Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помагайте да си подкарам ламбда контрола...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Помагайте да си подкарам ламбда контрола...

    Както съм споменавал, имам на бравото такова чудо Lamda Gas model Blitz на BRC на което обаче липсваше електромагнитния вентил който управлява притока на газта. От вчера вече имам и този вентил. Ето какво направих за момента, като ще бъда благодарен на всеки който даде идеи за подкарването на чудото.1.Ето принципно описание на това що е ламбда газ контрол (АГУ 2-ро поколение)http://www.memtextom.dir.bg/aguinfo.htm#C 2. Ето схемата на свързване : http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...1.4i%2012V.PDF3. Ето схема на ЕКУ-то http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...-%20schems.pdf на стр.10Каква е ситуацията: Въпросния вентил представлява нещо което се управлява с ток ( не е степ мотор). На схемата в т.2 е обозначен като "Attuatore"Представлява клапанче което се монтира на пътя на готовата смес след изпарителя. Има константен отвор от 7мм, който обаче се променя в зависимост от тока който ще протече през него. Пробвах го със захранване от ПЦ - работи (щрака).Какво друго забелязах: Липсвa ми нещото означено като "Modular HI 1Canale" на схемата (2). Тия жици "NERO, ROSSO, VERDE" висят от блока. Отделно, като включих вентила и му свързвах жичките при работеща на газ кола не се усещаше да се мърда нанякъде.Извода, към който се включва въпросното "Modular HI 1Canale" нещо под N 21 на ЕКУ-то от схемата (3) е видно че е свързан към синия температурен датчик. Това е и логично, предвид принципа на работа даден в (1).Обаче в този случай, от къде се четат оборотите и дали изобщо е необходимо? Дали тоя вентил трябва да се държи по тоя начин?Утре ще го закача реално на пътя на газта, да видя каво ще се случи и ще замеря с мултицета двете сини жици...
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
    Fiat Linea 1.3 Multijet'08
    Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
    http://forum.fiat-bg.org

    #2
    Re: Помагайте да си подкарам ламбда контрола...

    zgabrovski написа:
    Както съм споменавал, имам на бравото такова чудо Lamda Gas model Blitz на BRC на което обаче липсваше електромагнитния вентил който управлява притока на газта. От вчера вече имам и този вентил. Ето какво направих за момента, като ще бъда благодарен на всеки който даде идеи за подкарването на чудото.1.Ето принципно описание на това що е ламбда газ контрол (АГУ 2-ро поколение)http://www.memtextom.dir.bg/aguinfo.htm#C 2. Ето схемата на свързване : http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...1.4i%2012V.PDF3. Ето схема на ЕКУ-то http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...-%20schems.pdf на стр.10Каква е ситуацията: Въпросния вентил представлява нещо което се управлява с ток ( не е степ мотор). На схемата в т.2 е обозначен като "Attuatore"Представлява клапанче което се монтира на пътя на готовата смес след изпарителя. Има константен отвор от 7мм, който обаче се променя в зависимост от тока който ще протече през него. Пробвах го със захранване от ПЦ - работи (щрака).Какво друго забелязах: Липсвa ми нещото означено като "Modular HI 1Canale" на схемата (2). Тия жици "NERO, ROSSO, VERDE" висят от блока. Отделно, като включих вентила и му свързвах жичките при работеща на газ кола не се усещаше да се мърда нанякъде.Извода, към който се включва въпросното "Modular HI 1Canale" нещо под N 21 на ЕКУ-то от схемата (3) е видно че е свързан към синия температурен датчик. Това е и логично, предвид принципа на работа даден в (1).Обаче в този случай, от къде се четат оборотите и дали изобщо е необходимо? Дали тоя вентил трябва да се държи по тоя начин?Утре ще го закача реално на пътя на газта, да видя каво ще се случи и ще замеря с мултицета двете сини жици...
    Най напред здравей. Това което ти липсва на теб е едно канален емулатор на дюза и не оказва влияние на ламбда контрола. А оборотите ги взема от 17краче на компа посредством Grigio *мисля че беше сиво*. Как работи по принцип неговия степ. мотор. Има стандартен отвор през които минава известно количество газ и като се премества клапата напред и на зад отстрани има конусен отвор и го отвара постепенно и затваря в зависимост от това дали е бедна или богата сместа *дали са отвара или затваря*. След като си чул че е щракнало значи работи а и ти не можеш да усетиш как се движи това по време на работа с ламбда контрола *просто се движи много плавно* ти си му подал направо 12в. и за това си го чул, реска промена на тока и се чува удара. Можеш да закачиш един мултицепт *да мери напрежение* успоредно на степ. мотора и да измериш дали променя напрежението през него или не така ще се ориентираш най точно дали работо или не.

