Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В механата

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Много се радвам, че във форума има хора, обичащи и ценящи поезията.Чудя се обаче, дали сегашните "младежи", 20-тина годишните, си имат представа за какво си говорим в тази тема?!?Брат ми например, на 22 е сега, през живота си е прочел само 1 единствена (!) книга - "Малкият принц". Вярно, че тя замества сто други, но той едва ли е разбрал за какво става въпрос. Добре че е покрай мен, че да има малко по-висока обща култура, но... нали знаете за кучето и касапина.

    Коментар


      #17
      Immortal написа:
      Много се радвам, че във форума има хора, обичащи и ценящи поезията.Чудя се обаче, дали сегашните "младежи", 20-тина годишните, си имат представа за какво си говорим в тази тема?!?Брат ми например, на 22 е сега, през живота си е прочел само 1 единствена (!) книга - "Малкият принц". Вярно, че тя замества сто други, но той едва ли е разбрал за какво става въпрос. Добре че е покрай мен, че да има малко по-висока обща култура, но... нали знаете за кучето и касапина.
      Цитирам сина на един колега,кандидат студент:Най-накрая прочетох "Железния светилник" Толкова български роман,е***ти.Срамота е поне сюжетната линия да не си чувал.А за поезия какво да говорим,Румънеца и Енчев са поетите на днешния ден
      I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

      Коментар


        #18
        Ха да разкажа два случая: На класна работа по литература една съученичка беше писала името на героя "Донки Хот" А на един познат сестра му беше кръстила Рафе Клинче - Рафаелът Клинч Обочавам литературата - мога да чета от 6 годишен. В детската градина учителките ми даваха една книга с приказки, нареждаха "другарчетата" в полукръг около мен и им четях. А кои са ви любимите автори?За мен, в разбъркан вид, нещата са така: Джоузеф Хелър, Жоржи Амаду, Рабле, Зола, Юго, Стендал, Тери Пратчет, Димитър Талев, Любен Каравелов, Ал. Дюма, Сервантес, Хемингуей, Мейлър, Достоевски, Великата тройка от Френцкия театър на класицизма ( Молиер, Корней, Расин ) ... айде да спра, че ще стане много дълъг.От поетите - Вапцаров.О, щях да забравя: Карл Май Пропускам и други, но него не бива.
        like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

        Коментар


          #19
          Борис Виан,Ремарк
          I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

          Коментар


            #20
            Lane Staley написа:
            ...А кои са ви любимите автори?
            Много са, аз чета непрекъснато. Но все пак ще изброя няколко: Стивън Кинг, Айзък Азимов, ненадминатата Агата Кристи, Братя Стругацки, Станислав Лем, Павел Вежинов, допадат ми и лековатите криминалета на Мери Хигинс Кларк и още много други ...
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #21
              snake написа:
              Lane Staley написа:
              ...А кои са ви любимите автори?
              Много са, аз чета непрекъснато. Но все пак ще изброя няколко: Стивън Кинг, Айзък Азимов, ненадминатата Агата Кристи, Братя Стругацки, Станислав Лем, Павел Вежинов, допадат ми и лековатите криминалета на Мери Хигинс Кларк и още много други ...
              И при мене са много обаче изпъкват:-Клайв Къслър и Дейвид Едингс
              "Що за човек е човекът, който не прави света по-добър?"

              Коментар


                #22
                Lane Staley написа:
                Всъщност почти всички гениални поети, аи не само поети, си отиват рано. Това което ми харесва в повечето наши поети е самобитността. Като изключим Петко Славейков, който е бил страхотен ерудит, Гео Милев, Яворов и няколко други от него време, повечето от останалите са по-скоро "първични". Нямат широката култура на западните поети, няма го онова заиграване със стиловете, алюзиите, "робуването" на ритмиката.Поне според мен е така. Вапцаров е убийствено директен и точно това е което ми харесва в него. Обичах да рецитирам Вапцаров. Харесвах как учителя ни по Български език и Литература го рецитираше. Как ни поправяше когато рецитираме"и в бурята ще бъдем пак със теб, народе мой,защото Те обичахме"Някои казваха "СЕ обичахме", но той ни обясняваше, че Вапцаров не би се осмелил да каже, че и народа го е обичал.И страшно му се възхищавам, че е вярвал. Вярвал е истински. Завиждам му.
                Ерудит е бил не Петко Славейков, а Пенчо Славейков. Една от стихосбирките си я издава само в 300 екземпляра, щото смятал, че само толкова хора в България ще го разберат. Бил е номиниран за Нобелова награда.
                N.Y. State of Mind

