Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Повишена температура на охлаждащата течност -2 част, 2021 г.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Имах такъв проблем, докато го разреша големи мъки. Беше от радиатора, пипам го от двете страни топъл пипам с пръст под перката хладен и си викам то защото перката охлажда, ама НЕ. Взимах си на старо и след две години за мой късмет май ще ме сполети същата беда.Сменяй, по добре няма да стане, лошото е че извън градско става белята, затова не се надявай на зимата, защото да ти се пръсне маркуч някъде по магистрала в студено време няма да е мн приятно.
    Последна редакция от Mihail4o; 14.09.2021, 21:07.

    Коментар


      #17
      Dido_Lyubenov написа: Преглед на мнението
      Колега, мъчиш ДВГ излишно с тая 6-та нагоре по баира, и то на 2000 об. ЕКУ започва да вкарва повече гориво за да държи обороти, отделяната топлина се увеличава, а в същото време циркулацията на охлаждащата течност е слаба заради ниските обороти. На 5-та си с по-високи обороти - по голям дебит на водната помпа, както и по-малко гориво на такт - по-малко топлоотдаване. ...
      А като допълнителна екстра може да постигнеш и счупване на коляновия вал. Ако се поинтересуваш това не е толкова рядко срещано, при това почти сигурно на моменти по баира колата е и под 2000 об. , което прави ситуацията красива.
      Изкупуване на автомобили на добри цени
      /////

      Коментар


        #18
        И при мен се получи подобна "екстра" след едно ходене на сервиз. Явно беше ми сменил антифриза с концентрат, лятото взе да загрява около 5мм над средата. Смених резистора за степените, окъсих датчика за 1-ва и 2-ра степен - бачка си. Замерих антифриза с един китайски уред.. излезе извън скалата, която беше до -45С. Засега съм налял към 1.5л дестилирана вода, но пак е извън скалата. На вода показва 0С, на брат ми на колата пак показва извън скалата, т.е. под -45С.. На уреда за мерене пише да се мери на загрял двигател, което нещо не ми се вярва. Толкова трудно се пълни тоя уред заради преградите в казанчето.
        E това е китаеца, някой мерил ли е с такъв?

        https://www.aliexpress.com/item/1005...41593976%22%7D
        Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

        Коментар


          #19
          Стига да си има сила колата, може да си върви и с 1900 оборота на баира без да се натоварва тоолкова значително колянов вал и силово предаване. Ако толкова и се прииска 5-та, то колегата ще я усети, и ще превключи все пак. Не го плашете толкова. Кромата ни върви с подобни обороти на 6-та с Айсин-а, вече около 410 000км. Не грее никога при никакви обстоятелства.
          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

          Коментар


            #20
            Антифриз се мери на студен двигател като е топъл никога няма да го премериш вярно
            Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

            Коментар


              #21
              Мерих на студен мотор, долях малко концентрат, сега вече замръзва на -25с, що годе мисля, че е ок, не е това. Какво наблюдавах днес, карах първо 30км извънградско, никакви грижи, спрях, вдигнах капака всичко отлично. Перката не се върти, охлаждаща течност на средата, няма забележка. Оттам извънградско още 30 км, отлично поведение, това са до 90км/ч, 4та, 5та, 3та. Вентилаторът не се върти, всичко изглежда идеално. Качвам се на магистралата, газ на 6та със 130-140 км/ч, след около 5-6 км стрелката започна да се покачва. Изчаках да отиде на 1мм преди 3/4 на уреда, ръгнах 5та и намалих на 120, докато изкача баира още 2км най-много по уреда температурата отиде на 1мм над средата, изкачих ли баира, веднага по равното ковна на средата. Отбих и вдигнах капака, вентилаторът се въртеше на втора степен, пипнах маркуча горният и долният, горещи са, изглеждат норално. Перката не духа горещ въздух, радиаторът си е горещ горе и долу - пред перката се държи на ръка, изключи втора скорост на перката след 2-3 мин, след още минута изключи и първа степен, колата си работи на място. Циркулира антифризът в разширителния съд през горното маркуче, нивото е на средата. Искам да попитам.
              1. трябва ли със самото запалване да имам циркулация от горния маркуч или след като отвори термостатът.
              2. температурата на колата по уреда се вдига, а нивото в разширителния съд не мърда, не би ли трябвало колата, като загрява да се вдига и нивото в разширителния съд? При мен стои винаги на средата. Не бълбука, няма въздух, няма мехури, да кажем, че надува през гарнитурата.
              3. Доказано е, че топлообмемника на егр има проблем и ми казаха, че миналата година е затапен. Изрязаха една ламарина и със силикон са го затапили. Изгорели газове през него не минават, но минава антифриз, защо? Пипам пластмасовият му капак, горещ е, значи е пълен този топлообменник с антифриз, така ли трябва да е? Да не това загряване да продължава от неправилно затапване на егр? Трябва ли през него все да циркулира антифриз?
              Дяволска работа става вече, едно, друго и съвсем тънко загрява, изписва, че загрява, а казанчето е на средата, възможно ли е това? Датчикът до температурата е на корпуса след термостата, там е обаче и егр, който е затапен, вече започнах да си мисля, че става нещо от него.
              кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
              кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