    Коментар


      #3
      Преди малко забравих нещо ако не работи ламбда контрола значи няма да прехвърля на газ *АГУто се управлява от ламбда контрола поне този модел е така*. Може да провериш дали някоя от сините проводници не е прекъснал някъде и дали влиза сигнал от ламбда сондата *azzurro* но не си спомням точно какъв е цвета на проводника. Ако е всичко наред няма причина да не работи *освен да има някаква повреда в блока за управление* но не е болка за умиране даже да е повреден най вероятно е изгорял транзистора за управление но той е 2/3лв намира се в блока и е хванат за предния алуминиев панел с едно болче или за радиатор вътре не помня точно.

      Коментар


        #4
        Re: Помагайте да си подкарам ламбда контрола...

        zgabrovski написа:
        Както съм споменавал, имам на бравото такова чудо Lamda Gas model Blitz на BRC на което обаче липсваше електромагнитния вентил който управлява притока на газта. От вчера вече имам и този вентил. Ето какво направих за момента, като ще бъда благодарен на всеки който даде идеи за подкарването на чудото.1.Ето принципно описание на това що е ламбда газ контрол (АГУ 2-ро поколение)http://www.memtextom.dir.bg/aguinfo.htm#C 2. Ето схемата на свързване : http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...1.4i%2012V.PDF3. Ето схема на ЕКУ-то http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...-%20schems.pdf на стр.10Каква е ситуацията: Въпросния вентил представлява нещо което се управлява с ток ( не е степ мотор). На схемата в т.2 е обозначен като "Attuatore"Представлява клапанче което се монтира на пътя на готовата смес след изпарителя. Има константен отвор от 7мм, който обаче се променя в зависимост от тока който ще протече през него. Пробвах го със захранване от ПЦ - работи (щрака).Какво друго забелязах: Липсвa ми нещото означено като "Modular HI 1Canale" на схемата (2). Тия жици "NERO, ROSSO, VERDE" висят от блока. Отделно, като включих вентила и му свързвах жичките при работеща на газ кола не се усещаше да се мърда нанякъде.Извода, към който се включва въпросното "Modular HI 1Canale" нещо под N 21 на ЕКУ-то от схемата (3) е видно че е свързан към синия температурен датчик. Това е и логично, предвид принципа на работа даден в (1).Обаче в този случай, от къде се четат оборотите и дали изобщо е необходимо? Дали тоя вентил трябва да се държи по тоя начин?Утре ще го закача реално на пътя на газта, да видя каво ще се случи и ще замеря с мултицета двете сини жици...
        Изпратих ти инструкцията за ламбда контрола на имейла мисля че ще ти свьрши работа там е написано доста подробно и при това на няколко езика.

        Коментар


          #5
          Като гледам схемата, не виждам място за стъпков мотор. Стъпковия мотор /биполярен двигател/ има четири извода и в зависимост от промяната в напрежението той се движи или плавно - стъпка па стъпка или рязко. На схемата не виждам изводи за такъв мотор. По всичко изглежда, че количеството на газтта се управлява от този клапан "Attuatore". Той нали се намира между изпарителя и смесителната плочка. Можеш да си направиш следния експеримент.Махаш клапана и слагаш тръбичка на неговото масто да съединиш маркуча. Оставяш двигателя да работи и гледаш вътре в клапана, дали се промена отвора при различните режими на двигателя. Аз така си проверявам стъпковия потор.
          Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
          двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

          Коментар


            #6
            Petko написа:
            По всичко изглежда, че количеството на газтта се управлява от този клапан "Attuatore". Той нали се намира между изпарителя и смесителната плочка. Можеш да си направиш следния експеримент.Махаш клапана и слагаш тръбичка на неговото масто да съединиш маркуча. Оставяш двигателя да работи и гледаш вътре в клапана, дали се промена отвора при различните режими на двигателя. Аз така си проверявам стъпковия потор.
            attuatore /на италиански/=actuator /на английски/=задвижващ механизъм /на БГ/ При колегата явно не е стъпков мотор, а магнитен вентил който се управлява по ток - с две кабелчета е! http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...asc&start=15А иначе идеята за проверка работата на степ мотора ми хареса - то и това е начин за проверка, но не е ли по-лесно да премериш има ли промяна на напрежението подавано на степ мотора при промяна на оборотите на ДВГ-то например - предложението на gnisZ!
            BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
            Среден разход на газ

            Коментар


              #7
              Колеги, благодарско за мненията, ето и още малко инфо:Днес вече на светло и спокойно закачих вентила и като му закачах кабелчето видях че примръдва малко. Освен това направих и проба с духане с уста - като закачах кабелчето усещех че пуска повече.Закачих чудото на мястото на клапана и опитах да запаля колата - няма палене! След доста въртене все пак запали, обаче явно не му достига газ - едвам държеше 500-600 оборота и мотора притрисаше, а и не можеше да се форсира!Свалих вентила и върнах клапана - всичко си беше ОК.Следващата проба ще бъде да захраня вентила директно от акумулатора за да отвори на макс и ще пробвам да запаля....При това положение, се чудя дали не ми е прецакана ламбдата и да дава грешно инфо ....Ето вечеи и инструкция за монтаж на английски http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...A010996_ML.pdf
              Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
              Fiat Linea 1.3 Multijet'08
              Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
              http://forum.fiat-bg.org

              Коментар


                #8
                zgabrovski написа:
                Колеги, благодарско за мненията, ето и още малко инфо:Днес вече на светло и спокойно закачих вентила и като му закачах кабелчето видях че примръдва малко. Освен това направих и проба с духане с уста - като закачах кабелчето усещех че пуска повече.Закачих чудото на мястото на клапана и опитах да запаля колата - няма палене! След доста въртене все пак запали, обаче явно не му достига газ - едвам държеше 500-600 оборота и мотора притрисаше, а и не можеше да се форсира!Свалих вентила и върнах клапана - всичко си беше ОК.Следващата проба ще бъде да захраня вентила директно от акумулатора за да отвори на макс и ще пробвам да запаля....При това положение, се чудя дали не ми е прецакана ламбдата и да дава грешно инфо ....Ето вечеи и инструкция за монтаж на английски http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...A010996_ML.pdf
                Колега грешката е моя аз забравих да ти кажа че този модел е за монтаж на самия изпарител *отвиваш щуцера за газта и напрабо завиваш това устройство всичко сьвпада* но може и на маркуча да се сложи зависи от дали позвулява мястото на изпарителя.поздрави

