Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Премахване на катализатори на стило 1.8 16в. Съвети

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Премахване на катализатори на стило 1.8 16в. Съвети

    Колеги някой премахвал ли е катализатори на стило 1.8 16в. Съвети

    #2
    Махнеш ли го ще имаш прблеми с прегледа

    Коментар


      #3
      томи написа: Преглед на мнението
      Махнеш ли го ще имаш прблеми с прегледа
      Става въпрос дали ще свети чека и дали ще влиза в авариен режим. Дали е нужно да се правят някакви софтуерни промени.

      Коментар


        #4
        Нищо няма да ти свети и вероятно нищо няма да постигнеш с премахването му.

        Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

        Коментар


          #5
          На старите 1.8 на Браво/Брава/Мареа е така, но на Стило нали е с две ламбда сонди? Една преди и една след катализатора. Не съм го изпробвал, но няма ли да светне лампата за грешка в мотора, защото втората ламбда ще отчете не ефективна работа на катализатора?

          Коментар


            #6
            За 2.4 със исгурност знам, че са с две ламбди и трябва софтуерна намеса.
            Ако и на 1.8 са сложили две сонди, ще вдигне чек-а и ще трябва да се презареди ЕКУ-то с модифициран софт.
            Не знам обаче какъв е смисълът от упражнението, камо ли на бензинов автомобил, който ако е изправен не би трябвало да отделя такова количество сажди, че да го запушат. Имам опит с няколко автомобила - преди и след махането на катализатора нямаше никаква промяна - нито във вървенето, нито в звука.
            За емисиите - като гледам какви пушещи щайги минават преглед, едва ли ще ти е проблем, еле пък в някой криминален ГТП пункт. където ще ти сложат сонтата извън ауспуха (такива колкото щеш).....

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #7
              vikings_kn написа: Преглед на мнението
              Колеги някой премахвал ли е катализатори на стило 1.8 16в. Съвети
              Премахваме ги на всеки автомобил който дойде за скрап.
              Писна ми от всякакви бараки на които трябва да им дишаме ла...а. Започвам да пускам сигнали навсякъде за високо екологични МПС.

              Коментар


                #8
                chaveto написа: Преглед на мнението
                Премахваме ги на всеки автомобил който дойде за скрап.
                Писна ми от всякакви бараки на които трябва да им дишаме ла...а. Започвам да пускам сигнали навсякъде за високо екологични МПС.

                Каза човекът с чисто нова Skoda 2020. Ех, да имахме и ние пари да си вземем по 1 нова кола, тогава и аз щях да мрънкам как другите карат бараки и заради тях дишам лош въздух, докато комините на къщите бълват петорно повече ла*на и на пътищата се вихри прах от паркиралите нови коли върху тервни и кални площи. Идилия.

                Коментар


                  #9
                  Комините какво бълват е отделна тема.
                  Омръзна ми да карам зад изкормени дизели, които лютат зверски.
                  Еле пък когато попадна в задръстване зад няколко CDI,TDI с всичко изкормено.
                  Никога не махам DPF или катализатор. Като направи проблем, сменям. Дотук само един DPF сменен на Алфа 159.
                  1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                  Коментар


                    #10
                    Виж сега и дизела е съвсем отделна тема. И аз мразя смрадливи пушещи кюмури-дизели и то нарочно направени така за да се правят на "големите" бегачки, но тук говорим за бензинов стоков двигател, който и без катализатор няма да го усетиш изобщо, че мирише. Да, сигурно ще замърсява малко повече, но ако наистина създава проблеми, това е най-евтиния начин да се реши, особено в сегашните времена. Друг е въпроса, че некомпетентни хора махат работещи катализатори, само и само защото си мислят, че едва ли не се е запушил и след това колата ще литне. Ама и това пак е за друга тема, че оспамихме колегата.

                    Коментар


                      #11
                      За мен няма значение какво карам и винаги съм гледал автомобилите ми да са изправни, дори и да е на 10г. А този катализатор е там защото трябва да бъде там и не съм съгласен някой да ми обяснява, че това е най евтиния начин за разрешаване на проблема. Следователно, след евтино разрешаване после да дишаме гадостите на някой икономист.
                      Защото и бензиновите са същата смрад като дизелите, но в повечето случаи не се вижда. Вижда се когато започне да гори по стабилно маслото и сместа не е като хората. Като погледнеш ауспуха на някой бензинов мотор е черен и мазан, малко са тия с ръждивия ауспух. Да не говорим отново за икономистите които палят на газ и след тях мирише на прокиш и направо можеш да се издрайфаш.

                      Коментар


                        #12
                        По темата, две ламбда сонди на 1.8 има още от късните екземпляри на Мареа, следователно едва ли ще са пропуснали Стило. Вече как ще реагира ЕКУ-то след премахване не знам, но най-вероятно ще има нужда от манипулация, за да не дава грешки.

                        По другата тема, да то не е хубаво да се махат ДПФ-и и катализатори, но понякога алтернативата не е по-добра. Докато можеш да си купиш 20-30 годишен дизел на 300 000км и да замърсяваш два пъти повече от нов дизел с премахнат ДПФ, винаги ще стои въпросът "Лошо ли е да се премахне ДПФ?"
                        Вече за премахването на катализатор на какъвто и да е мотор, това е пълна глупост. Катализаторите са почти безсмъртни при правилно работещ мотор, даже и при леко не правилно работещ мотор, пак издържат много. Единствено при сериозен тунинг има някаква логика да се премахне, но то и там има други алтернативи...

                        Коментар


                          #13
                          Отностно ДПФ-а проблемът е, че ако искаш да го смениш трябва само да е с оригинален. Познавам двама човека, които си купиха ДПФ за 1300 лв. и им стои като паметник в гаража. И поради този факт, много хора карат с махнат ДПФ.

                          Коментар


                            #14
                            Не знам защо намесихме и DPF в темата. Да, DPF се задръства и създава реални проблеми, но това се случва в следствие на неизправно работещи двигатели по една или друга причина. Ефектите от лошото горене ги отнася DPF и крие проблема до времето, в което започне да не може да се регенерира нормално. И ако не се отстрани проблема на пушещия двигател, и нов DPF да сложиш, съвсем скоро ще имаш отново проблем. Много хора си режат DPF-ите, но след това си карат пушещите талиги с неизправни турбни, неизправни дюзи, ниска компресия, горене на масло (което е основният проблем на DPF-ите). Тук се вкарват коли с взета душа на по 200-300,000км. минимум, след което се продават за по 5000лв. и почваме с рязането на катализатори и DPF-и и филмите колко много "тръгват". Ако "новият" дизел е стигнал до момента на махането на DPF, то значи вече въобще не е толкова "нов", а поне едно 10-годишен.

                            Отделно - масово не се спазват изискванията на производителя за типа на моторното масло - всеки слага каквото му дойде, после пак DPF е виновен. Защо да слагам "скъпото" Low SAPS 5/30 или 0/30, което "ми го пипа", като мога да му ръгна едно 5/40 или 10/40, което няма да го пипа. И после пак DPF е виновен. Мога да давам много примери на правилно експлоатирани и поддържани коли от различни марки и пробег от по 200,000 реални километра, при които DPF не създава проблеми. Палиш сутрин, зад теб бяло-сиво-черно кълбо от дим и петно по асфалта - какъв DPF, какъв катализатор, братче. Иначе сме "чипосани" и "много върви".

                            Проблемът е глобален и трябва да се затегне контролът на пунктовете за ГТП. В момента всеки минава преглед, стига да има спирачки и се допуска регистрацията на всякакви бараки "нов внос", коя от коя по-издухани.

                            Махането на катализатора е безсмислено упражнение - не води до нищо, освен плацебо ефекти от типа - "гори ми по-малко", "върви ми повече", "мале, как се отпуши". Ако колата не върви, гори много, пуши или каквото и да било - проблемът не е в катализатора.
                            Последна редакция от PSG; 07.12.2020, 17:33.

                            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                            Коментар


                              #15
                              Да, DPF се задръства и създава реални проблеми, но това се случва в следствие на неизправно работещи двигатели по една или друга причина.
                              Дай ми твоя кола с изправен ДПФ да я покарам в моя режим и тогава ще видиш дали този ДПФ ще преживее годината.
                              Да не говорим и за маслото, което за 2-3к в този режим се пълни с над половин литър нафта. А ти си седнал да се притесняваш и/или обясняваш дали било мид или фул сапс.
                              A20DTH ЖТД ама не баш
                              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                              Коментар

                              Working...
                              X