Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Клапа за циркулацията на въздуха в Стило

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Клапа за циркулацията на въздуха в Стило

    Поредната неочаквана изненада при нормална експлоатация.Клапата за циркулацията на въздуха при мен остана затворена и по никакъв начин не можах да я отворя,макар че няколко пъти с превключвателя променях режима.Свалих и пластмасата под чистачките за да стигна до самият вход на въздуха за купето,а и до самата клапа...Тя си стои затворена и не помръдва.Проблема...Клапата посредством лостова система се управлява от елекродвигател,който е монтиран в един корпус с редуктор(снимката по-долу).Стига се до него откъм шофьорската страна,като се свали обезшумяващата кора над педалите.Куплунга от него се демонтира много лесно,но си е голяма мъка да се свали самият двигател.Монтиран е на корпуса на парното на колата.Двигателчето в системата е прекалено малко и нежно за да характеризирам цялата тази система като една поредна инженерна недомислица(забележете от снимакта кой е производителя).Редуктора е здрав,но двигателчето,което е постоянно токово,колекторно си е заминало.Не съм го разглобявал,предполагам че проблема е в четките или колектора.Цикличноста на тази функция е доста голяма за да изисква там да се монтира нещо доста по надеждно.За пореден път проблемите в италианските коли се оказват смотаните недомислени немски модули и възли.
    AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
    HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
    Kawasaki ER-6n'2012

    #2
    Браво колега, евала за положените усилия и за това че когато има нещо, което е често срещано като проблем в Стилото се опитваш да откриеш решението му и да ни отвориш очите на нас потребителите на форума. Айде някой модератор да я метне в Често задавани въпроси :D.
    Fiat Stilo 1.9 JTD 2003г.

    Коментар


      #3
      Мотора е същият както при Либра. При либрите куца мотора който сменя посоките на духане в самото купе. Аз лично два пъти съм отварял такъв мотор и при двата пъти проблема беше лоша връзка между колектора и четките. Не се отваря трудно, единствено самата капсуловка е по трудна защото мотора е от много дебела ламарина. Ако проблема е от това с почистване ще си спестиш около стотина лева.Първият път когато го разглобих си подадох захранване на самият мотор и той си завъртя без проблем. Закачих го отново на колата и там заработи за няколко минути и отказа, ако превъртиш малко на мотора и отново почваше да работи. При либрата според мен проблема идва от това, че мотора работи на импулси и не на 12V.http://img225.imageshack.us/i/dsc02995l.jpg/ http://img39.imageshack.us/i/dsc02997ez.jpg/

      Коментар


        #4
        И аз го имам същият проблем на мен при Бравата и съм е оставил отворена и на пролет, ще е правя.
        http://www.pljuvalnik.com
        Форумът за политически дискусии и теми. Изкажи свойто недоволство.

        Фиат Брава 1.6 16 клапана 1998

        Коментар


          #5
          chaveto написа:
          Мотора е същият както при Либра. При либрите куца мотора който сменя посоките на духане в самото купе. Аз лично два пъти съм отварял такъв мотор и при двата пъти проблема беше лоша връзка между колектора и четките. Не се отваря трудно, единствено самата капсуловка е по трудна защото мотора е от много дебела ламарина. Ако проблема е от това с почистване ще си спестиш около стотина лева.Първият път когато го разглобих си подадох захранване на самият мотор и той си завъртя без проблем. Закачих го отново на колата и там заработи за няколко минути и отказа, ако превъртиш малко на мотора и отново почваше да работи. При либрата според мен проблема идва от това, че мотора работи на импулси и не на 12V.
          Проблема в моят случай е че четките са износени,както и самият колектор на роторчето.Намерих нов двигател,който струва 12 лв и е от лифта на видеоплеър Шарп и поне надявам се да е по умно изработен от швабското,най малко защото там се знае че има много цикли на вкарване и изкарване на касетата.На мотора пише че е японски.Управлението е постоянно(не е на импулси),като бутона за циркулацията от таблото само реверсира поляритета на захранването което стига до моторчето.Има токов контрол,който при макс.затворена или отворена клапа изключва захранването вследствие на повишената консумация.Така няма опасност мотора да се прецака заради натоварване.Имам и друга алтернатива.Намерил съм за 20 лв. същото двигателче втора употреба,но там е божа работа дали скоро няма да ме споходи същата неволя.При положение че редуктора вътре е здрав само ще сменя двигателчето.Ако някой е решил да прави подобна манипулация с подмяна на мотора да знае че трябва да се прехвърли червяка(безконечната зъбчатка) на оста от старото на новото моторче.
          AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
          HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
          Kawasaki ER-6n'2012

          Коментар


            #6
            Здравейте,от известно време се боря със същият проблем. При мен системата беше забила в отворено положение. С 300 зора успях да демонтирам моторчето (пригответе си гаечен ключ 5.5 и много нерви и търпение), отворих пластмасовият корпус и вътре зъбните колела бяха зацепили. Почистих, смазах, затворих и монтирах обратно, пак с хиляди псувни. Какъв е резултата обаче. При работа на открито, мотора върти в едната посока и обръща в другата посока, като се натисне бутона без проблем. При монтаж в купето, отваря и затваря клапата 10-15 пъти пак без проблем, НО се стига до следният момент.При отворена/затворена клапа, натискам бутона клапата тръгва да се затваря/отваря стига крайното си положение, но токовата защита не спира. Чува се как мотора продължава да буксува вътре. Поради въпросното буксуване, явно не стига нивото нужно за изключване на въпросната токова защита и така си буксува докато не натисна отново бутона да му обърна поляритета. При натискане на бутона обаче не тръгва в обратната посока, вече е забуксувал, тази токова защита ли не знае, че трябва да го пусне в обратна посока, не мога да разбера. Гася колата, давам на контакт отново, натискам бутона и тръгва, пак прави 2-3 курса (не става от всеки път) и пак забива. При мен проблема е, че явно са се износили леглата на зъбните колела и се получава минимален луфт. Така при натоварване, червяка успява да върти на празен ход през луфта на пластмасовото колело. Самите колела и червяка не изглеждат да са наранени. Това което предполагам че е проблема, съм го отбелязал на първата снимка, която за съжаление се е размазала малко.Чудя се по какъв начин да продължа с ремонта.В една от темите, сега не я намирам, някой предлагаше да се монтира ръчно направена допълнителна токова защита, която да изключва по-рано.Другият ми вариант е сигурно чисто нов мотор, тъй като втора употреба, най-вероятно ще е с подобен проблем, поради инженерната недомислица. Обаче, чисто нов мотор, сигурно е цифромания.Някой може ли да ме посъветва нещо.Поздрави.
            FIAT Grande Punto 1.4, 06г.
            Toyota Auris Touring Sport HSD 1.8, 16г.

            Коментар


              #7
              Ето ти нещо за четене Вярно че е за марея ама и при теб ще свърши работа приятно четене http://www.italauto-bg.net/forum/vie...hp?f=58&t=4683 Надявам се Мишо да не се сърди че го копирам.
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                Благодаря Банков, точно това е темата която съм чел.Жалко, че съм леко бездарен на тема електроника. Поялника не ме притеснява, ако успея да си ецна някъде платката, най-вероятно ще наредя и елементите. Колегата Мишо, трябва да започне серийно производство на тази токова защита. Да разбирам ли правилно, че в автомобилите ни има някаква токова защита все пак, но е крайно недостатъчна и затова колегите са монтирали допълнителна.
                FIAT Grande Punto 1.4, 06г.
                Toyota Auris Touring Sport HSD 1.8, 16г.

                Коментар


                  #9
                  Здравейте отново,намерих подобен мотор, производство на Денсо. В някои от обявите го пишат, че е за новото Браво, а в други за Браво, Стило, Пунто.Опитах се по продуктов номер да търся във ePER-а, но ми бие грешки или не намира нищо. На външен вид, колкото мога да видя от снимките ми се струва, че моторчетата са еднакви.Някой може ли да помогне и потвърди че Бош и Денсо моторите са еднакви.Bosch (снимки горе) номер - 0 132 801 144DensoНомер: 46723415 46723705Снимка
                  FIAT Grande Punto 1.4, 06г.
                  Toyota Auris Touring Sport HSD 1.8, 16г.

                  Коментар


                    #10
                    И при мен отказа клапата за рециркулация. Останала е в отворено положение. До колкото разбирам достъпа до задвижващия механизъм е откъм шофьорската страна. Така или иначе утре ще се помъча да го открия и сваля. Надявам се да няма изненади.
                    Opel Astra J B14NET LPG / Daihatsu Terios
                    Chevrolet Aveo

                    Коментар


                      #11
                      Здравейте Колеги ...
                      Пиша в тази тема за да не отварям нова.
                      Може ли някой да обясни точната процедура за сваляне на моторчето за клапата на въздуха?
                      Fiat Stilo 1.9 JTD (85 kW - 115 PS) `03

                      Коментар


                        #12
                        Хайде и аз да се включа. Същия проблем с това моторче. При мен клапата затваря и след това не иска да се отвори. Голяма мъка със запотяването на стъклата имах пролетта. Някак обаче след известно време /ден/ се отваря и гледам да не я затварям оттогава.
                        Днес обаче след смяна на термостата в сервиз, явно нещо са пробвали и пак е затворена.
                        Моторче втора употреба се намира, но смяната му ще е доста тегаво начинание. Ако някой го е правил нека сподели.
                        FIAT Stilo 1.9 JTD 115

                        Коментар

                        Working...
                        X