Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за покупка на пунто или браво

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Съвет за покупка на пунто или браво

    Здравейте Колеги,
    търся да си купя фиат пунто или браво модел 2009-2012 дизел до 101 кс. Какви съвети бихте ми дали? Благодаря ви предварително

    Грешен раздел - преместена.
    Модераторски екип на www.fiatforum.bg

    #2
    Защо до 101 кс. Няма малки данъци вече, всичко е под един кюп. Иначе за съвети, трябва да кажеш какво очакваш от конкретния автомобил. Икономия ? Мощност и възможност за още мощност? Пространство за товарене? Евтина продъжка и евтина покупка ?

    Коментар


      #3
      до 101 заради данъка. Ще се кара предимно извънградско и очаквам нисък разход. Не мисля да вдигам мощността на двигателя. Да поддръжката да е евтина е важно. За покупната цена макс 6000 лв. Предполагам че пунтото ще ми е малко от към багажник, но тогава ще слагам багаж на задната седалка. В колата ще пътуват максимум 2 души. Като в 70% от времето ще я карам сам.

      Коментар


        #4
        Защо до 101 кс. Няма малки данъци вече, всичко е под един кюп.
        Така написано, изглежда сякаш всички плащаме еднакви данъци, а въобще не е така. Разликата не е за пренебрегване в някои общини. Мога да дам пример за София, понеже тук плащам. Данъците за 2020 г. са както следва:

        За кола с мощност от 56 до 74 киловата, данъкът е по 0.54 лв на киловат и това е минималната ставка, позволена от закона.
        За кола с мощност от 75 до 110 киловата, данъкът е по 1.21 лв на киловат и това е ставката от миналата година (минималната според закона) с увеличение 10 %, по предложение на кмета Й. Ф.

        Така ако имаш кола 74 киловата, ще платиш 39,96 лв, а за кола 75 киловата ще платиш 90.75 лв. Не е фрапираща разлика като абсолютна стойност, но все пак е над 2 пъти, а има общини с много по-високи данъци за МПС.

        Ако данъкът е от такова значение при избора, значи за коли, произведени в периода 2009-2012, е по-добре да се избере кола, която е 2009 или 2010, защото за данъчните тя се води кола на 11 години и коефициентът за възраст е 1.3. Ако колата е 2011 или 2012, тя е до 10-годишна и коефициентът за нея е 1.5. По горния пример това ще повиши данъка на колата 74 киловата с още 30 %, а на тази 75 киловата - с още 50 %.

        През тези години може би колите са отговаряли на стандарта Евро 5, но е добре да се проверят всички налични документи за това, за да могат да го впишат при регистрация. Коефициентът за Евро 5 е 0.6, а за липса на Евро категория е 1.4. Това би оскъпило данъка с още 40 %

        Така излиза, че ако регистрираш кола 74 киловата, 2010 година, с Евро 5, ще платиш 31,17 лв за 2020, за София.
        Ако обаче регистрираш кола 75 киловата, 2011 година, без Евро категория, ще платиш 190,58 лв. Разликата е над 6 пъти. Така че данъкът не е никак за пренебрегване и за някой може да е решаващ.

        При така поставените условия, бих потърсил Фиат Браво 2009-2010 с двигател 1.6 Мултиджет 120. Ето една абсолютно произволна обява за такава кола:

        https://www.mobile.bg/11577358623261531

        Още една намерих, с филтър и за ксенонови фарове, пак е като първата. На картинки изглеждат добре.

        Коментар


          #5


          Така е, данъкът си е данък и не е за пренебрегване. Данъкът на бравото е, не помня точно и не ми се търси, но около 220-240 лв в Бургаска община....... Не е приятно, но сме на хорото

          ЧНГ, здрава и успешна 2020!
          FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

          Коментар


            #6
            Аз съм за bravo.Защо ли,400л. багажно пространство.Повече пространство в купето.Здраво и евтино окачване(носача е с отделен шарнир).Честно казано,ако автомобила е за жена-Punto,за мъж-Bravo.На Bravo видимостта на заден ход не е добра.И аз бях пред тази дилема и в крайна сметка избрах Bravo.

            Коментар

            Working...
            X