Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смяна на маншон на вътрешното каре - как

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Смяна на маншон на вътрешното каре - как

    Здравейте днес си проверих накладките и какво да видя маншона на вътрешното каре се е скъсал.Интересува ме има ли зегерка която да го държи към полуоската и идея как да предотвратя изтичането на маслото от скоростите.Има ли и чалъм на вадене от скоросната кутия на полуоската планки скоби винтове или нещо подобно.


    r_osen@yahoo.com

    #2
    Здравей колега,Не съм виждал при Марея как е, но пронципа би трябвало да е един за всички. Има един стоманен пръстен (зегер май се викаше), който с разчекване излиза от жлеба на полуоската и карето е свободно. Направо си купи маншон в комплект с лагер-семеринг, така и така ще се сваля. А за маслото - ти като вдигнеш колата на крика, маслото се оттича от повдигнатат страна, така, че загубата ти ще е малка, ако изобщо текне. Другият вариант е да го източиш от скоростната кутия. Че има чалъми - има, но ти не казваш за коя полуоска става въпрос дългата или късата. Не е много зор, но по-добре да си на канал. Като избиеш полуоската от главината и ще ти увисне в ръцете.Успех!
    Fiat Tipo 1,6 ie; '93; engine 159А3048; clima.

    Коментар


      #3
      Колега става въпрос за маншона от към скоросната котия на дясната полуоска аз съм сменял на опел и знам за зегерката ако е еднакъв принципа .Но нещо неможах да те разбера за (комплект с лагер-семеринг) каде е този лагер и семеринг и как се сменя.


      r_osen@yahoo.com

      Коментар


        #4
        Лагера е на полуоската, там където завършва маншона. Трябва да се избие и да се набие новия лагер. Обикновено ги има комплект с маншона.
        FIAT BRAVO II 1.4 GPL
        FIAT BRAVA 1.6 16V 103ps
        FIAT TIPO 1.6i.e. 835.С1 '93 ABS
        FIAT UNO 1.5

        Коментар


          #5
          stanleyhacker написа:
          Лагера е на полуоската, там където завършва маншона. Трябва да се избие и да се набие новия лагер. Обикновено ги има комплект с маншона.
          Колега щт те затрудня ли да ми покажеш някакво описание къде е точно тоя лагер немога дори да си го преставя сменял сум маншони на опел ауди и такива лагери там няма.


          r_osen@yahoo.com

          Коментар


            #6
            Колега, нямам снимка или чертеж, но ще се опитам да ти обясня нагледно. Маншоне е оребрен конус, който е с широката си част към скоростната кутия а тясната сочи гумата. Закрепва се с метални обръчи. Това го знаеш. От тясната страна, на самия край на маншона, под обръча има един лагер, който е набит на полуоската и изпълнява 2 функции - уплътнява да не протича масло и се върти заедно с полуоската така, че маншона да стои неподвижен. Тесния край на маншона го обхваща много плътно и се стяга с обръча да уплътни. Всичко ще ти се изясни щом го свалиш. Лагера може и да не се сменя, ако не тече, но ... Само не взимай "Bitrh", че ще ти стане навик да я сваляш тая полуоска! В прикачения файл го има снимано, но е за Типо. Би трябвало и при теб да е така! :D Успех!
            Прикачени файлове
            Fiat Tipo 1,6 ie; '93; engine 159А3048; clima.

            Коментар


              #7
              Честно казано, принципа може и да е един и същ, ама на тоз мотор няма да е сигурно, баш толкова еднакво. Първо говорим за мотор 2.4, полуоските предполагам ще са доста по-различни от Типо. Освен това принципа е един, но решенията са мноооого. На някой коли полуоската се вади от скоростите, и всичко е съпроводено с източване на маслото на скоростите, други си имат зегерка която се вади, други имат зегерка която не се вади а просто прескача определен прорез, има и други решения, като примерно скрит Нит(не е точно Нит, но е една ос, по скоро Щифт, която си влиза в определен отвор в полуоската) и така. За съжаление не съм се занимавал точно с Мареа 2.4. Ако намеря някаква литература ще те уведомя, дано скоро някой, който е виждал как е решено конструктивно на твоята кола да пише. Иначе самото каре винаги е застопорено със Зегерка, като полуоската и карето са шлицова сглобка. Ако ще сменяш сам, си приготви и голям камък за гайката на полуоската, където е закрепена към шенкела(голямата гайка дето се вижда в средата на джантата )
              СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
              бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
              сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
              ИТАЛФЕСТ 2007

              Коментар


                #8
                А някой знае ли на Брава как е хваната полуоската че и на мен ми пръска масло от към маншона и от месец само доливам .Извинявам се ползвам темата на колегата но не искам да пускам нова тема.
                FIAT BRAVA 16.16V.ELX Абе, ако ме блъсне Селянин, важи ли Гражданската отговорност !

                Коментар


                  #9
                  phoenix написа:
                  Честно казано, принципа може и да е един и същ, ама на тоз мотор няма да е сигурно, баш толкова еднакво. Първо говорим за мотор 2.4, полуоските предполагам ще са доста по-различни от Типо. Освен това принципа е един, но решенията са мноооого. На някой коли полуоската се вади от скоростите, и всичко е съпроводено с източване на маслото на скоростите, други си имат зегерка която се вади, други имат зегерка която не се вади а просто прескача определен прорез, има и други решения, като примерно скрит Нит(не е точно Нит, но е една ос, по скоро Щифт, която си влиза в определен отвор в полуоската) и така. За съжаление не съм се занимавал точно с Мареа 2.4. Ако намеря някаква литература ще те уведомя, дано скоро някой, който е виждал как е решено конструктивно на твоята кола да пише. Иначе самото каре винаги е застопорено със Зегерка, като полуоската и карето са шлицова сглобка. Ако ще сменяш сам, си приготви и голям камък за гайката на полуоската, където е закрепена към шенкела(голямата гайка дето се вижда в средата на джантата )
                  За гаиката съм се подготвил а лагер няма да сменям защото нямам течове ще сменя само намшона и почвам да се замислям за силиконов- скоро ми хи хвалиха много можело да го сложа без да разединявам помуоската от карето толко се разтягал та идеята ми е ако е истаина да го сложа през външното каре без дори да вадя полуоската от скоросната кутия.Е по добре ще е някой който се е сблъсквал с 2.4 да си даде мнението.


                  r_osen@yahoo.com

                  Коментар


                    #10
                    phoenix написа:
                    Честно казано, принципа може и да е един и същ, ама на тоз мотор няма да е сигурно, баш толкова еднакво. Първо говорим за мотор 2.4, полуоските предполагам ще са доста по-различни от Типо. Освен това принципа е един, но решенията са мноооого. На някой коли полуоската се вади от скоростите, и всичко е съпроводено с източване на маслото на скоростите, други си имат зегерка която се вади, други имат зегерка която не се вади а просто прескача определен прорез, има и други решения, като примерно скрит Нит(не е точно Нит, но е една ос, по скоро Щифт, която си влиза в определен отвор в полуоската) и така. За съжаление не съм се занимавал точно с Мареа 2.4. Ако намеря някаква литература ще те уведомя, дано скоро някой, който е виждал как е решено конструктивно на твоята кола да пише. Иначе самото каре винаги е застопорено със Зегерка, като полуоската и карето са шлицова сглобка. Ако ще сменяш сам, си приготви и голям камък за гайката на полуоската, където е закрепена към шенкела(голямата гайка дето се вижда в средата на джантата )
                    За гаиката съм се подготвил а лагер няма да сменям защото нямам течове ще сменя само намшона и почвам да се замислям за силиконов- скоро ми хи хвалиха много можело да го сложа без да разединявам помуоската от карето толко се разтягал та идеята ми е ако е истаина да го сложа през външното каре без дори да вадя полуоската от скоросната кутия.Е по добре ще е някой който се е сблъсквал с 2.4 да си даде мнението.


                    r_osen@yahoo.com

                    Коментар


                      #11
                      Тук май е мястото Hit -ko да си каже мнението.
                      FIAT BRAVA 16.16V.ELX Абе, ако ме блъсне Селянин, важи ли Гражданската отговорност !

                      Коментар


                        #12
                        Същата работа!

                        dani389 написа:
                        А някой знае ли на Брава как е хваната полуоската че и на мен ми пръска масло от към маншона и от месец само доливам .Извинявам се ползвам темата на колегата но не искам да пускам нова тема.
                        Ново питане по темата и от мен Та колеги и аз се навирах покрай лявата гума и гледам под колата станало петно.Поразглобих малко и видях,че капе от маншона на вътрешното каре на лявата полуоска.Преди време минах само с пристягане на скобата,а сега и нова сложих и пак си прокапва.До тук май стигам до смяна на маншона.Сега ме интересува каква е последователността на работа.Маслото е сменяно преди една година и 10к ,но не знам колко е изкапало и ще трябва ли да се долива.Дали маншона е сцепен или има някъв боклук някъде и протаява през него не знам...
                        Прикачени файлове
                        Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                        Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                        Коментар


                          #13
                          такава скоба НЕ трябва да монтираш,защото наранява маншона,хората затова слагат други скоби.иначтам имате постоянно масло от ск.кутия и е хубаво да се сложи нов маншон с нова скоба.лагера на полуоската НЕ го сменяйте,особено ако не е разбит

                          Коментар


                            #14
                            Да довършим топика на колегата.

                            И така,счупи се каруцата,събрахме се тримата братя и взехме да викаме неволята...не дойде и в крайна сметка запретнахме ръкави.Тръгнахме по дългият път,че имахме време и междудругото да проверяваме и другите компоненти.Проблем описание:теч на масло от скобата на вътрешен маншон на лява полуоска.(оказа се маншона сцепен,двама човека от форума ме насочиха към директната му смяна при предварителното интервю).Метод на работа:хамалски труд с чука и "майката".Какво направихме ние-предполагам ,че на улицата пред вкъщи едва ли има някаква по-лесна и бърза процедура.Здравето и безапасността на първо място.1.С вложка 32мм развиваме централната гайка на главината,докато колата е на земята.Ние изполвахме тръба удължител към два метра.Ако имате гумаджия наблизо,може да го помолите с ударния пистолет да Ви я отхлаби и си спестявате доста нерви и псуване.2.Укрепяме колата,докато е вдигната на крик,като предварително сме отхлабили болтовете на гумата.3.Сваляме гумата,поглеждаме тук-там,почесваме се където не ни сърби,ядосваме се че нямаме 40-50 лв ,някой друг да си чупи ръцете и развиваме законтрящия болт на шарнира и го вадим.4.За по-лесно махнахме и кормилния накрайник от шенкела.С удължител един го повдига нагоре,като си хваща точка където намери и му е удобно,а друг почуква отстрани и пръска с въдъ-то.5.Отвихме и двата болта на амортисьора,за да освободим изцяло шенкела и да го отместим настрани със спирачния апарат и всичко накичено по него.Това става лесно като се ударят два чука на полуоската в централния отвор и тя излиза.6.Вече полуоската е освободена отвсякъде и остава само да се държи на скобата на вътрешния маншон,кото е стегната към фланеца на скоростната кутия.Дали ще я скъсте,отрежете,отвиете си преценяте сами.Сложете някакъв съд отдолу за всеки случай ,ако текне масло да не цапате земята или ако искате да го ползвате отново.При мен капнаха две капки,дали защото се е утекло на другата страна,дали защото е изкапало от маншона.Това ще го гледам по-натам.7.Вече след като е освободен маншона дърпате оската към вас ,тя излиза и я държите радостно в ръцете си ,като гледате умно трите лагерчета в края й.Те са на шлици с конусовидна форма и имат определена посока на монтаж(целият модул става въпрос),запомнете я за да си спестите чуденките после и да се мъчите да го набутате в неправилната посока.Махате тоя "трипод" така да го кажем(има зегерка) и нахлузвате новия маншон.Хубаво е да отбележим и размерите на скобите,че никой не знае и не иска да подскава и трябва сами да си премерите за по сигурно,та...Широкоят край е 85мм(скоба между 70-100мм),а тясния край към лагера е 53мм(скоба между 40-60мм).Размера на скобите е примерен,аз взех 70-90мм и 50-70мм.Самите скоби,които взех са водни скоби и не са подходящи за стягане на карета,но нито имам условия ,нито възможност да сложа кадърно специализиранете такива.В последствия,ако съдават проблеми ще му търся цаката.Сглобяването по обратен ред-полуоската в скоростната кутия,нахлузваме шенкела на шарнира и мушкаме полуоската в него,слагаме кормилния накрайник и накрая амортисьора.Оглеждаме,убеждаваме се че всичко е наред и стягаме.Предвид,че маншона е нов и не е "учупен" ,го нахлузваме накрая на фланеца.Аз подпрях колата на спирания диск на едно трупче ,за да застане полуоската водоравно и да влезне всичко в една линия ,и чак тогава успях да нахлуза маншона и да стегна скобата.Колега Ивелин,извинявам се че поисках помощ,а не се отзовах,но бащата като видя как са нещата и просто каза:"Не го занимавай човека,няма да ти каже нищо по-различно от това,че всичко трябва да се разглоби"Предполагам ,че в сервиза на подемника и всичките специализирани инструменти нещата стават бързо и лесно,но на улицата не е чак толкова лесно.Ако някой иска може да сподели и други модели на работа,че тоя новия маншон е толкова мек и кекав,че нищо чудно след време всичко да се наложи да се прави отново.По-интересното е ,че не изкапа никакво масло при мен,дали се е събрало към наклонения край или е останало малко като цяло?,ще трябва да долея за всеки случай,но по-натам.Общо взето това направихме ние,време на работа около три часа ,с едно ходене до магазина за скоби,че тея размери от нета дето бях намерил не съвпаднаха.Отделно си проверих,шарнира и кормилния накрайник за луфтове и скъсани маншони.Цена на ремоната около 5-6 лв,3.50 маншон и 4 скоби по около 60ст бройката.Още няколко снимки ТУК.С това приключеа драмата към момента.
                            Прикачени файлове
                            Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                            Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                            Коментар


                              #15
                              пич,горещо препоръчвам да НЕ слагаш такава скоба,защото наранява.купи си от тези дето се стискат с обикновен керпеден.иначе предполагам сте извадили карето от зегера и стесменили маншона

                              Коментар

                              Working...
                              X