Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Утечка след обслужване на алтернатор

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Утечка след обслужване на алтернатор

    Здравейте, колата е Мареа ТД 75
    историята е следната, преди седмица ми светеше лампата за зареждането на празен ход и на обороти изгасваше. Тъй като имам колата десет години и близо 100 хиляди навъртяни километри предположих, че е дошло време да се обслужи алтернатора. Закарах в сервиз да го свалят. Прегледали са алтернатора и са сменили четки и реле-регулатора. Всичко работеше, лампата не светеше. Алтернатора си зареждаше в около 14в без консуматори. Паркирах колата пред вкъщи, на другия ден нямаше ток дори за централното. Премерих, акумулатора паднал до 4в. Акумулатора е на година и половина. Премерих за утечка, показа много високи стойности от порядъка на 1А, махнах дебелия кабел на алтернатора, показа 0,02-0,04. Закачих отново кабела и пак показа 0,02-0,04. Въпроса е какво се промени с откачането на кабела?
    Тази сутрин ток си имаше, алтернатора си зарежда. Днес ходих в сервиза, където обслужваха алтернатора, и те замериха за утечка, нямаше никаква. Нямам аларми или слагани допълнително неща. Четох, че е възможно да има избил диод на диодния блок. Сега ме гложди отвътре има ли проблеми в алтернатора и аз да се заблуждавам от показанията за утечка в норма.
    Ще се радвам да чуя вашите мнения.

    #2
    Здравейте, колата е Мареа ТД 75
    историята е следната, преди седмица ми светеше лампата за зареждането на празен ход и на обороти изгасваше. Тъй като имам колата десет години и близо 100 хиляди навъртяни километри предположих, че е дошло време да се обслужи алтернатора. Закарах в сервиз да го свалят. Прегледали са алтернатора и са сменили четки и реле-регулатора. Всичко работеше, лампата не светеше. Алтернатора си зареждаше в около 14в без консуматори. Паркирах колата пред вкъщи, на другия ден нямаше ток дори за централното. Премерих, акумулатора паднал до 4в. Акумулатора е на година и половина. Премерих за утечка, показа много високи стойности от порядъка на 1А, махнах дебелия кабел на алтернатора, показа 0,02-0,04. Закачих отново кабела и пак показа 0,02-0,04. Въпроса е какво се промени с откачането на кабела?
    Тази сутрин ток си имаше, алтернатора си зарежда. Днес ходих в сервиза, където обслужваха алтернатора, и те замериха за утечка, нямаше никаква. Нямам аларми или слагани допълнително неща. Четох, че е възможно да има избил диод на диодния блок. Сега ме гложди отвътре има ли проблеми в алтернатора и аз да се заблуждавам от показанията за утечка в норма.
    Ще се радвам да чуя вашите мнения.

    Или някой диод в динамото е дал на късо, или нещо са объркали при ремонта. И в двата случай им го връщай да си го оправят, ако им имаш доверие разбира се. Ако ще го ремонтираш другате, просто им кажи, че като го закачиш има постоянен товар и ще ти го оправят. Всеки читав майстор на алтернатори ще се справи. А те щом са го мерили и не е имало проблем, може да означава, че не са закачили нещо правилно и ту се допира до примерно корпуса на динамото, ту не.

    При теб динамото с колко кабела е?
    Последна редакция от JTR; 15.12.2020, 11:44.

    Коментар


      #3
      Днес сутринта същата работа, няма ток, акумулатора на 9в, отидох директно при сервиза, който го прави замериха за утечка, никаква утечка не откриха.
      Динамото е с два кабела.
      От сервиза ми дадоха, чисто нов акумулатор за проба за няколко дни. Според тях е възможно акумулатора да е дал фира.

      Коментар


        #4
        Колега, акумулатор, който го завариш разреден на 9V, а камо ли на 4V е за директно хвърляне. Това е едно на ръка.
        Ако замерваш 1А, значи има нещо със сигурност и новият ти акумулатор ще замине като стария.

        Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

        Коментар


          #5
          Сега в момента е с акумулатор от сервиза. Така, че ако замине поне ще е тяхния. Това разбира се в рамките на шегата. Съмненията ми за некачествен ремонт идват от това, че умирането на акумулатора съвпадна с интервенцията в сервиза по динамото. Преди да светне лампата на акумулатора, по никакъв начин не подсказваше за проблем с акумулатор и негово изтощаване. Не знам дали зареждането е било в норма и дали не е било по-ниско от колкото трябва. И после, след смяна на четки и реле на динамото, дали това би оказало някакво влияние на един предполагаемо разреден акумулатор до степен да даде фира.
          Последна редакция от 9983; 16.12.2020, 13:33.

          Коментар


            #6
            Обикновено акумулаторът се скапва от продължително недозареждане или обратното - презареждане. Заради фирясал алтернатор едната ни служебна кола уби два нови акумулатора. Реле-регулаторът от време на време фирясваше и алтернаторът не зареждаше. Тук-таме обаче зареждаше, колкото да те заблуди, че няма проблем с алтернатора. От къде точно разкачаш алтернатора, за да видиш, че утечката ти отпада? Да не се окаже, че след точката, която разкачаш има и нещо друго вързано?

            Тия утечки по принцип са отвратителна история. Но поне знаеш къде е белята - там, където е пипано. Ако толкова не могат да разберат къде са си оставили ръцете, взимай друг и рециклирай другаде. Кофтито е, че е заврян на кучето отзад и свалянето е крива работа.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #7
              Утечката изчезна когато махнах дебелия червен кабел, който идва от акумулатора. Вече трети ден съм с акумулатора даден ми от сервиза и няма никакви проблеми.
              50 лв ми взеха само за махане и качване на алтернатора. Много ремонти съм правил сам, но това без условия за работа е непосилно за мен.

              Коментар


                #8
                Попаднах във VW форума на една интересна тема за намиране на утечка в ел. инсталацията. Мисля че ще е полезна и за вас.
                https://forum.vwclub.bg/viewtopic.ph...nical_bulletin
                FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                Коментар


                  #9
                  В крайна сметка се оказа единия от плафоните на задния номер, който се е допирал до метал. Все пак уби един акумулатор.

                  Коментар

                  Working...
                  X