Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В механата

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    В механата

    "Тежко, тежко! Вино дайте!Пиян дано аз забравятуй, що, глупци, вий не знайтепозор ли е или слава!Да забравя край свой роден,бащина си мила стряхаи тез, що в мен дух свободен,дух за борба завещаха!Да забравя род свой беден,гробът бащин, плачът майчин, -тез, що залъкът наеденграбят с благороден начин, -грабят от народът гладен,граби подъл чорбаджия,за злато търговец жадени поп с божа литургия!Грабете го, неразбрани!Грабете го! Кой ви бърка?Скоро той не ще да стане:ний сме синца с чаши в ръка!Пием, пеем буйни песнии зъбим се на тирана;механите са нам тесни -крещим: "Хайде на Балкана!"Крещим, но щом изтрезнеем,забравяме думи, клетви,и немеем и се смеемпред народни свети жертви! А тиранинът върлуваи безчести край наш роден:коли, беси, бие, псуваи глоби народ поробен! О, налейте! Ще да пия!На душа ми да олекне,чувства трезви да убия,ръка мъжка да омекне!Ще да пия на пук врагу,на пук и вам, патриоти,аз вече нямам мило, драго,а вий... вий сте идиоти!"Да Ви звучи някак познато колеги? Някак толкова съвременно.., а истината е, че е писано преди около 150 години.Сещате ли се, че век и половина тук нищо не се е променило?Познавачите сигурно са се сетили, а за незапознатите ще кажа, че това е стихотворението на Христо Ботев "В механата".
    Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

    #2
    Естествено бе човек - българска народо-психология в най-чист вид!Какво се учудваш..."Ще да пия на пук врагу,на пук и вам, патриоти,аз вече нямам мило, драго,а вий... вий сте идиоти!"
    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

    Коментар


      #3
      Yavor написа:
      Естествено бе човек - българска народо-психология в най-чист вид!Какво се учудваш..."Ще да пия на пук врагу,на пук и вам, патриоти,аз вече нямам мило, драго,а вий... вий сте идиоти!"
      Яво, тъжно ми става всеки път когато чета това стихотворение...Защо се случих да съм част от толкова безжизнен народ, толкова беззъб, толкова овчедушен...- идиоти!Предлагам в тази тема да пускаме цитати от известни поети и писатели, които са творили преди век поне.., а творбите им са актуални и днес!Нека да вдигнем малко летвата...
      Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

      Коментар


        #4
        Има един български поет който винаги ме впечатлява:
        Сега е нощ.Машината ритмично припява и навява топла вера.Да знаеш ти живота как обичам!И колко мразя празните химери.......Но да умреш, когато се отърсваземята от отровната си плесен,когато милионите възкръсват,това е песен, да, това е песен!
        А това винаги ме кара да настръхвам:
        Прощално На жена ми Понякога ще идвам във съня тикато нечакан и неискан гостенин.Не ме оставяй ти отвън на пътя -вратите не залоствай. Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,ще вперя поглед в мрака да те видя.Когато се наситя да те гледам -ще те целуна и ще си отида.
        Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
        Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
        ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

        Коментар


          #5
          И най-яркия, праведността и родолюбието в чист вид:
          Но... стига ми тая награда -да каже нявга народът:умря сиромах за правда,за правда и за свобода...
          Да не забравяме кое е изписано на Сорбоната със златни букви
          Настане вечер - месец изгрее,звезди обсипят сводът небесен;гора зашуми, вятър повее, -Балканът пее хайдушка песен!
          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

          Коментар


            #6
            Вапцаров беше единственият поет, който ме беше впечатлил от часовете по БЕЛ в гимназията. А когато ни заведоха на гарнизонното стрелбище, плаках.......