                Коментар


                  #9
                  zgabrovski написа:
                  Колеги, благодарско за мненията, ето и още малко инфо:Днес вече на светло и спокойно закачих вентила и като му закачах кабелчето видях че примръдва малко. Освен това направих и проба с духане с уста - като закачах кабелчето усещех че пуска повече.Закачих чудото на мястото на клапана и опитах да запаля колата - няма палене! След доста въртене все пак запали, обаче явно не му достига газ - едвам държеше 500-600 оборота и мотора притрисаше, а и не можеше да се форсира!Свалих вентила и върнах клапана - всичко си беше ОК.Следващата проба ще бъде да захраня вентила директно от акумулатора за да отвори на макс и ще пробвам да запаля....При това положение, се чудя дали не ми е прецакана ламбдата и да дава грешно инфо ....Ето вечеи и инструкция за монтаж на английски http://www.fiat-bg.org/Downloads/Boo...A010996_ML.pdf
                  Ето няколко предложения-предположения: 1. Цитат от предишен мой пост /не ми се търси къде е, самоцитирам се по памет, много неща не ми бяха ясни тогава/:"Вчера сутринта паля на бензин, давам ряз за да мине на газ - автоматичен клапан бензин-газ, минава и угасва. 3-4 пъти пробвам - същата работа. Принудих се цял ден да карам на бензин - колата не върви, особено на ниски обороти тресе двигателя, чуват се детонации. УЖАС!!! Днес сутринта отивам на сервиз Х. Правят диагностика - свещи и кабели - ЗА СМЯНА; стъпково моторче за ламбда контрол - изправно /но напълно затворено/; ламбда сонда - ИЗГОРЯЛА - ЗА СМЯНА. Обясниха ми, че сондата командва стъпковото моторче и то не може да отвори и т.н. Какво да правя - казвам ОК ОПРАВЯЙТЕ Я. Сонда Bosch - 170 лева, кабели Champion - 60 лева, свещи - Champion RC10YCC -32 лева комплект. Данните ги взеха от AUTODATA и мисля, че това са оригиналните части. В 15.30 часа ми се обаждат, че е готова - 0бщо 350 лева - части + труд. Малък тест - колата сега върви като нова на газ. Казаха ми, че и дюзите са за промивка /имат ултразвукова вана/ - около 70 лева струва, но оставих за другата седмица /все още не съм ги промил /. Обясниха ми, че от дюзите ще имам проблем на бензин на ниските обороти. Но аз основно си я карам на газ."Та първо предположение: Изгоряла ламбда сонда /това тогава при мен много ме съмняваше, но вече се убедих, че е било вярно - виж другата тема / или прекъснати кабелчета: от ламбда сонда към електронен блок на ламбда контрол! Аргументи: При мен ако е изгоряла ламбда сондата се оказа, че стъпковото моторче може да е напълно затворило /не пуска газ/ - при теб не знам дали е така? А и доколкото виждам си писал, че при теб този магнитен клапан функционира - което означава, че най-вероятно не е това проблема !Попрочетох инструкцията /на диагонал/ от линка ти и само мога да споделя впечатления на НЕспециалист:1. Напрежението подавано от изхода на електронния блок на входа на електромагнитния вентил се мени в граници 0-1V! Извод:Не му подавай директно +12V - може да го "изгориш" 2. Има два варианта за свързване на емулатора на ламбда сондата: със емулиране и без емулиране /като тук има изрично указание изходния кабел от електр. блок да не се връзва никъде - нито към маса, нито към +! При теб не знам как е? Ако това има някакво значение за този ти проблем ?3. Превключвателя ти газ-бензин колко положения има??? Останах с впечатление, че се говори за няколко /два/ режима на работа на АГУ-то - нещо подобно като при Фобос-а??? 4. Говори се за някакви регулировки на електронния блок: Трудно ми е в момента да ги цитирам, но ... При свързване към контролния изход /най-вляво - 5 крачета - пина/ на диагностичен уред се регулира с един потенциометър обогатеността на сместа и т.н. - а най-накрая това се проверява и при динамичен тест на пътя; с друг потенциометър се регулира нещо по емулирането на ламбда сондата, с третия потенциометър се регулира ...Има изрични указания за доста неща - изобщо това си е специализирана инструкция за работа на сервиз, но защо ми се струва, че много от нещата касаят настройка на динамични х-ки на АГУ като цяло ?Надявам се, че си избрал точния вентил - това се чудех дали да го пиша, защото човека, който те консултира - gnisZ - явно е на "светлинни години" пред нас в тази област :D !!! Може би ще ти се наложи да го посетиш - предполагам така най-лесно ще си решиш проблема Или пак там http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=3110
                  BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
                  Среден разход на газ

                  Коментар


                    #10
                    /1. Напрежението подавано от изхода на електронния блок на входа на електромагнитния вентил се мени в граници 0-1V! Извод:Не му подавай директно +12V - може да го "изгориш" [/quote] Колега определено не е 1в . Няма да го изгори по принцип напрежението варира според колко се отпушва управляващия транзистор и стига до окло 10/12волта. и няма вероятнос да се изгори по този начин. А и там е една бобина с доста дебел проводник *е силно казанп доста дебел но достатачно*.

                    Коментар


                      #11
                      qnisZ написа:
                      masterkar написа:
                      /1. Напрежението подавано от изхода на електронния блок на входа на електромагнитния вентил се мени в граници 0-1V! Извод:Не му подавай директно +12V - може да го "изгориш"
                      Колега определено не е 1в . Няма да го изгори по принцип напрежението варира според колко се отпушва управляващия транзистор и стига до окло 10/12волта. и няма вероятнос да се изгори по този начин. А и там е една бобина с доста дебел проводник *е силно казанп доста дебел но достатачно*.
                      Съгласен съм с теб qnisZ напълно! Никой не е безгрешен !На второ четене : Става въпрос за диагностиката на ламбда сондата - на изхода й /краче b на диагностичния изход на електронния блок/ трябва да се мени напрежението в граници 0-1V - оптимално 0.4-0.5V стр. 24:b - Lambda oxygen sensor responseThe voltage supplied by thelambda oxygen sensor generallyvaries from zero to almost 1 volt.стр.36b - Réponse Sonde LambdaLa tension fournie par la sondelambda varie généralement de zéroà presque 1 volt.Благодаря за поправката!
                      BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
                      Среден разход на газ

