


                          #42
                          Re: "Няма е..."

                          Румен_Хинчев написа:
                          Любенов , всичко е относително .За 45 Лазарника разбрах , че има два вида хора - такива , които създават и други , чиято основна цел е да опоскат създаденото от първите .Пък и те виждам , че си подготвен за това , какво можеш да очакваш от колеги и работодатели , така че благодарност и благородство не очаквай.Ще се радвам да обсъдим на някоя софра нещата от живота
                          Идеята никак не е лоша.
                          Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                          Коментар


                            #43
                            M5kov написа:
                            Просто няма как да не копирам едно мнение на колегата Kluchar:"Аз като взимах поредната перална преди 1 месец е взех направо от магазин качиха ми е и взех и тяхната количка за транспорт всичко това в Пунтото . Закарах е до блока и с количката е прекарах до 1/2етаж и после на асаньора да до мястото и където е монтирах после си им върнах количката"От много време съм забелязал, че така си пише, но не си представям и да го произнася така
                            Определено не го изговаря така, вервайте ми. Този пост направо е уникален. Дали хората които пишат по този начин, пишат също "ютие", "ебълка" (вместо ябълка, нали...) и др.?

                            Коментар


                              #44
                              Май само в този форум срещам "няма е"...
                              Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                              Коментар


                                #45
                                Май четеш само този . Аз чета три форума, и в трите го срещам. (Все са различни потребители, не е един и същи.)

                                Коментар

                                Working...
                                X