Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати 11 до 20 от 221

Тема: "Няма е..."

Почетен член на форума Фиат идол Аватарът на Immortal
    Регистр. на
    21.11.2004
    Цитат kik73bg написа:
    При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
    Говорим за ТОТАЛНА НЕГРАМОТНОСТ.Бил съм преподавател, няма да ви казвам какви бисери са минавали през мен, при това от кандидат-висшисти.Това не може да се обясни с никакви диалекти, нито, както казват някои "ми така го пиша, щото ми е по-лесно" Вече ми е писнало да правя забележки, да поправям тайно подобни грешки и т.н.

Фиат фанатик Аватарът на DEYAN IYI
    Регистр. на
    27.03.2005
    Малцина се замислят как говорят, а мнозина, като стигнат до писмено изразяване, разбират, че са пропуснали едни 12 години... Специално за това "е" вместо "я" нашите са обръщали внимание на брат ми и на мене поне 1000 пъти, а след ваканция на село е имало пуристична дейност. Разбира се, не е лошо да се усвояват някои неща, стига да знаеш къде им е мястото.В диалектното няма нищо лошо, даже съм твърдо за местните говори, защото това е живият език. Книжовният език убива диалектите. Книжовната норма е по-скоро вредна за езика и за съжаление не е предвидено да включва диалектното разнообразие поне в основни граници. Иначе без книжовен не минава и така се нанася смъртоносен удър върху истинския език. Говорите се обезличават и отмират. Накрая остава един мутант със съмнителна красота.Няма нищо лошо и в това да се пише диалектно, който може, щото е и по-трудно, но "незнам", "амортесьор" и "прожина" нямат нищо общо с това.Владко Мурдаров, при цялото ми уважение, също има отклонения от нормата Не мога да се сетя какво точно ми е направило впечатление, но е от типа "такъви" или "такиви" вместо "такива". То, аслъ, човек като се старае, та се престарае ПП - В пловдивско също се казва "тама". Има и по-тежки случаи:
    Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

Фиат идол Аватарът на ele
    Регистр. на
    31.07.2008
    Наскоро влизам в офиса на мой познат виШист и гледам една бележка: Във обекта.... Питам на шега защо е написал ’във’, той ми вика, цитирам: Изписването на удвоената форма на предлога "в" , когато е обстоятелствено пояснение, не е грешно, щом искаш да подчертаеш акцента върху това обстоятелствено пояснение! Просто няма как да се забрави това обяснение
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

Цитат BO написа:
    п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
    Нека ти каже къде точно го е чул, защото аз също не съм чувал такъв диалект - не само в К-н и К-нско, а и в Бл-д Бл-дско и прочее - никъде в югозапада.Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

Фиат идол Аватарът на snake
    Регистр. на
    21.10.2005
    Сетих се. Хората, които пишат така, вероятно са поетични души. Пример: "Взех колата от сервиза и няма е вече повредата". Правилно! В случая лирическият герой не казва, че я няма повредата, а че тя е онемяла, станала е няма .
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

Регистр. на
    21.11.2004
    Цитат kiro_of_the_day написа:
    Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
    Няма начин да е така. Помаците говорят САМО Български.

Фиат фанатик Аватарът на jorko
    Регистр. на
    03.11.2004
    Цитат kiro_of_the_day написа:
    Цитат BO написа:
    п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
    Нека ти каже къде точно го е чул, защото аз също не съм чувал такъв диалект - не само в К-н и К-нско, а и в Бл-д Бл-дско и прочее - никъде в югозапада.Имам някакви съмнение за Белица - в казармата имахфхме един помак оттам - той говореше подобен грозен диалект... Той едвам говореше Български де ...
    В казармата имаше един младеж от този район и като му изпадна войнишкото кепе от камиона, в който се возехме и после сержанта го пита- Къде ти е кепето ? Пича вика - Шапката ми га нема .. Как така я няма, кажи къде е ? - Отговора - Бига ... да не споменавам за двама братя от Разлог май бяха, дето като си заговореха по тяхному си и цялото спално седи и само гледа , нищо не им се разбираше :D

Регистр. на
    21.11.2004
    Ей, каде бе? Кой че ги чува пушчите? Тук не става дума обаче за диалекти, да не изместваме темата. Ставаше дума за ширещата се все повече и повече неграмотност, особено сред младите. Макар с учудване да установявам, че и доста мои набори пишат неправилно.

Фиат идол Аватарът на van_dal
    Регистр. на
    04.03.2008
    Виждал съм го на много места и също съм се чудил какво значи това "Е", виждал съм го написано в края на изричението, може би идва от испански "КЕ" но се изпуска "К" или нашето напр. "добре де" става "добре е". В повечето случаи е напълно безмислено поставено в края на изричението. Ето открих го и във форума в темата за срещи на ВТ:
    Цитат uBoy написа:
    ко става е тарикати :D
    --Старата ръжда любов не хваща!--
    156 sportwagon 1,9 jtd 115
    ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

Регистр. на
    21.11.2004
    Цитат van_dal написа:
    Ето открих го и във форума в темата за срещи на ВТ:
    Цитат uBoy написа:
    ко става е тарикати :D
    Това е друго "е" и замества "бе" (някъде го произнасят "ве", а в съседното ни село - "ре" (напр. "ади ре" т.е. "хайде бе").А онова, за което стана въпрос в началото замества "я" (местоимението за женски род) - "видях е" вместо "видях я"....

Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Тема: "Няма е..."

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •