Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Fiat Bravo 1.9 Multijet DPF Регенерация- просто и ефективно

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Fiat Bravo 1.9 Multijet DPF Регенерация- просто и ефективно

    Здравейте, колеги. В долните редове споделям начина по който значилно намалих процента на запушване на ДПФ филтъра на моята кола от 102% на 20%
    От няколко месеца смених колата, отново с италианска разбира се- Fiat Bravo 1.9 Multijet 8v.
    Закупих колата септември месеца тази година. Взех си и диагностика Fiat Multiecuscan просто от любопитство, за скромната сума от 17 лева. И останах много доволен, честно казано, от функционаността на диагностиката. Тогава си направих труда, да запомня процента на запушване на ДПФ филтъра (Particulate filter clogging)- беше 68%.
    Днес, 3 месеца по- късно, реших отново да "вържа" колата на диагностика. Останах неприятно изненадан, като видях, че показателя Particulate filter clogging е на 102%.
    След доста четене, установих че, максималните проценти на запушеност на DPF филтъра са от порядъка на 115%-125%. При достигане не тези проценти регенерация, невинаги е успешна. И се почва едно ходене по- мъките... Всички знаем вариантите.
    Fiat Multiecuscan предлага опция за регенерация на филтъра за твърди частици, но са съжаление се изисква регистрирана версия, която е 100 лева.
    Най- безболезнения вариант е изкарване на колата за "извънградско" каране. Разбрах, че трябва да бъдат покрити 3 условия:
    - оборотите на двигателя да бъдат над 2000.
    - поддържане на скорост по- висока от 60 км/ч
    - поддържане на горните 2 условия поне 15-20 минути
    От това което, прочетох и проучих, останах с впечатление, че това е най-неефективният начин за регенерация на ДПФ филтъра. Колегите от чуждите форума, твърдят, че процента на запушване на ДПФ филтъра, спада с около 15-20 процента.
    Въпреки това реших, че нищо не ме спира да изкарам колата за малко по-интензивно извънградско каране. Карах около 25-28 минути на 3та със 70-80 км/ч при 2200-2500 оборота. След това, показателя процента на запушване на ДПФ-а (Particulate filter clogging) беше спаднал до 20%. Което, според мен е добър резултат.Направи ми впечатление, около 18-20 минута от карането, разхода на гориво се повиши от около 6л./100 км на 9л./100км. Което е нормалном тъй като при започване процеса на регенерация се пръсква повече гориво (поравете ме ако греша).

    И така. Нищо не ви спира да проверите в какво състояние ви е ДПФ-а, за да избегнете по-големи главоболия занапред.
    П.С. Колата се използва за сравнително къси градски пътувания и около 1 път в месеца за извънградски 150-200 км.
    П.С.2 Коментирайте и допълвайте, колеги.

    #2
    Ще го пробвам.
    Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
    Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

    Коментар


      #3
      Другата ми кола е на 13 г и на 250 000 км , DPF- е около 60 % . Правя го същото упражнение когато се сетя, но не чак да карам на 3-та. Често колата сама си влиза в регенерация ,това се познава по увеличеният разход и е много важно да покарате поне 10-тина минути така ,защото съм имал случай да прекъсна тоя процес и след това компютъра да запише грешка и неприятно да ми свети Check engine.

      Коментар


        #4
        Реално за да няма главоболия си трябва каране. Дизела не му е ОК когато го палиш и караш 2,3,4км и загасиш. Ако се кара така е хубаво поне веднъж в месеца да се изкара надълго да загрее хубаво. Също така ако е започнал регенерация е хубаво да не се прекъсва, но ако се прекъсне на следващото палене да имаме едно наум. Регенерацията при повечето автомобили се разбира при завишените обороти на празен ход и включването на вентилатора за охлаждане.
        А когато доста бързо се вдигат % на ДПФ е хубаво да се замислим дали този двигател е изправен.

        Коментар


          #5
          Въпреки това реших, че нищо не ме спира да изкарам колата за малко по-интензивно извънградско каране.
          Вече не е актуално.
          Мутафчийски.
          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

          Коментар


            #6
            Tempras написа: Преглед на мнението
            Вече не е актуално.
            Мутафчийски.
            Може би за колите с ДПФ трябва да има специална бележка за излизане от града.

            Коментар


              #7
              Да ви кажа и аз какво стана и с моя Кромчо. Поради кризата и Мутафчийски, повече от месец се наложи да карам само градско. Резултата беше 87% задръстен ДПФ! Миналата неделя покарах малко по магистрала около 50 км. на 6 предавка с 140 км/ч- около 2300 оборота и след това на връщане пак около 50 км. на 6 скорост с 110 км/ч - около 1900 обората. Последва проверка на запушването на ДПФ, беше паднало на 18%. Значи тези коли с ДПФ искат каране на магистрала с постоянна скорост и обороти над 2000. Явно за градско каране по оптималния вариант е бензинова малолитражка. Ама аз си я карам повече извънградско и затова съм много доволен от колата. Не смятам да махам ДПФ-а, поне докато не се наложи. Кефи ме , че не пропушва при палене и настъпване и изгорелите газове не смърдят. На Алфата ми всичко и беше отстранено и доста пропушваше при настъпване. Пък и нали трябва да мислим за бъдещето!
              Fiat Punto 1.1 55 к.с. LPG '96 EX
              Alfa Romeo 146 1.9 JTD '99
              Fiat Croma II 1.9 M-Jet 8V

