Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цените на газта за отопление-докога нагоре?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Цените на газта за отопление-докога нагоре?

    Отварям тази тема силно възмутен от новите сметки на Овъргаз.Миналия месец за апартамент малко над 100кв.м. цената беше 191лв.Тази фактура-371лв.Ами следващата?Нали уж този газ е най евтиното гориво.Хубаво,международното положение,ама до кога и къде?
    1.Безплатният секс развращава,платеният-озлобява.

    #2
    ...Нали уж този газ е най евтиното гориво....
    Никога не е бил и няма да бъде най-евтиното гориво, не само защото природния газ е суровина в производството на доста химии. Очакванията са, че както винаги енергията показва тенденцията на световната инфлация. Все пак последните 2 години се напечатаха едни 30 трилиона ( тридесет хиляди милиарда ) доларчета и евра без никакво покритие.
    Изкупуване на автомобили на добри цени
    /////

    Коментар


      #3
      Още малко нагоре ще иде, и после ще миряса... и ще се върне надолу.
      В момента се развъртат милиардите заради т.нар. Зелена сделка, като всички играчи на енергийните пазари решиха да качват доколкото могат.
      В Казахстан даже това стана повод за кървави протести.
      Не знам... лятото на метан-станцията до нас метанът беше 1.25, сега е 3.20.
      Миналата зима плащахме със старата дограма сметки около 200 лв за отопление на къщата, а сега с нова дограма отиват към 400, при това сме намалили отопляемите помещения наполовина. Май ще спираме временно газа и ще пускаме климатиците...

      Коментар


        #4
        Това е резултат от т.нар. либерализация на пазара, т.е. отказ на ЕС от договорни цени с Газпром за определен период, поради мантрата, че така става зависим. Затова се прави отказ от дългосрочни договори и се отива на свободен пазар, както е петрола. Това либерализиране е факт от няколко години, но когато газта беше евтина, никой не възразяваше, сега конюнктурата се промени и всички ревнаха. Причините са преди всичко политически. Газпром е държавна фирма на РФ и може да си позволи да наказва и притиска потребителите си в ЕС именно заради отказа да подписват дългосрочни договори с фиксирани цени. От икономическа гледна точка, такива договори са по-добри заради сигурността и факта, че бизнесът може да си прави планове в дългосрочен план на база разходи, докато на свободен пазар не може. Същото е и с потребителите - за разлика от нас, сърбите например са с дългосрочен договор, при фиксирана цена 270 долара за 1000 кубометра. Въпрос на политически решения и договорености. Очаква се напролет да се успокоят цените и да паднат, но не с толкова, колкото преди поскъпването. Тенденцията е цената на газа да расте в дългосрочен план, понеже газът е основна суровина за химическата промишленост и преходен ресурс за водород в болните зелени амбиции на ЕС за въглеродна неутралност. Всъщност, цената на газа е в пряка връзка и с цената на тока, който също се "либерализира" и също няма особени изгледи за поевтиняване, поради същата причина (еко тъпотиите) и отказа на Германия и други страни от атомната електроенергия, която е и най-евтина.
        Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

        Коментар


          #5
          На тези на ток помощи, на тези на газ помощи, тези на дърва и пелети кога?

          Странна работа, вдигат промишления ток, производителите на пелети изпищяват, вдигат цената на продукта, ние пазарим пелети и с цената им плащаме масрафа, накрая правителството ги компенсира за високия ток. Що, след като скъпия ток е калкулиран в цената която се плаща?

          Коментар


            #6
            На тези на ток помощи, на тези на газ помощи, тези на дърва и пелети кога?

            Странна работа, вдигат промишления ток, производителите на пелети изпищяват, вдигат цената на продукта, ние пазарим пелети и с цената им плащаме масрафа, накрая правителството ги компенсира за високия ток. Що, след като скъпия ток е калкулиран в цената която се плаща?
            Може би, защото производителите на пелети са около 0.01 % от потребителите на промишлен ток. Нали нямаш илюзията, че цената на тока 'ще се нормализира' !?!? Това е само началото на 'либерализацията на пазара на тока' - или направо казано - свръхбогатите вече могат да търгуват с електроенергията на борса и съответно да спекулират и да печелят милиарди на гърба на дребните хорица. Корумпетата в Брюксел с 'евродирективите' също имат много по-големи чекмеджета за пълнене и ги пълнят по-умно от недоучилия примитив, който крадеше тук.
            Изкупуване на автомобили на добри цени
            /////

            Коментар


              #7
              PM_u_bo написа: Преглед на мнението
              "Корумпетата в Брюксел с 'евродирективите' също имат много по-големи чекмеджета за пълнене и ги пълнят по-умно от недоучилия примитив, който крадеше тук."
              Точно това е най-лошото.
              Очаквам "доучилите" харвардски крадливци да ни покажат как всъщност се краде и тогава да видиш чудо наше, та ничие.
              Хем повече ще крадат, хем законно.

              Дано не съм прав. Наистина ми се иска времето да ме опровергае.


              Относно тока и газта - не очаквам нищо да стане по-евтино в бъдеще.
              По-скоро реалната ми надежда е да се успокоят цените на нивата, които са.

              Има шанс да стане по-евтино за живот само ако се намери евтина енергиина алтернатива. Не виждам откъде ще дойде засега поне.
              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

              Коментар


                #8
                Тия с пелетите просто полудяха! На тази цена могат да си ги горят самите те. Абсурд е да дам 800-1 000 лева за тон пелети. Като цяло не съм очарован от т.нар. "икономия" на пелетите. Не съм пробвал да отоплявам цялата къща, но по груби сметки за около 120-130 кв. разхода би бил около тон на месец, което по старите цени е около 450 лв. Същото нещо мисля, че спокойно може да се постигне с обикновени печки на ток. "Инвестицията" за пелетното парно парно обаче на мен ми седна на едни 8 хил., които много по-добре беше да вложа в солари и да не се занимавам с глупости. Тази зима съм на ток. Купих си конвектор и засега нещата изглеждат добре. За предния месец сметката ми беше 100 лева. Този очаквам нещо от рода на 150 лева. За същото отопление, при тези цени на пелетите, сметката щеше да е поне двойна, което е абсурд!

                Коментар


                  #9
                  Тази зима съм на ток. Купих си конвектор и засега нещата изглеждат добре. За предния месец сметката ми беше 100 лева. Този очаквам нещо от рода на 150 лева. За същото отопление, при тези цени на пелетите, сметката щеше да е поне двойна, което е абсурд!
                  Баси! Как ги постигате тези сметки за ток? Аз живея в къща, когато се отоплявах на дърва, стигаха ми 15 кубика на сезон. Сега съм на пелети - четири тона и не се притеснявам за топлото. Сметката за тока винаги ми излиза около 130 лв. а през лятото около 70. Това при положение, че парното е на пелети, крушките са икономични, а готвенето на газ. На ток ми е бойлера, един среден хладилник, тази година и климатик, който се включва за около 2-3 часа сутрин, преди да отида на работа.
                  Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

                  Коментар


                    #10
                    Отварям тази тема силно възмутен от новите сметки на Овъргаз.Миналия месец за апартамент малко над 100кв.м. цената беше 191лв.Тази фактура-371лв.Ами следващата?Нали уж този газ е най евтиното гориво.Хубаво,международното положение,ама до кога и къде?
                    Колега ти пак си добре. На мен за декември месец от Топлофикация ми изпратиха сметка от 916 лв. За 3-стаен апартамент от 80 м2 с 3 работещи радиатора, 2 от които през деня са на минимум, а отделно цяла седмица през декември ни е нямало.... Вече съм с климатици.
                    Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                    Коментар


                      #11
                      dabadaba написа: Преглед на мнението
                      Баси! Как ги постигате тези сметки за ток? Аз живея в къща, когато се отоплявах на дърва, стигаха ми 15 кубика на сезон. Сега съм на пелети - четири тона и не се притеснявам за топлото. Сметката за тока винаги ми излиза около 130 лв. а през лятото около 70. Това при положение, че парното е на пелети, крушките са икономични, а готвенето на газ. На ток ми е бойлера, един среден хладилник, тази година и климатик, който се включва за около 2-3 часа сутрин, преди да отида на работа.
                      Еми, колега, мен като цяло през повечето време ме няма. Излизам сутрин между 9 и 9,30, след това се прибирам около 8 вечерта. Иначе, цяла вечер конвектора ми е включен и си работи. Събота и неделя също половината ден ме няма вкъщи. Същото отопление миналата година с пелетите ми е излизало между 160 и 180 лева месечно, като към тази сметка погледнах, че съм плащал между 30 и 50 лева ток. Тоест грубо около 200 лева на месец. Тази зима си мисля, че няма да надхвърля тия пари. По принцип съм леко зиморничав и обичам да ми е топло в стаята, където стоя. 21-22 градуса ми е минимума на комфортна температура. Естествено, не топля цялата къща. Ако сте няколко човека у вас е нормално да плащаш ток стотина лева. Все пак бойлера, който ти е основен консуматор, трябва да затопля доста по-голямо количество вода дневно. Иначе, за пелетите си абсолютно прав. Никога не съм топлил цялата къща, но и моите сметки показват, че ще са ми нужни около тон месечно. При сегашните цени това за мен си е абсурд.

                      Коментар


                        #12
                        Заради кризата 2020 година с Ковид нефтът много падна като цена. Просто хората за няколко месеца не потребяваха толкова при най-големите локдауни. Тогава всички се отдръпнаха от нефта и спряха да инвестират - намаля и добивът. Да обаче вече почнахме да консумираме, но много по-малко сме добивали последните 2 години и сега има недостиг. Моята прогноза е, че това ще продължи до 2022-2023 година. До тогава ще се вдигне предлагането на нефт и цента ще се нормализира.

                        Коментар


                          #13
                          Газ бутилка вече е 35лв от 23 почнах да купувам
                          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                          Коментар


                            #14
                            Зареждай я на колонка.
                            Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                            Коментар


                              #15
                              Едното продарат на литър а другото е на кило
                              има разлика и в цената обратното е по добре
                              Пропан-бутан в бутилки МОТОРНО ГОРИВО кг 3.10 лв.
                              Пропан-бутан в бутилки ОТОПЛЕНИЕ кг 2.70 лв.
                              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                              Коментар

                              Working...
                              X