Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблеми с циркулацията антифриз

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблеми с циркулацията антифриз

    Колеги искам съвет за фият брава 1.8. Преди 2 години смених радиатора, защото половината стоеше студен точно зад перката, и като излезна извън градско и вдигаше температура. Смених го с друг на старо всичко се оправи но използвах пак същия антифриз Sheron G 12 розов кауфланд. Сега пак вдига от време на време температурата малко над средата,стрелката играе понякога.Вероятно пак има запушени канали на радиатора.Антифлиза малко мътнее но като цяло е ок. Въпросът ми е дали проблема е от тези кауфландски антифризи или просто е от радиатора защото е на старо, благодаря!
    Последна редакция от Mihail4o; 14.09.2021, 20:45.

    #2
    Като по-ефтин вариант започни със смяна на антифриза. Другото е проблем с радиатора.
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

    Коментар


      #3
      Благодаря за съвета но разбрах че проблема е от перката.Не включва първа степен,включва се чак над средата.Изчетох много но не можах да намеря къде е датчика за перката,и дали може да се смени без да се сваля радиатора...Ако си с 1.8 и имаш представа къде е ще се радвам да ме начсочиш.

      Коментар


        #4
        Не вярвам да е от датчика. Има две релета за степените на вентилатора. Има мощен резистор със термопредпазител в него. Трябва да се проверят и тези неща дали работят. Ще се разровя из файловете, някъде имам схеми и описания на тоя модел. Но малко по- късно, че имам малко семейнни ангажименти сега.
        ...

        Click image for larger version

Name:	stuff_161.jpg
Views:	1
Size:	8,5 KB
ID:	2099220Това търси, на радиатора дясно долу. На 90% съм сигурен че е изгорял предпазитела в него. Другият вариант е релето за ниската скорост, което се намира в кутията пред акумулатора. В редицата от към акумулатора второто е по схема. Може да има разминаване с позицията му, но най-добре прегледай всички релета там за окислени букси. На тоз резистор от снимката като му дадеш двата кабела на късо, когато трябва да е включила ниската скорост на вентилатора, той трябва да се включи, но както на бъразата скорост. Ако това стане, значи релето е здраво. А този резистор може да го измериш с мултицет или пробна лампа на 12 волта.
        Последна редакция от Dido_Lyubenov; 22.09.2021, 18:08.
        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

        Коментар


          #5
          Този резистор на снимката го сменях преди доста години защото не тръгваше климатика, след смяната се оправи. Затова не предполагах че може да е от него проблема с първа степен. Имаше капаче и не го погледнах но кабелите бяха доста вдървени, ако се окаже че това е проблема ще съм ти много задължен,защото и еладжията като измери релетата и вдигна ръце. За термошалтера е мн странно че няма защото си поръчах от Интернет за моя модел. Много благодаря че отдели време да ми помогнеш, утре ако имам време ще видя какво става с този резистор. Лека вечер!

          Коментар


            #6
            Схемите ми са за ФИАТ Мареа, всички варианти ДВГ. По принцип Браво, Брава и МАреа имат разлика в купетата и нивото на оборудване (екстри и комфорт на салона). ДВГ и ел. инсталации са еднакви, като има някои разлики за един модел, с различните екстри. На Мареа 1.8 независимо от екстрите според схемата ЕКУ на инжекциона управлява степените на вентилатора на радиатора. На 1.9 ТД има термореле на радиатора горе в ляво до маркуча за антифриза. Но пак е малко вероятно да е в него проблема, защото пак има релета и такъв резистор за ниската скорост. През това термореле минава прекалено малък ток за да го скапе.
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              #7
              Разбирам, схемите не мога да ги отворя но ти ми казваш достатъчно, незнам за какъв предпазител казваш на резистора защото не помня да има такъв, по скоро ако двата кабела към него за за 1,2 степен единия да се е скапал защото както казах доста бяха втвърдени. Много полезна информация благодаря!

              Коментар


                #8
                Има една метална капсула под резистора, тя е термопредпазитела. Прекъсва при около 140 градуса. През резистора минава тока за бавната степен на вентилатора. Няма общо с бързата степен. Тока идва през бушон в кутията до лявото бомбе, през релето, после през през този резистор и отива във вентилатора. Бушона в кутията до бомбето е и за бързата и за бавната скорост. Ако изгори темопредпазитела, прекъсва тока през резистора към вентилатора и няма бавна скорост. Същото важи и ако изгори резистора. Свързани са последователно в кутията. Не давай на късо термопредпазитела, освен за тест, защото може резистора да прегрее и да ти запали колата. Ако е изгорял, може да го смениш нов, но не става със запояване. Струва стотинки на магазин за електронни компоненти. Има си температура и тиок на който издържа.
                Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                Коментар


                  #9
                  Велик си, спести ми доста работа, и ми даде мн ценна информация която ще ми е от полза и за напред. Ако не е форума отдавна щях да съм сменил колата.Жив и здрав да си, ако минаваш през Варна пиши да почерпя!

                  Коментар

                  Working...
                  X