Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

1.9 16в 150к.с мултиджет трака

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    1.9 16в 150к.с мултиджет трака

    Здравейте. За жалост първата ми тема трябва да е свързана с проблемно поведение. От скоро съм собственик а фиат крома с посочения в заглавието мотор. Колата я взех от собственик, карана е около две години в страната ни. Като я тествах нямаше тракане от повдигачите. Постъпих глупаво и не смених маслото веднага, а то беше доста черно и липсваше смазочност според мен. Карах я около 150км по магистралата и след като слязах дочух звука на тракащите повдигачи. Естествено на следващия ден смених маслото, нямаше подобрение. Пробвах да мина тънко с добавка за повдигачи - пари на вятъра. След седмица тракане и едни 1000-1500км ми остана време да вкарам колата в сервиз. С майстора сменихме всички повдигачи макар и само шест да бяха зле. Повдигачите които сложих са марка колбеншмит. За зацепване ползвах скоба с пинове. След ремонта се появи "кльонкане" което изчезна за 150-200км каране на къси разстояния, мотора утихна значително. Всичко щеше да завърши с щастлив край, но при мен напоследък не става така Тези дни имах път на далечна дистанция и какво да чуя... След като загрее колата се чува тракане на повдигачи, чува се и леко "кльонкане". При студен мотор(когато не е стигнал 90С) колата работи равномерно, няма тракания, но стигне ли 90С мотора започва да работи малко по-тежко и трака най-вече от 2000оборота нагоре. Нещата които съм правил са в следната последователност:
    Смяна на масло, мобил 5в30
    Мерене на налягането на маслото, всичко е ок
    Смяна на 16бр повдигачи, валовете според мен са ок
    Смяна на масло кома 5в40 .
    След 700км обмислям още една смяна на маслото(комата я сложих един вид като доизчистване на мотора за около 1000км). Като отворихме мотора учудващо имаше само оцветявания, нагар/тиня липсваше. От смяната на повдигачите до сега имам изминати около 300-400км. Ще се радвам на някой съвет, ще се радвам ако ме насочите към добър майстор занимаващ се с въпросните двигатели.
    Последна редакция от TiL; 03.09.2019, 22:55.

    #2
    Здравей, Колега!
    Напиши в профила си откъде си, иначе няма как да помогнем.
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

    Коментар


      #3
      Възможно ли е тракането да идва от дюзите и как да разбера, че е от тях?

      Коментар


        #4
        Възможно ли е тракането да идва от дюзите и как да разбера, че е от тях?
        Едва ли. Дай един клип на звука да чуем, така само си гадаем!

        Коментар


          #5
          Това е клип преди да сменя повдигачи. След като ги смених утихна малко. После сложих други дюзи, с тях утихна леко, но пак има тракане... След като сложих сегашните дюзи(втора ръка) започна да бичи грешки за налягането на горивото. Та сега не знам дали да давам моите за рециклиране или да търся проблема в мотора.
          https://youtu.be/rU-D7ylJMoI

          Коментар


            #6
            Каквото и да правиш няма да подобриш ситуацията.
            Само трябва да си я караш и да не наливаш грешни пари.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #7

              Коментар


                #8
                Парите и времето са си лично твои.
                Само ще наливаш, наливаш, а "проблемът" ще си е все тъй налице.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #9
                  Звука наподобява този от повдигачи или клапани, но е някак си по-дълбок според мен. Ако за момент игнорираме повдигачите, защото са сменени и погледнем клапаните, наистина не е толкова сериозно и би могъл да си караш така. Проблема, е че може да от биелни лагери или болт на бутало. Дано да греша, но може да са сложили някаква добавка в маслото, която да е замазала положението временно, преди да ти я продадат.

                  Коментар


                    #10
                    Е явно ще се сменя мотора...

                    Коментар


                      #11
                      Маслените повдигачи се повдигат от маслото. Сигурни ли сме, че отива масло там?
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #12
                        Как да сме сигурни?

                        Коментар


                          #13
                          Ами нали за това питаш - защо след като си сменил повдигачи - пак трака. Проверихте ли маслените магистрали към тях? Ей тук в офиса на глас прочетох питанетот ти и колегата вика - на маслените повдигачи им трябва масло. Просто го проверете това за да го елиминирате като евентуален проблем.
                          Steliyan's Life!
                          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                          Коментар


                            #14
                            Така. Поради незнание дали кобиличките ми са разбити или са ок предния път не ги сменихме. Сега обаче взех кобиличка и се установи, че новата няма никакъв радиален лъфт,а моите имат доста голям. Решихме да проверим и центровката, защото колата загуби мощност след отварянето за смяна на повдигачите. Та зацепихме я с комплекта и се оказа, че центровката е избягала с почти два зъба. Оказва се, че канала на разпределителния вал е разбит и зъбното колело се мести при всяко палене и гасене. Сега ще търся нов вал или в краен случай ще пращам моя на фрезист да му нареже отвор в противоположния край. Намерих втора ръка валове, утре ще ги прегледам, но едва ли ще има читави, които да не са се "разлуфтили".

                            Едит: понеже съм упорит ще се помъча още малко с този мотор и чак тогава в кофата и нов мотор.
                            До колкото успяхме да проверим буталата нямат луфт, та има надежда тракането да е било от разлуфтените кобилички.
                            Последна редакция от TiL; 14.10.2019, 01:19.

                            Коментар

                            Working...
                            X