Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Диагностика ма МAF-sensora/дебитомера/ на 1.9 JTD и 2.4 JTD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Диагностика ма МAF-sensora/дебитомера/ на 1.9 JTD и 2.4 JTD

    За да се извърши бърза диагностика на този датчик трябва да се разполага с един мултицет ,желателно цифров или автотестер с възможност за измерване на правотоково напрежение поне до 20 волта.Освен това този който ще извършва измерванията би трябвало да има поне елементарни познания по електротехника и да може да ползва измер. уред. Ако има съмнения в своите възможности да възложи това на подходящ човек. Как става това:куплунга,който излиза от МАФ-датчика е с 5 пина гледан отгоре от страна на влизащите 5 броя проводници се броят от ляво на дясно от 1 до 5 като ключа на куплунга се намира отгоре..Пинове 2.4 и 5 се отнасят за маф-сензора.Пинове 1и 3 се отнасят за IAT-sensora/датчика за температурата на входящия въздух/,който се намира в корпуса на МАФ-сензора.Но сега него няма да се разглежда.За по-голяма яснота,ще цитирам и цветовете на проводниците.-проводник към пин 2-зелено/червен-проводник към пин 4-оранжево/червен-проводник кън пин 5-зелено/червенМинусовия проводник на мултицета свързвате с масата на двигателя.Измерването става с положителния проводник.Сигнала от тези три пина се измерва чрез една игла/по дълга/,която се вкарва в отвора на влизащия проводник в куплумга като на нея се закачва проводника на измер.уред/иглата се вкарва до като опре в самия пин/.Последователно това става за всеки от трите пина.Куплунга не се откачва при всички измервания. Какви стойности трябва да се измерят на съответните три пина и при какви режими на двигателя.Завъртвате конт.ключ до запалване индикациите на армат.табло:-пин 2-трябва да има 11,5 до 14,5 В според състоянието на акумулатора-пин 4-------------------5 В стабилизирано напрежение -пин 5-------------------1 ВЗапалвате колата и я оставяте да работи на празен ход в норм.темп.режим.Отново повтаряте измерването.-пин 2-------------------11,5-14,5 В-пин 4-------------------5 В стабилизирано-пин 5-------------------1,9 В-2,2 ВСледва рязко натискане педала на газта/както при теста за газовете/до 3/4 ход на педала и отпускане/повишаване на оборотите за кратко/.На пин 5 напрежението трябва да нарасне до 4,2 до 4,5 В.Ако измерването се прави и в движение и колата е под товар над 3000 об/мин това напрежение може да нарасне до теоретичните 5 волта ако необходимото количество въздух постъпващо в двигателя е налице.Фактически стойностите от пин пет е реалната стойност,която дава информация за количеството постъпил въздух във двигателя.Стойностите от пинове 2 и 4 са необходимите за нормалната работа на дебитомерра.Те са базови напрежения.Ако тези стойности отчетете на дебитомера си ,може да сте сигурни,че той е ОК.Не е необходимо да се подлага на никакви допълнителни манипулации,чистене и др. подобни.А как се прави профилактика на дебитомера,това е друга тема.Поздрави на всички и успех.Правя темата важна.Модераторски екип на fiat-bg.org

    #2
    Как ще измериш 5в напрежение, че по характеристики максималното изходно напрежение, точно на този парт номер по Бош е 4.4578в. Може единствено и само да се доближиш до тази величина само при 2.4 двигателя и само под пълен надув!А и както споменах, тези числа са супер относителни, и виждаш дали евентуално дебитомера дали ти работи.А знаеш ли каква е разликата между тези 1.9-2.2 волта при празен ход? Точно ??% разлика в количеството на засмукван въздух. Как да знам дали дебитомера ми работи?Иначе, всичко е описано супер добре Само където ще се разбере, дали дебитомера ти работи или въобще не работи, което ще си го каже и всеки тестер А ето и от мен точната крива на температурния сензор поместен в дебитомера!
    Прикачени файлове
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      #3
      БО, ако ми обясниш по твоята схема кога е ПЛЮС и кога МИНУС 5% си златен...
      Steliyan's Life!
      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