              Коментар


                #8
                Нормално запушен ДПФ (90-100%) се чисти в рамките на 5-7 км с поддържане на обороти на 3та над 2000. Спокойно можете дори на Цариградско да си направите регенерацията - въпроса е да не се прекъсва. На някои модели автомобили има и индикация, че автомобила е в режим на регенерация. Ако двигателя е неизправен и/или автомобила се кара на кратки разстояния 3-4 км в задръствания - няма как да направите регенерация.
                Както колегата @chaveto отбеляза - въпроса е за колко време тоя ДПФ се пълни. При кратки пробези в рамките на 100-150 км е нормално да се задръсти и да се прави регенерация. Общо взето се препоръчва при градско каране - 1 път в седмицата да я понапънете малко колата, за да изгори саждите.
                При повече проценти задръстен ДПФ се отива на статична регенерация със софтуер. А вече ако е стигнал 250- 300% се налага и почистването на филтъра.
                FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

                Коментар


                  #9
                  Извинявам се предвирателно за въпроса, но съм нов в дизелите и си харесвам браво 2, въпросът ми е че чувам че 1.9 8v няма ДПФ вярно ли е или има и със. Намерих снимка в някакъв английски форум в която има таблица и показва че има 120-ки и с ДПф.. и съм объркан. 2 въпрос 2- 1.6 mjet 105 бива ли като здравина вървеж ?Благодаря

                  Коментар


                    #10
                    Kolyo9511 написа: Преглед на мнението
                    Извинявам се предвирателно за въпроса, но съм нов в дизелите и си харесвам браво 2, въпросът ми е че чувам че 1.9 8v няма ДПФ вярно ли е или има и със. Намерих снимка в някакъв английски форум в която има таблица и показва че има 120-ки и с ДПф.. и съм объркан. 2 въпрос 2- 1.6 mjet 105 бива ли като здравина вървеж ?Благодаря
                    Мога да ти кажа за 1,9 8v 120. Тези които са за Германия са с ДПФ ,тези за Италия са без и двата варианта са евро4. Аз карам такова без ДПФ и съм страшно доволен. Сравнително евтина поддръжка,добър разход и сравнително хубава возия За 1,6 да кажат колегите които имат,но съм чувал за проблеми със скоростната кутия.

                    Коментар


                      #11
                      Ами без ДПФ . дали ще има проблеми с новите прегледи екостикери и тези глупости, които се мъчат да въвеждат ?

                      Коментар


                        #12
                        Проблем няма, ще ти сложат стикер според газовете. Ако обаче в дни със замърсяване общината каже коли с тези и тези стикери не могат да се движат тоя ден, ще се наложи да ползваш рейса …

                        Коментар


                          #13
                          И двата варианта са евро 4 т.е. ако вземеш произведена без ДПФ (не с избушен) ще си спестиш проблеми в бъдеще или веднага. Аз съм с такава която е за Италия и си е само с катализатор и понеже всички системи си работят както трябва на преглед газовете са си в норма за дизел на определени километри и евростандарт евро 4.
                          П.п. Пунктовете за ГТП не измерват финни прахови частици и NO2 а само CO2 така че могат да разберат че си без ДПФ или ЕГР само визуално.
                          Нашите екостикери се дават спрямо годината на производство на колата и евростандарта даден от производителя така че до едни години е евро2 бг.вариант а над едни години е евро3бг.вариант. И изобщо никой не гледа какво има по колата.
                          Ето линк с таблица:https://dizzyriders.bg/post/8459/viz...hite-sled-12-y
                          Последна редакция от kiriluz1; 09.07.2021, 14:41.

                          Коментар


                            #14
                            Имам малко опит с 1.6, 105кс мотора, само че в Алфа. Мотора е здрав, но до колкото знам всички имат ДПФ. От друга страна пък изглежда здрав, ние за малко под 100 000км не сме имали проблем, освен че понякога, ако много дълго време се кара на къси разстояния (1-5км), ти изписва на дисплея да не гасиш колата, защото се регенерира. Единственото слабо място на мотора е охладителя на ЕГР-а. Направен е от пластмаса и след определено време се пука, водата изтича и се надяваш да има магазин наблизо да си вземеш туби с вода, иначе на платформа към вкъщи. Поне хубавото, ако изобщо може да се нарече хубаво, е че колата почва да пищи и светка разни лампи като това се случи, така че риска да я прегрееш е минимален.

                            Като вървеж колата е добре (по мое мнение). Малко е по-тромава от 1.9, 120кс, но набереш ли скорост е супер. Единствено потеглянето на 1ва и идва малко тромаво, но с повечко газ, ако задържиш съединителя, стават нещата. Иначе, май има и 1.6, 120кс.

                            За скоростите не съм сигурен как са при Браво. При Алфа са с тяхна си 6-степенна кутия и проблеми няма. Обаче, ако при Браво е с M32 кутията... Приготви се да сменяваш маслото на скоростите на всяка втора смяна на моторното и към 200-250 000км направо лагери на кутията. Ако намериш някоя след 2009 с новия заден капак на скоростите и по-големите лагери може и да изкара повече.
                            Последна редакция от JTR; 13.07.2021, 12:04.

                            Коментар

                            Working...
                            X