Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електроенергия от слънцето

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Електроенергия от слънцето

    Здравейте, влязла ми е мухата в главата да сглобя някаква система около 5+kw. Идеята на системата е да не се продава ток, колкото произведе да се консумира ако има нужда. Демек не връща към мрежата на ЧЕЗ, в случая се ползва само за допълване. Но колкото повече разглеждам, толкова повече неясноти излизат.
    Едно от нещата е максималният ток на МРРТ който се дава на DC входовете на инвертора. В случая съм си избрал инвертор който му дават 12.5А и макс. ток на късо 18А.
    Харесвам си някакви панели при които номиналния ток е 13,17А и ток при късо 13,80А. Какво ще се случи ако имаме идеалните условия и панела/стринга достигне този ток от 13.17А и съответно надхвърли макс. от 12.5А който е за входа на инвертора. С две думи, да гледам панели при които номинала не е по висок от този на инвертора или инвертора би трябвало да се справи и да ограничи някой друг ампер отгоре.
    Засега всеки казва, че Хуавей е най доброто, дали е така или има нещо по добро цена/качество.
    Това е инвертора които съм решил да взема Huawei sun2000-6KTL-L1 6kw
    Панели много, някой който е запознат с тази материя да даде някаква насока за панели.

    #2
    Трябва да е повече ампери
    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

    Коментар


      #3
      Днес говорих с техник от някаква фирма и човека ми казва, този ток може да се достигне само когато системата не работи. Ако се случи такова нещо, просто инвертора няма да тръгне. В четвъртък имам среща в една фирма да видя какво ще ми предложат и какво ще ми кажат, защото тук нещата са много интересни.
      На една и съща фирма производител разглеждам панелите и някой неща ми правят впечатление.
      Има два стандарта така да кажем, един който е лабораторен и там имаме перфектната среда а другия отново лабораторен, но имитира реалността. Та при двата теста числата много се различават, това има значение защото друг производител не дава числата от реалните условия на теста и може да бъде подвеждащо за купувача.
      Започнах даден панел да го разбивам на един 1м2 колко вата се падат и каква е цената, нещата стават интересни.
      Разглеждах 530, 445 и 380W като излиза че 380W панел дава повече ватове на 1м2 от другите два, разликата е малка, но я има.
      При 445W панели на стринг ще трябва да вържа 9бр и тяхното напрежение ще бъде 371V и ще могат да отдадат 4005W /19.368m2 = 206W 1m2
      При 380W панели на стринг ще трябва да вържа 11бр и тяхното напрежение ще бъде 374V и ще могат да отдадат 4180W /19.800m2 = 211W 1m2
      Ивертора има стартово напрежение, такова след което може да отдаде макс. мощност и такова при което е макс. ефективен. 140V-285V и 360V
      Разлика между двата варианта в пари 26лв.
      От цялото това писане си мисля, че при варианта с повече на брой панели с по ниска мощност, системата трябва да работи по балансирано и да бъде по производителна.
      Ако някъде съм сбъркал в сметките ме поправете.

      Коментар


        #4
        Инверторите не искат ли по-ниско напрежение?
        FIAT MAREA 1.6 16V Weekend 99

        Коментар


          #5
          Ако разбирам правилно ти планираш слънце-панел-контролер-инвертор-къща. Но тогава зависиш много от слънцето. А ако не ползваш ток докато панелите произвеждат все едно го изхвърляш. Не е ли по-правилно слънце-панел-контролер-акумулатор-инвертор-къща?

          Коментар


            #6
            При втория вариант имаш допълнителни постоянни разходи, правещи инвестицията с невъзможна възвръщаемост. Говоря за акумулаторите, които имат живот по-къс от времето нужно за изплащането им.
            Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
            Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

            Коментар


              #7
              А мисля, че без акумулаторна батерия, системата ще е почти неизползваема. Няма как да осигуриш само от панелите необходимят ток за инвертора. Интензитета на слънчевата светлина не е постоянен, което ще предизвиква чести изключвания на инвертора, а това обезмисля всичко останало.
              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

              Коментар


                #8
                Да, затова го питах. Аз имам соларна система на кемпера и не виждам как може да се ползва без акумулатор.

                Според мен за къща ползването на слънцето може да е през соларен бойлер. Това ти смъква сметката за ток и реално не слънцето да допълва енергийно къщата - а ЧЕЗ. Максимално използваш слънцето. За директен ток от слънцето мисля можеш да се сложи панел+акумулатор и да се изгради дублиращо осветление на 12в и така да спестиш пари от осветление и зарядки на телефони и подобни. И при този вариант ползваш слънцето на максимум и допълваш от ЧЕЗ. Акумулатора ще ти оскъпи, но пък спестяваш от инвертор, който между другото има и загуби колкото и хубав да е.

