Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли информация защо турбото , не разтоварва

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Може ли информация защо турбото , не разтоварва

    Добър вечер!
    Имам проблем с Крома 1.9 мултиджет 150к. 2011г.
    Става въпрос ,че колата отказа на 3400 оборота при скорост 130км и влезна в авариен режем светна чека. След диагностика се оказва,че турбото не може да разтовари и почва да надува. Има ли вариант да не е в турбото проблема , сменен е клапана за налягането . Мисълта ми е може ли да е от дпф или нещо друго, на диагностика не излиза че егр е откачен от буксата и не функционира електрически. При включена букса на егр светва лампата за твърди частици, също след откачене на акумулатора пак светва лампата за твърди частици. От външен софтуер не може да се спре само с диагностика на самата кола се чисти грешката. Възможно ли е да не е премахнат дпф механично и да е запушен и от там да идва проблема с турбото . Също да отбележа колата е имам от три години и никога не е влизала в регенерация за 20000км.

    #2
    Намираш канал,или под вода под колата и разкачи дпфа от изпускателната тръба само от единия край.Няма гаранция че не е влизала в регенерация ако си бил в движение и не си и разбрал.Но в този ред на мисли ако не е премахнат дпфа механично колата в един момент няма да запали защото няма откъде да излязат изгорелите газове.единственното което ми идва в главата е че някой преди теб е правил нещо от сорта на дпф оф,но доста нескопосано(разбирай диагностик но набеден такъв).Егр клапана затапен ли е
    198mjet Bravo

    Коментар


      #3
      Аз бих заложил на блокирала геометрия на турбото.

      Коментар


        #4
        Егр е откачен от буксата, при закачена букса святка лампата за твърди частици. На диагностика не отчита , че ЕГР е разкрачен. Дали е затапен не знам не съм свалял нищо по колата ДПФ също може и да е отварян но незнам . Лесно ли се свалят турбото и ДПФ предполагам че под колата ще излезнат , без да свалям радиатори.

        --- Автоматично слети последователни мнения ---

        Възможно ли е да разтоварващия клапан на турбото. Другия който е на гредата е сменен с нов.

        Коментар


          #5
          Егр е откачен от буксата, при закачена букса святка лампата за твърди частици. На диагностика не отчита , че ЕГР е разкрачен. Дали е затапен не знам не съм свалял нищо по колата ДПФ също може и да е отварян но незнам . Лесно ли се свалят турбото и ДПФ предполагам че под колата ще излезнат , без да свалям радиатори.

          --- Автоматично слети последователни мнения ---

          Възможно ли е да разтоварващия клапан на турбото. Другия който е на гредата е сменен с нов.

          Тази кола изобщо има ли такъв? На 8 клапановата версия на този мотор мисля, че беше само този над радиатора. Трудността при свалянето на турбото зависи от ръждата по изпускателната система. Ако не заяде някой болт или гайка е сравително лесна работа. Не съм на 100% сигурен как е при твоя, 16 клапанов мотор, но мисля, че и там топлата част на турбото е едно цяло с изпускателния колектор. Ако е така, може да ти е по-удобно да изместиш малко радиаторите. Свалял съм го без да ги пипам, но е малко тясно и неудобно, а после при монтажа ги изместих малко (без да откачам маркучите и да ги вадя от колата) и турбото влезе с много по-малко усилия. ДПФ-а няма смисъл да го сваляш, той е големия цилиндър по средата, след меката връзка, точно под скоростния лост. За да го тестваш можеш да откачиш тръбата идваща от мотора към меката връзка. Би трябвало да е закачена към един малък и тумбест катализатор точно под турбото. Сваляш 3те болта на фланеца, 2та на планката прикрепваща тръбата към мотора и трябва да слезе надолу. Евентуално може да се наложи да откачиш и фланеца от другата срана, от към ДПФ-а. Там болтовете са малко заварени от ръжда, но поне главите им са по-здрави от резбата и просто се късат. После болтове с гайка и всичко е 6 Като елиминираш тази тръба можеш да направиш едно кръгче, да тестваш (шума от мотора е почти същия). Иначе, аз лично се съмнявам да е от запушен ДПФ. От него няма нито да надува, нито да върви. Но тези тръби и без това се откачат за сваляне на турбото, така че ако искаш, пробвай!

          Ако сваляш турбото да знаеш, че ще ти трябват гарнитури за обратното масло на турбото, два медни пръстена за входящото, два уплътнителни пръстена за тумбестия катализатор, триъгълни гарнитури за тръбата, на която е меката връзка и в зависимост дали турбото е едно цяло с колектора или гранитура за турбото, или за колектора. Разбира се, можеш да използваш старите уплътнения и гарнитури намазани със силикон или паста за гърнета, но това са малко селски изпълнения.

          Само да добавя, написаното горе е на базата на опита ми с 8 клапановата версия на този мотор в Крома и 16 клапановия като твоя, само че в Сааб 9-3. Може да има леки разминавания, но като цяло процедурата е такава.
          Последна редакция от JTR; 12.11.2021, 13:18.

          Коментар


            #6
            Тази кола изобщо има ли такъв? На 8 клапановата версия на този мотор мисля, че беше само този над радиатора. Трудността при свалянето на турбото зависи от ръждата по изпускателната система. Ако не заяде някой болт или гайка е сравително лесна работа. Не съм на 100% сигурен как е при твоя, 16 клапанов мотор, но мисля, че и там топлата част на турбото е едно цяло с изпускателния колектор. Ако е така, може да ти е по-удобно да изместиш малко радиаторите. Свалял съм го без да ги пипам, но е малко тясно и неудобно, а после при монтажа ги изместих малко (без да откачам маркучите и да ги вадя от колата) и турбото влезе с много по-малко усилия. ДПФ-а няма смисъл да го сваляш, той е големия цилиндър по средата, след меката връзка, точно под скоростния лост. За да го тестваш можеш да откачиш тръбата идваща от мотора към меката връзка. Би трябвало да е закачена към един малък и тумбест катализатор точно под турбото. Сваляш 3те болта на фланеца, 2та на планката прикрепваща тръбата към мотора и трябва да слезе надолу. Евентуално може да се наложи да откачиш и фланеца от другата срана, от към ДПФ-а. Там болтовете са малко заварени от ръжда, но поне главите им са по-здрави от резбата и просто се късат. После болтове с гайка и всичко е 6 Като елиминираш тази тръба можеш да направиш едно кръгче, да тестваш (шума от мотора е почти същия). Иначе, аз лично се съмнявам да е от запушен ДПФ. От него няма нито да надува, нито да върви. Но тези тръби и без това се откачат за сваляне на турбото, така че ако искаш, пробвай!

            Ако сваляш турбото да знаеш, че ще ти трябват гарнитури за обратното масло на турбото, два медни пръстена за входящото, два уплътнителни пръстена за тумбестия катализатор, триъгълни гарнитури за тръбата, на която е меката връзка и в зависимост дали турбото е едно цяло с колектора или гранитура за турбото, или за колектора. Разбира се, можеш да използваш старите уплътнения и гарнитури намазани със силикон или паста за гърнета, но това са малко селски изпълнения.

            Само да добавя, написаното горе е на базата на опита ми с 8 клапановата версия на този мотор в Крома и 16 клапановия като твоя, само че в Сааб 9-3. Може да има леки разминавания, но като цяло процедурата е такава.

            Коментар


              #7
              Моторът е с променлива геометрия на турбината.
              Започвате с проверка на управляващия клапан на вакуумния актуатор на турбината. Ако не даде разултат - сваляне и чистене на геометрията на турбината. Играли сме го тоя филм на Multijet 16V 150.

              Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

              Коментар


                #8
                PSG
                Благодаря колега!
                И моята е същия мотор за това питам. Как мога да тествам акуатора дали работи или не . Ел. Клапан е сменен с нов. Възможно ли е от ЕГР са прави също номера или ДПФ.

                Коментар


                  #9
                  Нормална ли е тази дупка в ДПФ вижда ми се умишлена при условие , че някой ги е спрял софтуерноClick image for larger version

Name:	20211124_160202.jpg
Views:	1
Size:	139,9 KB
ID:	2099280

                  Коментар


                    #10
                    Нормална ли е тази дупка в ДПФ вижда ми се умишлена при условие , че някой ги е спрял софтуерно[ATTACH=CONFIG]109161[/ATTACH]
                    Това е хардуерно спиране. Върви със софтуерно.

                    Коментар


                      #11
                      Click image for larger version

Name:	20211126_095841.jpg
Views:	1
Size:	192,8 KB
ID:	2099283 Вече ще върви така не знам до колко е правилно , но така го направих . Но май има и други болки , може би геометрия или акуатора. Като цяло за дпф има подобрение, но не съм е карал още по на дълго от 2км до сега.

                      Коментар


                        #12
                        Доста безсмислено е да монтираш резонатор на дизелов автомобил. Язък, че си си играл толкова.
                        1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                        Коментар


                          #13
                          PSG
                          Благодаря колега!
                          И моята е същия мотор за това питам. Как мога да тествам акуатора дали работи или не . Ел. Клапан е сменен с нов. Възможно ли е от ЕГР са прави също номера или ДПФ.
                          От EGR не може да ти пренадува турбината, а обратното (което също е слабо вероятно, защото клапанът е нормално затворен и рядко заклинва в отворено положение). За ДПФ сам си си отговорил както гледам.

                          Самия актуатор на геометрията може да тестваш с MES, като подадеш команда за тест. Но дори и да го видиш, че се движи, това изобщо не означава, че се движи в целия си диапазон. При мен също имаше ход, но до някъде. Колата ми правеше парчета няколко секунди след достигане на пълен товар. Забравих стойностите, но налягането ми скачаше пиково до 1.7barg. Решението на проблемът ти е сваляне на турбокомпресора, чистене на механизъма на геометрията и събиране обратно. Като се свали турбината обикновено се проверява и за други проблеми - луфтове, пропуск на масло и пр. Т.е. така и така ще сваляш турбината, приготви се за нейната пълна ревизия и то в специализиран сервиз за турбокомпресори.
                          Последна редакция от PSG; 04.12.2021, 18:31.

                          Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                          Коментар

                          Working...
                          X