Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За дизелите и парното...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За дизелите и парното...

    В тея студове много бавно загрява дизелака, трябва да мина 6-7 км., за да започне да духа топличко. Тая сутрин чак ме болеха краката от студ Термостати, радиаторчета - всичко е ОК и вече взех да се примирявам със студа, обаче ми е много интересно аджеба, дизеловия ли загрява по - бързо или бензиновия мотор...?!...един казва: "ми те дизелите по - бавничко загряват", друг пък: "дизела загрява супер бързо", трети вика: "ауу, той дизела най - хубавото парно има"...????...и в крайна сметка ?!
    M-Benz E 250 TD 150hp
    M-Benz 200d 75 hp
    Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

    #2
    Впечатленията от моите дизеларки са, че по-скоро са студени мотори, отколкото горещи.Това е сравняване с бензинови агрегати на Опел например.Темпрата лятото си държи 80 градуса без да се налага да ги поддържа с перката.Включва много, ама много рядко, дори и в СФ задръстване. И то само 1 степен, при това за по-малко от минута.Веднага като се включи и температурата пада с една чертичка, тоест от 90 на 80.Имам подробни наблюдения защото имам и индикатор.За да почне да духа топло в купето обаче и трябват над 40-50 градуса, поне според прибора.Преди да ги направи, изобщо и не пускам вентилатора.Работната си температура (~80 гр) я прави за около 5км езда при сегашните студове.Е, и малко моткане около стъргането на стъклата но е там някъде.Като загрее, парното е ОК.Новите дизели обаче определено са доста по-хладни от класическите.Затова някои фирми дори монтират печки, които подгряват мотора след запалване за по-бързо достигане на работна температура.При теб нещата се случват доста по-бавно доколкото разбирам?А и не разбрах бавно загрява самия двигател или бавно започва да духа топло в купето?Защото двете неща не е задължително са вървят ръка за ръка.Може да нямаш парно от недостатъчна циркулация на течност във радиаторчето за парното примерно и в същото време мотора да си е загрял нормално...
    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

    Коментар


      #3
      в дизеловия двигател по-голяма част от енергията на горивото отива за работа, по-малка част - за топлина. Тъй като горенето се извършва при доста повече от 90 градуса, не може да се твърди че дизеловия двигател е по-студен, просто достига до 90-те доста по-бавно, но ги достига рано или късно. Освен печки, се използват и допълнителни подгряващи свещи, които са боцнати в антифриза, с тяхна помощ течността се загрява много по-бързо , и двигателя може да достигне работна температура за по-малко от 10-15 минути, в този студ.

      Коментар


        #4
        ogi28b написа:
        в дизеловия двигател по-голяма част от енергията на горивото отива за работа, по-малка част - за топлина. Тъй като горенето се извършва при доста повече от 90 градуса, не може да се твърди че дизеловия двигател е по-студен, просто достига до 90-те доста по-бавно, но ги достига рано или късно. Освен печки, се използват и допълнителни подгряващи свещи, които са боцнати в антифриза, с тяхна помощ течността се загрява много по-бързо , и двигателя може да достигне работна температура за по-малко от 10-15 минути, в този студ.
        Така де - като казвам че е по-студен дизела от бензина, казвам го в леко преносен смисъл.Освен по-бавното загряване, поддържат и по-лесно работната си температура.Имам предвид, че вентилатора/виско-съединителя или каквото там друго прави вятър му се налага да се включва много по-рядко за да озапти опитите за прегряване.Естествено говорим ако всичко по охладителната система е наред.
        I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

        Коментар


          #5
          И според мен на дизелите им идва по-бавно парното. Карам още 2 бензинови коли. При тях паля и след 10-12 минути вече духа топло (НЕ горещо). Моята печка им трябват точно 10км за да достигне нормална температура и парното да духа горещо. Иначе при 15 минути работа ня място духа леко топло.
          Fiat Bravo GT JTD 2000г. ->!!!Продадено!!!

          Коментар


            #6
            Esper написа:
            ...
            Темперетурата на парното се повишава с тази на двигателя, съдя за нея по стрелката на темп.датчик. Включва си и перката точно навреме.Питам кои мотори загряват по - бързо, защото нямам база за сравнение, до сега все бензинки съм карал и не знам моя дизел ли загрява бавно... или всеки дизел...?! Тя мойта Брава не че е за хвалене, ама ми загряваше изключително бързо Когато бях с Бравата работата ми беше на 2 км от вкъщи и към края вече духаше топло, а сега работата ми е на 12 км и пак към края задухва топло...
            M-Benz E 250 TD 150hp
            M-Benz 200d 75 hp
            Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

            Коментар


              #7
              Моята от подписа започва да духа топло след 3-4мин. или след около 1км. дори преди стрелката за температурата да тръгне нагоре. Предполагам, че това се дължи на свещите за подгряване на антифриза...

              Коментар


                #8
                Дизелите имат лошо парно, това е факт, обяснението е във високия КПД. А пък моята е така - сутрин преди да си взема душ и да се бръсна проверявам колко градуса е в купето-7, ужасссссссссПускам печката и докато се оправя и си изпия кафето, абе около 45 минутипроверявам пакКефффффффффффОтивам, сядам в топлата кола, със сухи и размразени прозорци, паля топлия двигател (75 градуса на антифриза, 50 градуса е маслото, спиралата на подгряващите свещи изобщо не се появява) и от парното веднага ме лъхва адска жега. Даже вече не ползвам и нагревателите на седалката, те седалките са си топли.Утре ще проверя как е на -15, че в момента е вече -10
                Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '01

                Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Dinstinctive '02

                ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99

                Коментар


                  #9
                  При мен също е така, трябва да мина 7-8 км. за да започне да духа топло както трябва, всички те ми приятели с tdi, cdi, jtd, са така. Направих си опит при -3 градуса сутрин при напълно студена кола сложих камера в купето, така че да снима таблото и запалих колата. Върнах се след 40 минути и установих от времето на записа че стрелката на температурата тръгва на 18та минута и на 30та вече е напълно загряла. С-та ми е изрядна сменил съм термостат 210 лв. АУТОИТАЛЯ, и водна помпа. Същите данни показа и сеат tdi 90коня. ФОРД МОНДЕО 2000/ 143 кончета бензин стрелката започна де се одлепва на 8ма мин.и на 13та вече беше напълно загряла.
                  ФИАТ ПУНТО 1 1.2/75

                  Коментар


                    #10
                    pinko написа:
                    Пускам печката и докато се оправя и си изпия кафето...Кеффффффффффф
                    Хитрец си ти, Андрешко...
                    My car is the best :P
                    Fiat Tempra SW 1.9 TD

                    http://moskvich-bg.org/phorum-5.2.6a/index.php?5

                    Коментар


                      #11
                      pinko написа:
                      А пък моята е така - сутрин преди да си взема душ и да се бръсна проверявам колко градуса е в купето
                      Лошо правиш с тези снимки, лошо... От началото на зимата се наточих по тази идея и до момента съм събрал 3 броя печки.Ама няма сила небесна която да ме накара сега да я монтирам, изобщо да се захващам с каквото и да е по колата.Освен ако не става въпрос за неотложен ремонт, разбира се.Моя прицип е че зимата колата е длъжна да ме слуша а не аз да и ходя по гъза.Само гориво и нищо друго.Така съм им казал и на двете, така сме се разбрали и някак си ме разбраха А е трудно. Всяка сутрин се сещам за печките в гаража като сляза до колата.Особено като се наложи да се хващам за стъргалката
                      I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                      Коментар


                        #12
                        Не съв съвсем съгласен че парното нетопли. Само от опит мога да кажа че топлеше оригиналното преди да го сменя с ново. Сега за съжаление и при мен не е топло. Незнам какви радиаторчета продават, пише че е италианско, но ефекта е отрицателен Колата е Брава ТД100.

                        Коментар


                          #13
                          Отговорът се крие в температурата на изходящите газове При бензина тя е почти два пъти по-висока от на дизела. Отделно, ако не е под товар, дизелът загрява много трудно.
                          _______
                          146 JTD

                          Коментар


                            #14
                            Относно загряването имам СЪЩИТЕ наблюдения, като Вас! Единствените малки трикове, които прилагам в големите студове са:1. Опънал съм една лента около 6-8см широка между едни стойки на бронята. Пада се точно зад дифузорите на предният капак, так малко нарушавам охлаждането.2. Пускам парното на 1 и само на вътрешен кръг, докато позагрее малко, а после на авто.3. Като позагрее правя няколко ускорения на 2-ра предавка с повечко задържане.По тези начини постигам сравнително бързао загряване. От Симеоновоски сфетофар, без да има никакво движение т.е без чакане по сфетофари, до Румъското Посолство вече в колата е топло т.е около 5км при -1 градус!Да Ви питам - на колко градуса Ви стои стрелката зимата 80 или 90? На мен на 80, до 90 качва, само ако я натоваря и пак на 80. Над 90 не качва никога!ПОЗДРАВИ
                            Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                            Коментар


                              #15
                              така е е при мен Reptile.
                              ФИАТ ПУНТО 1 1.2/75

                              Коментар

                              Working...
                              X