Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем и промяна на масло(след слагане на АГУ) - Фиат Браво 2

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем и промяна на масло(след слагане на АГУ) - Фиат Браво 2

    Здравейте колеги.
    Колата (Фиат браво 1.4/16v T-Jet - 120) я имам от пролетта и след като я взех смених масло и филтри. Вече съм изминал 8000 - 9000км ( общо км. към момента изминати 136000км.) В момента обаче, на загрят двигател и на по-голям завой, от време на време ми се появява съобщение - не достатъчно количество моторно масло.
    Проверявам пръчката на студен двигател и според нея почти няма никакво масло След лека почивка на загрят двигател - има следи по пръчката, че някакво масло се е въртяло, но пак е почи суха в основата. Никакви други датчици не са светвали(примерно, че е малко маслото).
    Та мисля да ходя направо да го сменям, вместо да доливам и да следя дали ще изчезва.
    Питането ми е - има ли шанс тая щека за маслото да не отчита някак си правилно? Ако наистина няма масло, как изобщо работи двигателя до момента...
    И още един въпрос , понеже съм монтирал АГУ, трябва ли да сменям вида на маслото от това, което препоръчва производителя?
    По препоръки трябва да съм със Селениа5W40 ACEA C3.
    Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
    Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
    Fiat Bravo 1.4 120k.с.

    #2
    Здравейте колеги.
    Колата (Фиат браво 1.4/16v T-Jet - 120) я имам от пролетта и след като я взех смених масло и филтри. Вече съм изминал 8000 - 9000км ( общо км. към момента изминати 136000км.) В момента обаче, на загрят двигател и на по-голям завой, от време на време ми се появява съобщение - не достатъчно количество моторно масло.
    Проверявам пръчката на студен двигател и според нея почти няма никакво масло След лека почивка на загрят двигател - има следи по пръчката, че някакво масло се е въртяло, но пак е почи суха в основата. Никакви други датчици не са светвали(примерно, че е малко маслото).
    Та мисля да ходя направо да го сменям, вместо да доливам и да следя дали ще изчезва.
    Питането ми е - има ли шанс тая щека за маслото да не отчита някак си правилно? Ако наистина няма масло, как изобщо работи двигателя до момента...
    И още един въпрос , понеже съм монтирал АГУ, трябва ли да сменям вида на маслото от това, което препоръчва производителя?
    По препоръки трябва да съм със Селениа5W40 ACEA C3.

    Щом и пръчката и датчика отчитат еднакво, едва ли има грешка.
    Мотора работи, защото пръчката показва последния литър масло. С други думи, разликата между минимума и максимума на щеката е около литър (с някои разлики според модела). Тоест, ако мотора събира 4 литра и маслото ти е на минимума, имаш около 3л масло.

    За вида масло, слагай каквото е по-книжка, не по препоръки на познати. Също така няма значение, че си на газ, тя даже (уж) щади маслото.

    Коментар


      #3
      Под "почти няма никакво масло", имах предвид, че не е мокра щеката изобщо. Не на минимума, далеч под него - леко в началото на щеката маркира масло.
      Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
      Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
      Fiat Bravo 1.4 120k.с.

      Коментар


        #4
        Под "почти няма никакво масло", имах предвид, че не е мокра щеката изобщо. Не на минимума, далеч под него - леко в началото на щеката маркира масло.

        Проверявай го по-често тогава и доливай.

        Коментар


          #5
          Това не е добре! Заглеждал ли си дали след престой отдолу има локвичка, ако няма значи си папка масълце, а пуши ли синкаво отзад?
          FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
          Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

          Коментар


            #6
            Няма пушек - синкав, и не ми мирише да гори масло. Не съм и забелязал локвички. То все още си е с кора от долу, но тя не изглежда омаслена.
            А и не ми е светил датчика за маслото, затова се чудя данеби да отмерва щеката нещо точно.
            Но по-скоро си няма масло и нещо не ми харесва това което видях, след като отвинтих капачката на маслото. Не съм специалист ама това, като кал изглеждащо, май не трябва да е там....
            Прикачени файлове
            Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
            Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
            Fiat Bravo 1.4 120k.с.

            Коментар


              #7
              Колега, не се напрягай излишно. Такъв нагар се получава от не особенно честа смяна на маслото и го има в почти всеки двг.Според мен смени маслото и го следи на всеки 1000 км. Ако колата гори по литър масло на 10000 км, то проблем нямаш, ако пък изтича пак толкова за същото време, вероятно няма и да забележиш от къде е. Тоя мотор побира около 3 литра.

              Коментар


                #8
                Най-точното нещо е щеката, ако колата е на равно място. Този мотор е горил масло и предния собственик само е доливал, и то евтино. Нататък както дойде...
                Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                Коментар


                  #9
                  Много зависи и каква марка е маслото. На Мареята която карах преди първа смяна Selenia 10w40 по каталог разход 1л. На 10000км. След това Тотал кварц 10w40 без доливане за 10000км.

                  Коментар


                    #10
                    Със сигурност проблема не е от газовата. Просто мотора си гори масло, а така като гледам и предния/те собственици не са обичали да сменят маслото. Опитай да смениш маслото с друга марка и след това го следи, не чакай да почнат да ти светват лампите.

                    Коментар


                      #11
                      Ще го следя, да. Сега съм решил да сипя добавка за промивка. Да махне тия налепи. Ще го покарам 200 км с нея и после сменям изцяло маслото. В момента съм долял 1 литър от маслото на ОМВ, но по изискванията на колата, че да има. Да ви кажа, пое си го цялото и на студен двигател щеката съвсем малко се намокри. Като я извадя след работа, има следи по нея, доста високо. Съмняваме тая щека дали си е от колата - ама си пише фиат на нея.
                      Информативно, ако има прекалено много масло нещо много лошо може ли да се случи по двигателя?
                      Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
                      Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
                      Fiat Bravo 1.4 120k.с.

                      Коментар


                        #12
                        Ами започват на първо време да гърмят семерингите на газо и коленовия вал.след това е картерната вентилация и по реда на нещата това се получава от прекомерно налягане от по голямо количество масло.Затова са сложили щека мамка му.Всички производители си имат изисквания за маслата,така че в ерата на интернет има всичко което потърси човек
                        198mjet Bravo

                        Коментар


                          #13
                          Не знам дали е добра идея да караш 200км с добавката. Всяка добавка си има някаква инструкция за използването и, спазвай я. Ако толкова се съмняваш за пръчката или намери от някъде друга пръчка или източете маслото и го налей обратно. За да видиш колко има в двигателя.

                          Коментар


                            #14
                            Ако дълго караш с масло над максимума (много дълго време), може да замине и катализатора.

                            Коментар


                              #15
                              Високото ниво е опасно, ако коляновия вал докосва маслото и го разхвърля в картера. А за да се получи това, доста сантиметри са необходими да се качи нивото. Всичко друго са градски легенди.
                              Съответно и ниското ниво - щом помпата засмуква масло без въздушни мехурчета и засмуканото успява да се стече обратно в картера, няма проблем за мотора.
                              Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                              Коментар

                              Working...
                              X