Резултати 1 до 9 от 9

Тема: Правен въпрос за борса и пенсия

  1. #1
    Фиат идол Аватарът на NikMar
    Регистр. на
    29.11.2006
    Местоположение
    Габрово
    Мнения
    4906

    Правен въпрос за борса и пенсия

    Случая е следния. През май месец лицето е съкратено поради закриване на щата и е регистрирано на борсата за срок от 1г.. На 09.08.20 лицето навършва години за пенсиониране, но не подава документи за това. На 13.10.20 се обаждат от НОИ, че трябва да подаде документи за пенсиониране иначе ще трябва да връща парите от борсата. При консултация в НОИ, но не със служителя, който се е обадил /в момента го нямаше/, ни посъветваха да подадем документи за пенсиониране и след излизане на решението ще се разгледа случая дали трябва да се връщат парите за периода 09.08.20-12.10.20.
    Въпросът е следния. Лице навършило пенсионна възраст има ли право на борса, след като не е подало документи? Ако трябва да връще парите за периода, на какво основание, защото през него той не получава никакви други доходи?
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
    Закон на Мърфи.

  2. #2
    Фиат фанатик
    Регистр. на
    31.03.2012
    Местоположение
    Люлин София
    Мнения
    765
    https://www.noi.bg/benefits/benefits...ment/625-pokso

    Въпросът е следния. Лице навършило пенсионна възраст има ли право на борса, след като не е подало документи? - ако лицето навърши пенсионна възраст, трябва да уведоми НОИ до 7 работни дни и няма право на борса повече.
    За вторият ти въпрос -
    Лице, което не е декларирало в законоустановените срокове настъпилите изменения, които се отразяват върху основанието за получаване на парично обезщетение за безработица, върху периода за изплащане или размера му, и продължава да го получава, връща неправомерно получената сума с лихвата по чл. 113 КСО. Казано по друго му - да се оправя.

    --- Автоматично слети последователни мнения ---

    Кофти за лицето, ако е получавало обезщетение 1000 лв, а после пенсията му е 500, щото разликата ще си остане за него.

    --- Автоматично слети последователни мнения ---

    Ако трябва да връще парите за периода, на какво основание, защото през него той не получава никакви други доходи? - пенсията няма ли да му се изплати с минал период? И вече разликата ще си я поеме. Т.е. той вече е взел доходи.
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

  3. #3
    Фиат идол Аватарът на NikMar
    Регистр. на
    29.11.2006
    Местоположение
    Габрово
    Мнения
    4906
    Кофти ситуация! Но кой е по-виновен, лицето което незнае тънкостите в закона, което не е оправдание, въпреки че не е задължително всеки да завърши право, или служителя който не е уведомил своевремено за евентуалното нарушение? Ако служителя си беше свършил работата в периода 09.08-09.10 сега нямаше да има такъв проблем. Подаването на заявление за пенсиониране е с двумесечен период от датата на навършване на годините и се начислява от датата на навършването, след този период пенсията се начислява от датата на подаването на документите. В случая немарливостта на служителя прецаква лицето, т.к. изтърва двумесечния срок.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
    Закон на Мърфи.

  4. #4
    Фиат фанатик
    Регистр. на
    31.03.2012
    Местоположение
    Люлин София
    Мнения
    765
    Дори и са го уведомили, аз не очаквах. Ситуацията е малко като да ти изтече винетката и да очакваш че някой е длъжен да те уведоми и после ама що имам глоба. Попълвал съм такива документи и има ясно и отчетливо написано, че трябва да се уведоми в 7 дневен срок при настъпване на промяна в обстоятелствата. Разбира се, че не всики трябва да е правист, но в днешно време всеки попълва някакви документи - я за кредит, я договор с телеком я нещо друго и ако не гледа остава прецакан.
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

  5. #5
    За съжаление наистина няма право на обезщетение - чл. 54а, ал. 1, т. 2:

    Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
    1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
    2. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168.

    Погледни обаче чл. 33, ал. 5, т. 13. Дали това е направено? Всичко това е от КСО.

  6. #6
    Фиат идол Аватарът на NikMar
    Регистр. на
    29.11.2006
    Местоположение
    Габрово
    Мнения
    4906
    Цитат tambuhtaneca написа: Преглед на мнението
    Дори и са го уведомили, аз не очаквах. Ситуацията е малко като да ти изтече винетката и да очакваш че някой е длъжен да те уведоми и после ама що имам глоба. Попълвал съм такива документи и има ясно и отчетливо написано, че трябва да се уведоми в 7 дневен срок при настъпване на промяна в обстоятелствата. Разбира се, че не всики трябва да е правист, но в днешно време всеки попълва някакви документи - я за кредит, я договор с телеком я нещо друго и ако не гледа остава прецакан.
    Гадното е както писах по-горе, че служителя уведомява след изтичането на срока за подаване на документи за пенсиониране. Но какво да се прави, сатналото станало.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
    Закон на Мърфи.

  7. #7
    Фиат фанатик
    Регистр. на
    31.03.2012
    Местоположение
    Люлин София
    Мнения
    765
    Аз пак казвам, никой не е длъжен да те уведомява. Това си е отговорност, на човека, попълнил декларацията. В Германия спряха водата на завода на Тесла за неплащане - мислиш ли, че някой ги е уведомил? Мислиш ли, че ЧЕЗ уведомяват преди да ти спрат тока? Имаш си срокове, има правила и край. И ние почваме да ставаме като братята - имаме само правомощия, но не и задължения. Реално ще е супер яко, ако се направи някакво приложение или малка книжка с обобщение при дадена ситуация какво се прави, говоря не само за НОИ, НАП и т.н., а за повечето житейски неща, през които минаваме като граждани и да се ъпдейтва спрямо законодателството. Дори според мен е редно тези неща да се изучават в училище 10-11-12 клас, точно преди да те завърти въртележката на живота. Смятам, че един такъв предмет ще е мега полезен за всички ученици.
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

  8. #8
    Фиат идол Аватарът на NikMar
    Регистр. на
    29.11.2006
    Местоположение
    Габрово
    Мнения
    4906
    Цитат tambuhtaneca написа: Преглед на мнението
    Аз пак казвам, никой не е длъжен да те уведомява.
    Сигурно си прав, но все пак се обади, защо ли? Той нито печели, нито губи с или без обаждане.
    На времето в списание "За рулем" имаше една статия от руски журналист командирован в Япония. Той разкава за различни ситуации в които е попадал и как са реагирали японците. Една от тях е: Когато карал зад един автобус и той прави завой, руснака кара зад него и в първия момент не забелязва знак който забранява влизането в улицата. В този момент един полицай го спира и му казва, че ще направи нарушение, а не го чака като нашите с въпроса "ко прайм ся?". Та цялата ни работа е такава, чакат те да се насадиш на пачи яйца и после ти гледат сеира.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
    Закон на Мърфи.

  9. #9
    Фиат фанатик
    Регистр. на
    31.03.2012
    Местоположение
    Люлин София
    Мнения
    765
    Тука не засягаш и 3-тата страна, а това е работодателя - това означава, че и от там не са го уведомили, което означава крайното непознаване на 50 страници закон, което е крайно тъпо. Та... Кой е виновен, като работодателя го уволнява и не му казва какви са му правата и задълженията?...ти как би реагирал? Позорното е, че има някакви хора, дето работят във фирми и питат разни сайтове за правни въпроси, а те не са си прочели закона или не го знаят или имат акъл за 2 стотинки.....Да му ги плати фирмата дейба тая разлика, това е правилното и да го вземе от служителя, дето не си е свършил работата. Някакъв HR или ТРЗ лелка на 60+ години дето си мисли само какво да сготви за вечеря....

    --- Автоматично слети последователни мнения ---

    Твоя въпрос се търси в google за 10 секунди и ти трябва още минута, за да си отговориш на него....

    --- Автоматично слети последователни мнения ---

    Ако някой не може да си отговори на тоя въпрос за 10 мин, редно е да си смени работата, щото явно е, че не става
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

Тема: Правен въпрос за борса и пенсия

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 2 гости)

Правила за писане на мнения

  • Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •