Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътуване до Германия (LPG)

Collapse
Важна тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Пътуване до Германия (LPG)

    Вече няколко пъти пътувам от София за Германия като изминавам цялото разстояние само на газ с моята 25л бутилка (реално събира около 20-21л, 80% от обема). Предполагам, че е интересно къде зареждам LPG и какви са таксите, които се заплащат по пътя.Аз предпочитам да пътувам през Сърбия, Унгария, Австрия и после в Германия, защото магистралата Бърно-Прага в Чехия е с неравности, които създават неприятно усещане при пътуване.Първото ми пълненне на бутилката е в София (ЕКО-Орион, ЕКО-Сливница или Лукойл-Метро).Предпочитам Българо-Сръбската граница да я минавам в интервала 20-06 часа заради по-слабото натоварване. Спазвам всички ограничения в Сърбия докато не ме изпревари някой местен или ТИР и след това се "залепям" за него до качването ми на магистралата около Ниш. Там си вземам от путарината талонче и със скорост не по-висока от 125км/ч продължавам своето пътуване. На EKO Cuprija допълвам бутилката с газ. Дотук съм изминал 250км от зареждането ми в България на ЕКО-Сливница. Малко преди Белград спирам на путарината, подавам талончето (което взех в началото на магистралата около Ниш), заплащам 730DIN и продължавам. Понеже не успях да открия газстанция на отсотояние 200-250 км от EKO Cuprija, допълвам бутилката на ОМВ (GPS: 44.865656,20.346335) пред МЕТРО в Белград. На булеварда, по който се движите след като се отклоните за Нови Сад карайте в дясната лента по две причини: да не изтървете изхода от булеварда за бензиностанцията (излиза се на локално шосе по подобие на тези на бул.Цариградско шосе в София) и сръбските полицаи глобяват ако се движиш без причина в бързата(лява) лента. Дотук съм изминал още 160км. Минавам през още две путарини (но тук не се взема талон, а директно се заплащат съответно 240DIN (Beograd - Novi Sad) и 330DIN (Novi Sad - Subotica) - http://www.amss.org.rs/index.php?opt...176&Itemid=139. На путарините може да се плаща в динари, евро и с карта.Задължително допълвам бутилката в Сърбия малко преди да мина границата с Унгария. В Сърбия съм плащал с дебитна карта VISA Electron, но последния път директно в динари. Актуални цени на горивата в Сърбия.Максимално разрешената скорост в Сърбия е:60км/ч - населени места80км/ч - извинградски пътища120км/ч - магистралиВ зависимост от сезона си избирам два гранични пункта през, които да вляза в Унгария. ВАРИАНТ 1: каране само по магистрали - граничен пункт Хоргош-Сегед. Не минавам от тук, когато има колони с гастербайтери, понеже се чака адски много.Малко (около 2-3км) преди границата има бензиностанция MOL, където допълвам до горе. Не си купувам унгарска винетка (матрица) от едни дървени къщички веднага след границата, а от бензиностанция ОМВ на 500м от граничния пункт. Винетките в Унгария са електронни. Пазете си касовата бележка до края на валидността на винетката. Унгарската винетка за 4 дни през 2011 е с цена 1650HUF. От тук се кара по магистрала М5 до околовръстното на Будапеща, като трябва да се отклоните по М0 (в картата на моята навигация имаше грешка, така че гледайте табелите за посока Gyor М0).ВАРИАНТ 2: движение по първолкасни пътища в Унгария - граничен пункт Kelebija - Tompa. Винаги когато бързам минавам от тук. За целта е необходимо да се излезе от Е-75 на отбивката за Нови Жедник, после Стари Жедник и през Суботица за границата. Ако изпуснете тази отбивка има още две (можете да ги видите на http://maps.google.com/) за Суботица. Малко преди границата зареждам на EKO Kelebija (GPS: 46.136698,19.59593Граничният пунк е много малък и се минава много бързо. От тук маршрута ми е по първокласни пътища Tompa - Kiskunhalas (където от SHELL купувам унгарска винетка, не може да го изтървете понеже е на едно кръгово по пътя) - Soltvadkert - Solt - на север по шосе 51 - на ляво за магистрала М8 - и отново на север по М61 до М0 (околовръстното на Будапеща) и после по М1 към Gyor.Първото ми зареждане в Унгария е на бензиностанция Agip M1 Zsámbék (GPS: 47.511208,18.73699. Има газ и на двете бензиностанции от двете страни на магистралата (според момчето което ми зареди газ), макар че на тази в обратна посока не е отбелязано на табелата за бензиностанция. В западна Европа наличието на газ се отбелязва със знак - ).Допълвам с газ малко преди границата с Австрия на бензиностанция MOL (MOL M1-M15 9200 Levél, M1, 162. km, Hungary, GPS: 47.871914,17.216685) само 136км след предишното ми зареждане, но колкото по на запад пътувате, толкова по-скъпи стават горивата, а и няма да успея да стигна до газстанция в Австрия. От тук може да си купите и винетка за Австия. Ако не си вземете от тази бензиностанция, малко след импровизираната границата има SHELL, от където може да си купите с евра(^7,50 за 10 дни). За плащане в Унгария съм използвал еврова дебитна карта VISA Electron, но последния път плащах директно с форинти. До тук на бензиностанциите ви обслужва персонал. На запад трябва сами да зареждате горивото си.Максимално разрешената скорост в Унгария е:50км/ч - населени места90км/ч - извинградски пътища130км/ч - магистралиВ цяла Австрия има само 21 газстанции, като само две места са по/около магистрала А1, като на едното не съм слизал (3100 St. Pölten, Classic Reloaded, Mathilde-Beyerknecht Strasse 1), защото не съм сигурен дали ще мога да заредя без клиентска карта, а само с моята дебитна карта VISA Electron (не мога да зареждам с нея на безкасовите колонки в Германия ). Зареждам само на бензиностанция IQ (3380 Pöchlarn, IQ Tankstelle Reichsstrasse 14, GPS: 48.198863,15.221341), която е само на 188км от предишното ми зареждане, но иначе няма да мога да стигна до първата газстанция по магистралите в Германия.Максимално разрешената скорост в Австрия е:50км/ч - населени места100км/ч - извинградски пътища130км/ч - магистралиСлед като вляза в Германия поемам по магистрала 3. Първото ми зареждане в Германия е на отбивка (Autohof) 111 на Euro Rastpark Hengersberg. Това са 245км от предишното ми зареждане в Австрия. От тук нататък всеки според маршрута си може да си избира къде да зарежда газ, като през около 200 км има отбивки (Autohof) с LPG (autogas му казват немците). Около 5км преди всяка отбивка има огромна табела на която може да се ориентира човек дали има газ и после трябва да следи табелите за изход от магистралата. От тук проверявам на кои отбивки по магистралите има газ - http://www.autohof.net/autohof/autoh...hn_exit_d.html . Газ в Германия има в почти всички населени места, но за колонките, които на са на територията на бензиностанция трябва да се притежава ЕС карта. Още адреси на газстанции - http://www.autogastanken.de/de/tanke...симално разрешената скорост в Германия е:50км/ч - населени места100км/ч - извинградски пътища130км/ч (препоръчителна) - магистралиЗа зареждане в Австрия и Германия се използва преходник от този тип - , но въпреки това ако на бензиностанциите има две газ-колконки е много вероятно на едната да може да се зарежда без него.За последното ми пътуване си купих предварително необходимата ми валута от обменно бюро Tavex. Според мен там са най-изгодните валутни курсове, като разполагат с всички необходими валути на едно място.П.П.: Понеже винетните такси в Унгария се заплащат само за магистрали е възможно да се пътува само по първокласни пътища (без да се купува винетка) по маршрута Tompa - Kiskunhalas - Soltvadkert - Solt - Dunaföldvár - Sárbogárd - Székesfehérvár - Mór - Kisbér - Gyor - Mosonmagyaróvár - Hegyeshalom и после непосредствено след границата се качва на австрийската магистрала. Пътуването по този маршрут отнема същото време (дори и по-малко) и е по-кратък от каране само по магистрали в Унгария (според Александър Овчаров от Рено форума). Аз все още не съм го пробвал, но някой ден бих минал по него. Той спестява: ненужното пътуване на изток (по магистралата) и цената на унгарската винетка.Допълнение: http://www.erdgas-mobil.de/tankstellenbetreiber/На този адрес има списък на всички метан-станции в Германия
    Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

