Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем габарит Fiat Marea 1.9 jtd

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    На G 6-7-8-9-10-11-12 има ток; на G 5 няма ток(прочетох от колегата оги че е за мигача ,но на този кабел излизащ от буксата отговарящ на тази “дупка” от гнездото е запоен някакъв жълт кабел,незнайно откъде идва(най-вероятно за алармата)! На Е 9 имаше ток на гнездото,но на буксата на това отговарящо място няма никакъв кабел!

    Коментар


      #17
      Аз не знам ти какво си мерил и как разбираш схемата, но G-5 въобще го няма в схемата на габаритите и не те интересува. От G те интересуват само 1 и 8, които са оградени в едно зелено кръгче. На 8 си измерил, че има напрежение. А провери ли дали кабелът е здрав от буксата при бушоните до плафона за номера?

      В общи линии това табло така е конструирано, че откъм гърба му са всички кабели, които са входове към него, а отпред с всички, които са изходи. Това не знам дали ти помага.

      Прегледай все пак и схемите, които са дадени в ръководството на Мареа, може да има дребни разлики, но все пак се съмнявам да са направили фундаментална промяна и за Мареа да има съвсем друго табло. Липсата на кабел в Е-9 е изненадваща за мен.

      А лампата на таблото свети ли при включени габарити?

      Коментар


        #18
        Човеко с габарита, казах ти, че проблемът ти е в хлабава връзка някъде. Провери си пак основно всички гнезда на кабелите. Не е достатъчно само пластинките където се щракват да са лъскави, виж и от обратната страна, където влизат кабелите и са защипани. Точно това се оказа при мен и ми извади нервите с една крушка. Всичко лъщи отвсякъде, смазано, дава контакт, а от другата страна просто кабелчето прегоряло...
        Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

        Коментар


          #19
          Да,лампата на таблото индикира,че има изгоряла крушка!Колеги,писна ми от некадърни майстори,при който като отида платя си,държа се добре,макар да са темерути иии накрая ходя след тях да си оправям-я нещо счупили друго,я разбутали,я изцапали като прасета!Ако може колеги(виждам че сте навътре в нещата) да ми кажете къде точно да огледам и да меря!Кабел от бушоните до отзад да разглабям и да го гледам см по см е безобразно преди да съм прегледал “видните” неща!Ако можете да ми кажете къде точно да премеря и кои точно кабели да прегледам около таблото с бушони...
          Благодаря предварително!Признателен съм Ви за помощта!

          Коментар


            #20
            Извадих и прегледах всичките бушони-имаше един изгорял,но в горните редици където са по близки до кормилото-дясната,втори бушон отдолу нагоре(тоест 293 B)!Беше 30А ,но видях че колегата оги е описал че трябва да е по-малко!След смяната му и запалване на колата започна едно съскане от мотора,което съм описал в раздел дизелови двигатели!Някаква връзка?Click image for larger version

Name:	18020DF7-153A-4F4A-B25E-1E015F0064EF.jpeg
Views:	1
Size:	66,8 KB
ID:	2098703
            Последна редакция от glupaka; 24.11.2019, 10:10.

            Коментар


              #21
              Измервания...

              Здрасти Колега,

              направи си една пробна лампа и с нея си прави измервания. Примерно някой стар мигач от някаква кола, отзад на буксата му връзваш кабел по избор. Ако искаш 2м-3м и тнт. Става и с най-обикновена крушка за кола на 12 волта и изолирбан да направиш добър контакт където трябва.
              Аз си взимам от железарията най-обикновен двупроводен, многожилен 0,75 за 50-60 ст метъра.
              Едната жичка я слагаш на маса с другата гледаш къде имаш + или напрежение. Ако проверяваш масата обратното нещо.

              Даваш колата на контакт, включваюш габаритите и почваш:
              -първо проверка на +, после на маса
              -ако липсва плюса, а си сигурен че имаш маса отиваш до съответния предпазител. Вече се предполага, че знаеш кой е. С пробната лампа на самия предпазител проверяваш, дали ще светне и от двата края без да го вадиш. Отгоре трябва да има дупчици. Ако светне лампата и от двата края предпазителя е здрав и добре контактува в гнездото, което означава, че има прекъснат проводник от него до габарита или хлабава връзка, ако има букса по трасето.

              Мисля, че схвана идеята.
              Колегата горе мисля, че попита дали свети зелената лампичка за габаритете, а не индикацията за изгоряла крушка.

              Ще приложа малка изяснителна постановка, дано да е от полза.

              Поздрави и успех.

              Click image for larger version

Name:	Проверка на габарита..jpg
Views:	1
Size:	119,1 KB
ID:	2098704
              EDIT:

              В аутодата давата този единия да е за Airbag 2001 JTD 100, а пък този за габаритите захранва и други вериги, доколкото разбирам осветление на таблото, климатик, радио. Ако тези неща си работят и предпазителя сте го проверили, че е здрав и изобщо не е изгарял, значи няма претоварване или да дава на късо някъде плюсовия кабел. Проверете пак масите на габаритите и конекторите в бушониерата.
              Още веднъж успех,
              Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	129,8 KB
ID:	2098705
              Последна редакция от pl4 8rp; 24.11.2019, 16:32. Причина: допълнение
              Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
              Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

              Коментар


                #22
                Колега,бушонът които беше изгорял е F11-по твоята схема!А,на таблото всичко работи-абе всичко си е както трябва освен пустия габарит!Видяло се е,че не разбрах къде да меря и ще търся електричар,който ще ми докара куп други главоболия...

                Коментар


                  #23
                  Четейки цялата тема, оставам с впечатление, че въпреки предоставените схеми, не знаеш къде, какво и как да измериш, за да установиш проблема и да го отстраниш. Затова ти препоръчвам да разпечаташ схемите и заедно с тях да намериш сервиз, в който да намерят и отстранят проблема. Те и без схеми ще го направят, но с тях ще стане изключително бързо.

                  Все пак - ето отново:

                  1. Проверка на всички лампи директно на акумулатора и бушони с мултицет
                  2. Визуална проверка на буксите, кабелите и цоклите.
                  3. Проверка на връзките в таблото
                  4. Проверка за прекъснати кабели.

                  Това е всичко. Проверява се за 10 миунти.

                  Коментар


                    #24
                    Колата е при електричар,тъй като е “гледа”приятел вещ по темата и се изказа,че има нещо сбъркано като цяло или схемата не съвпадала за моята кола!Та,електричарят каза,че утре ще провери модул за светлини(Check module),защото всичко друго е изключил и е почти сигурен!Къде се намира този модул? Поправка или замяна със втора ръка?
                    ПП Бях забравил за разкажа,че за много години колата е правила 2-3 пъти при каране нощем и бутане на лостчето напред да включа дълги и всички фарове гаднат-става тъмница!Веднага връщам лоста и късите светват и при следващото бутване напред всичко е нормално и си се пускат дългите!

                    Коментар


                      #25
                      Да затвърдим няки неща?

                      Здрасти,

                      сега след толкова препятствия все пак да започнем на чисто:

                      -задния габарит и лампата/и за номера работят ли?
                      -само преден десен/пасажерски габарит ли остана НЕработещ?

                      За тея неща напрежението идва от ЕДНО място-врътката за фаровете на лостчето. Там е главното захранване.

                      Оттам се разпрееля до; преден десен и заден ляв габарит през предпазител и още веднъж през друг предпазител за ляв и десен.

                      Както Оги вече отбеляза масите не са в една точка и е наистина странно три от четерите лампи да изгаснат едновременно.


                      За да работи габарита му трябват ПЛЮС и МИНУС.
                      До сега трябваше да проверите с едно най-обикновено кабелче кое се губи отпред, демек да направите байпас-веднъж масата/минуса и веднъж плюса.
                      Така, сваля се фара за по-лесно, вади се крушката с габарита и с една най-обикновена пробна лама от железарията се проверява там какво става. Колата на контакт и с включени габарити, защото там няма да има ток иначе и ако някой измерва не на контакт ще чака до утре да му светне нещо също може и ключа надолу за позиция само габарити.

                      https://profi.bg/ufiles/articles/1/2...24v-1_3164.jpg примерна пробна лампа от железарията за 2-3лв

                      Друг въпрос, нали не си сложил ЛЕД габарити, защото те си имат посока?

                      По другия въпрос, за общото изгасяне на всички светлини при включване на дълги, най-вероятно е виновна буксата зад волана под пластмасите и едва ли има отношение към настоящия проблем, ако към момента не работи само преден десен габарит
                      Не мисля, че в Мареята има чак специален модул за светлините, по-скоро в таблото нещо следи консумацията или съпротивлението и индикира за изгоряла крушка.

                      Да се надяваме утре майстора на свежа глава да свърши работата.

                      Успех и да се похвалиш като го оправите.

                      Поздрави
                      Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                      Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                      Коментар


                        #26
                        Заден габарит,десен плафон на номера и преден десен габарит-Не Работят!Приятел,който разбира от тези неща прегледа всичките букси,кабели(на видните места) и с пробна лампа обиколи колата-До десен преден,ляв заден габарит и дясното на номера-ТОК НЕ СТИГА!Бушона е здрав и през него минава ток пак с пробна лампа проверено!Нямам ЛЕД габарити!

                        Коментар


                          #27
                          glupaka написа: Преглед на мнението
                          Колата е при електричар,тъй като е “гледа”приятел вещ по темата и се изказа,че има нещо сбъркано като цяло или схемата не съвпадала за моята кола!Та,електричарят каза,че утре ще провери модул за светлини(Check module),защото всичко друго е изключил и е почти сигурен!Къде се намира този модул? Поправка или замяна със втора ръка?
                          ПП Бях забравил за разкажа,че за много години колата е правила 2-3 пъти при каране нощем и бутане на лостчето напред да включа дълги и всички фарове гаднат-става тъмница!Веднага връщам лоста и късите светват и при следващото бутване напред всичко е нормално и си се пускат дългите!

                          Колега, това е Фиат Мареа от миналия век, съмнява ме да има такъв модул. По-скоро всичко е на релета и копчета, освен аварийните, те са на модула в жабката.

                          glupaka написа: Преглед на мнението
                          Заден габарит,десен плафон на номера и преден десен габарит-Не Работят!Приятел,който разбира от тези неща прегледа всичките букси,кабели(на видните места) и с пробна лампа обиколи колата-До десен преден,ляв заден габарит и дясното на номера-ТОК НЕ СТИГА!Бушона е здрав и през него минава ток пак с пробна лампа проверено!Нямам ЛЕД габарити!

                          Оставете ги тези пробни лампи, мери се с мултицет, дали има контакт на кебела от единия до другия край и дали не е на късо.

                          Коментар


                            #28
                            pl4 8rp написа: Преглед на мнението
                            За тея неща напрежението идва от ЕДНО място-врътката за фаровете на лостчето. Там е главното захранване.

                            Оттам се разпрееля до; преден десен и заден ляв габарит през предпазител и още веднъж през друг предпазител за ляв и десен.
                            Само ще допълня тук дребна разлика, която не касае много автора - че захранването за габаритите "върви" така:

                            Акумулатор -> контактен ключ -> врътка на лоста за светлини -> обратно в контактния ключ -> табло с бушони.

                            Но идеята е че дотук захранването е само по един кабел и ако поне един габарит свети - значи до таблото с бушони проблеми няма. В него вече стават разклоненията за различните вериги.

                            Иначе съм около 99 % сигурен, че тази кола няма чек-контрол за габаритите, а само за стоповете. Сега погледнах подробно и инструкцията на Мареа и видях някои разлики с Браво/Брава:

                            - Един от предните габарити вместо на D-17 излиза през D-16
                            - дясна светлина на номера и заден ляв габарит имат обща маса
                            - захранването на лампата на таблото за включени габарити излиза вместо на J-3 - на J-11

                            В другите конектори видимо няма разлика: E-9 и 10, както и G-1 и 8.


                            glupaka, колега, дай една снимка на таблото на колата нощно време с включени къси светлини и работещ двигател.

                            Опитай да извадиш несветещата лампа задния ляв габарит изцяло (ако са две - вадиш и двете!) и виж дали има промяна при останалите.

                            Този, който ти пробва с пробната лампа, проверил ли е кабелите дали са здрави, от таблото с бушони до буксите на несветещите лампи? Намери съответния кабел за неработещите габарити на конектор Е и G и при свалени букси им подай директно ток от акумулатора.

                            Извади съответния бушон от неработещата верига и вместо него сложи сонди на ампер-метър през незащитената верига, с настройка за измерване на ток. Това може да помогне да разбереш дали леглото на бушона не прави проблема.

                            Коментар


                              #29
                              Колега, това е Фиат Мареа от миналия век, съмнява ме да има такъв модул. По-скоро всичко е на релета и копчета, освен аварийните, те са на модула в жабката.
                              Тук лека корекция, която няма общо с темата: аварийните са проста механична схема без модули и електроника - всичко е в бутона за аварийни светлини. Има само едно реле в цялата схема, което подава мигащите импулси. Намира се под долната кора на волана. От него има изход към лоста ляво/дясно и към бутона за аварийни.

                              Коментар


                                #30
                                glupaka написа: Преглед на мнението
                                ПП Бях забравил за разкажа,че за много години колата е правила 2-3 пъти при каране нощем и бутане на лостчето напред да включа дълги и всички фарове гаднат-става тъмница!Веднага връщам лоста и късите светват и при следващото бутване напред всичко е нормално и си се пускат дългите!
                                Аз бих започнал от модула с ръчките, с времето там се получава нагар и прави неочаквани проблеми, аз съм отварял няколко по тази причина и след почистване и добавяне на релета за светлините се отървам от проблемите.
                                FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                                Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                                Коментар

                                Working...
                                X