Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

диагностика на ЕКУ IAW49 на Мареа 99 година - Инфо от Извора

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    диагностика на ЕКУ IAW49 на Мареа 99 година - Инфо от Извора

    здравейте колеги. аз пак за помощ нали се досещате няма да дообеснявам проблемите с газовия инжекцион и трупането на грешки...съответно прецаканата самоадаптация. а не ми се дават и всеки месец по 36 камъка за ресет на горепосочените. реших да взема нещата в свои ръце. от скоро съм собственик на това кабелче от снимка 1. както се досещате това е преходник от нормалния 3 пинов куплунг за диагностика към ОБД2. оказа се че ОБДто позлва същите К и Л линии за диагностика. да обаче в сервиза за газта имат такова чудо за четене на грешки по ОБД2 но не ми разпознава ЕКУто. онзи майстор се оправда че му било старо уредчето и не поддържало всички протоколи. та молбата ми е ако някой има такова уредче което да поддържа повече протоколчета да проверя дали ще ми прочете и съответно да ми занули грешките. (има такива уредчета по интернет и не са кой знае колко скъпши. снимка 2) да си взема едно и да си реша проблема. другиа вариянт е да поръчам ето този интерфейс...снимка 3. и да си вържа нещата по УСБ. това чудо на снимка 3 пише че поддържа всички протоколи:SAE J1850 PWM (41.6 kbaud) SAE J1850 VPW (10.4 kbaud) ISO 9141-2 (5 baud init, 10.4 kbaud) ISO 14230-4 KWP (5 baud init, 10.4 kbaud) ISO 14230-4 KWP (fast init, 10.4 kbaud) ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 500 kbaud) ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 500 kbaud) ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 250 kbaud)ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 250 kbaud)ISO 15765-4 CAN (29/11bit ID, arbitrary baudrate)SAE J1939 знам че някое ИСО ми трябва на мен ама иди разбери кое някъде поинтернет четах че комбинацията снимка 1 + снимка 3 раобтела но не ми се рискува че се охарчих достатъчно.та въпросчето мие такова, дали ако ги навържа този прегодник които имам и този интерфейс на снимка 3 и някоя програма за диагностика че станат нещата или да не си давам парите само. за това ми се иска някой който има ОБД четец като на снимка 2 (или подобен) да пробвам само с преходника дали става за да знам има ли смисал да купувам това на снимка 2 или това на снимка 3 и отделно да търся софтуер за лаптопа.какот се досещате всеки коментар по темата е добре дошъл. благодаря за което много п.с.гледах че в ибей има и интерфейси за ВИЗА 1.83, или поне така са написали, заедно с всичките необходими кабеляци но е около 100$ пък и трябва да търся лаптоп с 2КОМ порта. не съм сигурен но мисля че може и по УСБ да се пусне но нямам с какво да тествам а не ми се дават 100$ само за теста
    Прикачени файлове
    Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
    182A4.000 IAW49F
    LPG - Lovato EasyFast
    ----------------------------
    "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

    #2
    ето това е комбинацията която пишат в нета че работела. с някаква безплатна програмка УНИДИАГ мисля но не мога да се сетя за сайто кой беше да сложа направо линк.update:сега погледнах че този синия кабел го водят KKL VAG OBD2. но по спомени на този сайт който четах бяха тествали на фиат (от който сзех и снимката) и работело...как...никои не знае
    Прикачени файлове
    Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
    182A4.000 IAW49F
    LPG - Lovato EasyFast
    ----------------------------
    "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

    Коментар


      #3
      ето и един от линковете http://www.stzcarfans.com/forum/viewtopic.php?t=2443
      Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
      182A4.000 IAW49F
      LPG - Lovato EasyFast
      ----------------------------
      "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

      Коментар


        #4
        http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.p...hlight=unidiag

        Коментар


          #5
          а де, може да ми натриете сол...не сам я видял даже признавам си без бой
          Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
          182A4.000 IAW49F
          LPG - Lovato EasyFast
          ----------------------------
          "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

          Коментар


            #6
            такааа да подновя пак малко темата, благодарение на колегите ogi28b и emzo, си подкарах успешно диагностиката на колата. комбинацията работи и не е сложно никак за изпълнение. сега обаче възникнаха няколко въпросчета. 1. появяват се две грешки които на други диагностики ги е нямало. първата е нещо за датчика на Хол за коляновия вал, да ама колата си пали на 6 само като е студена (току що е запалена и когато лека полека сами падат оборотите в процеса на загряване) и около 1000 оборота почва да работи като на 3 цилиндъра но след 1-2 изфорсирвания всичко си идва на място. някой ако знае да каже каква е тая верига "А", а пък за втората грешка изобщо си нямам на идея каква е и как се коригира. интересното е че след като дадах "CLEAR DTC" и повече не се появиха докато течеше експеримента.2. от къде мога да направя ресет на самоадаптацията. на снимка 3 видях бутон RESTART ECU но като не знам какво прави не съм го пробвал. както и другите бутони около него.иначе като изтрих грешките и колата се усеща че работи доста по добре от преди.и така помагайте колеги, ако пък някой намери ръководство за тази програма ще съм много благодарен ако го сподели . примерно да разбера какво конкретно правят тези два бутона READ DCT by Status и READ Status of DCT.и тези в подлисника MISK AND DEBUG.мерси много предварително и благодарности още веднъж на ogi28b и emzo
            Прикачени файлове
            Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
            182A4.000 IAW49F
            LPG - Lovato EasyFast
            ----------------------------
            "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

            Коментар


              #7
              кола

              ела да ти дам една ВИЗА и си готов
              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

              Коментар


                #8
                да ама моя адаптер е на УСБ визата нали иска 2 ком порта а аз нямам нито един ще я мъча и нея да я подкарам през УСБ но това в близкото бъдеще
                Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
                182A4.000 IAW49F
                LPG - Lovato EasyFast
                ----------------------------
                "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

                Коментар


                  #9
                  P0335 - Speed/Reference -mark sensorСваляш въпросния датчик и му замерваш съпротивлението.При 20градуса - от 1 до 1,4 kOhmОписанието на Унидиаг-а не го чети дословно Според мен ще го сменяш тоз датчик.P0170 - Mixture adaptation.Тука сигурно има намеса LPG-то. Иди да ти проверят ламбда-та.Ама да я проверят
                  F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                  Коментар


                    #10
                    ми и аз така мисля че да неме остави насред път някъде а emzo за ЕКУ РЕСТАРТ ще подскажеш ли нещо. от там ли се ресетва самоадаптацията или като съм затрил тази грешка Р0170 и то я е ресетнало.иначе ламбдата работи тестжах я. като пусна на газ и почва да дажа 0.15-0.91 в тоя интержал някъде. и е равномерно. съдя че работи. просто е оплескана самоадаптацията.
                    Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
                    182A4.000 IAW49F
                    LPG - Lovato EasyFast
                    ----------------------------
                    "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

                    Коментар


                      #11
                      Ewing написа:
                      ми и аз така мисля че да неме остави насред път някъде а emzo за ЕКУ РЕСТАРТ ще подскажеш ли нещо. от там ли се ресетва самоадаптацията или като съм затрил тази грешка Р0170 и то я е ресетнало.иначе ламбдата работи тестжах я. като пусна на газ и почва да дажа 0.15-0.91 в тоя интержал някъде. и е равномерно. съдя че работи. просто е оплескана самоадаптацията.
                      тука малко се откланяме от темата, но това което трябва да провериш ти са стойностите наламбдата на газ и съответните на бензин,става като просто ги наблюдаваш на газ, превключиш на бензин - пак гледаш , превключиш пак на газ и сравниш- важно - прави се на загрял ДВГ - над 70 гр. поне- следиш за аномалии и резки промени непотдаващи се накорекцияако са налице--> проблема е ясен - зато ва и ти дава проблем самоадаптация - не може да коригира сместа

                      Коментар


                        #12
                        кола

                        Нали си само по К линия и тогава ти трябва само 1 КОМ порт на ДОС да работи РС може и с лаптоп А както прави колата на бензин не работи като си карал на газ това ли е а като махнеш + за поне 15 минути оправя ли се после на бензин провери си ланда емулатора за газта
                        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                        Коментар


                          #13
                          Re: кола

                          kluchar написа:
                          ...а като махнеш + за поне 15 минути оправя ли се после на бензин провери си ланда емулатора за газта
                          1. за 1.6 след 1998 - имам сведение че това с 15 мин. и акумулатор- НЕ действа2. колегата е с ГИ - не би трябвало да има емулатро / макар че в днешно време --- знай ли някой колега emzo - и аз съм чел една сервизна информация за 1.6 16 до 1998 - да там пише за над 30 минути, НО за след 1998 еку е друго и това не помага , все пак не съм дизелджия и съм с ГИ

                          Коментар


                            #14
                            Според сервизна информация - над 30 мин.После като закачиш акумулатора - палиш 5 мин я оставяш да работи на празен ход без да пипаш нищо.След 5 мин гасиш. После си я караш нормално.Според колегата iv_laz във Виса я има тази опция и той си е ресетвал ЕКУто.ЕКУ ресет опцията в Унидиаг трябва да прави същото.При мен това не е активно.
                            F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                            Коментар


                              #15
                              u_bo е прав. НЕ действа при мене пробвано е. пробвахме в сервира и с емулатор и без и какво ли не и ефекта е един и същ. аз бях писал в друга теам. даже и qniZ удари едно рамо и пак същото. но ще кажа пак с 2 думи. като се ресетне самоадаптацията и колата работи перфектно и на газ и на бензин. но колкото повече я карам на газ и почва на бензин да не се форсира добре (и 1-2 други аномалии но са малки). при изфорсиране на място почват да играят оборотите (при връщането на стрелката надолу) и т.н. след ресет пак се оправя. и така. нови и нови настройки на газ и нищо.u_bo: при мен адаптацията е мнго острана. като е ресетнат ЕКУто и се самоадаптира но един пат газта като прецака самоадаптацията и не иска да се върне в предишното си състояние. това ще рече, че след като съм я карал 3-4 седмици на газ и самоадаптацията се е оправила за работа на газ и ламбдата като карам на газ си дава иделани стойности, но през това време е оплеската настойките на бензин и като включа на бензин и времената на дюзите са се увеличили и ламбдата почва да дава много богата смес и колкото и да карам не иска да се самоадаптира както преди. и за това търся нячин да си ресетвам сам тази пущина. но ме е страх с това на унидиага да не го резетне "за последно" иначе emzo при мен е активно.
                              Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
                              182A4.000 IAW49F
                              LPG - Lovato EasyFast
                              ----------------------------
                              "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

                              Коментар

                              Working...
                              X