      Коментар


        #4
        jenshen73 написа:
        БО, ако ми обясниш по твоята схема кога е ПЛЮС и кога МИНУС 5% си златен...
        Нещо не разбирам...
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #5
          jenshen73 - това ще рече, че при 25 градуса, показание от 1900 до 2100 ома следва да се приема за коректно, ако за това питаш (5% от 2000 е 100 ) Ето малко опит да споделя: Както често напоследък се случва, цветовете на кабелите не отговарят, нито броенето от ляво надясно, гледайки от фаровете към купето. Затова погледнах там където са крачетата, в които влиза буксата, и там са написани с номерца - откъм десния калник е номер 5, а откъм левия - номер 1. След като видях кои са номер 1 и 3, измерих съпротивлението м/у тях, и при външна температура около 28-29 градуса, дори и 30, че слънце пече пряко на колата, и вероятно под капака е сравнително по-топло, показанието на КИТАЙСКИЯ ми уред беше 1486 ома, при съпротивление м/у сондите 0 (закръглено до цяло число). Смятам че това е нормално показание. После ще проверя и за другото напрежение, на 5-ти кабел, че сега нямам карфица да забода в кабела.

          Коментар


            #6
            ogi28b написа:
            jenshen73 - това ще рече, че при 25 градуса, показание от 1900 до 2100 ома следва да се приема за коректно, ако за това питаш (5% от 2000 е 100 ) Ето малко опит да споделя: Както често напоследък се случва, цветовете на кабелите не отговарят, нито броенето от ляво надясно, гледайки от фаровете към купето. Затова погледнах там където са крачетата, в които влиза буксата, и там са написани с номерца - откъм десния калник е номер 5, а откъм левия - номер 1. След като видях кои са номер 1 и 3, измерих съпротивлението м/у тях, и при външна температура около 28-29 градуса, дори и 30, че слънце пече пряко на колата, и вероятно под капака е сравнително по-топло, показанието на КИТАЙСКИЯ ми уред беше 1486 ома, при съпротивление м/у сондите 0 (закръглено до цяло число). Смятам че това е нормално показание. После ще проверя и за другото напрежение, на 5-ти кабел, че сега нямам карфица да забода в кабела.
            Първо въпроса ти е най добре да го зададеш към една друга личност от форума,който тези данни ги измерва с точност до 4-ти знак.Второ-цветове и аз съм имал случаи да не съвпадат,необяснимо защо,но в повечето случаи съвпадат.Правилно си се ориентирал в случая.Трето-никога недеи да гледаш графики.Данните при тях се снемат с интерполации и водят до грешки.Графики обикновено се цитират в любителска литература а в проф. се дават стойностите в таблици.Така,че при 20 градуса по тези таблици е казано:при 20 градуса температура на въздуха трябва да имаш от 2290 до2550 ома.Както виждаш почти 10% разлика.Нещо да кажеш за неточноста.Де го точноста до 4-ти знак.Четвърто-тези данни естествено трябва да ги измериш при свален куплуг.В обратен случай ще те излъже.Пето-при професионална дейност никога не се разчита на косвени резултати а се мерят винаги стойностите които мери контролера.Контролера не мери съпротивление а напрежение и е редно него да измериш.Ти в момента си измерил съпротивлението на един терморезистор.То може да е верно,но напртежението на него в реално време да не отговаря.Затова професионалистите не говорят за омове,а за волтове.И затова без да разкачваш куплунга измери напрежението между 1 и 3 краче при подаден контакт.При 15 градуса трябва да имаш 2,4-2,5 волта.Това е истинския параметър от който се интерисува контролера.И пак не е с точност до 4-ти знак.Представи си,че имаш прекъснал кабел.Датчика ще показва точно омове,но напрежението тогава ще е 0 волта.Ето ти грешка за която ще ти кажат,че всичко ти е ОК,но колата е куца.Просто,защото не се познава алгоритама на функциониране на цялата система на управление.А и не е необходимо да се познава от всеки.Има си специалисти и специалисти за тази работа както при всяка професия.Едни знаят,други са в процес на обучение./

            Коментар


              #7
              естествено мерих при свален куплунг Ето резултати от тест в реално време, но на неподвижен автомобил. Напрежение при контакт на 5-то краче - 1.19 волта. Напрежение при запалване на двигателя - 2.21 волта. Напрежение при 3100-3200 оборота - 3.62 волта. Напрежение при 4050-4100 оборота - 3.77 волта. Надявам се и други колеги да се включат в този тест, за да сравним показанията. Чудя се как най-безопасно да направя теста при автомобил в движение?

              Коментар


                #8
                ogi28b написа:
                естествено мерих при свален куплунг Ето резултати от тест в реално време, но на неподвижен автомобил. Напрежение при контакт на 5-то краче - 1.19 волта. Напрежение при запалване на двигателя - 2.21 волта. Напрежение при 3100-3200 оборота - 3.62 волта. Напрежение при 4050-4100 оборота - 3.77 волта. Надявам се и други колеги да се включат в този тест, за да сравним показанията. Чудя се как най-безопасно да направя теста при автомобил в движение?
                @ Хаджов - А точността с която се мери изходното напрежение от дебитомера се мери с точност до 4-ти знакЗа температурата на засмуквания въздух се мери с +/- 5% Което прави всичко на всичко отклонение от точно 1 градус в измерването.И пак те предизвиквам - дай си точните резултати от дебитомер с номер 0280218019 защото говориш абсолютни глупости!!!!Тъпо е така, виждам, че имаш желание, знаеш ги нещата ама цифрите, които ги цитираш са абсолютно неверни!!!И пак ти казвам 0.5 волта изменение в изходното напрежение при 5-те волта напрежение на дебитомера се равняват на точно 100% разлика в засмукваното количество въздух.Ти представяш ли си с твоето изказване, че за електрониката е все едно дали колата е засмукала примерно 200кг/ч въздух или 400кг/ч въздух.Пародия
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #9
                  ogi28b написа:
                  естествено мерих при свален куплунг Ето резултати от тест в реално време, но на неподвижен автомобил. Напрежение при контакт на 5-то краче - 1.19 волта. Напрежение при запалване на двигателя - 2.21 волта. Напрежение при 3100-3200 оборота - 3.62 волта. Напрежение при 4050-4100 оборота - 3.77 волта. Надявам се и други колеги да се включат в този тест, за да сравним показанията. Чудя се как най-безопасно да направя теста при автомобил в движение?
                  Напреженията ти до празния ход са добри и в нормите.Но при натоварване не е добре.Под долната граница си.Това може да се дължи на понижен дебит от турбината или загуби хидродинамочни.За да се разбере окончарелно точно ,а не да ходиш да си купуваш нов дебитомер трябва да се измери налягането,което дава турбината с нов филтър и то оргин.защото има много ментета с повишено съпротивление.Ако ти даде налягането в нормални величини-проба с нов дебитомер.Ако е понижено,отговора също е ясен.И недей да мериш с китайски уред а си намери друг,който мери до 4-ти знак...............Представи си,че не си 3,62 волта а е 3,5889.Изводите ще бъдат "коренно различни"???? Преди малко един колега ми сиобщи на ЛС,че е измерил 4,2 волта,което е добре.Вчера аз измерих на един приятел дава 4.62-много добре.Но колата му е купена от Германия лично от него и е на 118 000 клм.По моя преценка-реални.

                  Коментар


                    #10
                    Да премеря ли без какъвто и да е филтър? Ако пак покаже около 3.6, ще отхвърля филтъра като вариант? Иначе е купен от hit-ko, и изглежда по-хубав от стария А за измаерване на налягането на турбината - къде, как се мери, трябва ли специализирана апаратура, или достатъчно да се гледа с Виза примерно? А нов дебитомер на тоя етап няма начин да си купя! Когато съвсем откаже - тогава, сега бих го киснал във всевъзможни препарати, но нов - не.

                    Коментар


                      #11
                      ogi28b написа:
                      Да премеря ли без какъвто и да е филтър? Ако пак покаже около 3.6, ще отхвърля филтъра като вариант? Иначе е купен от hit-ko, и изглежда по-хубав от стария А за измаерване на налягането на турбината - къде, как се мери, трябва ли специализирана апаратура, или достатъчно да се гледа с Виза примерно? А нов дебитомер на тоя етап няма начин да си купя! Когато съвсем откаже - тогава, сега бих го киснал във всевъзможни препарати, но нов - не.
                      Може да направиш измерване контролно без филтър при чиста околна среда но с пълни гаранции,че няма да засмуче нещо наблизо/било парцал или нещо друго/.Засмукването на вис. обороти е голямо и има такива случаи.А ако стигне до турбината не знам дали ме разбираш.С Виза няма да стане номера.Ще ти даде косвени резултати и няма да са реални.Става с микроманометър с обхват макс до 1,5-2 бара с точност на уреда 0,05 бара за да е точно измерването.Взима се изход от всмук.колектор от МАП-сензора със специално разклонение така че МАП да остане да действа.Това е истинското замерване на налягането на турбината.Всичко останало е имитация.

                      Коментар


                        #12
                        А бе колега Хаджов, имам едни тука мисли, които не мога да не ги кажа.Като за начало виж се колко невежо постъпваш.Говориш с някакви цифри, които не можеш дори да цитираш от къде си ги измъкнал.Пускаш някаква тема, където казваш колко трябвало да покаже дебитомера на 1.9 и едновременно на 2.4 двигател.Супер смешно.Ако си мислиш, че показанието на дебитомера при двата двигателя са същите, ама супер много се лъжеш.Мисля, че и сам го знаеш, ама не можеш да се сетиш.Сега като ти го кажа, то веднага ще има нещо от рода - цитат на някой друг, защото аз говоря с технически данни и литература, не някой гаражен майстор, какъвто си явно ти. Един дървен философ, който е научил нещо през практиката си ама не знае кое от къде е.Точно така - гаражен майстор.Как може да даваш темата за 1.9 и 2.4 двигател, като разликата в засмукван въздух е точно 25%. КАК Как може да кажеш, че и за двата при еди колко си оборота, трябва да се измери еди колко си количество засмукван въздух, под формата на напрежение. Разликата е точено 25% повече в полза на 2.4. Мисля, че сам се сещаш от къде идва повечето въздух в двигателя. Елементарно.Нека всеки да си зададе елементарния въпрос - е добре де, аз карам 1.9 двигател, колегата кара 2.4 двигател. Дай да замерим напрежението по неговия метод - и двамата мерят и изкарват да предположим точно еди какви си стойности. Да ама има точно 25% разлика в количеството на засмукан въздух. Е и двамата да са доволни, че им работят дебитомерите нали. Смешен гаражен фолклор, на гаражните майстори, където си правят колите от времето на жигулките. Ей за това сме на такова дередже. Съжалявам за което много.Съжалявам, че си пиша и коментара в тази тема. Описано добре, но с пълни измислени факти.Колега, ако се мереше дебитомер толкова лесно, то всеки щеше да го прави супер точно по описания метод!Ако беше също толкова лесно, нямаше хората, които го разбират да ти кажат -дай да хванем един мултицет и да видим дали дебитомера не ти е муден, или дали показва коректно.А вярвай ти и аз не сме най-умните на света в този вид измерване.Знаеш ли, че дори коефициента на пълнене на двигателя оказва влияние на въпросния дебитомер. Аз дори съм сигурен, че не знаеш колко точно е коефициента на пълнене на въпросните двигатели, та си тръгнал да си даваш "съветите".Говори с цифри, числа и как се получават тези числа. Или то "оно така ми е казано от чичо Гошо, оно съм сигурен, че по-добър от чичо Гошо нема"Не знам, ти сигурно измисляш по-добре стойностите официално дадени от Бош.Не знам, то сигурно ти може би си правил въпросния дебитомер. Аз нямам толкова акъл да го направя.Вземи пусни едно писмо до Бош и им кажи колко са тъпи и как чичо Гошо изкарва 5 волта изходно напрежение на 0280218019 дебитомер, пък да вземат да си поправят техническата спецификация на въпросния уред. Ти сигурно и границата на дебитомера не знаеш от колко до колко е по спецификация. Сигурен съм, че дори и не знаеш защо за Евро3 се преминава на друг парт номер по БошВъвлече се пак в спор с мен, че в дизелов двигател нямало ламбда сонда. Като ти доказах, че има мълчиш като пукел. Нищо не казваш. Дори едно "мерси" нямаше. Ако си толкова голям фен, ще разбереш, че дори и новия ЖТД двигател на Фиат, второто поколение има ламбда сонда. Ама оно чичо Гошо е казал, че дизеловия двигател няма ламбда и за това няма ламбда сонда. Няма как просто да твърдиш и да влизаш в спорове, за които нямаш достоверна информация - оййййй извинявай - чичо Гошо.Още веднъж се извинявам на всички, които ще сметнат отговора ми прекалено остър, но няма шанс един човек да говори само измислени истории, без грам подкрепа с технически факти, оригинално предоставени от производителя!п.п. Има 4 вида хора на земята:1. Такъв, който не знае и не знае, че не знае - той е глупак и ти трябва да се пазиш от него!2. Такъв, който не знае и знае, че не знае - той е умен и ти трябва да го научиш!3. Такъв, който знае и не знае, че знае - той е заспал и ти трябва да го събудиш!4. Такъв, който знае и знае, че знае - той е мъдър и ти трябва да се учиш от него!Това - аз се слагам във втория тип човек, а теб те слагам естествено на Но.1!Приятна вечер и вече няма да те поставям в неудобно положение във форума - говори каквото ти падне, просто съжалявам ако някой ти се върже!
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #13
                          Хайде сега някой от вас да говори по темата, стига сте се нападали един друг, просто говорете с факти, а изводите да останат за нас. Моля някой да ми обясни - какво показва измереното от мен напрежение от 3.6 волта? Че дебитомера отчита по-малко засмукан въздух, а той реално е повече, или точно обратното? Или пък изобщо не може да се каже какво показват тези волтове?Ако колегата Стефан е прав - е някое от първите 2, щом съм извън допустимото 4.2 - 4.5, ако пък колегата BO е прав - значи е третото. Ето каква е моята логика: Жичката е зацапана. Има боклуци по нея. (примерно, нали). Те правят изолационен слой, който задържа топлината и и пречи да прониква през тоя слой. В резултат преминаващия въздух охлажда жичката по-трудно, което е равносилно на това ако жичката е чиста, да има по-малко напрежение. А по-малко напрежение има когато има по-малка нужда от него, т.е. когато засмуквания въздух е по-малко. Ако казаното дотук е така, значи за моят ЕКУ отчита по-малко въздух от реално постъпилия, което значи че пуска и по-малко гориво. Тогава защо колата е динамична във високи обороти не по-малко отколкото в по-ниските, и защо пропушва? Ако дебитомера показва по-малко въздух , а той всъщност е повече, не следва ли да не пуши грам, но и да не върви? Ето това противоречие не ми дава мира от сутринта.Иначе до сега ми се струва че на BO аргументите са по-сериозни. Защо никой друг не поства резултати, никой ли не мери? BO - във връзка с засмукването на 1.9 и 2.4: ЕКУ няма ли си карта на тези стойности, и да си знае че за 1.9 двигателя, показание от 4.1234 волта означава едно, а за 2.4 двигателя означава съвсем друго, с 25 % по-малко? НЕ знам дали зададох въпроса ясно, но надявам се да ме разбереш.За меренето със свален филтър - по-скоро ще развия някоя скоба, за да се отвори дупка, м/у филтъра и дебитомера.

                          Коментар


                            #14
                            Е да си кажа и аз болката направих замерването защото колата става по мудна над 3500-4000об.Резолтата е 1.9-2.1в на ниски обороти на място.2.3-3.1 при форсиране както е описано по горе в темата максимума които постигнах в движение с по високи обороти и натисната спирачка беше 4.2в което ме накара да почистя дебитомера , да си проверя маркучите на турбото и така изчистих маркучите от маслото смених им скобите сваляики дебитомера какво да видя смукателния маркуч между турбото и дебитомера скъсан от долната си страна.Закърпиг го с изолир банд и реших да направя клипче на замерването , но уви дебитомера ми нетръгна повече закова се на 0.31 мили волта в резолтат на което колата е мудна през целия диапанон за оборотите си ( непуши).Така че ще трябва да изчакате за клипчето няколко дена доката си намеря маркуч и сменя дебитомера с нов смед това ще пусна реални резолтати с нов дебитомер.


                            r_osen@yahoo.com

                            Коментар


                              #15
                              ogi28b написа:
                              Хайде сега някой от вас да говори по темата, стига сте се нападали един друг, просто говорете с факти, а изводите да останат за нас. Моля някой да ми обясни - какво показва измереното от мен напрежение от 3.6 волта? Че дебитомера отчита по-малко засмукан въздух, а той реално е повече, или точно обратното? Или пък изобщо не може да се каже какво показват тези волтове?Ако колегата Стефан е прав - е някое от първите 2, щом съм извън допустимото 4.2 - 4.5, ако пък колегата BO е прав - значи е третото. Ето каква е моята логика: Жичката е зацапана. Има боклуци по нея. (примерно, нали). Те правят изолационен слой, който задържа топлината и и пречи да прониква през тоя слой. В резултат преминаващия въздух охлажда жичката по-трудно, което е равносилно на това ако жичката е чиста, да има по-малко напрежение. А по-малко напрежение има когато има по-малка нужда от него, т.е. когато засмуквания въздух е по-малко. Ако казаното дотук е така, значи за моят ЕКУ отчита по-малко въздух от реално постъпилия, което значи че пуска и по-малко гориво. Тогава защо колата е динамична във високи обороти не по-малко отколкото в по-ниските, и защо пропушва? Ако дебитомера показва по-малко въздух , а той всъщност е повече, не следва ли да не пуши грам, но и да не върви? Ето това противоречие не ми дава мира от сутринта.Иначе до сега ми се струва че на BO аргументите са по-сериозни. Защо никой друг не поства резултати, никой ли не мери? BO - във връзка с засмукването на 1.9 и 2.4: ЕКУ няма ли си карта на тези стойности, и да си знае че за 1.9 двигателя, показание от 4.1234 волта означава едно, а за 2.4 двигателя означава съвсем друго, с 25 % по-малко? НЕ знам дали зададох въпроса ясно, но надявам се да ме разбереш.За меренето със свален филтър - по-скоро ще развия някоя скоба, за да се отвори дупка, м/у филтъра и дебитомера.
                              Колега Оги,не се притеснявай.Тези постове ме развеселяват и ми показват,че съм право в десятката.Освен всичко,това момченце е с много лабилна нервна система и много невъзпитано.На него му липсват не 7 а 17 години.Той не е в състояние да води цивилизован спор и за това не му обръщам внимание. Та на въпроса ти:Всички датчици на двгателя генерират само напрежения.Правотокови,променливотокови или импулсни.Това е абсолютен факт и само един човек в този форум може да го оспорва.Променливите се следят с осцилоскоп.Контролера следи в реално време само напрежения.Той не се интерисува от милиграми въздух и др. абстрактни величини.И от омове не се имтерисува.В резултат от стойностите на тези напрежения той задвижва своите изпълнителни звена/така наречените актуатори/.Естествено е че е най добре да мериме директно тези стойност на напрежения при диагностика.А не нещо друго.За това в проф.диагн.литература са цитирани тези стойности и аз съм цитирал тях.Аз ползвам тези данни не само за МАФ-сензора,а за всички останали датчици и до сега не съм попаднал на грешни резултати.Но за да се диагностира по този начин трябва да имаш многостранна квалификация.Трябва да разбираш от механика на двигателя,електротехника,електроника,програмиране и др.А има случаи,когато се снемат сигнали директно от многопиновия куплунг на контролера.Как го виждаш това да става в сврвизите.Това може да си го позволи само чичо Гошо от "кварталния гараж".За сервизите е създадена така наречената комп. диагностика,която ползва ОБД-куплунга за комуникация с диагност.програма на контролера.За там не необходимо висока кавалификация,защото който я има няма да отиде да работи в сервиза.Той еза друго ниво работа.Тази система на диагностиране обаче има мноиго недостатъци.Не е тук мястото да ти ги изброявам. Много писане ще ми трябва за да ти обясня как работи физически МАФ-сензора.Но тойизлъчва аналогов сигнал напрежение и контролера единствено от него се интерисува.Нищо друго.Колко милисекунди да е шприца на дюзата не се определя само от МАФ-сензора.Контролера прави обратна връзка с данните на МАП-сензора,положение на педала на газта,обороти в момента на двигателя,налягане на горивото в общата тръба.Освен това напрежението излъчвано от МАФ-а не може да бъде абсолютно константно.То зависи от производителноста на турбината,състояние филтър,загуби и др.За това е от -до.А не сточност до 4-ти знак.За всеки двигател е различно,но трябвада се вписва в определен допуск от волтове.Ако това не можеш да го разбереш,не се занимавай с това с което си се захванал.Какво е попожението ако ти се е зацапал МАФ-сензора.Зависи колко е зацапан.В повечето случаи не му влияе.Той не може да е чист идеално.Идва момент когато е толкова зацапан,че става инертен в показанията си и забавя с известна стойност по време стойноста на напрежението.Аз ти подсказах да направиш един тест като по време на измерване на напрежението от краче 5 да запушиш в известна степен входа на филтърната кутия.Трябва веднага да се получи намаляване стойноста на измерваното напрежение.Така ще разбереш дали е с необходимата чувствителност и има ли закъснение. И в краина сметка в заключение всеки е в правото си да избере за себе си как да подходи и на какво да вярва.Аз съм цитирал метод,който смятам за най-точния и съм го потвърдил в моята практика.Ако някой има съмнения е в правото си да го ползва или не.И трябва да добавя,че този метода на измерване не съм го измислил аз.Той е даден в проф.диагн. фирмена литература.Мой е само начина по който го реализирам.

                              Коментар

                              Working...
                              X