              Коментар


                #22
                Днес минах 200 км и доста често проверявах положението. Температура не е тръгвала нагоре, вчера, където започна да се покачва температурата го минах днес на 5та със 130км/ч, 6 не съм включвал по баирите, за които са по-близо, това е баирът на магистралата след Девня към Варна, след моста нагоре, до равното, отбивката за Повеляново. През цялото време поддържах 130-140км/ч, никакъв проблем. След като бях на равното сложих 6та и пак си поддържах същата скорост, всичко нормално. Само 6та бърка работата. Като спирах и проверявах, по магистралата след качване на един баир се беше включила перката, след това няколко пъти я проверявах, понякога работеше, понякога не. Което ми направи впечатление, като се прибрах в града и покарах, че след няколко км работи на 1ва скорост, в града доста често виждам да работи на 1ва скорост, слагам си ръката зад перката, не усещам да издухва толкова горещ въздух. Пипах радиатора веднага след като изгасих, целият от горе до долу си е топъл, няма участъци да е с различна температура. Започнах да си мисля да не е чипосвана тази кола, италианеца беше оставил пауър бокс в жабката, знам ли го, после да не я и чипирал, явно е имал някакви такива наклонности. Би ли променило нещо такова, ако на висока скорост бута повече нафта за да не умира по баирите и да не може да се охлади достатъчно? Вече минах в сферата на фантастиките. От егр-а няма как да ми покачва температурата, при положение, че той е затворен с висока скорост, но нямам представа какво точно го затваря, обороти ли, скорост?
                кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                Коментар


                  #23
                  А като правиш тези тестове изключваш ли климатроника? Защото ако не, винаги ще се пуска перката, като спреш колата.

                  Коментар


                    #24
                    Разбира се, карам без него. За него знам как работи отлично.
                    кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                    кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                    Коментар


                      #25
                      VALIO_RACING написа: Преглед на мнението
                      .. го минах днес на 5та със 130км/ч, 6 не съм включвал .?
                      Добре е да напишеш 5 със 130 колко оборота/минута са?
                      Както и 6-та със 130 колко оборота са?
                      Изкупуване на автомобили на добри цени
                      /////

                      Коментар


                        #26
                        5та предавка 130-140 са твърдо 3000 оборота, 6та 120 е точно на 2000 оборота, 130 е към 2200. Друго, което си мисля, като разглеждах темата за егр и неговото затапване, че егр не е затапен правилно. Даже въобще не е затапен. Горещите изгорели газове си минават покрай запушения топлообменник, но понеже са с висока температура и през тялото на егр, което си голяма работа се донагрявя антифриза. На тялото е монтиран термостатът, егр клапата, самият егр клапан и топлообменника, в другата тема колегата е сложил снимка. На него е монтиран и температурния датчик, от там мисля, че произтичат и проблемите. Макар, че от друга страна, при високи обороти този клапа трябва да е затворена, при мен проблемите идват точно на високи обороти, на извънградско, когато всичко по егр трябва да е затворено и да не връща изгорели газове за доизгаряне.
                        кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                        кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                        Коментар


                          #27
                          сега ако си погледнеш и моментния разход на 130/2200 и после на същото място на 130/3000 мисля, че веднага ще отсеещ проблема. Свързано е с кривите на мощност/(въртящ момент)/обороти.
                          Изкупуване на автомобили на добри цени
                          /////

                          Коментар


                            #28
                            Добре, но как ще излезе колата от завода така, да си я караш на 6та и да иска да прегрява? Не е нормално, карам интензивно 15 години, всеки ден и такова нещо не съм виждал, лични 3 коли и към 10 служебни?! Да няма проблем, а тя да иска да грее, странна ми е тази работа?
                            кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                            кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                            Коментар


                              #29
                              Пълен абсурд е да прегрява от самосебе си. Тоя двигател на 2200 е точно във силата си. От личен опит го казвам и няма да споря по въпроса, щото вече съм го правил тук. Който иска да вярва. За вродена склонност към прегряване пък да не говорим изобщо.

                              Къде точно се намира тоя температурен датчик, колега?
                              браво 1,6/90 - 09 г.

                              Коментар


                                #30
                                от 2200 до 3000 има увеличение малко под 40%.
                                Тоест за 1 оборот при 2200 двигателя отдава 40% повече въртящ момент за да запази мощността, с която поддържа същата скорост равномерно.
                                Тези 40% повече торк са поне 40% повече гориво = топлина, но всъщност ще е повече поради по-големите топлинни загуби. Приемаме 'изгодното' за автора на темата 40%.
                                Дебита на водната помпа също е с 40% по-малък, което значи толкова по-слабо охлаждане.
                                Реално имаш 80% по-тежък топлинен баланс при любимата на всички незапознати с формулата H = T x rpm , суперска 6-та предавка .

                                При това няма да разказвам за няколко счупени КВ, щото 'Ама много леко си вървеше колата по баира на 6-та със 1800 оборота. '
                                Последна редакция от PM_u_bo; 02.10.2021, 00:34.
                                Изкупуване на автомобили на добри цени
                                /////

                                Коментар

                                Working...
                                X