            Коментар


              #7
              Ботев е ненадминат. Кажи ми, кажи, бедний народе, кой те в таз рабска люлка люлее? Тоз ли, що спасителят прободе на кръстът нявга зверски в ребрата, или тоз, що толкоз годин ти пее: "Търпи, и ще си спасиш душата?!" Той ли, ил някой негов наместник, син на Лойола и брат на Юда, предател верен и жив предвестник на нови тегла за сиромаси, нов кърджалия в нова полуда, кой продал брата, убил баща си?! Той ли? - кажи ми. Мълчи народа! Глухо и страшно гърмят окови, не чуй се от тях глас за свобода: намръщен само с глава той сочи на сган избрана - рояк скотове, в сюртуци, в реси и слепци с очи. Сочи народът, и пот от чело кървав се лее над камък гробен; кръстът е забит във живо тело, ръжда разяда глозгани кости, смок е засмукал живот народен, смучат го наши и чужди гости! А бедният роб търпи и ние без срам, без укор, броиме време, откак е в хомот нашата шия, откак окови влачи народа, броим и с вяра в туй скотско племе чакаме и ний ред за свобода!Това е "Елегия",

              Коментар


                #8
                Immortal написа:
                Ботев е ненадминат. Кажи ми, кажи, бедний народе, кой те в таз рабска люлка люлее? Тоз ли, що спасителят прободе на кръстът нявга зверски в ребрата, или тоз, що толкоз годин ти пее: "Търпи, и ще си спасиш душата?!"Това е "Елегия",
                Браво, браво - много добро включване...
                Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                Коментар


                  #9
                  Yavor написа:
                  Има един български поет който винаги ме впечатлява:А това винаги ме кара да настръхвам:
                  Прощално На жена ми Понякога ще идвам във съня тикато нечакан и неискан гостенин.Не ме оставяй ти отвън на пътя -вратите не залоствай. Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,ще вперя поглед в мрака да те видя.Когато се наситя да те гледам -ще те целуна и ще си отида.
                  Вапцаров е гений. Мен рядко ми въздейства поезията, но това:Пролет моя, моя бяла пролет,още неживяна, непразнувана,само в зрачни сънища сънувана,как минуваш ниско над тополите,но не спираш тука своя полет. Пролет моя, моя бяла пролет -знам, ще дойдеш с дъжд и урагани,бурна страшно, огненометежнада възвърнеш хиляди надеждии измиеш кървавите рани. Как ще пеят птиците в житата!Весели ще плуват във простора...Ще се радват на труда си хоратаи ще се обичат като братя. Пролет моя, моя бяла пролет...Нека видя първия ти полет,дал живот на мъртвите площади,нека видя само твойто слънцеи - умра на твойте барикади!А това ми беше подпис по едно време Защо пък не? - В мечтите няма цензура,мечтите греят с синкава прозрачност.А по-добре е да подгониш вятъра,отколкото да седнеш и да плачеш.
                  like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                  Коментар


                    #10
                    Вапцаров = ПОЕТ!!! Наистина за мен е поет с главни букви. И сега както казва колегат изтръпвам при четенето на неговите стихотворения. Той беше поета чиито стихотворения съм учил с лекота наизуст когато бях ученик. Не че Ботев, Смирнески, Гео Милев, дядо Вазов и т.н. са по-слаби това е абсурдно да се каже, но Вапцаров най ми допада.
                    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                    Коментар


