Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какъв ресурс имат малките съвременни ДВГ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Какъв ресурс имат малките съвременни ДВГ?

    Популярни марки се ориентират към малки или по-точно миниатюрни двигатели. Предполагам, че го правят, за да могат да отговорят на нарастващите еко изисквания. Особено ме "впечатлява" 900-кубиковият двигател на голямата Дачия Логан Степуей. Това е кола, която претендира да е нещо средно между голямо комби и кросоувър. Но задвижвана от такъв джобен двигател, да - в комбинация с турбина, но все пак... Да оставим настрана колко ще вървят такива коли - абе ясно е, че няма да са бързи. На мен ми е по-интересно колко безпроблемни километри се очаква да измине такъв тип кола. Все пак тези коли, макар и бюджетни, никак не са евтини. А с такъв двигател ми се струват като осакатени и обречени на 4-5 годишен живот. Греша ли?
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Ами без да съм сигуен, само на база допуск и познания, мога да прогнозирам, че малко... нещо в диапазон 150-180 хиляди... може и по-малко. То пак зависи за какъв и колко малък мотор става въпрос. Виждал съм и не толкова малки нови мотори с алуминиев блок и клапащи бутала вътре на скромните 175-6 хиляди. Маслените сегменти коксовани, звук като от шевна машина... особено новите бензинови мотори хич не им давам добра прогноза. Всъщност, цялата работа идва от динамиката на пазара - днес научиха Гюнтер да си сменя колата на 5 години и това е добре и съответно достатъчно за производителя, който 5 пари не дава за това, че ние ще ги търкаляме (или ще се опитваме да го правим) още поне толкова. Признавам, че това ме възмущава от дъното на душата ми, особено предвид факта, че живеем в свят с ограничени ресурси, като на това отгоре ни насаждат ЕКО вина, а самите "доктринери" на неолибералния шибан капитализъм налагат консуматорски ценности тип еднокатна употреба (употреби-изхвърли).
    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

    Коментар


      #3
      Не мисля че ресурса ще е по-малък от големите двигатели.Просто сега е модно и еко от по-малка кубатура да вадят коне. Engine downsizing в Гугъл.

      Коментар


        #4
        100-150 хиляди километра най - много. Ама както каза колегата по горе, целта е да си купиш друга след 5 години, а не да търкаляш тая докато изгние. Демек направени са да си изкарат гаранцията и толкова.
        И тази кола освен всичко останало ще харчи като луда под товар - с магистрална скорост, на баир, натоварена и т.н.

        Коментар


          #5
          Дават уж 250000 км ама знае ли
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            Разгледай Дачия форума. За този двигател- 0,9 Тсе- 3 цилиндъра с турбина, пишат, че много муден докато влезе в обороти. А и купето не е много леко за такъв двигател Кефа идва като стане турбината ефективна. Пишат, че на Сандеро се представя много по-добре. тва лято карах Докер 1,5- 90 к.с.- дизел- с кломатик до 2000 об. е като костенурка. Най- добре е да си запишеш тест- драйв. Но спрямо Линеята- може да останеш леко разочарован откъм ускорение. А спрямо ресурса на двигателя- не мога да кажа нищо.
            Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

            Коментар


              #7
              90 коня при 5000 оборота, нормално е да е умрял кон в ниските... и 135 Nm въртящ момент, много умрял кон. Това е мотор за ходене до мола и до Кауфланд-а... Много ми е интересно какъв им е градския разход на тези двигатели, ама реалният, че на хартия сигурно е 3 и нещо...

              Коментар


                #8
                Имаме две служебни: дачия сандеро и рено клио комби с големия 1.0 мотор - 75кс. 4 цилиндъра без турбина. Реното няма 20к, дачията беше на 40к - разменихме я със същата от Пловдивския ни филиал която е на 92к. Общо взето между двете дачии няма разлика, нито от към вървеж нито от към шумове и начин на работа на мотора. Дори и на 92к все още не гори масло. Колите са 2016г. Средния разход е около 8 бензин. За мен е много, но това е реалното. Карат се както се карат служебни коли, някои им вземат душата други ги карат нормално. Общо взето реното е една идея по-мудно, заради по-голямо тегло най-вероятно. Иначе и двете са базово оборудване, но реното е поне 3 пъти по-направено като интериор от дачията, Дачията над 100 не може да слушаш радиото, прекалено е шумно вътре, а и духа от тук от там . За служебни градски коли стават. Нищо повече.
                Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                Коментар


                  #9
                  dobrujanetza написа: Преглед на мнението
                  Разгледай Дачия форума...
                  Там попаднах на една дълга тема точно за Дачия Логан Степуей с бензинов 0,9 двигател. та даже и с "фабрична" газ. Човекът започва много възторжено, но накрая приключва с жалби до разни институции, защото не искат да му подменят климатика, който на всеки 2-3 месеца се нуждае от допълване с фреон. Е, това разбира се може да се случи с всяка марка. Та и той споменава, че на климатик колата почти не върви, докато не влезе в обороти. Друго не съм и очаквал.
                  Мен ме интересува нещо друго, принципно, защото и други марки предлагат големи коли с такива миниатюрни двигателчета. Каква е целта на тези все по-тежки еко изисквания, налагани от ЕС? Да убият двигателите с вътрешно горене или да ги направят по-екологични и по-добри? И стават ли по-добри наистина или напротив? И всичко това при положение, че ЕС е капка в морето. Големите икономики извън ЕС продължават да замърсяват.
                  Наистина не знам, може пък тези двигатели да са по-добри и надеждни от добре познатите ни големи 4 и 5 цилиндрови двигатели, които наричаме добре балансирани и т.н. и които от много кубици вадеха малко коне.
                  Последна редакция от snake; 28.12.2019, 23:39.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    Според мен всичко се прави с цел икономия и налагането на консуматорския икономически модел. Да се накара потребителя да купува не когато той иска, а през точно определен период от време. Е "официалната" причина ще е ефективност и екологичност, но нищо не пречи тези съвременни технологии да бъдат вкарани в старите 2.0 мотори, които с малко редуцирани параметри ще са хем по-икономични, хем по-екологични, но пък ще станат вечни и няма да може да се запази обема на приходи за концерните.
                    Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                    Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                    Коментар


                      #11
                      Поддържам това мнение, каквото и да си говорим всичко е за пари. Иначе казано инвеститорите не ги кефи да им пада цената на акция или годишния дивидент и затова трябва да се произвежда повече и повече. Последно време хората почнаха да се усещат и за това вкарват екологичния елемент - ние с удоволствие ще вземем вашите пари за да щадите околната среда. След всичко казано няма как някой да ме убеди че 900 кубика моторче с 90 коня ще изкара 300-400 хиляди без да му се сменят карантиите 2 пъти поне, просто защото то не е проектирано да изкара толкова ...

                      Коментар


                        #12
                        Какво значение има кубатурата към направата на един двигател? Всички съвременни двигатели са проектирани да изкарат повече от купето. Намаляването на обема е икономически и екологично оправдано.

                        Коментар


                          #13
                          Намаляването на обема на ДВГ е една съвсем нормална стъпка в еволюцията на ДВГ. Спомнете си за първите двигатели в автомобилостроенето, които са изкарвали 15к.с. мощност от 30 литра работен обем. Доунсайзинга е процес който никога не е спирал, още от зората на ДВГ. С повишаването на КПД то намалява работния обем. Съвсем съм убеден, че цялата работа има и финансов характер, и все пак и аз бих предпочел да направя 150 кс от литър обем, вместо от 2 и да вложа 2 пъти повече материали, за нещо което е два пъти по не ефективно (образно казано)

                          Коментар


                            #14
                            Даунсайзинга е добър, когато купуваш нова кола и ще я караш стотина хиляди. Когато я вземаш на старо е съвсем друго.
                            Карал съм турбинирани бензинки с малки мотори и не бих си купил, поне докато има нормални мотори, ставащи за газ.
                            Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                            Коментар


                              #15
                              Принципно ние в момента гадаем за живота на тия двг. понеже са чисто нови и си трябват години време за да покажат какво могат и какво не. Повечето от вас тука сте големи хора и предполагам помните времената когато инжекционите изместваха карбураторите, майсторите тогава викаха Мани тва ти не требва, пълно е с електроника.Като влязоха Деу тука имаше Тико-та таксита на по мильон км., ладите помните колко караха без ремонт.
                              Не се оказа чак толкова лоша тая електроника. Та и за тия малки мотори нищо не се знае все още

                              Коментар

                              Working...
                              X