Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем със спирачките и налягането на турбото на Браво 1.9 multijet. Може би свързан с вакуума.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем със спирачките и налягането на турбото на Браво 1.9 multijet. Може би свързан с вакуума.

    Здравейте, колата е Браво 1.9 mjet 120к.с. От известно време с включен климатик колата се усеща изключително мудна под 2000 оборота. Толкова е зле, че при преминаване на легнал полицай на 2ра почти не може да поеме на около 1500 оборота. След 2000 оборота тръгва рязко и върви доста добре до 4000. Включих я на диагностика и се оказа, турбото доста бавно си прави исканото налягане. Не пазя логовете, но му трябват му поне 5-6 секунди за да достигне исканото налягане. След като го достигне колата тръгва рязко, като турбината продължава да ндува над исканото с около 150-200mbar след което отново спада леко под исканото докато накрая се изравнят почти напълно, но винаги си надува с около 100mbar над исканото. Първоначално предполагах, че е зацапана геометрията на турбото и смятам да го сваля и изчистя, но на връщане от работа днес при плавно спиране от 3та, колата заби предницата все едно съм скочил на спирачките. Помислих че просто съм си натиснал по-рязко, но на следващото потегляне и спиране при съвсем леко докосване на спирачката отново спрях все едно съм набил спирачки. След като спрях напомпах спирачката и се оказа, че нямам почти никакъв ход на педала и при натискане около 1см. вече е твърд. Серво си имаше, тъй като спираше без никакво усилие, само с докосване на спирачката. Продължих да карам така и след няколко потегляния и спирания педала пак си омекна в горната половина и си стана нормален. След това пак я закачих с MES, няма никакви грешки в АБС-а, и всичко изглежда наред.
    Никъде не можах да намеря тема свързана с подобен проблем, обикновено когато педала стане твърд сервото не работи, както на изгасен двигател, и трябва да натискаш силно, за да намалиш изобщо. При мен се случи точно обратното. Погледнах набързо всички вакууми които се виждат и от никъде не видях да изпуска, утре ще се занимавам отново когато е студена.
    Дали е възможно и двата проблема да са свързани с вакуум? Клапата за меко гасене работи нормално, актуатора на турбината също се движи при теста с MES. Не знам дали е до края, но лоста се мести, а в проценти клапана който го управлява дава от 0 до 99.

    #2
    Виж на самата вакуум помпа скобата на маркуча дали не е хлабава,също така при мен доста се омаслява клапана за меко гасене и вакуума който влиза в него ,заради маслото се вади лесно. Общо взето прегледай маркучите за вакуума. Иначе малкият ход на педала на спирачката може да означава запушени спирачни маркучи,но не биха влияели на работата на двигателя. Иначе аз карам същото браво и то при включен климатик в града се спъва, особено при високи температури. И също така когато работи климатика като отнема газта забива повече и смяната на скорости трябва да е по различна. Другото което съм забелязал е че при по продължително седене на светофара и потегляне след това става по трудно отколкото ако времето е кратко. Тези дни гледах параметрите на климатика и забелязах че при външна температура 36-37 градуса и зададени 20 градуса в купето при пуснат вентилатор на купето над половината и седейки на място високото налягане на климатика отива на 27-29 бара а при 40 минути работа на място направи 30 бара и взе да изключва. Та си мисля че високото налягане което прави товари компресора и двигателя съответно. Когато съм на full auto на климатроника високото налягане е 20-25 бара и колата върви по добре. Не мисля че имаш проблем виновни са големите жеги. Аз вчера я закарах на автомивка от тези с левчетата и и измих хубаво радиаторите ,климатичен,на двигателя,и интеркулера и ми се вижда че нещата се подобриха.
    Последна редакция от kiriluz1; 01.08.2021, 16:07.

    Коментар


      #3
      Благодаря, и моето се държи абсолютно по същия начин. В жегата дори и без климатик е по-мудна от обикновено. Маркуча на вакуум помпата е стегнат, този от клапата за меко гасене и при мен се вади лесно, но си е на мястото, тези на клапана и на актуатора на турбото също изглеждат наред. Проблема с бавното надуване и големия лаг си го има отдавна даже и без включен климатик. Предполагам че е от зацапана геометрия, поне навсякъде където съм чел това са симптомите. Именно бавно достигане на исканото налягане, след това леко пренадуване, след което налягането пак спада малко под исканото. В крайна сметка в един момент се изравняват и си поддържа исканото докато не отпуснеш педала на газта и не се наложи отново да надува. Това което ме притеснява са спирачките, защото досега си работеха нормално. От онзи ден, след като го направи това в жегата, проблеми не съм имал. Маркучите не може да са се запушили защото сега пак си спира нормално и тогава когато изчезна хода на педала пак спираше много. Сервото също работеше, просто хода на педала от отпуснат до максимално натиснат беше около 1см. и там се случваше цялото спиране.
      При теб на запален двигател ако помпаш спирачката колкото бързо можеш втвърдява ли се педала? При мен явно не достига вакуум и при десетина много бързи натискания педала става твърд все едно го натискаш на изгасен двигател. След задържане на педала натиснат, постепенно си пропада плавно до където си е по принцип, докато вакуум помпата успее да си навакса с вакуума.

      Коментар


        #4
        И на предишната кола Мареа и на тази ако напомпам бързо няколко пъти се втвърдява педала и после вакуума насмогва и го омекотява. Мисля че това е нормално. Аз нямам забавяне при надуване на турбото но в жегите двигателя "омеква" . При брат ми Стило 1,9 115 коня поведението е същото. Всички двигатели в жеги работят по-зле мисля че е свързано с плътността на въздуха. Мисля че нямаш проблем с турбото защото при пренадуване ще мине в авариен режим без турбо т.е. това колебание в налягането което наблюдаваш е нормално и ЕКУ не го приема за проблем. Втвърдяването на педала без загуба на спирачен ефект говори че проблема не е в сервото,ако то откаже ще ти трябва доста по-голямо усилие. Аз пак смятам че имаш някакво частично запушване на някой маркуч. Пробвай дали имаш задържане на някое колело ако ти го направи пак.
        Последна редакция от kiriluz1; 02.08.2021, 21:45.

        Коментар


          #5
          Сега се сетих че в началото ме шашкаше hill holder точно така както го описваш . Примерно при слизане от бордюр и като натисна съединител и спирачка за да изчакам да минат колите и педала се втвърдява,след това си омеква. После му свикнах ,но усещането е точно както го описваш.

          Коментар


            #6
            Не е от хил холдера, днес го направи пак и си мисля че може и някое колело леко да задържа. Ако се движиш не се усеща да я спира, но ми се струва че потегля по-трудно и няма никаква сила на ниски обороти, не може от климатика да се товари толкова все едно теглиш друга кола. Странното е че пак се оправи и като спра на равно се мести съвсем лесно с бутане. Дисковете бяха еднакво топли и можеха да се пипнат за няколко секунди, нямаше някой който да е нагрял повече ако е задържал.

            Коментар


              #7
              Според мен проблема е в сервото на спирачките. Най-вероятно спукана мембрана. При натискане на спирачка губи много вкуум и след това бавно го възстановява. Това обърква вакуумните актуатори, не само на турбото. Този проблем го имам на Мареа, но там не съм с променлива геометрия, само спря да ми работи ЕГР-а и много бавно изтегля мембраната за повишен празен ход. На колега със зафира, по същата причина му набиваше грешки, защото не стигаше вакуум. След смяна на сервото всичко се оправи.
              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

              Коментар


                #8
                При проблем с вакуума на сервото ще има влошено спиране,а колегата твърди че колата спира перфектно, само педала е по твърд. Също така ако геометрията на турбото не се движи добре заради вакуума ще падне налягането на надуване на турбото и при браво 2 ще запише грешка,което не се случва.

                Коментар


                  #9
                  kiriluz1 написа: Преглед на мнението
                  При проблем с вакуума на сервото ще има влошено спиране,а колегата твърди че колата спира перфектно, само педала е по твърд. Също така ако геометрията на турбото не се движи добре заради вакуума ще падне налягането на надуване на турбото и при браво 2 ще запише грешка,което не се случва.
                  Не е задължително, пък и втвърдения педал говори за проблем със сервото. Също така Факта че достига исканото налягане след турбото дори и бавно, може да е причина да не записва грешка. Винаги трябва да има някакво изчакване, преди да запише грешка, тъй като времето за достигане на желаното налягане зависи от няколко фактора.
                  Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                  Коментар


                    #10
                    Неработещо серво - трудно спиране. Тук такова оплакване не прочетох.

                    Коментар


                      #11
                      Аз имах подобен проблем и също бях тръгнал към вакууми, геометрия и т.н., но в крайна сметка се оказа ЕГР. При ускорение не затваряше на 100 % /въпреки че диагностиката показваше, че затваря / и се получаваше пад в налягането, който не беше толкова голям, че компютърът да го хване, но имах същите сиптоми с ускорението. Колата също пушеше повече, поради което и ДПФ-ът се задръстваше често и накрая блокира тотално и ме остави на пътя. Не след дълго и турбото замина, защото се е натоварвало много повече заради задръстения ДПФ. След като затапих ЕГР-а динамиката се подобри значително и колата наемаше добре и равномерно още от ниските обороти както и спря да пуши. Общо взето този ЕГР големи бели ми направи и съжалявам, че не го хванах по-рано и да го затапя. Да не говоря какъв беше всмукателния колектор заради него.
                      Fiat Punto 188 1.2 16V 80 к.с.
                      Fiat Tipo 356 1.6 Multijet 120 к.с.

                      Коментар

                      Working...
                      X