Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати 11 до 20 от 90

Тема: В механата

НЕ СМЕ НАРОДНе сме народ, не сме народ, а мърша,хора, дето нищо не щат да вършат.Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.И не знаем, не можеме, не щемеда работим за себе си със време.Само знаем и можеме, и щемеедин други злобно да се ядеме...Помежду си лихи, буйни, топорни,пред други сме тихи, мирни, покорни...Все нас тъпчат кой отдето завърне,щот сме туткун, щото не сме кадърни...Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -а всякому мерамът е развала...Не сме народ! Не сме народ, а мърша,пак ще кажа и с това ще да свърша.1875П.Р.Славейков
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

Фиат фанатик
    Регистр. на
    17.03.2006
    Цитат NikMar написа:
    Вапцаров = ПОЕТ!!! Наистина за мен е поет с главни букви. И сега както казва колегат изтръпвам при четенето на неговите стихотворения. Той беше поета чиито стихотворения съм учил с лекота наизуст когато бях ученик. Не че Ботев, Смирнески, Гео Милев, дядо Вазов и т.н. са по-слаби това е абсурдно да се каже, но Вапцаров най ми допада.
    Напълно съм съгласен с теб колега и добавямСледващото измежду най-добрите!ВЯРАЕто - аз дишам,работя,живеяи стихове пиша(тъй както умея).С живота под веждисе гледаме строгои боря се с него,доколкото мога.С живота сме в разпра,но ти не разбирай,че мразя живота.Напротив, напротив! -Дори да умирам,живота със грубителапи челичниаз пак ще обичам!Аз пак ще обичам!Да кажем, сега ми окачатвъжетои питат:"Как, искаш ли час да живееш?"Веднага ще кресна:"Свалете!Свалете!По-скоро свалетевъжето, злодеи!"За него - Живота -направил бих всичко. -Летял бихсъс пробна машина в небето,бих влезнал във взривнаракета, самичък,бих търсилв просторадалечнапланета.Но все пак ще чувствамприятния гъдел,да гледам какгоренебето синее.Все пак ще чувствамприятния гъдел,че още живея,че още ще бъда.Но ето, да кажем,вий вземете, колко? -пшеничено зърноот моята вера,бих ревнал тогава,бих ревнал от болкакато раненав сърцето пантера.Какво ще останеот мене тогава? -Миг след грабежаще бъда разнищен.И още по-ясно,и още по-право -миг след грабежаще бъда аз нищо.Може би искатеда я сразитемоята вяравъв дните честити,моята вяра,че утре ще бъдеживота по-хубав,живота по-мъдър?А как ще щурмувате, моля?С куршуми?Не! Неуместно!Ресто! - Не струва! -Тя е бронираназдраво в гърдитеи бронебойни патрониза неяняма открити!Няма открити! Н.Й.Вапцаров
    Lupo - The Monster
    Е83 3D

Фиат идол Аватарът на sachma
    Регистр. на
    04.02.2006
    Имаме много добри поети, повечето от които за съжаление са си отишли съвсем млади от този свят. Но сред тят Ботев е ненадминат. Той е гениелен.Настане вечер - месец изгрее,звезди обсипят свода небесен;гора зашуми, вятър повее, -Балканът пее хайдушка песен!Няма друг поет, който в четири стиха така да успее да опише цялата природна картина по такъв начин. Всичките му стихотворения са невероятни погледнете Майце си, Обесването на Васил Левски, Към брата си, Елегия, абе всичките. Сред първите книги в моята библиотека е една стихосбирка на Христо Ботев. Погрешно се смята, че е убит от турците. Убит е съвсем по нашенски, от БЪЛГАРИН.
    N.Y. State of Mind

Фиат идол Аватарът на Lane Staley
    Регистр. на
    12.03.2007
    Всъщност почти всички гениални поети, аи не само поети, си отиват рано. Това което ми харесва в повечето наши поети е самобитността. Като изключим Петко Славейков, който е бил страхотен ерудит, Гео Милев, Яворов и няколко други от него време, повечето от останалите са по-скоро "първични". Нямат широката култура на западните поети, няма го онова заиграване със стиловете, алюзиите, "робуването" на ритмиката.Поне според мен е така. Вапцаров е убийствено директен и точно това е което ми харесва в него. Обичах да рецитирам Вапцаров. Харесвах как учителя ни по Български език и Литература го рецитираше. Как ни поправяше когато рецитираме"и в бурята ще бъдем пак със теб, народе мой,защото Те обичахме"Някои казваха "СЕ обичахме", но той ни обясняваше, че Вапцаров не би се осмелил да каже, че и народа го е обичал.И страшно му се възхищавам, че е вярвал. Вярвал е истински. Завиждам му.
    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