                Бях чувал как е в Германия, незнам така ли е, но...там солара като има слънце и работи - връща електромера ти назад. Така може и на плюс да излезе човек и максимално оползотворява слънцето, без да се занимава с акумулатори, инвертори и т.н.

                Коментар


                  #9
                  Използва се такъв тип инвертор: https://www.solarmarket.bg/solarna-s...ez-akumulatori, моля да не се счита за реклама, просто това е първото намерено обяснено с две думи как работи. Няма нужда от батерии. При добро желание късмет и нерви с подобно нещо и двупътен електромер може и да се връща към мрежата ако консумацията е по-ниска от отдаваното от панелите. Ако няма двупътен електромер, инвертора изключва панелите и всичко е "ток и жица"
                  Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                  Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                  Коментар


                    #10
                    По мои сметки ако това чудо ти пести 50лв средно месечно (щото зимата едва ли много) ще се изплаща 10 години.

                    Коментар


                      #11
                      Няма проблем да няма акумулатор. Инвертора има възможност за всякакви настройки, дори и слънцето да "играе" всичко което може да се вземе от панелите се взима и ако има нужда се допълва. Също така има и възможност да продаваш към ЧЕЗ в случая, но там е дълга и широка. Затова началото ще бъде само за собствени нужди и след това според как ще се ползва и колко ще остане ще се прецени дали да се сключва договор с ЧЕЗ.
                      Акумулатора за една такава система е доста скъп, може да има и евтини, но пак си е 3-4...хил лв
                      Онзи ден когато валеше дъжд, система отдаваше 18% от инсталираната мощност. Като въобще не е изпипана да бъде макс. ефективна, смисъл наклон и посока на панелите. Сложени директно върху покрива и както дойде и каквото дойде. При мен идеята е да ги сложа в двора и да имат опция за промяна на наклона. Защото навсякъде ми обясняват, че няма нужда да се прави конструкция която да се променя, достатъчно е да добавиш няколко панела с друг ъгъл и т.н било същото.
                      На този етап идеята е системата да се сложи заради отопление и охлаждане, натам каквото има нужда. Демек това ще е основния консуматор който ще работи постоянно. Всички останали консуматори които работят в стендбай режим също ще се възползват. Като разбира се има още няколко консуматора които работят 24/7/365 и имат почти 500-600w консумация на час.
                      Като цяло много числа в тези системи, но все пак накрая водят към едно и също с малки разлики. Днес ще видя какво ще ми обяснят и предложат, като на този етап от всякъде казват Хуавей за инвертор. Като инвертора който съм харесал си има всички функции и може да се добави всичко към него.

                      Коментар


                        #12
                        Затвърждава се мнението ми, че всеки гледа да ти вземе парите. Малко са тези които знаят какво правят без софтуер и само си говорят глупости. Общо взето на приказки ми беше предложен максимума който трябва се купи. След като се прибрах в къщи си свалих програма която прави изчисления точно за ФЕЦ и нещата се променят от страна на мин и макс. Реално човек може да си сложи и макс. от това което може да понесе инвертора, но според програмата на хартия е едно а действителност друго.
                        Според програмата вече мин е 7 панела на стринг от 445W панел, всичко по надолу от седем и светва в червено като предупреждение, че не покрива изискването на инвертора. Докато масово се предлагат системи от 6 панела които въобще не покриват това което е необходимо да бъде ефикасно.
                        Както и да е, за начало започвам с 14 панела х7 на стринг, започвам така заради мястото което съм избрал за монтаж. Ако трябва да добавя още на това място ще имам възможност за още два панела и до тук съм в зеленото. На хартия може да понесе 18 панела, но при тях от зелено минаваме на жълто с предупредителен надпис.
                        Наклон 37* насочени на юг и за годината трябва да имам между 8 и 9 мегавата. Декември е най нисък с 320kw има още два месеца които са ниски с 420kw и след това числата стават от 600 до 900kw. Това е при положение, че нямам никакво засенчване и се надявам така да остане. Като начало започвам така и след това ще преценя дали има смисъл от някакъв ъпгрейд.

                        Коментар


                          #13
                          Адмирации от мен, че си се навил да действаш. Силно се надявам да няма голямо разминаване между прогнозируемите мощности и реално отдадените. Надявам се след няколко месеца да споделиш какво се случва и ако е възможно да кажеш от към финансова гледна точка как стоят нещата.
                          Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                          Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                          Коментар


                            #14
                            Аз също доста се интересувам от същите неща, ще следя с интерес темата. Очевидно, докато не си ги разучиш сам нещата не става...

                            Коментар


                              #15
                              А тия дето го продават и инсталират питал ли си ги дали са си поставити у тях? Ще бъде интересно достоверно ли е това което ти приказват.
                              FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                              Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                              Коментар

                              Working...
                              X