Резултати 1 до 6 от 6

Тема: Fiat Bravo 1.9 Multijet DPF Регенерация- просто и ефективно

Кара ролкови кънки Аватарът на marin993
    Регистр. на
    05.12.2015

Fiat Bravo 1.9 Multijet DPF Регенерация- просто и ефективно

Здравейте, колеги. В долните редове споделям начина по който значилно намалих процента на запушване на ДПФ филтъра на моята кола от 102% на 20%
    От няколко месеца смених колата, отново с италианска разбира се- Fiat Bravo 1.9 Multijet 8v.
    Закупих колата септември месеца тази година. Взех си и диагностика Fiat Multiecuscan просто от любопитство, за скромната сума от 17 лева. И останах много доволен, честно казано, от функционаността на диагностиката. Тогава си направих труда, да запомня процента на запушване на ДПФ филтъра (Particulate filter clogging)- беше 68%.
    Днес, 3 месеца по- късно, реших отново да "вържа" колата на диагностика. Останах неприятно изненадан, като видях, че показателя Particulate filter clogging е на 102%.
    След доста четене, установих че, максималните проценти на запушеност на DPF филтъра са от порядъка на 115%-125%. При достигане не тези проценти регенерация, невинаги е успешна. И се почва едно ходене по- мъките... Всички знаем вариантите.
    Fiat Multiecuscan предлага опция за регенерация на филтъра за твърди частици, но са съжаление се изисква регистрирана версия, която е 100 лева.
    Най- безболезнения вариант е изкарване на колата за "извънградско" каране. Разбрах, че трябва да бъдат покрити 3 условия:
    - оборотите на двигателя да бъдат над 2000.
    - поддържане на скорост по- висока от 60 км/ч
    - поддържане на горните 2 условия поне 15-20 минути
    От това което, прочетох и проучих, останах с впечатление, че това е най-неефективният начин за регенерация на ДПФ филтъра. Колегите от чуждите форума, твърдят, че процента на запушване на ДПФ филтъра, спада с около 15-20 процента.
    Въпреки това реших, че нищо не ме спира да изкарам колата за малко по-интензивно извънградско каране. Карах около 25-28 минути на 3та със 70-80 км/ч при 2200-2500 оборота. След това, показателя процента на запушване на ДПФ-а (Particulate filter clogging) беше спаднал до 20%. Което, според мен е добър резултат.Направи ми впечатление, около 18-20 минута от карането, разхода на гориво се повиши от около 6л./100 км на 9л./100км. Което е нормалном тъй като при започване процеса на регенерация се пръсква повече гориво (поравете ме ако греша).

И така. Нищо не ви спира да проверите в какво състояние ви е ДПФ-а, за да избегнете по-големи главоболия занапред.
    П.С. Колата се използва за сравнително къси градски пътувания и около 1 път в месеца за извънградски 150-200 км.
    П.С.2 Коментирайте и допълвайте, колеги.

Фиат фанатик Аватарът на Xaus
    Регистр. на
    20.02.2009
    Ще го пробвам.
    Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
    Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

Бута детска количка Аватарът на dartakaBG
    Регистр. на
    11.04.2018
    Другата ми кола е на 13 г и на 250 000 км , DPF- е около 60 % . Правя го същото упражнение когато се сетя, но не чак да карам на 3-та. Често колата сама си влиза в регенерация ,това се познава по увеличеният разход и е много важно да покарате поне 10-тина минути така ,защото съм имал случай да прекъсна тоя процес и след това компютъра да запише грешка и неприятно да ми свети Check engine.

Фиат идол Аватарът на chaveto
    Регистр. на
    31.08.2008
    Реално за да няма главоболия си трябва каране. Дизела не му е ОК когато го палиш и караш 2,3,4км и загасиш. Ако се кара така е хубаво поне веднъж в месеца да се изкара надълго да загрее хубаво. Също така ако е започнал регенерация е хубаво да не се прекъсва, но ако се прекъсне на следващото палене да имаме едно наум. Регенерацията при повечето автомобили се разбира при завишените обороти на празен ход и включването на вентилатора за охлаждане.
    А когато доста бързо се вдигат % на ДПФ е хубаво да се замислим дали този двигател е изправен.

Фиат фанатик Аватарът на Tempras
    Регистр. на
    12.07.2009
    Въпреки това реших, че нищо не ме спира да изкарам колата за малко по-интензивно извънградско каране.
    Вече не е актуално.
    Мутафчийски.
    1990 TEMPRA SX 1.4 Weber GPL

Фиат фанатик Аватарът на kiriluz1
    Регистр. на
    20.07.2012
    Цитат Tempras написа: Преглед на мнението
    Вече не е актуално.
    Мутафчийски.
    Може би за колите с ДПФ трябва да има специална бележка за излизане от града.

Тема: Fiat Bravo 1.9 Multijet DPF Регенерация- просто и ефективно

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •