Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ура! Не пуша вече!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ура! Не пуша вече!

    Както обещах миналата година тук, във форума, най-сетне се хванах и спрях цигарите (е, обещанието бе за до края на годината, ама да не издребняваме за 2 седмици ).

    Аз, за разлика от Марк Твен, за двайсет и еди колко си години пушене съм спирал да пуша само веднъж (за 6 месеца), това е второто (и надявам се окончателно) спиране. Отварям тази тема с желанието да кажа няколко лично проверени неща на всички, които имат желание да се откажат от тютюнопушенето, както и да подканя колегите с опит да го споделят с все още зомбираните.

    Трябва да искате да спрете да пушите.
    Трябва да имате (поне един) истински мотив. Дали ще е здравословен проблем (не дай Боже, но аз лично познавам няколко души, които така от раз и без никаква подготовка спряха цигарите след 30-40 години пушене), защото шефът не дава или гаджето не ще да се целува с пепелник...

    Тютюнопушенето всъщност е една наркомания.
    Клишето че “тютюнопушенето е един вреден навик” може да е донякъде вярно, но според мен е по-скоро вредно. Защото пушенето далеч не е само навик, а преди всичко е една легална наркомания (знам, че не е кой знае какво откритие - дотатъчно е да прелистите някаква литература по въпроса). Но според мен осъзнаването на този факт е от изключително значение - изумен съм колко много (иначе много интелигентни хора) живеят със заблудата, че ако спрат цигарите ще се лишат от някакво много голямо удоволствие. Простата истина е, че за никакво удоволствие не става дума, а за най-обикновен абстинентен синдром (или както по-популярно го наричат “никотинов глад”). Впрочем, дълго време и аз си мислех така...

    Много по-лесно е да се спре, отколкото си мисли човек докато още пуши!
    Всъщност, астинентният синдром преминава за няколко дни. Този път реших да си спестя малко страдания и започнах да пия Табекс. При мен имаше невероятен ефект (просто не ми се пушеше). На четвъртия ден го спрях - усетих, че нямам нужда (ама това си е индивидуално!).

    Единственият сравнително сериозен проблем е контролът на теглото.
    Както е известно, обмяната на веществата при пушачите е по-ускорена. Съответно при спирането на цигарите метаболизмът се променя и се появява тентенция към увеличаване на килограмите. Решението е да внимавате какво ядете (и да не го правите безразборно!) и да изразходвате калории (ходене пеша, любим спорт, фитнес...). Моето мнение е, че ако не се изпуснете в първите седмици, до месец и половина - два организмът ще се пренострои и отново ще влезете в обичайната форма.

    Или пушиш или не пушиш
    Според мен няма вариант “голяма работа - една цигара!”. Впрочем, моя скромен опит също го доказва - днес една цигара, утре две и ... отново си наркоман! Отказал ли си ги, трябва да е завинаги. Разбира се, най-добре е човек изобщо да не е започвал...

    Това са най-важните неща, които искам да споделя с тези, които имат намерение да откажат цигарите. Повярвайте, като тегли човек чертата - няма далавера в пушенето! Само още да ви кажа, че се чувствам отлично - не се сополивя и не кашлям сутрин, не ме боли главата, не мириша на пепелник. Не се налага да проветрявам през половин час, да изхвърлям и мия пепелници, не треперя дали няма да ми свършат цигарите, дишам много по-леко... Абе свободен човек ви казвам!

    Единственото, за което малко ме е яд е, че вече свикнах с мисълта, че съм непушач - искаше ми се да се покефя на “подвига” си. А вече не виждам нищо особено в това, сякаш винаги е било така...
    FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

    #2
    Аз не пуша от 3 години, преди пуших почти 8 и много съжалявам за това
    N.Y. State of Mind

    Коментар


      #3
      Най-трудна е първата седмица,ако тогава се издържи следващите също ще устои човек,важно е да не се появява някой голям проблем в близкия месец два,след това почти забравяш че си бил пушач,допушва ти се веднъж месечно но се усещаш че не си струва за 1 цигара и си ги спрял,но трябва да си си тренирал добре волята аз лично съм ги спирал 2 пъти за по 6 месеца и пак пропушвах,сега не съм пушил от 3 месеца и половина и се надявам че този път няма да се поддам и няма да пропуша повече никога.Пожелавам успех на всички които,възнамеряват да предприемат тази крачка в живота си,хора мислете за здравето,то е най-важно в живота,всичко друго е постижимо!
      Fiat Marea 1.9 JTD 105hp Weekend
      Alfa Romeo 147 1,9 JTD 115hp
      I am in love with my cars

      Коментар


        #4
        e

        бобре дошъл в клуба аз не пуша от 1 г и 10 дни :D
        FIAT - TIPO 2.0i.е

        Коментар


          #5
          Ми незнам,казваш веднъж си ги спирал.А сега от колко време не пушиш?Защото аз 5 пъти ги спирах за период от 3 дни до 6 месеца,ама пак си пафкам.Пушач съм от 11 години.И всичко което си написал е абсолютно правилно,ОБАЧЕ има едно НО! и то е да имаш ВОЛЯ ДА ГИ СПРЕШ! Желая ти успех в начинанието и нека не те напуска поне 99 год

          Коментар


            #6
            Моето мнение (заклет пушач):1. Никотина е наистина вещество към което се привиква, при това привикването е много силно (за съжаление). Но не е "наркотик" в точният смисъл на тази дума, защото не влияе на централната нервна система като халюциноген или приспивно, както другите наркотици.Именно затова, при тютюнопушенето ги няма вредните социални ефекти, които ги има при наркотиците - никотина не влияе на съзнанието и не опиянява. Алкохола, в това отношение е многократно по-вреден. Марихуаната, макар че като действие е по-безвредна за здравето (например не уврежда плода при жените) е преследвана именно защото има вредно социално въздействие - въздейства на съзнанието и намалява самоконтрола.2. Отрицателните ефекти на тютюнопушенето според мене са малко спорни. Предизвиква рак и други белодробни заболявания? Може би. Но раковите заболявания по принцип се увеличават напоследък. Допълнително, канцерогенният ефект от тютюнопушенето, кой знае защо става известен на медицината доста късно 50-те години на 20-ти век. Поне от тогава фигурират първите кампании против тютюнопушенето. Лично моята хипотеза е, че раковите заболявания са генетично заложени, а т.н. канцерогени служат по-скоро като ключ за започване на заболяването, а не като причинител. Към същите фактори спадат и стреса, замърсяването на въздуха в градовете, всякакви недостатъчно проучени хранителни добавки и др.под. фактори, които нямат нищо общо с тютюнопушенето.Неоспорим факт е, че има пушачи които доживяват до дълбока старост. Почти без изключение, това са хора, които живеят спокойно, далеч от цивилизацията. Обратно - дори непушачите в градовете, при стресовият начин на живот си умират масово от сърдечни заболявания в млада възраст.Последно - тютюнопушенето е известно от стотици и може би хиляди години. Като се има предвид високата степен на пристрастяване, ясно е, че примерно индианците, които са го изобретили са били страстни пушачи. Чел съм пътеписи в които се описват племена, в които масово са пушили всички - жени, мъже и деца. Ако се съди по съвременната медицина, раковите заболявания трябва да са били масови, както и хронични бронхити, астми и всякакви белодробни заболявания. Като се има предвид и липсата на лекарства, тези хора трябва да са измирали масово. Да, ама не - във всички източници индианците са описани като силни, здрави и живеещи дълго хора.
            Fiat Ritmo 105TC
            1600cc 105к.с.

            Коментар


              #7
              Пуша от 14 години. Преди пушех по 2-3 кутии на ден, спях за година, ама пак ги почнах. В момента си пуша около 1/2-1 кутия, което е по-малко от преди де. Въпросът е че като спрях се чувствах много добре с изключение на първите месеци когато вадех отвратителни храчки и кашлях отвратително. Надявам се да ги спреш наистина окончателно. Кофтито на бившия пушач е че винаги когато му излезе проблем иска да запали цигара.
              Fiat Brava 1.6
              Дядо Коледа - директно от Лапландия http://vbox7.com/play:93526954
              Дядо Коледа - мерки за безопасност http://vbox7.com/play:488dccf8

              Коментар


                #8
                sasco написа:
                Ми незнам,казваш веднъж си ги спирал.А сега от колко време не пушиш?Защото аз 5 пъти ги спирах за период от 3 дни до 6 месеца,ама пак си пафкам...
                От един месец. Да, известна воля е необходима. Но според мен основното е човек се мотивира и да вземе решение.
                johnfound написа:
                Моето мнение (заклет пушач):...
                Само да вметна, че и аз бях
                FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                Коментар


                  #9
                  sasco написа:
                  ... да имаш ВОЛЯ ДА ГИ СПРЕШ!...
                  Тука не съм съгласен. Ако си наистина заклет пушач (какъвто бях аз) си требе ЯК, АМА НАИСТИНА ЯК ИНАТ! Иначе не пуша вече от 1 година и пет месеца без 7 дни! Това ми е третото отказване - ще видим докога. Аз си имам теорията, че съм роден пушач. НИКОГА не е спирало да ми се пуши. Сега като се разпия - пуша по 5-10 цигари между ракиите, но на другия ден пак съм непушач.Браво Pecho с теб сме! В тази анкета вече си в другия отбор. http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...E0%F0%E8%F2%E5
                  VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                  VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                  VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                  VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                  Нека Силата на бъде с Нас...

                  Коментар


                    #10
                    kiro_of_the_day написа:
                    ...Браво Pecho с теб сме! В тази анкета вече си в другия отбор. http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...E0%F0%E8%F2%E5
                    Хе-хе! вярно че в тази тема бях дал обещанието. :D И какво - цяла година ли съм се туткал и канил?! Yellow_Flash_Colorz_PDT_30 Срамувам се! Ама така е то: думите отлитат, написаното остава!Важното е, че (почти) спазих обещанието!
                    FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                    Коментар


                      #11
                      Потънал във физическо и духовно благополучие, пропуснах да отбележа първата годишнина от спирането на тютюнопушенето! Yellow_Flash_Colorz_PDT_16Изглежда е защото цигарите наистина вече не ме вълнуват... Yellow_Flash_Colorz_PDT_42 Е, една година по-късно продължавам да вярвам в това, което съм написал миналата година. Споделям както за да се похваля , така и да уверя всички, които искат да спрат цигарите, но още се колебаят:Може - стига да искате! И е по-лесно отколкото си мислите.
                      FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                      Коментар


                        #12
                        И аз от 10тина дена не пуша дано като теб и аз да пише че съм направил година. :D

                        Коментар


                          #13
                          Нека медицински човек каже, но на мен са ми разправяли защо се получава зависимостта от цигарес: В човешкото тяло има жлеза която произвежда природно чист никотин и задоволява нуждите на тялото от никотин. Когато пушиш, получаваш допълнителен никотин от цигарите, и жлезата започва да произвежда по-малко. В един момент закърнява и спира, и това е моментът в който уж вече не можеш да се откажеш защото по един или друг начин трябва да си набавиш никотин. Ако не се лъжа единственото жизнено-важно вещество, което човешкото тяло не може да синтезира , това е солта NaCl, която се разгражда и от нея се синтезира солна киселина за стомаха.

                          Коментар


                            #14
                            Лошото е че повечето хора чакат да им се случи нещо, да видят дявола и тогава тръгват да правят каквото ще правят, и става след дъжд качулка! Освен спестяването на пари, спирането на цигарите ще ви помогне да водите здравословен живот, няма по вредно нещо от това!Гледах по Дискавъри отностно тази тема и бях измумен, такива кадри и неща не бях гледал и чувал. СПРЕТЕ СЕГА, ЗА ДА НЕ СЪЖАЛЯВАТЕ НЯКОГА!!!Голямо БРАВО на отказалите се вече
                            FIAT DUCATO 2.3 JTD 03'

                            Коментар


                              #15
                              Пуших около 13год. като последните 2-3 над 1кутия на ден. Отказах ги преди около 3год. (не броя времето вече и може би това е признак, че отказването е окончателно) и се чуствам добре. Започнах да спортувам и сега съм в мн.добра форма.пожелавам на всеки пушач да успее да ги спре. Успех на всички.
                              BRAVA 1,4 12V
                              Nissan Navara

                              Коментар

                              Working...
                              X