                      Коментар


                        #12
                        masterkar написа:
                        qnisZ написа:
                        masterkar написа:
                        /1. Напрежението подавано от изхода на електронния блок на входа на електромагнитния вентил се мени в граници 0-1V! Извод:Не му подавай директно +12V - може да го "изгориш"
                        Колега определено не е 1в . Няма да го изгори по принцип напрежението варира според колко се отпушва управляващия транзистор и стига до окло 10/12волта. и няма вероятнос да се изгори по този начин. А и там е една бобина с доста дебел проводник *е силно казанп доста дебел но достатачно*.
                        Съгласен съм с теб qnisZ напълно! Никой не е безгрешен !На второ четене : Става въпрос за диагностиката на ламбда сондата - на изхода й /краче b на диагностичния изход на електронния блок/ трябва да се мени напрежението в граници 0-1V - оптимално 0.4-0.5V стр. 24:b - Lambda oxygen sensor responseThe voltage supplied by thelambda oxygen sensor generallyvaries from zero to almost 1 volt.стр.36b - Réponse Sonde LambdaLa tension fournie par la sondelambda varie généralement de zéroà presque 1 volt.Благодаря за поправката!
                        Няма проблеми наистина е така никои не безгрешен. Тези ламбда контроли съм ги разглобявал отдавна може да се каже че на тях съм се учил. Имат една силна страна и една слаба силната е електрониката а слабата е изпълнителната група *#степ. мотора# или нещо подобна на него* но имат и едно предимство че тази просто устроена група рядко детектират за разлика от степ. мотора в който има износване *и за това винаги го смазвайте още като нов ще удължите неговия живот многократно*

                        Коментар


                          #13
                          Колеги още веднъж мерси за мненията... според всичко описано до тук може би проблема ми наистина е в ламбдата.Днеска поогледах, в общи линии е свързано както трябва по схемата, утре ще подам +12 В да видя дали ще отвори вентила на макс, ако го направи остава само и единствено да е прецакана ламбдата.Колкото до това че вентила е за монтаж на изпарителя - не виждам как , там щуцера е пластмасов и няма резба. А за тези потенциометърчета - не ми стана ясно къде са, утре ще огледам блока, видях че с едно от тях се настройва ключа на колко оборота да превключва газ-бензин.
                          Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                          Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                          Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                          http://forum.fiat-bg.org

                          Коментар


                            #14
                            zgabrovski написа:
                            Колеги още веднъж мерси за мненията... според всичко описано до тук може би проблема ми наистина е в ламбдата.Днеска поогледах, в общи линии е свързано както трябва по схемата, утре ще подам +12 В да видя дали ще отвори вентила на макс, ако го направи остава само и единствено да е прецакана ламбдата.Колкото до това че вентила е за монтаж на изпарителя - не виждам как , там щуцера е пластмасов и няма резба. А за тези потенциометърчета - не ми стана ясно къде са, утре ще огледам блока, видях че с едно от тях се настройва ключа на колко оборота да превключва газ-бензин.
                            Тримерите са в самата кутия и с единия се настройва оборотите а с другия симолацията на ламбда сондата. Защо не провериш как работи ламбда сондата става лесно с един стрелкови мултицепт *включен да измерва напрежение около 1волт*. Единия накрайник на маса а другия на черния проводник на ламбда сондата *черния кабел на самата ламбда сонда*. Като работи колата трябва да отчита напрежение от 0.4 до 0.8/0.9волта *но колата трябва да поработи малко да може ламбда сондата да загрее и да влезе в нормален режим на работа*. Провери и за прекьсване на кабела от ламбда контрола до ламда сондата не си спомням какьв цвят беше *АЗЗУРРО*. Успех в начинанието и тестовете.

                            Коментар


                              #15
                              zgabrovski написа:
                              Колкото до това че вентила е за монтаж на изпарителя - не виждам как , там щуцера е пластмасов и няма резба. А за тези потенциометърчета - не ми стана ясно къде са, утре ще огледам блока, видях че с едно от тях се настройва ключа на колко оборота да превключва газ-бензин.
                              Колега това е направено за изпарител на БРЦ 100кв. *но не си спомням точно номера мисля че беще АТ 90*. До колкото виждам още ги продават в Италия тези ламбда контроли като твоята. http://www.brc.it/prodotti/sistemi_controllo_en.html

                              Коментар

                              Working...
                              X