                      #11
                      НЕ СМЕ НАРОДНе сме народ, не сме народ, а мърша,хора, дето нищо не щат да вършат.Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.И не знаем, не можеме, не щемеда работим за себе си със време.Само знаем и можеме, и щемеедин други злобно да се ядеме...Помежду си лихи, буйни, топорни,пред други сме тихи, мирни, покорни...Все нас тъпчат кой отдето завърне,щот сме туткун, щото не сме кадърни...Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -а всякому мерамът е развала...Не сме народ! Не сме народ, а мърша,пак ще кажа и с това ще да свърша.1875П.Р.Славейков
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        NikMar написа:
                        Вапцаров = ПОЕТ!!! Наистина за мен е поет с главни букви. И сега както казва колегат изтръпвам при четенето на неговите стихотворения. Той беше поета чиито стихотворения съм учил с лекота наизуст когато бях ученик. Не че Ботев, Смирнески, Гео Милев, дядо Вазов и т.н. са по-слаби това е абсурдно да се каже, но Вапцаров най ми допада.
                        Напълно съм съгласен с теб колега и добавямСледващото измежду най-добрите!ВЯРАЕто - аз дишам,работя,живеяи стихове пиша(тъй както умея).С живота под веждисе гледаме строгои боря се с него,доколкото мога.С живота сме в разпра,но ти не разбирай,че мразя живота.Напротив, напротив! -Дори да умирам,живота със грубителапи челичниаз пак ще обичам!Аз пак ще обичам!Да кажем, сега ми окачатвъжетои питат:"Как, искаш ли час да живееш?"Веднага ще кресна:"Свалете!Свалете!По-скоро свалетевъжето, злодеи!"За него - Живота -направил бих всичко. -Летял бихсъс пробна машина в небето,бих влезнал във взривнаракета, самичък,бих търсилв просторадалечнапланета.Но все пак ще чувствамприятния гъдел,да гледам какгоренебето синее.Все пак ще чувствамприятния гъдел,че още живея,че още ще бъда.Но ето, да кажем,вий вземете, колко? -пшеничено зърноот моята вера,бих ревнал тогава,бих ревнал от болкакато раненав сърцето пантера.Какво ще останеот мене тогава? -Миг след грабежаще бъда разнищен.И още по-ясно,и още по-право -миг след грабежаще бъда аз нищо.Може би искатеда я сразитемоята вяравъв дните честити,моята вяра,че утре ще бъдеживота по-хубав,живота по-мъдър?А как ще щурмувате, моля?С куршуми?Не! Неуместно!Ресто! - Не струва! -Тя е бронираназдраво в гърдитеи бронебойни патрониза неяняма открити!Няма открити! Н.Й.Вапцаров
                        Lupo - The Monster
                        Е83 3D

                        Коментар


                          #13
                          Имаме много добри поети, повечето от които за съжаление са си отишли съвсем млади от този свят. Но сред тят Ботев е ненадминат. Той е гениелен.Настане вечер - месец изгрее,звезди обсипят свода небесен;гора зашуми, вятър повее, -Балканът пее хайдушка песен!Няма друг поет, който в четири стиха така да успее да опише цялата природна картина по такъв начин. Всичките му стихотворения са невероятни погледнете Майце си, Обесването на Васил Левски, Към брата си, Елегия, абе всичките. Сред първите книги в моята библиотека е една стихосбирка на Христо Ботев. Погрешно се смята, че е убит от турците. Убит е съвсем по нашенски, от БЪЛГАРИН.
                          N.Y. State of Mind

                          Коментар


                            #14
                            Всъщност почти всички гениални поети, аи не само поети, си отиват рано. Това което ми харесва в повечето наши поети е самобитността. Като изключим Петко Славейков, който е бил страхотен ерудит, Гео Милев, Яворов и няколко други от него време, повечето от останалите са по-скоро "първични". Нямат широката култура на западните поети, няма го онова заиграване със стиловете, алюзиите, "робуването" на ритмиката.Поне според мен е така. Вапцаров е убийствено директен и точно това е което ми харесва в него. Обичах да рецитирам Вапцаров. Харесвах как учителя ни по Български език и Литература го рецитираше. Как ни поправяше когато рецитираме"и в бурята ще бъдем пак със теб, народе мой,защото Те обичахме"Някои казваха "СЕ обичахме", но той ни обясняваше, че Вапцаров не би се осмелил да каже, че и народа го е обичал.И страшно му се възхищавам, че е вярвал. Вярвал е истински. Завиждам му.
                            like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                            Коментар


                              #15
                              kiro_of_the_day написа:
                              НЕ СМЕ НАРОДНе сме народ, не сме народ, а мърша,хора, дето нищо не щат да вършат.Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.И не знаем, не можеме, не щемеда работим за себе си със време.Само знаем и можеме, и щемеедин други злобно да се ядеме...Помежду си лихи, буйни, топорни,пред други сме тихи, мирни, покорни...Все нас тъпчат кой отдето завърне,щот сме туткун, щото не сме кадърни...Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -а всякому мерамът е развала...Не сме народ! Не сме народ, а мърша,пак ще кажа и с това ще да свърша.1875П.Р.Славейков
                              ...страхотно включване! Супер. Колеги, до тук добре се получава... за мой срам обаче, бях позабравил стихове които припомняте - благодаря Ви!
                              Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                              Коментар

                              Working...
                              X