                Коментар


                  #23
                  Имам много любими автори, но най-обичам да чета Клифърд Д.Саймък. Изчел съм по няколко пъти всичко що е излязло от него на български, и каквото съм намерил на руски и английски.А най-любимият ми негов роман е "Междинна станция".

                  Коментар


                    #24
                    sachma написа:
                    Ерудит е бил не Петко Славейков, а Пенчо Славейков. Една от стихосбирките си я издава само в 300 екземпляра, щото смятал, че само толкова хора в България ще го разберат. Бил е номиниран за Нобелова награда.
                    Прав си. Грешка на клавиатурата. Имах предвид сина, не бащата.
                    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                    Коментар


                      #25
                      Из "ХАЙДУТИ" (пак Ботев) ...Да чуят моми и момципо сборове и по седенки:какви е деца раждала,раждала, ражда и сегабългарска майка юнашка;какви е момци хранила,хранила, храни и днесканашата земя хубава!Ах, че мен, дядо, додеялюбовни песни да слушам,а сам за тегло да пея,за тегло, дядо, сюрмашко,и за свойте си кахъри,кахъри, черни ядове!...Пък който иска, та тегли -тежко му нима ще кажа?Юнакът тегло не търпи -ала съм му думал и думам:Блазе му, който умееза чест и воля да мъсти -доброму добро да прави,лошия с ножа по глава, -пък ще си викна песента! Е, свършиха ли се нашите войводи? Ако не са.., защо тогава спят?
                      Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                      Коментар


                        #26
                        ЖЕСТОКОСТТА МИ СЕ СЛОМИИ рекъл бях: аз няма веч да плачаза тежките на тоз народ беди!Ожесточен, пощада му не рачах:"Да тегли, думах с яд, нал тъй мъжди!"Народ такъв, за друго недостоеносвен за мъки, нужди и тегла,неучен род, безсмислен раб, спящ воин,що чака той за тези си дела?За тоз живот, във прозебанье жалкотака мърцина влачен ден за ден,теглото му бе изкупленье малкои не намери отзив то у мен...Но, майко, чух как Богу дух си дала,преследвана, и то за моя грях,размислих как невинно си страдалаза туй, нали, че твой син ази бях?...И поменах горката си невеста,що прави с мойте клети две деца,без теб, без мен, неволница злочеста,как тегли от безжалостни сърца!И в твойта смърт и нейното страданьепознах теглото аз на тоз народ -развредиха се мойте вехти раниза неговът и наш злочест живот!Жестокостта ми се сломи, аз клюмнах,заплаках пак и зинах, та проклех -проклех аз тази в мене страст безумна:да бъда горд и жесток, както бех.Проклех и вси достойни за проклетства,и срам, и свяст притъпкали във прах,виновници за всички тези бедства -а заедно и себе си със тях...И вслушах се... И близо, и далековсе пак тоз глас: "А помощ иде ли?"Въздъхнах аз и толкоз само рекох:"О, спи ли Бог? О, Бог не види ли?"
                        Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                        Коментар


                          #27
                          По повод чуждиците в българския език ето малко стихове, написани за сатирично като протест.БАЛАНИАДИГърбосложен на кревата,аз жадувам твоя стани в унесница благатаот мечти съм пак пиян.Себеспомням скъпи срещина Борисов дървосад,ръкостисници горещи,отлетели безвъзврат.Пеперудени одеждисебеспомням си с тъга;ластовичокрилни веждипак тревожат ме сега.Себеспомням лунни нощи,себеспомням всеки ден.Устодопреници ощенощем мир не дават мен.Сърцесладките минутикат зърна на нижел скъп,сетне ядовете люти,сетне душетровна скръб...Гърбосложен на кревата,аз жадувам твоя стани в унесница благатастих въртя à la Balan.28.IV.1917Просто, ако днес някой напише стихотворение от подобен род трябва да бъде на английски вероятно.
                          SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

                          Коментар


                            #28
                            Иначе любим автор на стихове за мен е Смирненски.ЮношаАз не зная защо съм на тоз свят роден,не попитах защо ще умра,тук дойдох запленен и от сивия ден,и от цветната майска зора.Поздравих пролетта, поздравих младосттаи възторжен разтворих очи,за да срещна Живота по друм от цветяв колесница от лунни лъчи. Но не пролет и химн покрай мен позвъни,не поръси ме ябълков цвят:пред раззинали бездни до черни стениокова ме злодей непознат.И през облаци злоба и демонска стръвчерна сянка съзрях да пълзи --златолюспест гигант се изправи сред кръв,сред морета от кръв и сълзи. В полумрака видях изтерзани лица,вред зачух плачове като в съни жестока закана на гневни сърцасе преплете с оковния звън.Аз познах свойте братя във робски керван,угнетени от Златний телец;и човешкия Дух -- обруган, окован,аз го зърнах под трънен венец.И настръхнал от мрака на тази земя,закопнях, запламтях и зова:-- Ах, блеснете, пожари, сред ледна тъма!Загърмете, железни слова!Нека пламне земята за пир непознат,нека гръм да трещи, да руши!Барикаден пожар върху робския свят!Ураган, ураган от души!...И тогава -- залюбен в тълпите, плененот лъчите на нова зора, --без да питам защо съм на тоз свят роден,аз ще знам за какво да умра.
                            SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

                            Коментар


                              #29
                              Земя на слепциНякъде под небетона грешната Земяживеел народ обреченна живот без светлина.Слепи им били очите,вечна била нощта,черни били ръцетена сляпата съдба.Дълго така живялив мрак и тъмнина,свои богове създали -идоли на скръбта.Но станало нещо страннов техния тъмен свят -родил се човекът-чудо,прогледнал за първи път.Бликнала стръвна завиств обречените души,те черни пръсти сплелив своите коси,очите му отнелии до края на своя животосъден бил да страдаот слепия народ.С вериги окован завинаги,затуй, че бе видял деня.На хиляди слепцине можеше да бъде крали в света остана самсъс своята вина.Божидар Главевп.п. Ех Божидареее.... Защо ти трябваше да погребеш таланта си в тия скверни манастири...
                              VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                              VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                              VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                              VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                              Нека Силата на бъде с Нас...

                              Коментар


                                #30
                                kiro_of_the_day написа:
                                Земя на слепциНякъде под небетона грешната Земяживеел народ обреченна живот без светлина.Слепи им били очите,вечна била нощта,черни били ръцетена сляпата съдба.Дълго така живялив мрак и тъмнина,свои богове създали -идоли на скръбта.Но станало нещо страннов техния тъмен свят -родил се човекът-чудо,прогледнал за първи път.Бликнала стръвна завиств обречените души,те черни пръсти сплелив своите коси,очите му отнелии до края на своя животосъден бил да страдаот слепия народ.С вериги окован завинаги,затуй, че бе видял деня.На хиляди слепцине можеше да бъде крали в света остана самсъс своята вина.Божидар Главевп.п. Ех Божидареее.... Защо ти трябваше да погребеш таланта си в тия скверни манастири...
                                ...ето я и песента http://www.vbox7.com/play:a3c3ac59 невероятен текст и блестящо изпълнение на АХАТ
                                Fiat Punto 1.1 Petrol year 95

                                Коментар

                                Working...
                                X