Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Относно грамотното писане...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Колеги, дайте да не залитаме по темата БЕЛ (български език и литература, за тези които не им е идвало до главата). Тези неща са за децата кандидастващи след 7 клас в езикови и специализирани гимназии. Вярно е, че има хора между нас, които не знаят добре правопис, но те не са много и според мен идеята на форума е друга. По-добре да вземем да преведем някоя книга, отколкото да хабим енергия и време за проверка на правопис. Това е работа за учителки, а съм убеден, че между нас едва ли има такива!
    Брава 1.6 16V ELX
    Пунто 1.2 60 S.S.Cult - на жената

    Коментар


      #17
      Предложението не ми харесва. Против съм даже.ВСЕКИ прави грешки ...Е, наистина има някои постове, които достигат нечувани висини, но те са малко.Не искам някой да ми редактира мненията, не искам някой да ми натяква грешките и не искам да пиша постовете си на WORD и после да пействам тук.ОК ?
      Fiat Bravo GT -> дзверчето

      Коментар


        #18
        Предложението е почти невъзможно за изпълнение и може да доведе до сблъсъци!А и не видях колегата, който го предлага - да се е ангажирал с част от изпълнението му. Аз като модератор на Общи приказки и Интересни снимки - горе долу следя (х) за особено дразнещ правопис и фрапиращи грешки, но да се дебне всичко - 1. Никой не е съвършен и 2. Никой от нас не е Господ! Наистина понякога някои постове са напълно неразбираеми - не си сигурен какво е искал да каже човека, съответно - как ще поправиш такова нещо!? и т.н. и прочее...
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #19
          kiro_of_the_day написа:
          Предложението е почти невъзможно за изпълнение и може да доведе до сблъсъци!А и не видях колегата, който го предлага - да се е ангажирал с част от изпълнението му. Аз като модератор на Общи приказки и Интересни снимки - горе долу следя (х) за особено дразнещ правопис и фрапиращи грешки, но да се дебне всичко - 1. Никой не е съвършен и 2. Никой от нас не е Господ! Наистина понякога някои постове са напълно неразбираеми - не си сигурен какво е искал да каже човека, съответно - как ще поправиш такова нещо!? и т.н. и прочее...
          и на мен тва ми е най-забавно:"Хайде да стане еди-какво си, ама аз само ще керя нали разбирате"
          Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
          Fiat Bravo'97 1,6 16v
          Fiat Tempra'91 1,6 mono

          Коментар


            #20
            Ами аз съм написал, че само предлагам!!!ЧЕТЕТЕ ДЕ!!!! Ясно е че щом не ви харесва няма да стане! Предложих го защото друг колега се възмущаваше в една друга тема.Моля МОДЕРАТОРИТЕ да изтрият темата! Браво! Много сте наблюдателни, ама не е нужно да сте толкова осторожни, при положение че аз съм си го написал! (За справка: Вижте какво пише в първия пост!)П.П.: Аз няколко пъти съм предлагал и съм се включвал в инициативите на други колеги от форума! Причината да не искам да се заема лично сте ВИЕ! Не друг...А си запазвам правото да давам предложения, защото съм потребител и имам право наравно с всички да искам да стане по-добър форума!МОЛЯ ПАК ТЕМАТА ДА ИДЕ В КОША!
            FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

            Коментар


              #21
              Колеги, съжалявам че споменах за неразбираемите (поне за мен) писания на някои и по този начин спомогнах за изместването на темата от правописа към съдържанието.Мисля ще се съгласите, че едни от най-големите достойнства на Интернет са леснотата и свободата на комуникация. Но както всичко на този свят, свободата е относителна (особено в един модериран форум). Ясно е, че не може всеки да прави каквото си иска, защото така ще ограничи свободата на другите. Затова има някакви правила (които всеки е приел, регистрирайки се във форума).Но да не философствам излишно... Моето мнение е, че би имало полза от едни отговорни коректори, които да поправят само и единствено правописни грешки (допуснати по невнимание или неграмотност) и евентуално пунктуационни такива (ако имат значение за разбиране на написаното), но не и смислови, стилови и каквито и да било други. Пример: написал е някой
              FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

              Коментар


                #22
                Обикновено лично на мен ми е неприятно като чета някои фрапиращи случаи на невладеене на правописа, затова подкрепям да се приеме като правило редактирането на неграмотните постове - е, нямам предвид да се преследва всяка запетайка, но понякога мазалото е такова, че едва се разбира къде започва едно изречение и започва друго.От друга страна, ако се определят дадени секции за наблюдение от определени хора, работата няма да се върши достатъчно пълно... просто не всеки е онлайн или пък му се занимава с коригиране на грешки нон-стоп. В тази връзка бих предложил да се определят 5-6 човека, които да коригират нови мнения в целия форум... все пак повечето хора, когато пуснат форума, направо цъкат на "Нови мнения", вместо да ровят тема по тема - така смятам изпълнението на задачата ще бъде по-ефективно и своевременно.При всички положения (и при желание от ръководството, разбира се) бих се включил в начинанието, с единствена цел - да позабавим упадъка на българската писменост Нема лошо наистина да се пусне анкета, както предлага колегата Pecho, и все пак си мисля, че това е по-скоро решение на организационно равнище, отколкото на потебителско, ако мога така да се изразя Айде със здраве
                Не знам дали знаете, но "не знам" се пише отделно!
                Fiat Punto 1.2 SX 2000 г.

                Коментар


                  #23
                  Никой срещу никого не отправя нападки! Що за изводи! Ама пък и някои хора много обидчиви брей... И веднага трийте....Пояснявам какво имах предвид: За някои раздели си има модератори - задължението за правопис и т.н. е тяхно! Ама и модераторите не са свръхчовеци (Бойко Борисовци), а и не е възможно всичко да се оправя на момента - и Ние работим и Ние пари изкарваме и Ние семейства храним. Аз съм се ангажирал с два раздела, като единия, след Консултации е следващия по активност горе-долу. Ако и други хора се ангажират за модератори - всеки раздел да си има модератор, а най-големите раздели и по двама, и ако те си вършат работата с правописа и т.н., предполагам, че няма да има проблем. П.П. Използвам случая да благодаря на колегата Crash73, че като види такава грешка ме информира на лично и я оправям веднага щом посетя форума. Един вид - имаме си споразумение с него.
                  VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                  VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                  VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                  VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                  Нека Силата на бъде с Нас...

                  Коментар


                    #24
                    Добре, кой от вас пише без правописни грешки ?За съжаление 90% от българите нямат идея от определителни членове, запетайки, дублирани "н","т" и т.н.Но това не прави по никакъв начин мненията им по-малко полезни за мен лично. Та ако аз съм човек с познания, влизащ във форума за да помогне на другите безкористно, и някой тръгне да ми поправя правописните грешки ... Еми най-вероятно ще спра да пиша. Това е.А, и още нещо ... прегледайте постовете си в тази тема ... нали уж тук са хората, които следят за правописа - нашите грешки кой ще поправя ?
                    Fiat Bravo GT -> дзверчето

                    Коментар


                      #25
                      oduh написа:
                      Добре, кой от вас пише без правописни грешки ?За съжаление 90% от българите нямат идея от определителни членове, запетайки, дублирани "н","т" и т.н.Но това не прави по никакъв начин мненията им по-малко полезни за мен лично. Та ако аз съм човек с познания, влизащ във форума за да помогне на другите безкористно, и някой тръгне да ми поправя правописните грешки ... Еми най-вероятно ще спра да пиша. Това е.А, и още нещо ... прегледайте постовете си в тази тема ... нали уж тук са хората, които следят за правописа - нашите грешки кой ще поправя ?
                      Ти май не си разбрал каква е идеята...Целта е без да се разбира да се поправят правописните грешки, било то волни или неволни. Никъде няма да има "Поправено от еди кой си..." А писахме и относно смисъла: че няма да бъде коригиран!(ПРОЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО ТЕМАТА ДЕ!)Не знам защо се обиждате на правопис толкова много. То е ясно че не може в нито един пост да не допуснем грешка. Повечето стават без да искаме.Но защо да не вървим към по-добро???
                      FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

                      Коментар


                        #26
                        Предлагам да се води статистика на правописните грешки и провинилите се да бъдат наказвани лично от млада филоложка по БЕЛ Не сме в училище колеги! Далеч по опасни са тъпите съвети, които понякога се дават в желанието да се помогне. Те трябва да бъдат незабавно коригирани, а не правописните и печатните грешки. Още повече, че наблюдавам изключително компетентни технически хора, скарани естествено с правописа и правоговора Това не ги прави по-малко полезни за останалите.
                        no pain no pain

                        Коментар


                          #27
                          На вас лично няма ли да ви хареса, в случай че допуснете правописна грешка (хей така по невнимание), хората да не разбират и да не я четат всеки път когато погледнат поста Ви? Няма ли да е по-добре така - когато тихо се поправят грешките?Никой не говори за смяна на смисловото съдържание. Никой не говори за това всяка грешка да се излага на показ - нея и нейният автор? АМИ ТЪКМО ОБРАТНОТО - ПОВТАРЯМЕ ГО ВЕЧЕ НЯКОЛКО ПЪТИ!!!
                          FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

                          Коментар


                            #28
                            Колега, ти май си мислиш, че да си модератор във форум е "баси кефа". Остава и грешките да почнат да ни оправят. Дайте бе хора, дайте да дадем някой коректор тука да оправя грешките. За без пари и ако може 24/7. Разбра ли ме колега какво точно имаме предвид повечето от противниците на идеята? Иначе съм твърдо за идеята да се пише грамотно, а лично аз неграмотно написани и особено с използване на 4, 6 мнения рядко чета. А за чатица да не говорим. Мразя и някой да ми крещи! На това се и дължи острия тон на това ми мнение.
                            no pain no pain

                            Коментар


                              #29
                              Е колеги хайде сега...Вярно е че многото правописни грешки не са лицеприятни, но пък понякога е простено на човека-уморен, спи му се, докато пише на клав. чатне друго копче и не види...и др.И мен ме дразни, но аз лично се съмнявам че ще се намери тук човек, който да се занимава с цял един раздел, особено от по-коментираните и тези с повече теми.А и друго-никой, ама никой от нас пише абсол. правилно!Има толкова малки правилца и закончета...та трябва ли да има само спорове от рода"това се пише така, а не така"?В крайна сметка който иска да се научи ще се научи, а който не иска и цял живот да се опитваш-не става.Нали?А и това е форум за фенове на ФИАТ, а не за правопис, то това се учи в 5-7 клас обикновено...така че моето мнение е да не издребняваме толкова - просто няма смисъл.Вероятно сега пак ще има 2 половини-за и против.Е, аз съм против-просто няма смисъл.
                              N.Y. State of Mind

                              Коментар


                                #30
                                ОК - изясняване на предложението:1. Модераторите на форума (при наличие на достатъчно свободно време) да коригират правописа, когато злоупотребите са фрапиращи.2. Нови специално ангажирани доброволци да получат правата да коригират правописа, когато злоупотребите са фрапиращи.3. Частни уроци при млади секси студентки за всички провинили се.
                                Fiat Bravo GT -> дзверчето

                                Коментар

                                Working...
                                X