Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за 6 степенна скоростна кутия за Fiat Idea 1.4 16v 2004 г.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за 6 степенна скоростна кутия за Fiat Idea 1.4 16v 2004 г.

    Здравейте,
    Колата е Fiat Idea 1.4 16v 2004 95 к.с., скоростната кутия е 5 степенна. Ще се наложи да сменям ск. кутия и така или иначе ще се купува.
    Въпроса ми е ще стане ли 6 степенна ск. кутия? Има ли човек който е правил такава смяна.
    Съединителя същия ли е? Скоростен лост е ясно. Управление, жила? Полуоски? и т.н.
    Още не мога да разбера само на фейса ли слагат 6 ск., също и моторите при фейса имат ли разлика, освен филтърната кутия и разположението на компа?


    Мотора се слага на Lancia Musa, Lancia Ypsilon, на Punto след 2003 г. до не знам коя година, Panda от 2004, има и други модели.
    Последна редакция от niksept; 18.03.2020, 21:02.

    #2
    Ако това е двигателят 1.4 16 клапана, се слага и на новото Bravo, 500, Stilo и т.н. Това, че варират от 90-100 коня е от без значение, двигателят е практически същият, поразгледай снимки и ще разбереш. 6 степенната ще стане даже и от по-новите модели като болтове, само виж дали ще стане тампона, където се захваща, но мисля, че няма да има проблеми. Реално даже новото Tipo има същият двигател, лично съм оглеждал горе всмукателя, капака е еднакъв и мисля, че кутията е съместима, но не съм на 100% сигурен, трябва да се провери. Тоя двигател само го пипат тук таме да го пригодят за екологичните стандарти, иначе си е един и същ 2 десетилетия вече.

    Коментар


      #3
      Някъде по темите назад бях чел че някой беше слагал мисля на стило 5степенна защото неможел да си намери 6-степенна,каквато си му е била оригиналната и със доработки мисля че нещата се бяха случили.На твойта какво и е не може ли да се ремонтира.Защото то втора ръка ок.ама във какво състояние ще е никой не знае.
      Последна редакция от ivan77; 18.03.2020, 23:01.
      STILO 1.4 16v.

      Коментар


        #4
        То тая 6 степенна кутия май се нарича "шоколадовата" скоростна кутия. Дали ще намериш читава е въпроса.

        Коментар


          #5
          Има и Фиатски 6 степенни, не са само M32-ки. Много лесно може да се провери каква е кутията, стига да се поинтересуваш на кои модели се слага. Може и визуално да се различи много лесно, М32-ката е по-сплеската и компактна. и капакът е различен. Има си и щампи по нея.

          Коментар


            #6
            yeksuh, преди време търсих филтърна кутия. Моя мотор е от по старите, компа е отзад филтърната кутия, която пък е непосредствено над колекторите и пластмаста гори на поразия. Някои модели след 2006-2007 и вече на по новите (2008 фейса) изместват филтърната кутия по далеч от колекторите, по горе и по назад, като компа е отстрани на кутията. Тогава подразбрах на кои модели от кои години се слага мотора.Това е за 1.2 и 1.4 моторите, 1.6 вече има разлика. Сега за скоростите.


            Това значи ли, че 5 степенната скоростна кутия се слага на всички модели? Било то 1.2, 1.4 – 8 или 16 клапана? Само една ли е като модел? Едва ли. Предавателно число...


            ivan77, пусни темата, ако ти е под ръка, защото не мога да я намеря. Дали от 5 степенна на 6 ст. или от 6 ст. на 5 степенна е едно и също. Това с доработките звучи притеснително, ако е до стойка, тампон, изпълнителен механизъм на съединителя не е проблем, но преправяне и други намеси е лошо.


            Проблема при моята накратко. На свободен ход при отпуснат съединител има шум. При натиснат съединител шума изчезва. Лек шум до моментно престъргване. При потегляне на 1-ва и 2-ра се чува понякога като не постоянно стържане(или постоянно със засилващо се) променящо се с оборотите. На 3-та позатихва, 4-та и 5-та вече уж изчезва, но и шума в купето се променя от пътя, гумите, мотора. Нямам вибраций, виене. Съединителя го сменях декември 2018 г. За сега от два сервиза отсичат „първичен вал, лагер на скоростите, търси си друга кутия. Не изключвам ремонт на кутията.


            kiriluz1, Защо се нарича „шоколадовата“? Читава!? Вече на късмет.


            Не стана ясно какво е „M32-ки“, предполагам Опелските ск. кутии? Слага се на много модели.
            Последна редакция от niksept; 20.03.2020, 01:55.

            Коментар


              #7
              Стило 1,4 мисля но не съм сигурен е само със 6 степенна ск.кутия. М32 мися че се монтира на 1,8 моторите гошоря за стило но пак не съм много сигурен.А относно темата със замяната ще е потърся.
              STILO 1.4 16v.

              Коментар


                #8
                Напиши в нета и виж. С две думи при М32 не е въпроса дали ще замине ,а кога. Има някакъв проблем с мазането на лагерите на вала на 6та и 4та. Та ако е тая шанса да се набуташ е доста висок ,при съмнителен добър резултат. Аз лично бих си потърсил оригиналната за колата.
                Последна редакция от kiriluz1; 20.03.2020, 19:00.

                Коментар


                  #9
                  За 2 лагера да сменяш скорости? Кажи на майсторите да ти свалят кутията /хамалската работа/ а ти в къщи си я разглоби и смени лагерите/
                  LANCIA Y10 1.1 Bosch monomotronik AGU Zavoli Голф 3 1.8
                  ВАЗ 2101-73г-екс ВАЗ 2101-74г.екс, самара-екс заз 965а екс Опел кадет екс

                  Коментар


                    #10
                    В този каталог на SNR има информация за доста скоростните кутии вкл. на Fiat - марка; модел; година година на производство; версия на скоростната кутия:
                    https://www.noc.ua/pdfs/snr-racatbvemb-en.pdf
                    Fiat Idea 1.9 8V mJet 'Emotion'
                    Fiat Bravo 1.4 16V T-Jet 'Eleganza'
                    Fiat Punto 1.2 16V ELX 'Speedgear'
                    Fiat Uno 1.0 i.e S - "powered by FIRE 8V"

                    Търси се..

                    Коментар


                      #11
                      Смяна на кутия от няколко часа до ден максимум.Сваляне на кутия разглобяване,диагностициране на проблема и съответно намиране на части са си няколко дни.Та по тази причина Ники тези сервизи ти казват тези неща(врели некипели).стига да си малко сръчен и безстрашен ще си я оправиш сам тази кутия.А до колко е (шоколадова) е друг въпрос.Тази кутия поема +масло около литър и забравяш за проблеми като стържене,виене и тн.Помогни си сам,не е трудно.Доста си далече от мен иначе бих помогнал с кеф,а и дебилите ни забраниха да напускаме градовете като че ли сме чумави майка им да еба смотана.Успех пич
                      198mjet Bravo

                      Коментар


                        #12
                        FIRE 8V, много полезен файл. Мисля, че напълно отговаря на въпроса ми. Обаче на ск. кутия има няколко реда с номера, но нито един не съвпада от тези в pdf файла. Има ли други номера по кутията които не виждам и къде са? Добавям снимка на номерата.
                        Click image for larger version

Name:	IMG_20200320_112501_4.jpg
Views:	1
Size:	224,0 KB
ID:	2098851

                        lubo_Y10, има някакво отличително моментно престъргване (в целия шум като цяло). Моментното престъргване не е постоянно, изчезва с неопределено време и непостоянни интервали. Като я „напъна“ за извастно време да загрее маслото в кутията, след това на празен ход не се чува престъргване, но пък остава шум. Шума от лагера трябва да е постоянен. Дали са само лагери, ако има и зъбчатки? Дали е по добре да се ремонтира?

                        Не мислех да описвам проблема, защото става много дълго, но... може пък да е полезно за някой. Не напразно се насочих към друга ск. кутия.

                        Ще добавя, че е налято масло по спецификация, колкото е нужно. Масло не тече.
                        Мисля да пробвам със доливане на малко масло над указаното и добавка. Не за решение, а за проба.

                        Коментар


                          #13
                          niksept написа: Преглед на мнението
                          yeksuh, преди време търсих филтърна кутия. Моя мотор е от по старите, компа е отзад филтърната кутия, която пък е непосредствено над колекторите и пластмаста гори на поразия. Някои модели след 2006-2007 и вече на по новите (2008 фейса) изместват филтърната кутия по далеч от колекторите, по горе и по назад, като компа е отстрани на кутията. Тогава подразбрах на кои модели от кои години се слага мотора.Това е за 1.2 и 1.4 моторите, 1.6 вече има разлика. Сега за скоростите.

                          Човек, проблем с филтърната кутия имат и новите Браво-та от 2007. Проблемът не е разположението им, а материала на пластмасата, която изменят някъде 2010 и не се изпича от жегата толкова лесно, но захващането е същото, двигателят е същият, компютъра винаги си е бил на едно и също място, говоря за 16v. Ти се бъркаш с 8v двигателя, там кутията е по-различна. Както и да е. Шума който описваш от кутията е като на лагер на първичния вал. Ще ти излезе по-евтино и безпроблемно да си я отремонтираш.
                          Последна редакция от yeksuh; 23.03.2020, 11:49.

                          Коментар


                            #14
                            niksept написа: Преглед на мнението
                            FIRE 8V, много полезен файл. Мисля, че напълно отговаря на въпроса ми. Обаче на ск. кутия има няколко реда с номера, но нито един не съвпада от тези в pdf файла.
                            Има ли други номера по кутията които не виждам и къде са? Добавям снимка на номерата.
                            [ATTACH=CONFIG]108026[/ATTACH]
                            55181588 е оригиналния номер на скоростната кутия по спецификацията за резервни части на Fiat/Mopar. За другите не мога да кажа.
                            55181588 - в ePer
                            Fiat ePer - Online програмата за резервни части на Fiat/Mopar.
                            Последна редакция от FIRE 8V; 22.03.2020, 21:15.
                            Fiat Idea 1.9 8V mJet 'Emotion'
                            Fiat Bravo 1.4 16V T-Jet 'Eleganza'
                            Fiat Punto 1.2 16V ELX 'Speedgear'
                            Fiat Uno 1.0 i.e S - "powered by FIRE 8V"

                            Търси се..

                            Коментар


                              #15
                              niksept написа: Преглед на мнението
                              yeksuh, преди време търсих филтърна кутия. Моя мотор е от по старите, компа е отзад филтърната кутия, която пък е непосредствено над колекторите и пластмаста гори на поразия. Някои модели след 2006-2007 и вече на по новите (2008 фейса) изместват филтърната кутия по далеч от колекторите, по горе и по назад, като компа е отстрани на кутията. Тогава подразбрах на кои модели от кои години се слага мотора.Това е за 1.2 и 1.4 моторите, 1.6 вече има разлика. Сега за скоростите.


                              Това значи ли, че 5 степенната скоростна кутия се слага на всички модели? Било то 1.2, 1.4 – 8 или 16 клапана? Само една ли е като модел? Едва ли. Предавателно число...


                              ivan77, пусни темата, ако ти е под ръка, защото не мога да я намеря. Дали от 5 степенна на 6 ст. или от 6 ст. на 5 степенна е едно и също. Това с доработките звучи притеснително, ако е до стойка, тампон, изпълнителен механизъм на съединителя не е проблем, но преправяне и други намеси е лошо.


                              Проблема при моята накратко. На свободен ход при отпуснат съединител има шум. При натиснат съединител шума изчезва. Лек шум до моментно престъргване. При потегляне на 1-ва и 2-ра се чува понякога като не постоянно стържане(или постоянно със засилващо се) променящо се с оборотите. На 3-та позатихва, 4-та и 5-та вече уж изчезва, но и шума в купето се променя от пътя, гумите, мотора. Нямам вибраций, виене. Съединителя го сменях декември 2018 г. За сега от два сервиза отсичат „първичен вал, лагер на скоростите, търси си друга кутия. Не изключвам ремонт на кутията.


                              kiriluz1, Защо се нарича „шоколадовата“? Читава!? Вече на късмет.


                              Не стана ясно какво е „M32-ки“, предполагам Опелските ск. кутии? Слага се на много модели.

                              Ако ще слагаш M32 кутия, най-добре търси от по-новите, с по-големи лагери и капак.

                              Коментар

                              Working...
                              X