    #2
    Страхотно и много полезно описание.А случайно да си мяркал по този маршрут CNG станции?П.П. Правя темата важна.

    Коментар


      #3
      Immortal написа:
      Страхотно и много полезно описание.А случайно да си мяркал по този маршрут CNG станции?П.П. Правя темата важна.
      В Австрия и Германия почти навсякъде където има LPG, има и CNG. Даже в Австрия CNG колонките са много повече от LPG.Сега проверих набързо - и в Унгария може да се намерят метан-колонки по този маршрут. Следващият път като пътувам ще обърна по-специално внимание за табели
      Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

      Коментар


        #4
        Dear Rumen!I think, that there is a lot of LPG stations. I found a list:http://www.mpe.mtesz.hu/toltoallomasok_a-k.htm and http://www.mpe.mtesz.hu/toltoallomasok_l-z.htm .The price is around 200-220 HUF, while the petrol is between 380-400 (and the diesel is already over 430!)ByeCsabaТова и от мен ( да допълня Stefanaki
        FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
        FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

        Коментар


          #5
          Нови цени на винетките за Унгария и Австрия, както следва:Унгария - от 1650 HUF на 2975 HUF за 7-дневна винетка ( http://www.motorway.hu/02Ematrica/01Dijtablazat2012 )Австрия - от 7,50 EUR на 8,00 EUR за 10-дневна винетка ( http://www.asfinag.at/toll-stickers-...E2AC426AD1B29F )Актуална информация за цени на винетки и тол-такси за цяла Европа - http://www.dalnicni-znamky.com/en/
          Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

          Коментар


            #6
            Цени и местоположение на метан-станциите в Европа:http://www.cngprices.com/http://cng-.../Europa.en.htm

            Коментар


              #7
              Всички газстанции в Австрия - http://www.fluessiggas.net/tankstellen.php
              Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

              Коментар


                #8
                Стефанаки,поздравления за темата. Пътувал ли си наскоро?Интересува ме как стои въпроса с пълначките за газ в Германия и Австрия.Очертва ми се командировка в Мюнхен след двадесетина дни.
                Octavia RS
                Evo 10-служебната играчка.

                Коментар


                  #9
                  Red Storm написа:
                  Стефанаки,поздравления за темата. Пътувал ли си наскоро?Интересува ме как стои въпроса с пълначките за газ в Германия и Австрия.Очертва ми се командировка в Мюнхен след двадесетина дни.
                  На описаната от мен газстанция в Австрия може да се зареди без преходник - имат два пистолета (ACME и Dish). На повечето големи бензиностанции с газколонка в Германия също имат по два пистолета, но за по-сигурно си купи един преходник (10-12 лв) за твоята пълначка. Винаги може да си поискаш и от бензиностанцията, но понякога искат 50^ депозит от чужденците.В Австрия броя на газколонките се увеличава и вече е достигнал до 37 (http://www.gas-tankstellen.de/list.p...50ed8&sort=PLZ). Има вече две около Salzburg (ако минаваш от там) и две след Linz в посока към Passau. В Унгария вече също почти навскякъде може да се зареди газ по магистралите. Мисля си, че само на 2-3 бензиностанции нямаше добавена газколонка. Само трябва да се внимава, че балона и колонката са отделени от бензиновите/дизеловите колонки на другия край на плаца и вече няколко човека ми казват, че там където аз зареждам нямало газ, а после като/ако сме минавали заедно им показвам къде е колонката и те казват, че не сая били видели. Например: http://goo.gl/maps/XxTMO Редовно се пропуска тази колонка защото е в началото с балона (в дясно на изгледа), а всички търсят както в БГ около другите колонки.
                  Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                  Коментар


                    #10
                    Благодаря,ще купя преходник. Това ще ми е първото газово пътуване в тази посока. Досега винаги съм бил на дизел или бензин.
                    Octavia RS
                    Evo 10-служебната играчка.

                    Коментар


                      #11
                      Оказа се,че зареждане с газ по/около магистралата в Австрия е трудна работа.Въпросната газоколонка около St.Polten е в една забутана улица и ако навито не ми беше казало,че съм спрял пред нея нямаша да я видя.Всъщност видях първо цистерната и по тръбите стигнах до колонката.Безкасово плащане,никакъв шанс с моите карти. По-добрия вариант е да се пълни до горе в Унгария и докъдето стигнеш.След това малко на бензин.В Германия има газ още съвсем в началото-на Пасау.След това има колонки на почти всяка бензиностанция.В Унгария плащайте винетки и гориво с карти или форинти.В евро дялкат здраво.Винетката ми излезе 14е,една бутилка газ(32л)-39е.
                      Octavia RS
                      Evo 10-служебната играчка.

                      Коментар


                        #12
                        Red Storm написа:
                        Оказа се,че зареждане с газ по/около магистралата в Австрия е трудна работа.
                        Следващи път си вкарай в навигацията следните адреси:3373 Kemmelbach, Oberegging 74, това е km 100 на А1, ENI (AGIP) - 0.899 EUR/L 3380 Pöchlarn, Reichsstraße 14, слиза се съвсем малко от А1, IQ - 0.829 EUR/L4600 Wels, Eferdinger Straße 81, слиза се от А25, BP - 1 EUR/L4714 Meggenhofen, Trappenhof Süd 1, слиза се малко от А8, GENOL - 0.869 EUR/Lи ще видиш, че не е трудна работата.
                        Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                        Коментар


                          #13
                          Положението с газстанциите по австрийската магистрала е същото-няма.Обаче шкодилака е с голяма бутилка и след зареждане в Унгария минах цяла Австрия на газ.Разход около 9/100,със скорост 120-130.Хондата(FR-v 2.0/16-150ks) гореше 12-13.Де"ба японския варел...
                          Octavia RS
                          Evo 10-служебната играчка.

                          Коментар


                            #14
                            Red Storm написа:
                            Положението с газстанциите по австрийската магистрала е същото-няма.Обаче шкодилака е с голяма бутилка и след зареждане в Унгария минах цяла Австрия на газ.Разход около 9/100,със скорост 120-130.Хондата(FR-v 2.0/16-150ks) гореше 12-13.Де"ба японския варел...
                            По кои магистрали минаваш в Австрия?
                            Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                            Коментар


                              #15
                              Карам по царския път.Влизам през Никелсдорф,Виена и излизам на Пасау.Зареждам горе на Зубен.Има няколко бензиностанции,но само на една има газ.
                              Octavia RS
                              Evo 10-служебната играчка.

                              Коментар

                              Working...
                              X