Фиат идол Аватарът на nikki_sixx
    Регистр. на
    01.11.2007
    Цитат kiro_of_the_day написа:
    НЕ СМЕ НАРОДНе сме народ, не сме народ, а мърша,хора, дето нищо не щат да вършат.Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.И не знаем, не можеме, не щемеда работим за себе си със време.Само знаем и можеме, и щемеедин други злобно да се ядеме...Помежду си лихи, буйни, топорни,пред други сме тихи, мирни, покорни...Все нас тъпчат кой отдето завърне,щот сме туткун, щото не сме кадърни...Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -а всякому мерамът е развала...Не сме народ! Не сме народ, а мърша,пак ще кажа и с това ще да свърша.1875П.Р.Славейков
    ...страхотно включване! Супер. Колеги, до тук добре се получава... за мой срам обаче, бях позабравил стихове които припомняте - благодаря Ви!
    Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

Почетен член на форума Фиат идол Аватарът на Immortal
    Регистр. на
    21.11.2004
    Много се радвам, че във форума има хора, обичащи и ценящи поезията.Чудя се обаче, дали сегашните "младежи", 20-тина годишните, си имат представа за какво си говорим в тази тема?!?Брат ми например, на 22 е сега, през живота си е прочел само 1 единствена (!) книга - "Малкият принц". Вярно, че тя замества сто други, но той едва ли е разбрал за какво става въпрос. Добре че е покрай мен, че да има малко по-висока обща култура, но... нали знаете за кучето и касапина.

Фиат идол Аватарът на avvasilev
    Регистр. на
    25.02.2007
    Цитат Immortal написа:
    Много се радвам, че във форума има хора, обичащи и ценящи поезията.Чудя се обаче, дали сегашните "младежи", 20-тина годишните, си имат представа за какво си говорим в тази тема?!?Брат ми например, на 22 е сега, през живота си е прочел само 1 единствена (!) книга - "Малкият принц". Вярно, че тя замества сто други, но той едва ли е разбрал за какво става въпрос. Добре че е покрай мен, че да има малко по-висока обща култура, но... нали знаете за кучето и касапина.
    Цитирам сина на един колега,кандидат студент:Най-накрая прочетох "Железния светилник" Толкова български роман,е***ти.Срамота е поне сюжетната линия да не си чувал.А за поезия какво да говорим,Румънеца и Енчев са поетите на днешния ден
    I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

Фиат идол Аватарът на Lane Staley
    Регистр. на
    12.03.2007
    Ха да разкажа два случая: На класна работа по литература една съученичка беше писала името на героя "Донки Хот" А на един познат сестра му беше кръстила Рафе Клинче - Рафаелът Клинч Обочавам литературата - мога да чета от 6 годишен. В детската градина учителките ми даваха една книга с приказки, нареждаха "другарчетата" в полукръг около мен и им четях. А кои са ви любимите автори?За мен, в разбъркан вид, нещата са така: Джоузеф Хелър, Жоржи Амаду, Рабле, Зола, Юго, Стендал, Тери Пратчет, Димитър Талев, Любен Каравелов, Ал. Дюма, Сервантес, Хемингуей, Мейлър, Достоевски, Великата тройка от Френцкия театър на класицизма ( Молиер, Корней, Расин ) ... айде да спра, че ще стане много дълъг.От поетите - Вапцаров.О, щях да забравя: Карл Май Пропускам и други, но него не бива.
    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

Фиат идол Аватарът на avvasilev
    Регистр. на
    25.02.2007
    Борис Виан,Ремарк
    I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

Цитат Lane Staley написа:
    ...А кои са ви любимите автори?
    Много са, аз чета непрекъснато. Но все пак ще изброя няколко: Стивън Кинг, Айзък Азимов, ненадминатата Агата Кристи, Братя Стругацки, Станислав Лем, Павел Вежинов, допадат ми и лековатите криминалета на Мери Хигинс Кларк и още много други ...
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Тема: В механата

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •