Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съмнение за недостатъчен надув на 2,4JTD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Съмнение за недостатъчен надув на 2,4JTD

    Здравейте Колеги,Пуснал съм идентични теми в Алфа и Ланча форумите, но с нулев резултат. Надявам се някой тук да се включи по темата. Става въпрос за Алфа 166 2,4JTD 136HP 1998.Мотора е Евро2. Турбината е VNT25 или с други думи TD2503. Актуатора на геометрията се управлява от налягането в студената част. Колата според мен върви добре, въпреки, че не съм се качвал на друга за да имам база за сравнение.Проблема е следния. Направих няколко лога с FiatEcuScan и ми се струва, че турбината не надува достатъчно(Boost). Пика й е около 1,0-1,2 Bar, а холда около 0,7-0,8 Bar. Според мен това е малко. Всички турбопътища са проверени с изключение на интеркулера. Него не съм го свалял. ЕГР също проверен. Турбината няма аксиален или радиален луфт. Дебитомера е почистен.Моето съмнение е за омекнала пружина на актуатора. Вижда ми се странно рязкото падане на налягането след отварянето на геометрията. Струва ми се, че нейната функция е да поддържа някакво константно налягане в известен интервал от обороти. При мен има рязко пропадане веднага след задействането, и после продължава да спада, но постепенно.Прилагам логовете за да прецените сами. Бих искал да знам вашето мнение или предположения какъв би могъл да е проблема._3 в името на прикачените файлове означава, че теста е правн на трета предавка, респективно _4 - за четвърта.
    Прикачени файлове

    #2
    хвани маркуча преди колектора,и някой да дава газ в колата ако се надува така че да не можеш да го удържиш значи е добре,на тд100 се вижда как се разширява даже.
    alfa romeo 145 1.3 boxer-моята гордост
    fiat bravo TD100-печката на брата

    Коментар


      #3
      marian2784 написа:
      хвани маркуча преди колектора,и някой да дава газ в колата ако се надува така че да не можеш да го удържиш значи е добре,на тд100 се вижда как се разширява даже.
      Колега това е несериозно, човека е постнал логове на колата си, на които се вижда че при 2000 оборота прави 2 бара абсолютно налягане Въпросът е защо стойността на холд-а е толкова ниска? Колега нямам наблюдения над 2.4, но си мисля че това не е нормално поведение. Ако има нещо, то се сещам за няколко причини: пружинката за която си мислиш или е възможно да се създава налягане в изпускателната система. Ако имаш и лог с количеството на горивото ще е интересно да се види колко се инжектира. Ако е от пружинката, и не ти се сваля актуатора може да се опиташ да я настроиш с механичен бууст контролер. Някой от колегите с 2.4 да сподели как стоят нещата при него.
      FIAT BRAVO JTD105 - Турбо IHI RHF5 VL18, JTD115 инжектори, генерация на 60мм, къстъм ремап, ХГТ маховик и съединител, маслен радиатор.

      Коментар


        #4
        Аз лично не виждам някаква аномалия.При натиснат педал и акселерация имаш впръскване и съответно развъртане на турбината.При задържане на педала има задържане на налягането,а в моментите в които отпускаш педала или е на 0% е нормално турбината да се успокоява заради липсата на впръскване или по малките порции,а от там и да пада надува.Налягането в логовете ти е равно с атмосферното само на ниските обороти.
        AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
        HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
        Kawasaki ER-6n'2012

        Коментар


          #5
          Наскоро логвах 156 2.4жтд 136.Не знам дали са с еднакви турбини, но и тя така се държеше.Изобщо имаш ли някакви оплаквания ?
          F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

          Коментар


            #6
            Благодаря за отговорите Колеги,Принципно нямам оплаквания. Профилактично реших да направя логовете и ми се стори леко странна кривата на "Boost Pressure". Поразгледах из нета и видях от доста места, че например 1,9TDI на WV вдига бууст 1,5Bar и го държи на холд докато изпълни оборотомера. От тази гледна точка реших, че може би при мен нещата са не достатъчно изправни. Освен ако, а може би и най-вероятно онези турбини да се управляват с вакуум и през ЕКУто чрез импулсен клапан. Т.е. много по-прецизно от простата механика която е при мен. 2,4JTD версията 140 и 150 коня също се управляват от ЕКУто, но не намерих информациа колко е холда там.До сега не съм мерил налягането в рейла, а само порцията на впръкване -очаквана и реална и бяха ок.

            Коментар


              #7
              Re: Съмнение за недостатъчен надув на 2,4JTD

              NVG написа:
              Здравейте Колеги,Пуснал съм идентични теми в Алфа и Ланча форумите, но с нулев резултат. Надявам се някой тук да се включи по темата. Става въпрос за Алфа 166 2,4JTD 136HP 1998.Мотора е Евро2. Турбината е VNT25 или с други думи TD2503. Актуатора на геометрията се управлява от налягането в студената част. Колата според мен върви добре, въпреки, че не съм се качвал на друга за да имам база за сравнение.Проблема е следния. Направих няколко лога с FiatEcuScan и ми се струва, че турбината не надува достатъчно(Boost). Пика й е около 1,0-1,2 Bar, а холда около 0,7-0,8 Bar. Според мен това е малко. Всички турбопътища са проверени с изключение на интеркулера. Него не съм го свалял. ЕГР също проверен. Турбината няма аксиален или радиален луфт. Дебитомера е почистен.Моето съмнение е за омекнала пружина на актуатора. Вижда ми се странно рязкото падане на налягането след отварянето на геометрията.
              Ти виждаш ли аномалия в данните?!? Аз не видях. При повече въздух, повече впрускване и турбината надува. До колко геометрията може да задържи налягането, при занижено впръскване - незнам. Според мен задържането на налягането зависи основно от впрсъкването, а т’ва е въпрос на управление. Предполагам, че с подходящ маппинг ще постигнеш този ефект, ако смяташ, че това ще ти донесе ползи. При VW е различно, но вероятно турбината е различна, управлението е различно, броят клапани е различен, мотора е по-малък и по-лесно постига еко-изискванията т.е всичко е напасвано за тази концепция, но според мен, за да има такова задържане(което не му схванах смисъла) от 1.5, основна причина е повишено впръскване!ПОЗДРАВИ
              Fiat Marea JTD 105 09.2000г

              Коментар


                #8
                Ами смисъла на геометрията управлявана с налягане според мен е следния:1. Мотора тръгва да ускорява от 1000об/мин. Условно налягането на турбината в началото е равно на атмосферното(бууст=0).2. ЕКУто пуска голяма порция защото педала е на 100%. Оборотите растът, налягането също стръмно нагоре. При това положение геометрията е затворена защото налягането все още е по-ниско от необходимото за задействане на актуатора, а и така се получава максимална ефективност.3. Над 2000+об/мин се достига бууст достатъчен за задействането на актуатора(1,2Bar), респективно геометрията отваря. При това положение ефективността на турбината моментално пада (бууста също), което се вижда и по резкия спад след пика. Вече налягането става по-ниско от това което отваря геометрията и тя би трябвало да тръгне да затваря. Това от своя страна би трябвало да доведе, до ново покачване на налягането и ново отваряне на геометрията.... И Така до 5000об/мин според мен би трябвало да има колебателен процес около стойността на налягането достатъчна за задействането на актуатора. Само че на графиката аз не виждам нищо такова. Сякаш геометрията отваря и си остава така. Не регулира. Чак като отпусна педала на газта затваря.Това са моите опасения, че има нещо нередно. Вие кажете има ли нещо нередно или това е несъвършенството на турбина управлявана с налягане.

                Коментар


                  #9
                  Re: Съмнение за недостатъчен надув на 2,4JTD

                  NVG написа:
                  Здравейте Колеги,Пуснал съм идентични теми в Алфа и Ланча форумите, но с нулев резултат. Надявам се някой тук да се включи по темата. Става въпрос за Алфа 166 2,4JTD 136HP 1998.Мотора е Евро2. Турбината е VNT25 или с други думи TD2503. Актуатора на геометрията се управлява от налягането в студената част. Колата според мен върви добре, въпреки, че не съм се качвал на друга за да имам база за сравнение.Проблема е следния. Направих няколко лога с FiatEcuScan и ми се струва, че турбината не надува достатъчно(Boost). Пика й е около 1,0-1,2 Bar, а холда около 0,7-0,8 Bar. Според мен това е малко. Всички турбопътища са проверени с изключение на интеркулера. Него не съм го свалял. ЕГР също проверен. Турбината няма аксиален или радиален луфт. Дебитомера е почистен.Моето съмнение е за омекнала пружина на актуатора. Вижда ми се странно рязкото падане на налягането след отварянето на геометрията. Струва ми се, че нейната функция е да поддържа някакво константно налягане в известен интервал от обороти. При мен има рязко пропадане веднага след задействането, и после продължава да спада, но постепенно.Прилагам логовете за да прецените сами. Бих искал да знам вашето мнение или предположения какъв би могъл да е проблема._3 в името на прикачените файлове означава, че теста е правн на трета предавка, респективно _4 - за четвърта.
                  Здравей колега, налягането не е наред, трябва на 2200 оборота да е към 1.1бар. а на 4200 оборота около 0.95бар. причините са EGR не затваря добре, пробвай да го затапиш, друго трябва да чистиш геометрията, или омекнала пружина и трябва да го опънеш малко, или най лошото да се е износила малко перката на топлата част. Аз карам alfa 156 2.4 jtd, доста си играх с тази турбина и най накрая го смених.

                  Коментар


                    #10
                    Здрасти ergon,Явно опасенията ми, че нещо не е наред са основателни. Не разбрах само при теб как си решил проблема. Смяна на турбината или?

                    Коментар


                      #11
                      Да смених турбината от Fiat Marea.

                      Коментар


                        #12
                        От показаните данни се насочи към проблем с турбото.
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #13
                          NVG написа:
                          Ами смисъла на геометрията управлявана с налягане според мен е следния:3. Над 2000+об/мин се достига бууст достатъчен за задействането на актуатора(1,2Bar), респективно геометрията отваря. При това положение ефективността на турбината моментално пада (бууста също), което се вижда и по резкия спад след пика. Вече налягането става по-ниско от това което отваря геометрията и тя би трябвало да тръгне да затваря. Това от своя страна би трябвало да доведе, до ново покачване на налягането и ново отваряне на геометрията.... И Така до 5000об/мин според мен би трябвало да има колебателен процес около стойността на налягането достатъчна за задействането на актуатора. Само че на графиката аз не виждам нищо такова. Сякаш геометрията отваря и си остава така. Не регулира. Чак като отпусна педала на газта затваря.Това са моите опасения, че има нещо нередно. Вие кажете има ли нещо нередно или това е несъвършенството на турбина управлявана с налягане.
                          По-разбиращите си казаха мнението и сигурно са прави. Според мен налягането зависи и от товара на мотора и от софтуера. JTD-то е с обикновена турбина и на 2800 горивото се орязва, а налягането на турбината пада.Първо тествай под товар и тогава си направи окончателни изводи.
                          Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                          Коментар

                          Working...
                          X