Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Повишена температура на охлаждащата течност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Повишена температура на охлаждащата течност

    Здравейте, колеги. Преди малко имах странна случка с 1.6мултиджет. Докато си карам нормално с около 90-100км/ч температурата на охлаждащата течност подскочи на два пъти, както си беше на средата до 3/4 и до макс и излезе надпис, който изчезна много бързо - не можах да го прочета целия - Незадоволително... явно за температурата нещо, изчезна след 1-2 секунди, превключих на по-ниска предавка и след 300 метра падна отново на 3/4, след още 300-400 се върна на средата Не е загрявала постепенно, а направо подскочи стрелката, така и спадна Не съм спирал, карах постоянно, пробвах дали ще се вдигне температурата - с по-високи обороти, на по-висока предавка, нищо, не мърда и милиметър уреда за температурата. Карах още 20-30км, нищо, всичко е нормално, маслото е чисто, антифризът и той. Дали ще е някакъв проблем с датчика на температура или уреда нещо? Възможно ли е от макс стрелката да падне за 500-600метра извънградско каране на половина, колкото бързо е загрял, толкова бързо се и охладил
    Забравих да напиша - с антифриз парафлу - оранжев съм на макс, сега като изстина колата си е пак на макс, няма точки мазни в него, няма нищо.
    кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
    кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

    #2
    VALIO_RACING написа: Преглед на мнението
    Здравейте, колеги. Преди малко имах странна случка с 1.6мултиджет. Докато си карам нормално с около 90-100км/ч температурата на охлаждащата течност подскочи на два пъти, както си беше на средата до 3/4 и до макс и излезе надпис, който изчезна много бързо - не можах да го прочета целия - Незадоволително... явно за температурата нещо, изчезна след 1-2 секунди, превключих на по-ниска предавка и след 300 метра падна отново на 3/4, след още 300-400 се върна на средата Не е загрявала постепенно, а направо подскочи стрелката, така и спадна Не съм спирал, карах постоянно, пробвах дали ще се вдигне температурата - с по-високи обороти, на по-висока предавка, нищо, не мърда и милиметър уреда за температурата. Карах още 20-30км, нищо, всичко е нормално, маслото е чисто, антифризът и той. Дали ще е някакъв проблем с датчика на температура или уреда нещо? Възможно ли е от макс стрелката да падне за 500-600метра извънградско каране на половина, колкото бързо е загрял, толкова бързо се и охладил
    Забравих да напиша - с антифриз парафлу - оранжев съм на макс, сега като изстина колата си е пак на макс, няма точки мазни в него, няма нищо.

    Погледни охладителя на ЕГР-а. Наскоро ми се случи нещо подобно, температурата от 90 на макс и пак на 90. Съобщението, най-вероятно е било да отбиеш и да угасиш мотора, това изписва като прегрее.

    За проверка на охладителя на ЕГР-а трябва да и дадеш много жега, при мен след като доляхме антифриз и теча изчезна, чак на другия ден след каране на ръчка и даване на газ на празен ход около минута-две изби като хората и се видя от къде точно е. Иначе, огледай пластмасовата кутия в дясно на мотора и под нея, около скоростите.

    Click image for larger version

Name:	E_Fiat-Bravo-1.6-Multijet-2008-Photo-08-800x600.jpg
Views:	1
Size:	201,2 KB
ID:	2098982

    Коментар


      #3
      Аз нямам течове на антифриз. Какво има под този капак? Ще карам и ще наблюдавам дали ще има някакви проблеми, не вярвам да е стананало нещо, не е изхвъляла антифриза, всичко си е нормално
      кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
      кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

      Коментар


        #4
        Такова поведение на измервателния уред може да бъде предизвикано от наличие на въздух в системата
        FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

        Коментар


          #5
          Когато се вдигне пробвай да загасиш колата и да я запалиш веднага,така се определя електрически проблем. Обикновенно показва нормална температура след запалване, означава лош контакт при датчика или лоша маса някъде. На два предишни мои фиата ми се е случвал такъв проблем.

          Коментар


            #6
            Следващият път ще пробвам, ама за пръв път ми се случва и знам, че не трябва да се гаси двигателя, докато спрa климатроника и мина на по-ниска предавка и с два подскока си падна на средата отново. Не мисля, че е нормално движението на стрелката да е такова, нали трябва да се движи плавно. Никога не съм я виждал да загрява над средата и сега изведнъж скочи
            Наскоро не съм правил нищо, наливах антифриз преди 3-4 месеца за последно. От къде ще избие антифриз, през капачката на разширителния съд ли, друго място не виждам. Едно време имаше едни маркучета и изпускаха по земята. Явно това са колите на които разширителния съд е заедно с радиатора, а тука си е самостоятелен съд - при това положение от къде ще потече?
            Последна редакция от VALIO_RACING; 30.06.2020, 23:09.
            кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
            кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

            Коментар


              #7
              VALIO_RACING написа: Преглед на мнението
              Следващият път ще пробвам, ама за пръв път ми се случва и знам, че не трябва да се гаси двигателя, докато спрa климатроника и мина на по-ниска предавка и с два подскока си падна на средата отново. Не мисля, че е нормално движението на стрелката да е такова, нали трябва да се движи плавно. Никога не съм я виждал да загрява над средата и сега изведнъж скочи
              Наскоро не съм правил нищо, наливах антифриз преди 3-4 месеца за последно. От къде ще избие антифриз, през капачката на разширителния съд ли, друго място не виждам. Едно време имаше едни маркучета и изпускаха по земята. Явно това са колите на които разширителния съд е заедно с радиатора, а тука си е самостоятелен съд - при това положение от къде ще потече?
              Аз говоря за проблем с отчитането на температурата(който ми се е случвал)а не за наистина прегрял двигател. Ако ,когато се вдигне стрелката загасиш и запалиш веднага колата и стрелката си е в нормално положение, то значи проблема е лош контакт или лоша маса ,което променя отчитането.

              Коментар


                #8
                Да, това го разбрах, стана ми ясна идеята ти. Какво значи прегрял двигател, като термин - да е хвърлила антифриза колата или не? Може ли двигателят да е прегрял, а антифризът да не е изхвърлен?
                кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                Коментар


                  #9
                  Момчета, имам развитие по темата. Пак ми се случи същото, докато си карам, виждам, че температурата безпричинно пак се повиши, загаси, запалих, все си стои така стрелката, отбих да погледна дали се върти перката, върти се яко, гледам разширителни съд - празен, а го проверих и долях 100 млл антифриз преди да тръгна точно. Дръпнах я 100тина метра, че бях на пътя и отбих, температурата не беше много висока, подскачаше, загасих я. Изчаках 10-тина мин и отворих разширителения съд, започна да се пълни, изпусна налягането, като я завих веднага антифризът изчезна след секунди отново На тръгване, 20тина км по-рано видях, че под колата има доста мокро, ама си казах, че е от конденза на климатроника, но уви. Като я изчаках още 20тина мин й налях вода, като се наведох видях, че капе, стича се по кората от лявата страна и си капе. Лявата страна, като гледам колата на отворен капак, стори ми се, че като има вода в разширителния съд капе, като се изтече от него намалява капането. Долях й 1 литър вода и я докарах пред вкъщи, ще я вкарвам тази седмица да я правят. Не можах да установя от къде капе, от кората не мога да видя, колелата на ангренажа обаче са сухи, ако е протекла водната помпа си мисля, че щеше да намокри и тях и да хвърля вода към капака нагоре, вече ми се е случвало с друга кола. От тази посока е някъде, от самия разширителен съд виждам единият маркуч, който отива към радиатора, от него не капе, отгоре маркуча, който влиза не е и от него, но от долната страна има два маркуча, единият отива към радиатора, а другият си нямам представа, не мога да го проследя, много натъпкано, дали ще е той или нещо друго ще стане ясно.
                  кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                  кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                  Коментар


                    #10
                    Ако си късметлия - гарнитура на всмукателния колектор.
                    Ама по-вероятно спукан колектор.
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #11
                      Днес колата я взех, ремонтирана. Оказа се спукано едно водно маркуче, някъде зад двигателя, на цена от 15 лв. Явно е капало съвсем слабо, а сега вече се е допробило, много интересно обаче защо е било още първият път това покачване на температурата на антифриза, да не е дръпнала въздух от маркучето и да е да се е държала, като необезвъздушена? Сега ще наблюдавам отново, антифризът е пълен отново до макс и следя
                      кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                      кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                      Коментар


                        #12
                        Дано да си се разминал само с това, защото да се спука маркуч на тази кола предвид годината е малко вероятно. Освен ако някой не му е помогнал.
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #13
                          Изглеждаше на претрито, явно в нещо се е опирал и от вибрациите малко по малко се е протрило. Повишаването на температурата ми е по-интересна. Ще наблюдавам, дано повече не се появи.
                          кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                          кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                          Коментар


                            #14
                            Момчета, има ново развитие, днес пътувах на около 200км и забелязах кога има проблем с температурата. Още на излизане от Варна, като хванах магистралата и вдигнах 130 на 6та предавка колата след километър започна да загрява, гледах как ще се движи температурата, стои на 3/4, като минах на по-ниска предавка 4та с около 3000 оборота температурата веднага падна на средата. Като стигнах Обзорски проход, след средата започна да се вдига температурата пак. Отбих, погледнах, че антифризът е с добро ниво, перката се върти, маркучите са топли и ненадути, всичко изглежда нормално. Като съм с висока предавка на ниски обороти загрява, като съм с по-високи обороти на по-ниска загрява по-малко и температурата стои нормална. Като качих прохода има ограничея, в следващите 80 км карах на 4/5та предавка с около 80-90 км, никакви проблеми и никакви замисляния. При високо натоварване температурата се покачва, след това спада. Когато обслужвах колата не смених водната помпа, уж викат, мн е хубава оригиналната, да не се сменя, ако не тече да не се бара. Сега точно мисля, че водната помпа е дефектирала частично, когато не е натоварена колата все едно всичко е ок, като види баирите и явно не й стига охлаждането? На вас, как ви изглеждат тия симптоми, другим проблеми нямя никакви, отличен разход, 5,3/100 с климатроник постоянно.
                            кара с удоволствие и гледа прибора за температура: LANCIA DELTA 1.6d 120ps, 2009.
                            кара и проклина съдбата: BRAVA EL 1.6i 16v 103ps, 1996 - вече не!

                            Коментар


                              #15
                              Логично е, когато си с по-високи обороти да се охлажда по-добре колата, защото водната помпа се движи по-бързо. Може да е от водна помпа проблема, може датчика за температурата да ти прави проблем, много неща може да са.
                              Къде ти обслужват колата?

                              Коментар

                              Working...
                              X