Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Marea Weekend 1.9 JTD 100 - фарове за мъгла не работят - РЕШЕНО

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Marea Weekend 1.9 JTD 100 - фарове за мъгла не работят - РЕШЕНО

    Здравейте, Колеги.
    Тази сутрин фаровете за мъгла не се включиха. Чува се цъкане на реле, но копчето и фаровете не светят. Проверих предпазителите- здрави са. Къде да търся проблема?
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

    #2
    dobrujanetza написа: Преглед на мнението
    Здравейте, Колеги.
    Тази сутрин фаровете за мъгла не се включиха. Чува се цъкане на реле, но копчето и фаровете не светят. Проверих предпазителите- здрави са. Къде да търся проблема?

    Трябва да премериш дали има ток на изхода на релето. Ако е старо може да превключва, но да са зацапани контактите вътре и да не прави хубава връзка. Другото, което можеш да направиш, е да премериш за късо, при откачени крушки.

    Коментар


      #3
      Click image for larger version

Name:	Image 1.jpg
Views:	1
Size:	178,7 KB
ID:	2098754

      Схемата е доста проста. Колегата по-горе ти каза - провери реле 32. Щом цъка - или контактите му са аут, или имаш проблем по захранващата верига през бушон 33. Силовият предпазител, който е в коша според мен няма смисъл да го гледаш - той храни разпределителната бушониера и ако е заминал, би следвало да имаш и други неработещи възли.

      Аз ако съм, ще видя реле 33 - намира в жабката с бушоните под шофьорското място. Ще проверя дали до неговото краче 30 има 12V през бушон 33 (червен кабел). Ако не идва - сменям предпазителя. Намира се горе на "втория етаж" към волана. Ако е изгорял е добре да се види защо.
      Ако идва напрежение, ще сработя релето от бутона. Ако тракне (а ти казваш, че щтрака), ще проверя дали на краче 87 излизат 12V. Ако не излизат, сменяй релето. Ако излизат - кабелите към светлините. Може да е малкият дявол - кофти връзка. Извади го от гнездото и го сложи пак, размърдай и предпазителя.

      Ако не щрака релето е гадно, защото управлението му е свързано през лостовете за светлините. Напрежение към бутона се подава само при включени габарити. Пак не е толкова гадно - вече ги разглобявам за норматив, но трябва да им знаеш чалъма.

      Click image for larger version

Name:	Image 2.png
Views:	1
Size:	206,6 KB
ID:	2098755
      Последна редакция от PSG; 18.12.2019, 21:42.

      Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

      Коментар


        #4
        Стига бе, остави нещо и другите да кажат, тя темата приключи така... :D Само една малка корекция, предполагам техн. грешка:

        Аз ако съм, ще видя реле 33 - намира в жабката с бушоните под шофьорското място.
        33 е бушон, а не е реле. Релето е 32, както и по-нагоре си го написал.

        За всеки случай проверете точно тази схема за кой модел отговаря, защото колите ви са различни години и двигатели. На Браво и Брава 1.9 JTD същото реле се намира зад жабката (пасажерското място). Трябва да се свали жабката и релето е едно от двете черни в горната част.

        Аз залагам на лош контакт в цокъла на релето, по цъкането веднага ще го намериш къде е точно. Виж за всеки случай и захранването, самият бушон да не е умрял, ама щом си ги проверил - остава релето или цокълът му. Съвсем малко вероятно е да е изгнил и да е прекъснал захранващия кабел към релето.

        Коментар


          #5
          Цъкането се чува зад жабката. Колега ми даде няколко релета от Крома-1, надявам се ,че ще паснат крачетата, само номерата да им съвпадат. Надявам се утре да денят на истината.
          Ще пиша за резултата.

          И една молба- Колега да качи в темата схемата на предпазителите на Мarea JTD и ампеража им, за да проверя правилно ли са наредени.
          Имам леко съмнение за 15А предпазител...

          Благодаря Ви за коментарите в темата.
          Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

          Коментар


            #6
            За номера на релето - техническа грешка е, май съм го написал веднъж вярно.
            Има вариации през годините, но предполагам схемата остава същата. На моята кола схемата е изпълнена според приложеното по-горе.
            Ще се опитам да изнамеря амперажите на предпазителите утре.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #7
              Сега обърнах внимание, че колата на колегата е JTD110, т.е. от най-новите серии след 2000г. Там схемата е баш същата, но наистина релето се намира зад жабката. Компонентите са кръстени малко по-различно.

              Click image for larger version

Name:	Image 1.png
Views:	1
Size:	103,4 KB
ID:	2098756
              Click image for larger version

Name:	Image 2.png
Views:	1
Size:	215,6 KB
ID:	2098757
              Последна редакция от PSG; 20.12.2019, 10:12.

              Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

              Коментар


                #8
                Колега, относно предпазителите за твоята кола (JTD110 след 2000г):

                http://download.fiatforum.bg/Books/Bravo_Brava_Marea/Marea_Workshop_Manual/Volume%204/Electric%20System/9.Electric%20Sys%202000%20Range.pdf

                Отиваш вляво на Electric System 00 и още в началото са ти предпазителите. Скролни малко надолу на diesel engine types и гледаш каквото те интересува.
                Последна редакция от PSG; 20.12.2019, 10:11.

                Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                Коментар


                  #9
                  ... или си отваряш важните теми в раздела и гледаш темата:

                  Браво / Брава /Мареа - подробно описание на таблото с бушоните, в която добри хора са положили труд за да е по-лесно за останалите.

                  Току-що я редактирах да изглежда нормално, че се беше омазала при миграцията на платформата и не съм я поглеждал от тогава. Ремонтирах и линка в темата с линкове към важни теми.

                  Коментар


                    #10
                    ... или си отваряш важните теми в раздела и гледаш темата:

                    Браво / Брава /Мареа - подробно описание на таблото с бушоните, в която добри хора са положили труд за да е по-лесно за останалите.

                    Току-що я редактирах да изглежда нормално, че се беше омазала при миграцията на платформата и не съм я поглеждал от тогава. Ремонтирах и линка в темата с линкове към важни теми.
                    Голямо Благодаря за линка. Търсих аз, но нищо не намерих.

                    Диагнозата е ''Изгорял предпазител 15А в допълнителните предпазители от дясна група предпазители''.
                    За тях като няма картинки и кой да погледне.....
                    Още веднъж Благодаря за помощта!

                    пс- Забравих да добавя, че има още два предпазителя при релетата зад жабката.
                    Последна редакция от dobrujanetza; 20.12.2019, 20:13.
                    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

                    Коментар


                      #11
                      Стига бе, остави нещо и другите да кажат, тя темата приключи така... :D Само една малка корекция, предполагам техн. грешка:



                      33 е бушон, а не е реле. Релето е 32, както и по-нагоре си го написал.

                      За всеки случай проверете точно тази схема за кой модел отговаря, защото колите ви са различни години и двигатели. На Браво и Брава 1.9 JTD същото реле се намира зад жабката (пасажерското място). Трябва да се свали жабката и релето е едно от двете черни в горната част.

                      Аз залагам на лош контакт в цокъла на релето, по цъкането веднага ще го намериш къде е точно. Виж за всеки случай и захранването, самият бушон да не е умрял, ама щом си ги проверил - остава релето или цокълът му. Съвсем малко вероятно е да е изгнил и да е прекъснал захранващия кабел към релето.
                      Оги от линковете отдавна почти нищо не работи,все се канех да пиша по темата,но все забравям.
                      Fiat Marea 1.8 16v HLX
                      Hyundai Terracan 2.9 CRDI

                      Коментар


                        #12
                        Поне търсенето по заглавие работи, а хич? Като ми потрябва някоя от тия неработещите теми - обикновено я редактирам за да работи, ама те не са една и две. :/

                        Коментар


                          #13
                          Поне търсенето по заглавие работи, а хич? Като ми потрябва някоя от тия неработещите теми - обикновено я редактирам за да работи, ама те не са една и две. :/

                          Писах защото си помислих,че не се знае проблема,не съм те карал зор оправи ги,че да ми говориш за"а хич"!
                          Последна редакция от campain; 15.01.2020, 23:13.
                          Fiat Marea 1.8 16v HLX
                          Hyundai Terracan 2.9 CRDI

                          Коментар

                          Working...
                          X