Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    "Няма е..."

    Мараба.Аз искам да попитам нещо. От известно време наблюдавам едно изписване на словосъчетание, когато трябва да изпишеш Я не го правиш, а се изписва Е.Реално какво представлява тази грешка, че аз дори не мога да го прочета, пък да го пишеш така...?Нещо от този род например:"Няма е вече тази кола."Това нещо го наблюдавам систематично и не от един човек. Как реално може да се изписва така? От диалект ли идва, от какво... Просто се чудя и ми е интересно.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
    MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
    "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
    R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

    Коментар


      #3
      kik73bg написа:
      При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
      Абе то хубаво грамотност, да не знаеш как се изписва някоя дума ок, ама да изписваш нещо, което като го прочетеш трябва да си вържеш езика...Просто го прочиташ и се замисляш - "Аз така ли го казвам?".Само прочети нещо такова - "Тази е харесвам." на глас. Как звучи. Може ли да го произнесеш без да започне да ти се заплита езика?
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #4
        ВО, не е толкова просто - замисляш се как го изговаряш и готово . В много случаи в устната реч нещата се изговарят по начин, който не съответства точно на писмената. Например - произнасянето на пълен член ЪТ,ЯТ обикновено звучи неестествено и диалектно. А когато гледах интересните предавания на Владко Мурдаров, той дори уточняваше, че е неправилно в устната реч да се употребява пълен член. Има и много други подобни примери.Честно - на мен ми е по-лесно да кажа "продадох е" вместо правилното "продадох я", "няма е" вместо "няма я". Но не бих го написал по грешния начин. Диалектът е нещо, с което трудно можеш да се пребориш. Когато всички около теб говорят по един начин, ти свикваш да говориш по същия. Но за писмената реч нещата не стоят по този начин. За да пишеш правилно, необходими и достатъчни са учене и четене. Ако не четеш редовно, правилата се забравят.
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          Според мен е от неграмотност ... Имам ежедневни наблюдения върху форумите - хората страдат от брутална неграмотност. Жалко е, но факт!

          Коментар


            #6
            По видинско казват - ТАМА, вместо ТАМ. Ужас!
            Няма начин да няма начин!

            Коментар


              #7
              Re: "Няма е..."

              BO написа:
              Мараба.Аз искам да попитам нещо.
              Просто е. Откакто цената на комп, подходящ за нет е около 35 лв, нета е достъпен за всеки със седми клас незавършен. Някои от тези неграмотници обаче са особено чюфствителни (ъхъ, се ногу знайти вий ) на тази тема обаче.
              Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

              Коментар


                #8
                Друг култов израз е "Здравей те!"
                Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                Коментар


                  #9
                  Може да се бъркат разни неща от неграмотност.Аз обаче питам конкретно за нещото от първата тема.Как може да се сбърка това?Ето, "snake" казва, че да каже "продадох е" е по-лесно от "продадох я".Това на какво се дължи? Демек всички около него цял живот така са казвали. Ако е така то тогава говорим за диалект, който обяснява нещата, ама аз до сега никога не съм чул някъде из България да се говори така.п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    spark написа:
                    Друг култов израз е "Здравей те!"
                    А на мен любим ми е: "Ще ходи ме.". Смесица от неграмотност и диалектното шопско е-кане.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      #11
                      kik73bg написа:
                      При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
                      Говорим за ТОТАЛНА НЕГРАМОТНОСТ.Бил съм преподавател, няма да ви казвам какви бисери са минавали през мен, при това от кандидат-висшисти.Това не може да се обясни с никакви диалекти, нито, както казват някои "ми така го пиша, щото ми е по-лесно" Вече ми е писнало да правя забележки, да поправям тайно подобни грешки и т.н.

                      Коментар


                        #12
                        Малцина се замислят как говорят, а мнозина, като стигнат до писмено изразяване, разбират, че са пропуснали едни 12 години... Специално за това "е" вместо "я" нашите са обръщали внимание на брат ми и на мене поне 1000 пъти, а след ваканция на село е имало пуристична дейност. Разбира се, не е лошо да се усвояват някои неща, стига да знаеш къде им е мястото.В диалектното няма нищо лошо, даже съм твърдо за местните говори, защото това е живият език. Книжовният език убива диалектите. Книжовната норма е по-скоро вредна за езика и за съжаление не е предвидено да включва диалектното разнообразие поне в основни граници. Иначе без книжовен не минава и така се нанася смъртоносен удър върху истинския език. Говорите се обезличават и отмират. Накрая остава един мутант със съмнителна красота.Няма нищо лошо и в това да се пише диалектно, който може, щото е и по-трудно, но "незнам", "амортесьор" и "прожина" нямат нищо общо с това.Владко Мурдаров, при цялото ми уважение, също има отклонения от нормата Не мога да се сетя какво точно ми е направило впечатление, но е от типа "такъви" или "такиви" вместо "такива". То, аслъ, човек като се старае, та се престарае ПП - В пловдивско също се казва "тама". Има и по-тежки случаи:
                        Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

                        Коментар


                          #13
                          Наскоро влизам в офиса на мой познат виШист и гледам една бележка: Във обекта.... Питам на шега защо е написал ’във’, той ми вика, цитирам: Изписването на удвоената форма на предлога "в" , когато е обстоятелствено пояснение, не е грешно, щом искаш да подчертаеш акцента върху това обстоятелствено пояснение! Просто няма как да се забрави това обяснение
                          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                          Коментар


                            #14
                            BO написа:
                            п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
                            Нека ти каже къде точно го е чул, защото аз също не съм чувал такъв диалект - не само в К-н и К-нско, а и в Бл-д Бл-дско и прочее - никъде в югозапада.Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
                            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                            Нека Силата на бъде с Нас...

                            Коментар


                              #15
                              Сетих се. Хората, които пишат така, вероятно са поетични души. Пример: "Взех колата от сервиза и няма е вече повредата". Правилно! В случая лирическият герой не казва, че я няма повредата, а че тя е онемяла, станала е няма .
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар

                              Working...
                              X