Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обезвъздушаване след смяна на антифриз ???

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Обезвъздушаване след смяна на антифриз ???

    Здравейте на всички.Значи въпросът ми е следния : след като си смених термостата и изтече антифриза налях новия антифриз и ми глътна някъде 2 л антифриз + 2 л вода (пък в менюала пише 6.5 л).Маркучите ми нямат никакви пробки по тях.Та се чудя как се обезвъздушава системата при JTD моторите.След като ми отвори термостата на 90 градуса,пусна ми се 1 скорост на перката на 95 и я оставих да си работи.След 15 мин ми глътна още 500 грама от казанчето.Долях.На сутринта отварям капака и гледам пак ми е глътнала около 300 грама.Нормално ли е това.Казаха ми че при JTD-то системата сама се обезвъздушавала.Вярно ли е това?Мерси.

    #2
    Нямам конкретни данни за този мотор но абсолютно вярно е че 1.2, 1.4 моторите събират 6 литра ,а 1.6 и 1.8 моторите 7 литра охлаждаща течност. В този ред на мисли едва ли твоята събира по.-малко от 7 литра понеже е 1,9. По втория върос . Ако имаш автоматично обезвъздушаване трябва да има свързан маркуч със най- високата точка на радиатора и най-високата точка на разширителния съд на антифриза. Ако радиатора ти е с пробка се обезвъздущава ръчно.Не гледай как е по принцип , а как е точно на твоята кола понеже теорията е едно реалностите в БГ съвсем друго. И още нещо системата се обезвъздушава при включено парно.

    Коментар


      #3
      За обезвъздушаване използвай двете пробки в левия и десния край на радиатора, точно където се хващат маркучите. Те са като перчати гайки, развиват се с ръка. Достъпа до тях е след демонтаж на пластмасовата тръба - вход за въздуха. Сваля се като се развият 2 болта 10-ка. Няма значение дали парното ти работи, или не - радиаторчето винаги си е пълно, понижаването на температурата става с клапи, а не с кранче, което да затвори радиаторчето. Май....Доливай си антифриз, и го наблдавай по-честичко тия дни. Като ти загрее колата, я изпържи хубаво на 3500-4000, за да завърти водата с голяма сила, и евентуално да избута въздуха в горните точки - пробките. И да добавя - няма как да разбереш дали термостатът ти е отворил на 90 градуса, а на 95 да вклчи перките. От 80 до 100 градуса, стрелката все е хоризонтална Тръгва нагоре от 100-101-102.

      Коментар


        #4
        ogi28b написа:
        И да добавя - няма как да разбереш дали термостатът ти е отворил на 90 градуса, а на 95 да вклчи перките. От 80 до 100 градуса, стрелката все е хоризонтална Тръгва нагоре от 100-101-102.
        Тук може да поспорим.От 80-100 не е по средата.Значи ако вярваме на скалата на таблото моят термостат започва да отваря на около 88 градуса(малко под средата на скалата).Това съм го проверил по маркучите.И сега работната ми температура стои малко над средата.Ето ти и снимка.Перката ми включва 1 скорост малко над тази температура на снимката.Това е при мен.При теб може да не е така.
        Прикачени файлове

        Коментар


          #5
          Явно има грешка в Service Manual-а Добре че не е първата! И да - при мен не е като при теб, при мен е както описах в онази тема, и в тази също. Ти имаш ли климатик в тази кола?!?

          Коментар


            #6
            ogi28b написа:
            Явно има грешка в Service Manual-а Добре че не е първата! И да - при мен не е като при теб, при мен е както описах в онази тема, и в тази също. Ти имаш ли климатик в тази кола?!?
            Да имам автоматичен климатик.В manuala пише че 1 скорост се пуска на 94-95, а 2-ра на 99-101.

            Коментар


              #7
              Според моя мануал пък температурите са съответно 97-старт 93-стоп на 1-ва и 103-старт 99-стоп на втора; това е от температурна гледна точка. От климатична гледна точка 1-ва се пуска когато налягането в кръга с високо налягане на климатика стане 16 бара, не зависи от температурата.

              Коментар


                #8
                ogi28b написа:
                Според моя мануал пък температурите са съответно 97-старт 93-стоп на 1-ва и 103-старт 99-стоп на втора; това е от температурна гледна точка. От климатична гледна точка 1-ва се пуска когато налягането в кръга с високо налягане на климатика стане 16 бара, не зависи от температурата.
                Manual 3, стр.155 (като отчиташ страниците долу на прозорчето на PDF reader-a) пише:1 скорост-старт 93.5, стоп 97 градуса; 2 скорост-старт 99,стоп 102.5 градуса.Термостат:започва да отваря на 88-90, напълно отворен на 101-105 градуса.Ход - по-голям от 9.5 ммАз от форума съм ги свалял 4-те ръководства.Не мога да сейвна като картинка страницата за да видиш.Може да има някакво разминаване.Мерси все пак за отговорите.

                Коментар


                  #9
                  Е колега за същото става въпрос, нали съм го написал и в основните характеристики на 182 Б 4, в раздела дизели ( ТУК ), но правилното е обратно - на по-високата темп. включва, и като охлади донякъде, изклюва. Иначе не звучи смислено да включи перка на по-ниската температура, да охлажда охлажда охлажда, и на по-високата да изключи, да не работи няколко градуса, и после пак на по-висока да включи, и на още по-висока да изключи. Надявам се че стана ясно, че е е=аси обяснението. В крайна сметка говорим за едно и също нещо Просто това е една от многото грешки в ръководството - разменени са температурите, иначе като стойности са така, вероятно. Поздрави и дано никога повече не пишеш за проблеми с иначе страхотния двигател.

                  Коментар


                    #10
                    ogi28b написа:
                    Поздрави и дано никога повече не пишеш за проблеми с иначе страхотния двигател.
                    Мерси, колега. Дано.ПС: За едно си 100 % прав - двигателят JTD е страшен.Поздрави.

                    Коментар


                      #11
                      Като казваш за двигателя че те кефи - видя ли тази тема: Диаграма на JTD след чип ? Ако преди намирах двигателя за "страшен", сега го смятам за уникален, с оглед на резултатите които постига.

                      Коментар

                      Working...
                      X