Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    kiro_of_the_day написа:
    Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
    Няма начин да е така. Помаците говорят САМО Български.

    Коментар


      #17
      kiro_of_the_day написа:
      BO написа:
      п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
      Нека ти каже къде точно го е чул, защото аз също не съм чувал такъв диалект - не само в К-н и К-нско, а и в Бл-д Бл-дско и прочее - никъде в югозапада.Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
      В казармата имаше един младеж от този район и като му изпадна войнишкото кепе от камиона, в който се возехме и после сержанта го пита- Къде ти е кепето ? Пича вика - Шапката ми га нема .. Как така я няма, кажи къде е ? - Отговора - Бига ... да не споменавам за двама братя от Разлог май бяха, дето като си заговореха по тяхному си и цялото спално седи и само гледа , нищо не им се разбираше :D

      Коментар


        #18
        Ей, каде бе? Кой че ги чува пушчите? Тук не става дума обаче за диалекти, да не изместваме темата. Ставаше дума за ширещата се все повече и повече неграмотност, особено сред младите. Макар с учудване да установявам, че и доста мои набори пишат неправилно.

        Коментар


          #19
          Виждал съм го на много места и също съм се чудил какво значи това "Е", виждал съм го написано в края на изричението, може би идва от испански "КЕ" но се изпуска "К" или нашето напр. "добре де" става "добре е". В повечето случаи е напълно безмислено поставено в края на изричението. Ето открих го и във форума в темата за срещи на ВТ:
          uBoy написа:
          ко става е тарикати :D
          --Старата ръжда любов не хваща!--
          156 sportwagon 1,9 jtd 115
          ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

          Коментар


            #20
            van_dal написа:
            Ето открих го и във форума в темата за срещи на ВТ:
            uBoy написа:
            ко става е тарикати :D
            Това е друго "е" и замества "бе" (някъде го произнасят "ве", а в съседното ни село - "ре" (напр. "ади ре" т.е. "хайде бе").А онова, за което стана въпрос в началото замества "я" (местоимението за женски род) - "видях е" вместо "видях я"....

            Коментар


              #21
              DEYAN IYI написа:
              Малцина се замислят как говорят, а мнозина, като стигнат до писмено изразяване, разбират, че са пропуснали едни 12 години...
              Там е работата, че не разбират, дори не се и замислят, а не им и прави впечатление.
              Fiat Marea Weekend 1,6 16V

              Коментар


                #22
                В Българската реч съществува т.нар. "Променливо Я", но се използва САМО, когато са изпълнени определени условия, а не да си го променяме, където ни падне Yellow_Flash_Colorz_PDT_05 Например: Сняг/Снегът, Мляко/Млечна, Смях/Смешно и т.н.Питам се какво толкова обръщате внимание на такива дреболии, та чак се и дразните на тези, които говорели еди-как си. Така или иначе навсякъде диалекта е различен и правилно се говори само в новинарската емисия
                M-Benz E 250 TD 150hp
                M-Benz 200d 75 hp
                Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

                Коментар


                  #23
                  Re: "Няма е..."

                  BO написа:
                  "Няма е вече тази кола."
                  Ти на какво се учудваш... Хората не могат имената си да изписват без грешка, та какво остава като иска да ти напише "Докарай я, да я погледна и ще я оправя." Или "Кажете някой морга около Биримирци?" (примерно).А ти в кой микрораьон живееш? Вооп6те за 4ере6и ли говориж или за ви6ни? Ако пък ти покажа какъв голям файл имам с уникални думи, срещнати тук, във форума - ще се смееш поне 30 минути. По тоя повод, оня виц: "... Миличко, чирвенити рози от теби ли са? - Да, и белити са! - Много, ама влака тръгва".Така че - нема се пуашиш, бро, нали си у форумо, не си на изпит по български език.

                  Коментар


                    #24
                    Разликата в произношението на "двойно Е" ( ѣ ) в източна и западна България е различно - в западна - Е, в източна меко "Е" или "Я". Така думичката "млѣко" се чете в източна България "мляко", а в западна - "млеко", като и двете са правилни.Всичко това обаче е по стария правопис. Сега това не е така, думите са фиксирани като "мляко", "хляб" или "вярно".Променливото Я, за което говори Мишо е остатък от горното.Това обаче нѣма нищо общо с неграмотните писания на нѣкои младежи и не толкова младежи.

                    Коментар


                      #25
                      spark написа:
                      Друг култов израз е "Здравей те!"
                      Ходи ме,Идва ме,Дойдох ме,Акомолатор, акомулатор, акумолатор, батерий,емоций,херний (мале, тая дума ме кефи)бактерий (това е правилна дума, за мъжка бактерия, ако има такова нещо де)А това с "не е ли видя", "ще е земем", "продадох е"... си е наистина неграмотност. За нещастие колега по-горе се изказа много правилно - когато компютрите с възможност за връзка с интернет поевтиняха - всичко куцо-кьораво-сакато и малоумно се навря по форумите. Има и хора, които са си перманентни олигофрени относно писмена реч - мой приятел е на 30 години съвсем скоро разбрах, че не може да чете и пише - дислексия му е медицинското оправдание.АкОмОлирайте положителни емоций!
                      DEYAN IYI написа:
                      ... Иначе без книжовен не минава и така се нанася смъртоносен удър върху истинския език. Говорите се обезличават и отмират. Накрая остава един мутант със съмнителна красота...
                      А ти с една дума в средата на дългият си словесен напън се закова... И кои казваш говорите? И истинският език дали му се нанася смъртоносен удЪр?
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #26
                        snake написа:
                        "продадох е" вместо правилното "продадох я", "няма е" вместо "няма я". Но не бих го написал по грешния начин. .
                        Абсолют си! Браво! На каква база - ако говорим за диалектика -моля те посочи ми?!?!? МОЛЯ ТЕ?!? Щото това го няма никъде в нито един вариант на разговорна реч дори! Какво значи "продадох Е", това е абсолютна, ужасяваща неграмотност.Immortal, дори на теб ти липсва ЗАПЕТАЯ Цитирам: " Променливото Я, за което говори Мишо, ЗАПЕТАЯ е остатък от горното.

                        Коментар


                          #27
                          jenshen73 написа:
                          ...А това с "не е ли видя", "ще е земем", "продадох е"... си е наистина неграмотност.
                          Oтделно си е селения с привкус на цигания, а да се продължава със същото след забележка - тъпанарска наглост. Не съм много заклет противник на тук-там неграмотното писане, не само зад кормилото на фиат не седят потомствени благородници, и при другите марки има такива, дето са бягали от часовете по български и се случва човек да не знае как се пише някоя и друга дума. Но за това "продадох е" или "утримунтирвам е в момента" съм за директен бан. Да се научи да пише!
                          Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

                          Коментар


                            #28
                            Plastex написа:
                            jenshen73 написа:
                            ...А това с "не е ли видя", "ще е земем", "продадох е"... си е наистина неграмотност.
                            Oтделно си е селения с привкус на цигания...
                            Каква селения - Gold Synthetic ?
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              #29
                              Plastex написа:
                              Oтделно си е селения с привкус на цигания...
                              За маслото Селения ли говориш или за селЯнията по хората
                              Alfa 159 SW 2.4 Ti
                              Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
                              "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

                              Коментар


                                #30
                                Просто няма как да не копирам едно мнение на колегата Kluchar:"Аз като взимах поредната перална преди 1 месец е взех направо от магазин качиха ми е и взех и тяхната количка за транспорт всичко това в Пунтото . Закарах е до блока и с количката е прекарах до 1/2етаж и после на асаньора да до мястото и където е монтирах после си им върнах количката"От много време съм забелязал, че така си пише, но не си представям и да го произнася така
                                "Без сърца, сме просто машини"
                                Toyota Prius 1.5 Hybrid
                                EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                                Коментар

                                Working...
                                X