Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 10 от 220

Тема: "Няма е..."

Фиат идол Аватарът на BO
    Регистр. на
    20.12.2004

"Няма е..."

Мараба.Аз искам да попитам нещо. От известно време наблюдавам едно изписване на словосъчетание, когато трябва да изпишеш Я не го правиш, а се изписва Е.Реално какво представлява тази грешка, че аз дори не мога да го прочета, пък да го пишеш така...?Нещо от този род например:"Няма е вече тази кола."Това нещо го наблюдавам систематично и не от един човек. Как реално може да се изписва така? От диалект ли идва, от какво... Просто се чудя и ми е интересно.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

Член на СФФБ
    Фиат фанатик
    Аватарът на kik73bg
    Регистр. на
    08.08.2008
    При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
    MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
    "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
    R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

Фиат идол Аватарът на BO
    Регистр. на
    20.12.2004
    Цитат kik73bg написа:
    При някой може да е диалект,при други нарочно,но като цяло мисля, че е ГРАМОТНОСТ
    Абе то хубаво грамотност, да не знаеш как се изписва някоя дума ок, ама да изписваш нещо, което като го прочетеш трябва да си вържеш езика...Просто го прочиташ и се замисляш - "Аз така ли го казвам?".Само прочети нещо такова - "Тази е харесвам." на глас. Как звучи. Може ли да го произнесеш без да започне да ти се заплита езика?
    A20DTH ЖТД ама не баш
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

ВО, не е толкова просто - замисляш се как го изговаряш и готово . В много случаи в устната реч нещата се изговарят по начин, който не съответства точно на писмената. Например - произнасянето на пълен член ЪТ,ЯТ обикновено звучи неестествено и диалектно. А когато гледах интересните предавания на Владко Мурдаров, той дори уточняваше, че е неправилно в устната реч да се употребява пълен член. Има и много други подобни примери.Честно - на мен ми е по-лесно да кажа "продадох е" вместо правилното "продадох я", "няма е" вместо "няма я". Но не бих го написал по грешния начин. Диалектът е нещо, с което трудно можеш да се пребориш. Когато всички около теб говорят по един начин, ти свикваш да говориш по същия. Но за писмената реч нещата не стоят по този начин. За да пишеш правилно, необходими и достатъчни са учене и четене. Ако не четеш редовно, правилата се забравят.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

Фиат фанатик
    Регистр. на
    09.06.2008
    Според мен е от неграмотност ... Имам ежедневни наблюдения върху форумите - хората страдат от брутална неграмотност. Жалко е, но факт!

Фиат идол Аватарът на nikolovvd
    Регистр. на
    02.04.2007
    По видинско казват - ТАМА, вместо ТАМ. Ужас!
    Няма начин да няма начин!

Фиат фанатик Аватарът на Plastex
    Регистр. на
    19.12.2005

Re: "Няма е..."

Цитат BO написа:
    Мараба.Аз искам да попитам нещо.
    Просто е. Откакто цената на комп, подходящ за нет е около 35 лв, нета е достъпен за всеки със седми клас незавършен. Някои от тези неграмотници обаче са особено чюфствителни (ъхъ, се ногу знайти вий ) на тази тема обаче.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

Фиат идол Аватарът на spark
    Регистр. на
    30.10.2005
    Друг култов израз е "Здравей те!"
    Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

Фиат идол Аватарът на BO
    Регистр. на
    20.12.2004
    Може да се бъркат разни неща от неграмотност.Аз обаче питам конкретно за нещото от първата тема.Как може да се сбърка това?Ето, "snake" казва, че да каже "продадох е" е по-лесно от "продадох я".Това на какво се дължи? Демек всички около него цял живот така са казвали. Ако е така то тогава говорим за диалект, който обяснява нещата, ама аз до сега никога не съм чул някъде из България да се говори така.п.п. Току що си зададох въпроса към колега, който може и да знае отговорът.Според него това е чист диалект на югозападна България. Ако е така, значи има някаква теза - диалект. Аз лично от цяла България съм бил най-много именно в тази част, като такъв диалект не съм чул, ама знае ли се ...
    A20DTH ЖТД ама не баш

Цитат spark написа:
    Друг култов израз е "Здравей те!"
    А на мен любим ми е: "Ще ходи ме.". Смесица от неграмотност и диалектното шопско е-кане.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна

Тема: "Няма е..."

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •